Skocz do zawartości

Odpływ liniowy w stropie terriva


Recommended Posts

Kamienica z 54 roku. Chcę mieć odpływ liniowy. 

Czy mogę skuć wylewkę i górną warstwę pustaka aby uzyskać kanał na rurę i odpływ? (zostanie tylko ta dolna warstwa od sąsiada)
(Z tego co sprawdziłem skuwając w jednym miejscu to pustaki są ułożone w kierunku który umożliwia położenie rury i odpływu)
Pytanie brzmi czy to bezpieczne skuwać te górną płaszczyznę pustka i robić w tym instalację? 
Chcę włożyć do tego kanału rurę kanalizacyjna fi50, i częściowo w nim zanurzyć sam odpływ liniowy.
Następnie nad kanałem zrobić szalunek tracony, ułożyć parę drutów i zalać? (łącznie z 6-7 cm wylewki). 

Odpływ liniowy musiałby być jakoś zawieszony w tym zbrojonym betonie. 
Albo nie robić szalunku traconego ale zapiankować kanał, ściąć piankę na odpowiednią wysokość i też zazbroić i zalać? 
Jak to się robi? 

Link do komentarza

Pustaki w zasadzie nie mają znaczenia konstrukcyjnego, są tylko wypełnieniem. Tak więc samo miejscowe wykucie otworu w wylewce i ułożenie rur w kanale wewnątrz pustaków nie powinno być problemem. 

Jednak naprawdę starannie trzeba zrobić uszczelnienie wokół odpływu oraz tej części podłogi, po której będzie lać się woda. Bo jak coś zacznie przeciekać to woda znajdzie się wewnątrz stropu (w pustakach). Dlatego nawet najniższy brodzik byłby bezpieczniejszy.

Link do komentarza

Pustaki w stropie  (prawdopodobnie DZ) wraz z nadbetonem tworzą monolityczną płytę konstrukcyjna od jej  wytrzymałości zależy m.in. odporność na klawiszowanie. Nie wolno więc zwłaszcza na większych długościach przecinać pustaków gdyż w skrajnych przypadkach może to zakończyć się oberwaniem fragmenty stropu. Przy układaniu odpływu trzeba też zapewnić jego nachylenie i dostatecznie niskie podłączenie do pionu - pewnie u sąsiada z dołu.

Link do komentarza
Dnia 4.10.2022 o 09:26, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Pustaki w stropie  (prawdopodobnie DZ)

Ma to sens, to może być strop DZ.

 

Dnia 4.10.2022 o 09:26, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Nie wolno więc zwłaszcza na większych długościach przecinać pustaków gdyż w skrajnych przypadkach może to zakończyć się oberwaniem fragmenty stropu. 

Jaka jest definicja większych odległości? Czy 3m to większa odległość czy nie? 

 

Dnia 4.10.2022 o 09:26, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Przy układaniu odpływu trzeba też zapewnić jego nachylenie i dostatecznie niskie podłączenie do pionu - pewnie u sąsiada z dołu.

Trójnik znajduje się w stopie (w pustaku, górna warstwa została skuta). Odległość rury 2-2.5m max. Powinno dać się osiągnąć spadek około 10cm na tej odległości. To chyba w porządku? 

 

 

Dodatkowe pytania:
* rura 50mm? 

* czy mogę sobie wyciąć w pustaku te 20x90cm i obsadzić w tym odpływ liniowy? wówczas odpływ defacto będzie wisiał na górnych ścianach pustaka... czy jakoś to wzmocnić?

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przepisy ppoż. mówią, że tak blisko granicy nie wolno stawiać domu. O płocie niczego nie mówią.  A skoro dom się jednak postawił, to niech teraz dom się martwi przepisami. Płot nie musi.
    • Najwyższy czas zlikwidować tę służebność, niestety to droga sadowa. Pamiętaj jednak, ze działka ze służebnością mocno zmniejsza swoją wartość.
    • Nie mam zamiaru się gniewać z sąsiadem, ma służebność nie wiadomo po co, ponieważ posuada swój własny wjazd z innej strony i dodatkowo nie respektuje żadnych zasad mimo rozmów z nim. Przekracza służebność, obiecuje że nie będzie tego robił a za chwilę jest to samo
    • U mnie było podobnie. Działki po bokach ogrodzone, bez zgody właścicieli abym mógł do swojej działki doprowadzić media, nie naruszając tych ich. Wymyśliłem że zrobię toew tej drodze ze służebnością. Kosztowało mnie ogromne ilości alkohol aby się integrować, kupowanie roślin fajnych do nasadzenia w miejscu odkładanych przez koparkę z wykopu ziemi, pogodzenia się że kiedy już za swoją ciężką kasę zrobiłem dojazd, wciąż parkowali mi on i jego goście pod bramą wjazdową, że nie mogłem wyjeżdżać i musiałem prosić aby mi na to pozwoli. Nauczyłem się jednego. Nigdy! Nigdy nie kupiłbym więcej działki, do której dostęp miałbym tylko wtedy, gdy ktoś mi na to pozwoli.     Nie gniewaj się z sąsiadem. Zgodzę daj na sprawy mało istotne. Trawa odrośnie. Rośliny nasadzisz. Ale będziesz miał pewność że kiedy pojedziesz na narty, do Egiptu latem, czy teściów odwiedzić na Wielkanoc, sąsiad zajrzy czy ktoś się nie szwęda na posesji, podkarmi kota, a nawet gdy zaufasz i się zaprzyjaźnisz - podleje w domu kwiaty 
    • Dla większości inwestorów dach to pokrycie. Dlatego interesuje ich głównie kolor i wzór blachy czy dachówki. Ukryta pod pokryciem konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, już tak ciekawa nie jest, a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/51002-wiezba-dachowa-wazny-element-dachu
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...