Skocz do zawartości

Budowa budynku gospodarczego - czy można w ten sposób?


screean

Recommended Posts

Witam,
Wg MPZP na działce budowlanej (mieszkaniowo-usługowej), którą chciałbym kupić można poza budynkiem mieszkalnym wybudować garaż, budynek gospodarczy do 60m2 z możliwym przeznaczeniem na usługi.

Na działce chciałbym postawić dom oraz wspomniany bydynek gospodarczy, który docelowo miałby służyć jako gabinet (na potrzeby prowadzonej działalności)
Na chwilę obecną finanse pozwalają wybudować jedynie budynek gospodarczy. 
Czy formalnie, możliwe jest takie rozwiązanie, aby budynek gospodarczy wybudować na zgłoszenie tak aby spełniał od razu wymogi mieszkaniowe i po wybudowaniu zmienić sposób użytkowania na mieszkaniowy. Zamieszkać w nim, lub wykorzystywać do mieszkania na weekendy, w tym czasie wybudować systemem gospodarczym dom, a już po jego ukończeniu, ponownie zmienić sposób użytkowania tego budynku 60m2 na gospodarczy ?

Czy też jest tak, że w chwili zmiany sposobu użytkowania gospodarczego w mieszkalny, formalnie nie mogę już uzyskać zgody na wybudowanie domu ponieważ oznaczałoby to że przez pewien czas na działce byłyby 2 budynki mieszkalne, a wg MPZP może być tylko 1 ?

będę wdzięczny za podpowiedź nawet jeśli pytanie może wydawać się bezsensowne :)

Link do komentarza
16 minut temu, screean napisał:

 po wybudowaniu zmienić sposób użytkowania na mieszkaniowy. 

 

A po co masz zmieniać? Zamieszkać tymczasowo czy raczej użytkować taki obiekt można po prostu czasowo bez zezwolenia, dla potrzeb przygotowania budowy. Nie słyszałem aby gdzieś komuś to przeszkadzało, większość budujących ma wcześniej na działce obiekt gospodarczy. Jeśli rozwiążesz sprawy mediów i np. ścieków, to nie widzę powodu by ktokolwiek się czepiał.  Ale skoro budynek mieszkalny i tak ma powstać, to pewnie zadbasz o przyłącza, więc ja problemów nie widzę. Chyba, że macie w powiecie bardzo nudzących się urzędników, to mogą psioczyć, ale nawet jeśli coś zadecydują, to można się odwoływać i sprawa przeciągnie się na lata.

Link do komentarza

Do ustalenia są tu dwie rzeczy:

1. Czy ten budynek ma służyć faktycznie do corocznego mieszkania, czy tylko do użytku w weekendy i urlopy jako zaplecze budowy?

2. Jak długo ma trwać ten tymczasowy stan?

Od odpowiedzi na to pierwsze pytanie zależy, co będzie potrzebne w tym budynku/garażu. 

Druga sprawa to czas. Jeżeli będzie to trwało nawet i 5 lat, ale użytkowanie będzie sporadyczne to żaden urzędnik się raczej nie przyczepi. A i warunki mogą być cokolwiek spartańskie. jeżeli jednak w perspektywie jest mieszkanie tam przez kilka lat, to poza stroną formalną i standard mieszkania potrzebny będzie inny.

Link do komentarza

Idealnym rozwiązaniem byłoby to (i taka jest koncepcja przewodnia) aby można było tam normalnie mieszkać do czasu zakończenia budowy - czyli budynek byłby w 100% dostosowany do standardu mieszkaniowego - wszystkie media, łazienka, pokój, kuchnia, antresola (budynek ten wg MPZP może mieć maks 5m wysokości i 1 kondygnacje, ale do 60m2 zabudowy). Po wybudowaniu domu wspomniany budynek po kosmetycznych zmianach wewnątrz wykorzystywany byłby jako "budynek usługowy" w którym będą potrzebne te same pomieszczenia i standard wykończenia. 

Czas takiego zamieszkiwania zakładam tylko teoretyczny. Jak dobrze pójdzie to do 2 lat, ale może być różnie, dlatego zakładam przekształcenie aby nie było żadnych dodatkowy problemów i komplikacji. Jeśli się tak nie da to będę musiał pomysleć o zmianie koncepcji.

Pytanie czy rozwiązaniem nie byłoby zgłoszenie i uzyskanie akceptacji od razu na 2 budowy (gospodarczego i mieszkaniowego) a rozpocząć budowę tylko gospodarczego  który po ukończeniu przekształcić - ale tutaj ryzyko, że może nie być zgody na przekształcenie bo wydana jest już zgoda na budowę mieszkaniowego albo cofnięcie zgody na budowę mieszkaniowego ? nie znam się, nie wiem czy mój tok myślenia jest tutaj poprawny.

Finalnie na koniec obydwu inwestycji wszystko będzie zgodne z MPZP - będą 2 budynki każdy o swoim docelowym przeznaczeniu, jest tylko problem z tą kwestią formalną, czy da się i jak to ugryźć 

 

 

 

Link do komentarza
8 minut temu, screean napisał:

 Pytanie czy rozwiązaniem nie byłoby zgłoszenie i uzyskanie akceptacji od razu na 2 budowy (gospodarczego i mieszkaniowego) a rozpocząć budowę tylko gospodarczego  który po ukończeniu przekształcić -  

 

Nie wiem jak jest teraz, bo żona nie robi projektów zagospodarowania już od kilku lat, ale kiedyś takie rozwiązania były wręcz standardem.  Bo projekt zagospodarowania obejmował powierzchnię całej działki i był załącznikiem do pozwolenia na budowę. Jeśli ktoś opróćz mieszkalnego chciał postawić coś jeszcze to nie było problemów, a i mieścilo się w jednych kosztach (chyba że trzeba było robić projekt techniczny gospodarczego, wtedy koszty nieco rosły).

A kwestia późniejszego przekształcenia budynku gospodarczego... A któżby się sprzeciwiał i z jakiego powodu? Przecież to oznacza dla gminy wzrost dochodów bo stawka podatku się zmienia (sporo rośnie). więc żadnych przeszkód nie widzę.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Naturalny wygląd Podkreśla strukturę drewna – słoje i naturalne usłojenie stają się bardziej widoczne i wyraziste. Matowe lub satynowe wykończenie – wygląda bardziej naturalnie niż połysk lakieru. Oddychająca powierzchnia Drewno zachowuje zdolność do oddychania, co pomaga w regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Mniejsze ryzyko wypaczeń przy zmianach temperatury i wilgotności. Łatwa konserwacja i naprawa Nie trzeba cyklinować całej podłogi przy uszkodzeniu – można punktowo odnowić fragment. Regularna konserwacja (np. środkiem do pielęgnacji olejowosków) wydłuża żywotność wykończenia. Przyjemność użytkowania Ciepłe i przyjemne w dotyku – idealne dla osób chodzących boso lub z małymi dziećmi. Mniej śliskie niż lakierowane podłogi. Ekologia i zdrowie Produkty olejowoskowe są często na bazie naturalnych olejów i wosków – bezpieczne dla zdrowia. Brak intensywnego zapachu chemii, przyjazne alergikom.   Osmo to jedna z najbardziej znanych marek oferujących wysokiej jakości olejowoski do podłóg drewnianych (i nie tylko). Produkty tej firmy są bardzo cenione zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby samodzielnie wykańczające wnętrza.
    • Zgadza się, dlatego uważam że w skrajnych przypadkach, czyli pewnie dwie noce w roku lepiej dogrzać grzałką, niż przepłacać za większą pompę i martwić się o taktowanie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam człowieka na miejscu. Będzie obserwował.
    • Dziś po południu test obciążeniowy z tego co mi tutaj alert pogodowy wysyła.  
    • To nie do końca tak. Po pierwsze T-CAP nie są jedynymi pompami na rynku, które utrzymują nominalną moc grzewczą w skrajnie niskich temperaturach (-20°C lub mniej). Ale inne o takiej charakterystyce są od nich wyraźnie droższe.  Po drugie, zdolność do utrzymywania mocy nominalnej w trudnych warunkach nie oznacza większej skłonności do taktowania. W praktyce jest wręcz odwrotnie. Taka pompa jest w stanie utrzymać moc nominalną w całym przewidywanym zakresie pracy (mniej więcej od -20 do +15°C). Ale równocześnie to i tak są pompy inwerterowe, czyli z możliwością automatycznego dostosowywania mocy do chwilowych potrzeb. Dla większości pomp powietrze/woda minimum to 30%. Czyli pompa nominalnie np. 9 KW jest w stanie działać w sposób ciągły już z mocą ok. 3 kW.  Natomiast w typowych pompach, których moc spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, też mamy nominalnie np. 9 kW. Ale osiągane dopiero np. przy +7°C na zewnątrz. Natomiast przy -10°C taka pompa będzie miała np. 5-6 kW mocy. Właśnie wtedy będzie potrzebne użycie grzałek. Natomiast przy wysokiej temperaturze zewnętrznej i tak potrzebne będzie wykorzystanie funkcji inwertera. Ale co się stanie, jeżeli wiedząc o spadku mocy wraz z temperaturą zewnętrzną, zdecydujemy się na pompę nominalnie już nie 9 lecz 12 kW? Wtedy powyżej 0°C zakresu regulacji mocy może już zabraknąć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...