Skocz do zawartości

Podłoga na piętrze w przedwojennym domu


Recommended Posts

Witam. Chciałem się zabrać za remont domu rodzinnego. Powstał jakoś w latach 40tych. Dół był użytkowany przez dziadków, a góra służy obecnie ojcu tylko do odtwarzania wspomnień z dzieciństwa co z resztą widać na zdjęciach jak stare to jest wszystko. Chcę zrobić ogrzewanie podłogowe i chcę się zorientować czy tego typu podłogi znoszą obciążenia betonu i czy np. mogę sobie pozwolić na zerwanie takiej podłogi drewnianej. 

510448E5-F926-43D5-863C-E98AA8D0A8E1.thumb.jpeg.0115b9f372b6caab8f899f27b25e376a.jpeg

51222AF2-9BF1-4127-9718-7018DAE4B218.thumb.jpeg.0a278a44d8981d1d4193a2d3d0b2b567.jpeg

B58CED4C-01BC-4FF9-891C-A50EA288F7BE.thumb.jpeg.8ea06b0f929699db83de8b0cddbeead1.jpeg

Ogólnie to strop możliwe, że wygląda tak jak w piwnicy:

4A881B45-D29B-4F45-B4C1-FF6A9E29C0E7.thumb.jpeg.a294962013491fd636b4d3fc68ed7e62.jpeg

Na piętrze z tego co moja praca odkrywkowa wykazała to są belki drewniane osadzone w poprzek do stropu. Pomiędzy usypane czymś w rodzaju izolatora pył i gruz i na to właściwa podłoga wbita w owe belki. Do tej pory nie wiedzieliśmy jak właściwie ta podłoga wyglądała pod panelami. Baliśmy się że może sobie nie radzić z jakimkolwiek większym obciążeniem, bo energiczne spacerowanie w tę i we wtę powoduje drżenie mebli, ale chyba rozwikłałem to rozbierając kawałek podłogi. 

 

Ale tu rodzi się kolejne pytanie. Skoro to stare budownictwo to czy belki w które jest wbita podłoga, może być wzmocnieniem podłogi poprzez poprzeczne umiejscowienie. Wydaje się też że wchodzą głębiej w ścianę. Czy mogą rzeczywiście konstrukcyjnie zbijać te podłogę, by betonowy strop nie miał szansy się rozjechać? Dodam że budynek jest po szkodach górniczych i był ankrowany. Czy bez problemu mogę dokopać się do betonowego stropu i moje obawy są bezpodstawne? Czy może lepiej wziąć architekta który przebada cały budynek? Jeśli tak to jak taka usługa może się nazywać, by móc szukać człowieka który się na tym zna, a nie przypadkowego majstra złota rączka, który powie cokolwiek byle tylko dostać robotę do roboty generalnego

Link do komentarza
7 godzin temu, M1CH43LLL napisał:

Czy może lepiej wziąć architekta który przebada cały budynek? Jeśli tak to jak taka usługa może się nazywać, by móc szukać człowieka który się na tym zna, a nie przypadkowego majstra złota rączka, który powie cokolwiek byle tylko dostać robotę do roboty generalnego

Potrzebna jest osoba z uprawnieniami budowlanymi w zakresie konstrukcyjnym. Nie wszyscy architekci takowe uprawnienia mają. A znajdziesz takie osoby w biurach projektowych budowlanych. w swojej okolicy. A usługa to najpierw konsultacja, a potem ewentualnie wykonanie projektu technicznego remontu stropu.

Link do komentarza

Na początek trzeba się w ogóle zorientować, jaki to jest typ stropu. Czy to żelbetowa konstrukcja, na której poprzecznie do jej elementów nośnych ułożono drewniane legary, czy jednak strop z grubych belek drewnianych, na których zrobiono legary i podłogę z desek. 

Trzeba odsłonić w głąb kawałek tego stropu, bo w zasadzie wszystko jest tu możliwe. Szczególnie, że to budowa z lat 40., kilka lat po wojnie. Wtedy stawiało się domy ze wszystkiego, co udało się zdobyć. Widziałem kiedyś strop z szynami jako stalowymi belkami nośnymi.  

Link do komentarza
Dnia 27.12.2022 o 19:21, animus napisał:

A jakiego typu chcesz robić ogrzewanie podłogowe ?

Wodne. Mam piec gazowy Vallianta i grzejniki na parterze i podpiwniczeniu. Instalator mówił że obecnie nie ma sensu robić instalacji z grzejników skoro nikt tam nie mieszka, generalka i tak będzie potrzebna, to podłogówka będzie dobrym wyborem. I tak coś by było do kucia, jakiś tynk położyć to trzeba by było te rury i tak przerabiać być może. Jak coś wymyślą z gazem, to zawsze pod pompę ciepła miałbym już przygotowane przynajmniej jedno piętro. W tę zimę było tam najmniej 13 stopni na plusie bez grzania przy -10 mrozie. Instalator wspomniał też że przez to iż mam tam dosyć szerokie wnęki po grzejnikach, nie potrzeba jakoś gęsto kłaść rury i można pomyśleć o linii brzegowej wspomaganej przez ogrzewanie ścienne pod parapetami. Ten pomysł mi pasuje, nie powiem

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A ile dotacji oferujecie?
    • Piana jest lekka. A jak blacha stalowa, otwieraczem do konserw pójdzie?
    • Odkryj świat kryptowalut z Cryptooptima.pl! Jako wiodąca platforma oferujemy szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych, które pomogą Ci rozpocząć Twoją podróż do finansowego sukcesu. Nasza platforma jest wyposażona w zaawansowane narzędzia i funkcje, które umożliwiają podejmowanie świadomych decyzji oraz maksymalizację zysków. Nasi doświadczeni doradcy są zawsze dostępni, aby udzielić spersonalizowanych porad i zapewnić analizy rynkowe. Gwarantujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, aby ochronić Twoje środki podczas inwestycji.   Dodatkowo oferujemy szkolenia i seminaria online, które pomogą Ci lepiej zrozumieć świat kryptowalut i rozwijać Twoje umiejętności inwestycyjne. Dołącz do cryptooptima.pl już dziś i odkryj nieskończone możliwości inwestycyjne, jakie oferują kryptowaluty!
    • Nie jestem budowlańcem, ale ostatnio zabrałem się za remont ogrodzenia. Zjeździłem w rejonie większość składów budowlanych. I jak to na składach: "tym nie handlujemy", "tego nie ma", to drogie, albo jakieś olewackie podejście. Zacząłem więc szukać produktów przez internet. Finalnie trafiłem na firmę Pani Klaudii z Niepołomic https://sklepbudowlanyonline.pl/ . Już pierwsza rozmowa to był bardzo pozytywny vibe. Pani Klaudia szybko ogarnęła temat wraz z transportem. Przyznam się, że popełniłem błąd zamawiając zły produkt (wina po mojej stronie), ale Pani Klaudia ekspresowo załatwiła sprawę i wszystko bez grama grymasu, że coś się nie da itd, a wręcz z wesołym humorem. Bardzo mnie to pozytywnie zaskoczyło. Dla mnie to był jakiś kontrast obsługi jakiej doświadczyłem dotychczas. Raczej nie rozpisuje się w internetach, ale ta Pani zasłużyła na słowo pochwały. Oczywiście, mój wybór na firmę Pani Klaudii początkowo padł gdyż jak każdy szukałem w internecie tanio, a finalnie trafiłem na tanio i bardzo pozytywnie. Mógłbym się tu rozpisywać, ale polecam przekonać się osobiście.
    • Efekt "wentylacyjny" osiągnięty? - OSIĄGNIĘTY!!!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...