Skocz do zawartości

Grunt do farb lateksowych użyty błędnie do zagruntowania pod tynk silikonowy!


Recommended Posts

Napisano

Partacze, którzy niestety wykonują u mnie elewację pomylili się i zamiast gruntu pod tynk silikonowy pomalowali mi pół domu gruntem pod farby ceramiczne i lateksowe Magnat.

Czym to grozi?
Jak usunąć taki grunt pod farby wewnętrzne skutecznie i jak najmniej uszkadzając styropian, siatkę i klej poniżej? Póki co kazałem im ścierać go papierem ściernym lub szlifierką, ale nie wiem, ile uda się faktycznie usunąć tą metodą grunt?

Najchętniej kazałbym im zeszlifować to do czystego kleju do siatki, uzupełnić i wyrównać ubytki świeżym klejem, a potem zagruntować ponownie poprawnym środkiem. Jeśli nie uda się zejść tak głęboko, czym ponownie zagruntować warstwę kleju do siatki nadal częściowo zagruntowaną pod farby ścienne do wewnątrz? I jak będzie się na czymś takim trzymał tynk silikonowy potem?

Napisano

Nie ma tu jakiegoś dramatu, grunt się nadaje, jedynym problemem jest to że jest nie odporny na mróz.

Klej w którym zatopiona jest siatka jest mrozoodporny więc można pozostawić elewację w kleju do wiosny, a natura się rozprawi z niechcianym gruntem, na wiosnę przetrzeć powierzchnie i zagruntować np. CT 16 

Grunt mrozoodporny zapobiega powstawaniu plam na  tynkach zewnętrznych.

Napisano

Ohoooooo.....jeden z wielu co się naoglądał Dowborki , i Szelągowskiej...

 

Zostań chłopie BOHATEREM  WE WŁASNYM DOMU i zrób to sam...

Będziesz miał zrobione najlepiej

Napisano

Dodam.

Jeżeli już tynk kupiony i termin nie pozwala na dłuższą zwłokę to po szlifie  zastosować grunt głęboko penetrujący C17 wcierając pędzlem i na niego dopiero  CT 16.

Grunty najlepiej nanosić pędzlami - większa przyczepność.  

Napisano
19 godzin temu, goldi84 napisał:

Czym to grozi?

Niczym nie grozi, grunt to grunt i chyba wszystkie są zewnętrzno wewnętrzne.

Pod tynk silikonowy trzeba dać podkład a nie grunt, który jest zazwyczaj barwiony na kolor tynku.

 

Napisano
49 minut temu, demo napisał:

Niczym nie grozi, grunt to grunt i chyba wszystkie są zewnętrzno wewnętrzne.

Pod tynk silikonowy trzeba dać podkład a nie grunt, który jest zazwyczaj barwiony na kolor tynku.

Grunty też są barwione.

febf87014bb8889f418ca079e4e1

Cytat

Magnat grunt pod farby ceramiczne i lateksowe  to produkt, który stabilizuje malowane podłoże i wyrównuje jego niedoskonałości, zwiększając wydajność oraz trwałość powłoki farb nawierzchniowych.

Farba polecana do pierwszego, jednokrotnego, podkładowego malowania podłoży cementowych, cementowo­wapiennych, gipsowych, drewnianych i drewnopochodnych, a także tapet z włókna szklanego użytkowanych wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, biurowych oraz użyteczności publicznej. Szczególnie polecana jest do płyt gipsowo­kartonowych, pod farby ceramiczne MAGNAT CERAMIC, pod wybrane systemy dekoracyjne MAGNAT Style a także przy przemalowywaniu ciemnego, intensywnego koloru na jasny

 

Napisano
4 godziny temu, demo napisał:

Niczym nie grozi, grunt to grunt i chyba wszystkie są zewnętrzno wewnętrzne.

Pod tynk silikonowy trzeba dać podkład a nie grunt, który jest zazwyczaj barwiony na kolor tynku.

 

Karta techniczna zakupionego tynku silikonowego jasno mówi:

Cytat

Minimum 24 godziny przed nałożeniem tynku każde podłoże zagruntować środkiem TYNKOLIT-U
340 lub TYNKOLIT-SO 332

Można dyskutować, czy to jest grunt, czy podkład. W każdym razie producent nazywa te produkty "gruntem" lub "środkiem gruntującym".

 

Natomiast nie rozumiem uwagi, że "grunt to grunt". Grunt pod tynk ma inny skład, inną paroprzepuszczalność i drobinki piasku. Różnicę czuć od razu dotykiem. Skąd pomysł, że lateksowa farba podkładowa do wnętrz, jaką zastosowano, która ma inny skład i jest gładka, miałaby mieć taką samą przyczepność czy wytrzymałość przez lata?

Napisano
11 minut temu, goldi84 napisał:

Różnicę czuć od razu dotykiem.

Grunt pod farby nie jest  nasycony piaskiem  kwarcowym, duża ilość kwarcu daje tą  szorstką powierzchnię,  znacząco poprawia przyczepność tynków zewnętrznych do podłoża.

Taki grunt w trakcie nakładania-malowania  trzeba mieszać, żeby nie dopuszczać do opadu kwarcu na dno.

Napisano

Karta techniczna "Magnat Grunt" określa ten produkt jako faktycznie farbę: "Farba polecana do pierwszego, jednokrotnego, podkładowego malowania podłoży...", podczas gdy karta techniczna tynku SILIKON PROTECT 031 jasno mówi, że "Podłoża muszą być oczyszczone z (...) resztek farb...". Jak pogodzić jedno z drugim?

Napisano
9 minut temu, goldi84 napisał:

. Jak pogodzić jedno z drugim?

 

Do tynku potrzebny grunt nasycony piaskiem  kwarcowym, on nie tylko zwiększa przyczepność, ale ułatwia, zmniejsza ilość tynku traconego, spadającego pod rusztowanie,  podczas nakładania go na elewację.

 

Nie ma znaczenia jaki to grunt  kwarcowy  CT16  czy TYNKOLIT-U 340 lub TYNKOLIT-SO 332, ważny jest w nim ten piasek, chyba,  że nie jest biały i  ma już  kolor dostosowany do tynku, wtedy lepiej nałożyć grunt dedykowany do tynku w jakimś kolorze, łatwiej się tynkuje nie widać mikro miejsc bez tyku, kolor gruntu to maskuje..   

Napisano
12 godzin temu, goldi84 napisał:

Natomiast nie rozumiem uwagi, że "grunt to grunt".

Chodzi o to że nie musisz zdzierać tego co Ci tam naciaprali, przez pomyłkę. na to dasz to co trzeba i będzie git.

 

12 godzin temu, goldi84 napisał:

Można dyskutować, czy to jest grunt, czy podkład. W każdym razie producent nazywa te produkty "gruntem" lub "środkiem gruntującym".

No tak sobie nazywa, bo to jest grunt i podkład w jednym.

 

Napisano

Rozmawiałem z doradcami technicznymi zarówno Magnat, jak i producenta tynku Kreisel.

 

Jedni i drudzy mówią jasno: szlifować, by usunąć, a potem zagruntować poprawnie.

 

Kreisel nie radzi jako półśrodek dodatkowego gruntu głębokopenetrującego, bo mówi, że on i tak raczej przez Magnat nie przejdzie, a w efekcie by była jeszcze jedna warstwa do odwarstwienia. Można by użyć gruntu głębokopenetrującego jedynie, gdyby po szlifowaniu była bardzo sypka powierzchnia kleju do siatki. Generalnie Kreisel mówi, by szlifować i zagruntować poprawnie.

 

Magnat też potwierdza, że trzeba usunąć, bo to farba nie do temperatur i wilgotności zewnętrznej, i tynku nie utrzyma. Poza tym potwierdzają, że grunt głębokopenetrujący ich produktu nie przekroczy, jest to dyspersja wodna i nie ma możliwości usunięcia jej w sposób chemiczny. Stąd zdaniem Magnatu również jedyna opcja to szlifowanie.

Doradca techniczny Magnat pierw myślał, że zastosowano Magnat Grunt przed farbą elewacyjną i już wtedy kazał bezwzględnie zeszlifować. Jak usłyszał, że to pod tynk, to powiedział, że to już w ogóle nie ma dyskusji.

Napisano (edytowany)
5 godzin temu, goldi84 napisał:

Poza tym potwierdzają, że grunt głębokopenetrujący ich produktu nie przekroczy

Nie wiem co znaczy to stwierdzenie, że niby ich produktu nie przesiąknie czy jak?

Co znaczy przekroczy?

No i po co niby by miał przekraczać, toż to wszystko wodne dyspersje i nie ma przekraczać czy penetrować jedno drugie, tylko ma się skleić jedno z drugim i trzymać ze sobą.

Wiesz co ci doradcy techniczni to takie dupochrony stosują i za nic mają inteligencję ludzi.

Czyli według ich rozumowania jedna nałożona  warstwa gruntu nie może się skleić z następną, a to wiele razy się stosuje dwukrotne nakładanie gruntów, jeśli jest taka potrzeba bo podłoże jest mało nośne.

5 godzin temu, goldi84 napisał:

Kreisel nie radzi jako półśrodek dodatkowego gruntu głębokopenetrującego, bo mówi, że on i tak raczej przez Magnat nie przejdzie,

Tu też nie wiem o co chodzi i co znaczy "przez Magnat nie przejdzie" , dlaczego ma przechodzić przez magnat jak Ty zdaje się ten tynk będziesz Kreisla używał.

Wiele razy miałem do czynienia z tymi doradcami i mam bardzo złe zdanie o tych kolesiach i poziomu wiedzy który posiadają.

Często też, albo prawie zawsze, to nie żadni doradcy techniczni z wiedzą stricte materiałoznawczą, tylko zwykli handlowcy po kursie.

No i niby dlaczego jakiś grunt ma się pogryźć z innym gruntem, a wszystkie są wodnymi dyspersjami.:bezradny:

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Napisano

Użyłem złego słowa, generalnie chodziło o to, że grunt głębokopenetrujący nie wniknie w Magnat Grunt, więc nie spełni roli "głębokiej penetracji" i nie wzmocni łączenia kleju do siatki z Magnat Grunt. Stworzy po prostu kolejną warstwę przytwierdzoną do farby podkładowej, ale ona nadal będzie się trzymała jedynie z pierwotną siłą kleju do siatki. W efekcie dojdzie nam tylko jeszcze jedna warstwa, która może się odwarstwić, a nic nie zyskamy.

 

Oczywiście taki sam grunt z reguły może się zlepić ze swoją kolejną warstwą i z tego faktu w ogóle nie wynika Pani/Pana rozumowanie. Jeżeli kolejny grunt zlepi się z warstwą farby podkładowej, ale tylko z nią, to niewiele poprawia się nasza sytuacja. Nadal wszystkie kolejne warstwy odpadną w wyniku słabego związania kleju do siatki z farbą podkładową.

 

Oczywiście rozumiem, co mogą, a co nie mogą powiedzieć doradcy techniczni, jednak w przypadku Magnatu mieli oni większą swobodę doradzenia zgodnie z faktami. Przecież ich produkt zastosowano błędnie i klient nie oczekuje, by Magnat Grunt spełniał inną rolę, niż tą, do której powinien być zastosowany. Mogli powiedzieć, że ich produkt trzyma się znakomicie wszystkiego zawsze, ale czy utrzyma tynk, to już pytanie nie do nich. A wprost powiedzieli, że nie utrzyma, choć nie grozi im reklamacja czy zwrot towaru.

 

Przez weekend znalazłem w okolicy dom, w którym popełniono parę lat temu podobny błąd. Tam cały tynk popękał. Inna osoba z grup budowlanych też mi przekazała, że miała analogiczną sytuację, producent mówił szlifować, inwestor odpuścił z racji problemów, i wszystkie tynki poodpadały.

 

Generalnie to powiedziałbym, że co innego znaczy odpowiedź doradcy technicznego w stylu "nasza gwarancja takiego użycia nie obejmuje", a czym innym "należy to usunąć". I w jednym, i w drugim przypadku producent przecież wyłącza odpowiedzialność za błąd, a jednak jasno daje do zrozumienia, czy to się w teorii może nawet utrzyma, czy na pewno nie.

Napisano (edytowany)
22 minuty temu, goldi84 napisał:

Użyłem złego słowa, generalnie chodziło o to, że grunt głębokopenetrujący nie wniknie w Magnat Grunt, więc nie spełni roli "głębokiej penetracji"

Mówisz nie wniknie, a niby co, tak Ci naciaprali tego gruntu że aż masz powierzchnię taką że wygląda jak szkło?

No przecież że nie, więc swoje wniknie i będzie trzymać, spokojna głowa.

22 minuty temu, goldi84 napisał:

i nie wzmocni łączenia kleju do siatki z Magnat Grunt.

Nic nie musi wzmacniać, spokojna główka, klej z siatką i tak się tak trzyma że nic nie trzeba jeszcze wzmacniać. 

To się nazywa klej i ma wystarczające właściwości klejące które nie potrzeba niczym wzmacniać.

22 minuty temu, goldi84 napisał:

Jeżeli kolejny grunt zlepi się z warstwą farby podkładowej, ale tylko z nią, to niewiele poprawia się nasza sytuacja.

No dobra, a ostateczny tynk też Ci nie wniknie w podkład i do siatki, tylko przyklei się do podkładu. No i co, taki układ to już może być i nie obawiasz się że się odklei???.

22 minuty temu, goldi84 napisał:

Przez weekend znalazłem w okolicy dom, w którym popełniono parę lat temu podobny błąd. Tam cały tynk popękał. Inna osoba z grup budowlanych też mi przekazała, że miała analogiczną sytuację, producent mówił szlifować, inwestor odpuścił z racji problemów, i wszystkie tynki poodpadały.

Jak znasz potwierdzone fakty to nie masz wyboru i szlifuj.

Osobiście nie wierzę w to co piszesz, ale to już mój problem.

24 minuty temu, goldi84 napisał:

Mogli powiedzieć, że ich produkt trzyma się znakomicie wszystkiego zawsze, ale czy utrzyma tynk, to już pytanie nie do nich. A wprost powiedzieli, że nie utrzyma, choć nie grozi im reklamacja czy zwrot towaru.

Tak Ci nie powiedzą nigdy, bo działa zasada dupochronu.

 

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Napisano
10 minut temu, demo napisał:

Mówisz nie wniknie, a niby co, tak Ci naciaprali tego gruntu że aż masz powierzchnię taką że wygląda jak szkło?

No przecież że nie, więc swoje wniknie i będzie trzymać, spokojna głowa.

Nic nie musi wzmacniać, spokojna główka, klej z siatką i tak się tak trzyma że nic nie trzeba jeszcze wzmacniać. 

To się nazywa klej i ma wystarczające właściwości klejące które nie potrzeba niczym wzmacniać.

No dobra, a ostateczny tynk też Ci nie wniknie w klej i do siatki, tylko przyklei się do podkładu. No i co, taki układ to już może być i nie obawiasz się że się odklei???.

Jak znasz potwierdzone fakty to nie masz wyboru i szlifuj.

Osobiście nie wierzę w to co piszesz, ale to już mój problem.

Z chemii wiem, że materiały w stałym stanie skupienia mieszają się słabo. Skoro producenci twierdzą, że grunt penetrujący nie zachowa się na Magnacie tak, jak na porowatym czy sypkim materiale, to im wierzę.

 

To, że klej trzyma się ze styropianem i siatką, a tynk z gruntem pod tynk nie oznacza, że farba pomiędzy nimi nie będzie słabym ogniwem.

 

Jest mi obojętne, czy Pani/Pan wierzy mi czy producentom. Nie odniosłem wrażenia, by była Pani/Pan laborantem przeprowadzającym badania przyczepności i tworzenia wiązań pomiędzy rozmaitymi produktami budowlanymi.

 

A ponieważ Pani/Pana uwagi nie wnoszą moim zdaniem nic merytorycznego do problemu, o jaki pytałem, to podziękuję za dalsze Pani/Pana uwagi.

Napisano
57 minut temu, goldi84 napisał:

Nie odniosłem wrażenia, by była Pani/Pan laborantem przeprowadzającym badania przyczepności i tworzenia wiązań pomiędzy rozmaitymi produktami budowlanymi.

Masz rację, laborantów badających wiązania rozmaitych produktów na forum budowlanym raczej nie uświadczysz. :D

1 godzinę temu, goldi84 napisał:

to podziękuję za dalsze Pani/Pana uwagi.

Nie ma za co, pytałeś to starałem się jak mogłem. ;)

Ale Ty zdaje się nie przybyłeś tu po to żeby się czegokolwiek dowiedzieć, tylko raczej po to żeby potwierdzić słuszność własnego przeświadczenia o konieczności zeszlifowania tego gruntu. :icon_mrgreen:

Napisano
7 godzin temu, goldi84 napisał:

, bo to farba nie do temperatur i wilgotności zewnętrznej, i tynku nie utrzyma.

Dokładnie tak, to farba podkładowa z domieszką gruntu żeby przyspieszać prace wykończeniowe, ale niestety do zastosowań wewnętrznych. 

Napisano
Dnia 5.12.2022 o 19:21, animus napisał:

Dokładnie tak, to farba podkładowa z domieszką gruntu żeby przyspieszać prace wykończeniowe, ale niestety do zastosowań wewnętrznych. 

A  możesz wskazać gdzie jest napisane że ten grunt jest tylko do zastosowań wewnętrznych?.

 

Napisano
24 minuty temu, demo napisał:

A  możesz wskazać gdzie jest napisane że ten grunt jest tylko do zastosowań wewnętrznych?.

 

Czytałem w karcie technicznej.

Napisano
1 godzinę temu, animus napisał:

Czytałem w karcie technicznej.

A ja czytałem że jest polecany do farb ceramicznych i lateksowych, które akurat Magnat robi do wnętrz. Ale są też fasadowe, prawda?.

To jednak chyba nie wyklucza tego że można go stosować i na zewnątrz.

Napisano
1 minutę temu, demo napisał:

A ja czytałem że jest polecany do farb ceramicznych i lateksowych, które akurat Magnat robi do wnętrz. Ale są też fasadowe, prawda?.

To jednak chyba nie wyklucza tego że można go stosować i na zewnątrz.

Problem leży w tym, że domieszano do teego w znaczne ilości  farbę do zastosowań wewnętrznych, dlatego wyszedł z tego grunt wewnętrzny.   

Ale co ciekawe ta farba będzie za izolacją i teoretycznie nigdy nie złapie temperatury ujemnej, chyba że budynek jakiś sezon nie będzie ogrzewany, wtedy zamarzając, może odleźć od elewacji.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A federal judge on Tuesday afternoon temporarily blocked part of the Trump administration’s plans to freeze all federal aid, a policy that unleashed confusion and worry from charities and educators even as the White House said it was not as sweeping an order as it appeared. [url=https://kra27-at.cc]https kra17 at[/url] The short-term pause issued by US District Judge Loren L. AliKhan prevents the administration from carrying through with its plans to freeze funding for “open awards” already granted by the federal government through at least 5 p.m. ET Monday, February 3. [url=https://kra27at.ru]captcha kra17 cc[/url] The judge’s administrative stay is “a way of preserving the status quo” while she considers the challenge brought by a group of non-profits to the White House plans, AliKhan said. [url=https://kra30at.ru]kra30 cc[/url] “The government doesn’t know the full scope of the programs that are going to be subject to the pause,” AliKhan said after pressing an attorney for the Justice Department on what programs the freeze would apply to. AliKhan is expected to consider a longer-term pause on the policy early next week. [url=https://kra28at.ru]kra28 cc[/url] The White House budget office had ordered the pause on federal grants and loans, according to an internal memorandum sent Monday. Federal agencies “must temporarily pause all activities related to obligation or disbursement of all Federal financial assistance,” White House Office of Management and Budget acting director Matthew Vaeth said in the memorandum, a copy of which was obtained by CNN, citing administration priorities listed in past executive orders. kra27 cc https://kra27-at.cc
    • Cześć wszystkim! Jeśli ktoś z Was próbował kiedyś dobrać kolor nowego elementu do już istniejącej podłogi – wie, że to wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Zwłaszcza jeśli zależy nam, żeby wszystko wyglądało naturalnie, bez odcinających się plam i niepasujących odcieni. W przypadku produktów OSMO (bejce olejne, woski dekoracyjne) mamy kilka możliwości, ale trzeba wiedzieć, jak się za to zabrać, żeby nie stracić czasu, nerwów i materiału. Są dwa główne podejścia: Proste – gotowe kolory z palety OSMO. Wybierasz kolor z katalogu, wcierasz go delikatnie w drewno (tzw. metodą „półsuchego wycierania”) i zabezpieczasz bezbarwnym woskiem. Sprawdza się dobrze, ale... paleta kolorów jest ograniczona, więc czasem nie trafimy idealnie w odcień starej podłogi. Zaawansowane – mieszanie kolorów samodzielnie. To już wyższy poziom, ale daje większe możliwości. Można uzyskać bardzo zbliżony kolor – pod warunkiem, że mieszamy tylko bejce z bejcami lub tylko woski z woskami dekoracyjnymi. Nigdy na krzyż – mają inny skład chemiczny! 👉 Jeśli kogoś to interesuje, przygotowałem dokładny opis krok po kroku – jak dobrać kolor, jak mieszać, jak nakładać i jak zabezpieczać: Sprawdź szczegółową instrukcję tutaj → Dodałem też kilka praktycznych porad dla początkujących – m.in. jak testować kolory, czym najlepiej nakładać (szmatka, nie pędzel!) i na co uważać. Mam nadzieję, że się komuś przyda – jeśli macie swoje sposoby, też chętnie poczytam!
    • Komentarz dodany przez Gsds: Całe szczęście pozbyłem się badziewnej vh. Ciągle problemy od kad mam nową oczyszczalnie nie muszę pamiętać o jej istnieniu
    • Zakup przydomowej oczyszczalni ścieków to decyzja, która wymaga starannego przemyślenia. To inwestycja na dziesięciolecia, która wpłynie nie tylko na Twój budżet domowy, ale także na komfort codziennego życia i ochronę środowiska. Właściwy wybór pozwoli Ci uniezależnić się od miejskiej kanalizacji i znacznie ograniczyć koszty eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, takich jak szambo. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/115715-jak-wybrac-przydomowa-oczyszczalnie-sciekow-kompletny-przewodnik-2025
    • Własnych. Najdroższy rodzaj nauki.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...