Skocz do zawartości

kolektory słoneczne a ogrzewanie domu


bachus

Recommended Posts

Witam.
Przeglądając forum na temat kolektorów wielu z nas zastanawia się czy kolektorami można ogrzać dom kolektorami słonecznymi. Zostało przytoczonych wiele liczb a jak ma się to w praktyce? No właśnie w praktyce wygląda to tak, że wielu piszących nie widziało takiej instalacji na oczy nie wspomnę o wykonaniu jej własnoręcznie. Ja jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że kolektorów mogę mieć ile chcę a raczej ile wejdzie na dach. Swój dom wyposażyłem w instalację kolektorów do dogrzewania, weszło mi na dach 9 szt kolektorów płaskich, powierzchnia podłogówki dogrzewanej kolektorami wynosi ok. 80m2
Posiadam również pomieszczenia gdzie są grzejniki panelowe, ale są one ogrzewane w sposób tradycyjny. I tu pytanie czy to się sprawdza? Czy jest to wystarczająca ilość kolektorów w stosunku do dogrzewanej powierzchni? Ja twierdzę, że przydało by się jeszcze dorzucić parę sztuk, i w planie mam zainstalowanie jeszcze 10 próżniówek. Spytacie Państwo dlaczego tak dużo? A to z prostej przyczyny: W zimie dzień jest przecież krótki i jeżeli dogrzewamy to przez cały sezon grzewczy średnia dzienna wychodzi
nam ok. 5 godzin dziennie a w grudniu ( 22 ) tylko 3.5 godziny a ciepło chcemy mieć 24 godziny. Następnym powodem jest kąt pochylenia kolektorów - w moim przypadku jest to ok. 38 stopni ( leżą na połaci dachu ) a powinno być co najmniej ok. 60-70 stopni bo ten kąt jest najbardziej korzystny do dogrzewania. No i najważniejsze: w jakim stopniu chcemy mieć pokrycie w ciepło z kolektorów, im większa ilość tym większe pokrycie. I tu proszę nie wierzyć, że instalując 2,3,4 kolektory dogrzejemy budynek a raczej będzie to kłopot o czym poniżej. Sama instalacja też musi być wykonana z " głową " a nie jest ona łatwa szczególnie przy ogrzewaniu mieszanym pomijając koszty. I tu szczegół techniczny: ciepło uzyskane z kolektorów " pompujemy " w podłogę,
żadne gromadzenie w zasobnikach na później. Proces dogrzewania budynku zaczyna się na etapie projektowania, sama podłogówka również musi być wykonana pod kolektory ( rozstaw rur w podłodze ) co na etapie układania nie jest uwzględniane.
Można by tu przytoczyć jeszcze parę rad, ale takie instalacje rozwiązuje się w sposób indywidualny a szczególnie w budynkach już istniejących i twierdzenie, że kolektory zaspokoją nam 85% energii ( jak tu ktoś twierdził ) jest mocno przesadzone bo to zależy od ich ilości.
I jeszcze drobny szczególik na koniec: A jak się skończy sezon grzewczy co zrobić z tym ciepłem, którego jest z kolektorów dużo więcej niż zimą? A budując taką instalację też to musimy wziąć pod uwagę.
Podsumowując: ciepła woda użytkowa - zawsze i w każdym budynku bez problemu
dogrzewanie - w wielu przypadkach nie do zrealizowania.
Link do komentarza
Oczywiscie, ze nalezy dobrac powierzchnie kolektorow do potrzeb energetycznych domu. Z tym sie calkowicie zgadzam.
Smiesza mnie takie opowiesci, ze np. "2 solary z biawaru" zapewnia wode i jeszcze wspomoga ogrzewanie.
Tak jak Pan Witold (bachus) napisal nie da sie tego zrobic, fizyki i matematyki nie oszukamy.

W budynkach istniejacych nie da sie zaspokoic nawet 70% zapotrzebowania na ogrzewanie, ale w nowobudowanych a nawet nowoprojektowanych, mozna sie pokusic o te 100%.

Z ostatnim zdaniem nie moge sie niestety zgodzic, gdyz obojetnie jaka ilosc kolektorow bedzie zainstalowana, to przy sloncu ktore jest w stanie nagrzac tylko do 40 stopni czynnik, woda bedzie miala nizsza temperature, a to oczywiscie wynika z wymiany ciepla, strat itp. - Czyli wody nie starczy.

Jesli chodzi o ogrzewanie, tak jak to pisalem wczesniej, mozna zrobic, tylko ze trzeba pomyslec o tym na etapie projektu.

Pozdrawiam
Maciej Płokarz
Link do komentarza
Witam
Cytat

budynkach istniejacych nie da sie zaspokoic nawet 70% zapotrzebowania na ogrzewanie, ale w nowobudowanych a nawet nowoprojektowanych, mozna sie pokusic o te 100%.


A tu z kolei ja się nie zgodzę, i to nie dla tego że tak się nie da bo i w istniejących budynkach można zaspokoić 100% ale z punktu ekonomicznego nie jest to zasadne. Zeby osiągnąć tak wysoki stopień pokrycia na ciepło nie możemy robić tego przy zastosowaniiu samych kolektorów a w połączeniu z pompą ciepła - nadwyżki latem w grunt a zimą po przez pompę do budynku.
Oczywiście budynek musi mieć do tego wszystkiego rekuperator. Dopiero takie połączenie urządzeń da nam pokrycie ze słoneczka w bardzo wysokim stopniu. a i tak nie osiągniemy 100% bo pompa zużyje nam trochę prądu, chyba że dołożymy parę baterii słonecznych lub wiatrak.
Na razie takich budynków w Polsce nie ma ale przy galopujących cenach energii powstaną sybciej niż nam się wydaje, a widać to po ilości instalowanych instalacji solarnych.

Pozdrawiam
Witold Jabłoński
Link do komentarza
Witam
Cytat

No to sie teraz zgadzamy.
Mozna wszystki, tylko jakim kosztem i kiedy sie zwroci.


Oczywiście koszt mysi być wywarzony, ale inwestując w odnawialne źródła ciepła inwestujemy we własne zdrowie.
Ci co twierdzą że to się nie opłaca będą zawsze nam smrodzili paląc w piecach starymi oponami bo im to jest opłacalne.
A co pozostawimy naszym dzieciom? efekt cieplarniany? A jakimi kryteriami kalkulują właściciele pomp ciepła, którzy wywalili kupę klasy na ich instalację. Po za tym zmienia się kultura techniczna i tego musimy być świadomi.
A tak na marginesie to się zwróci prędzej czy później a jaka frajda z posiadania!

Pozdrawiam
Witold Jabłoński
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Polecam Wentylacje z Odzyskiem Ciepla (min 70%) z funk. chlodzenia latem
to jedyna wentylacja ktorej wymiennik ciepla mozna prac w pralce (brak kosztow wymiany filtrow , jak przy innych wymiennikach (rekuperatorach)

Cena 950 zł. netto

Polecam inne rozwiazania jak:
male elektrownie wiatrowe,wodne i sloneczne oraz np. izolacje budynku plytami slonecznymi
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję że to tylko brak przecinka, bo Termet a Bosch to dwie różne firmy. Jak chcesz iść teoretycznie w coś lepszego, to zapłacisz po prostu więcej za to samo, tylko bardziej markowego. Ja byłem o krok od Wiessmana, ale właśnie dostęp do ustawień serwisowych i kilka tysięcy zł przekonało mnie do Termeta. Vitodens jest według najmniej awaryjnym kotłem gazowym, choć nie wiem czy wartym tych kilku tysięcy więcej. Co do LPG to chyba tylko dysza jest inna i być może ustawienia typu skład mieszanki, a tak to chyba każdy kocioł z zamkniętą komorą jest do tego i tego gazu przystosowany. Ja w swoim Termecie miałem jedną usterkę, co może już świadczyć o jakości części czy wykonaniu. Naczynie przeponowe miało fabrycznie nabite za duże ciśnienie i jakaś rurka była przytkana, ale kocioł cały czas chodził, także nie było tak, że zdechł. Na gwarancji serwisant przyjechał i wymienił naczynie, a tak to śmiga bezawaryjnie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam co do ociepleń mowa tu o zewnętrznym styropianie 15 okna kilkuletnie ale na dole bedzie wymiana tam gdzie jest ich najwiecej na nowe itd .Dach jest z blachodachówki jest tam wata szklana itd. Poddasze jest użytkowe ok 50 m na dole ok 100. Grzejniki Grzejnik stalowe Purmo.Dotychczas jest to ogrzewane ekogroszkiem plus zasobnik na wode 120 l. Co do kotła to myslałem o Termecie Boschu choc nei wiem czy lata na lpg czy tylko na gazie ziemnym oraz np VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF jedynie zasobnik na wode myslałem by podbiąć z ACV SMART 210 litrów np.
    • Jakbyś chciał odrolnić to możesz sprawdzić koszta w kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/
    • Możesz sprawdzić to w 15 sekund w darmowym kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/ 
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...