Skocz do zawartości

PawelRemont

Uczestnik
  • Posty

    84
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez PawelRemont

  1. Może nie doprecyzowałem. Chodzi o to że piętro z windą osobową znajduje się pół piętra na gruntem, czyli trzeba pokonać około 8 schodków aby znaleźć się na parterze z windą. Chcemy zainstalować "windę schodową dla niepełnosprawnych" (platformę albo krzesło schodowe) aby mogli łatwo poruszać się po tych schodkach, aby mogli wjechać z gruntu na parter i odwrotnie bo obecnie wymaga to pomocy osób trzecich do pomocy z wniesieniem i zniesieniem takiej osoby poruszającej się na wózku.
  2. Rzeczywiście będzie taka. Sama winda będzie z dotacji bo mamy w bloku osobę która jej potrzebuje. Nie wiem czy dotacja pokrywa jej montaż czy nie. Ale ile może to kosztować? Skąd 500k na klatkę?
  3. Winda juz jest w budynku. Sorry za niedoprecyzowanie. Skrzynek na listy. Elektryczne zostają.
  4. Wspólnota będzie u mnie w kamienicy remontowa klatkę (socrealistyczna kamienica z lat 50tych w Warszawie). Około 60 mieszkań na 2ch klatkach. Wchodzę do rady mieszkańców i w związku z tym kilka pytań dt. remontu. 1) Mamy wstępne wyceny remontu 1 klatki na około 500 000zł. Żadne cuda. * Odświeżenie ścian. Wkucie kabli (a może nawet skończy się głownie na uporządkowaniu albo położeniu w korytkach). * Parter pewnie w jakimś gresie czy cos takiego. * Odświeżenie schodów z lastryko. * Montaż windy dla wózków. * Przeniesienie skrzynek. Czy te 500k za klatkę 7 pięter 30 mieszkań w normalnej kamienicy w normalnej dzielnicy sprzed 65lat to typowa cena? Wydaje mi się, że to sporo. 2) Wydaje mi się, że skoro to tyle kosztuje to najlepiej zaplanować tak aby nie kuc możliwe długo po remoncie i nie rozkładać nowych kabli. Główne zniszczenia klatki wynikają u nas z modyfikacji instalacji. Wiec zastawiam(y) się jak zabezpieczyć się przed nimi na przyszłość albo zaplanować na nie miejsce? 3) Co sadzicie o położeniu wcześniej światłowodu? KLD z piwnicy w pionie? Z pionu żyły podprowadzone mikro rurką na ścianę nad drzwiami? Tam jakaś puszka? Jaka? Jedna żyła czy 2 do do mieszkania? Ile się teraz kładzie? Kablówka jest już podłączona przez operatorów i jest przez to dość brzydko... BTW kable od kablówki lecą w pionie po klatce w 2 korytkach 4x12cm. Ale tez nie każde mieszkanie ma poprowadzona kablówkę do mieszkania. Ale to już pewnie dać spokój i zostawić tylko światłowód czy tez koncentryk byście doprowadzali do każdego? Jakie są obecnie standardy instalacji teletechnicznych? 4) Linia Zasilająca, Mamy do mieszkań oryginalne przewody: miedź 2x2.5mm2 (faza i zero) i 5kW przydziału mocy. Natomiast pion elektryczny jest już zmodernizowany 5x35mm2 (czyli rozdział PE+N jest). Czy podprowadzalibyście do mieszkań nowe kable? Na ścianę nad drzwiami czy do mieszkań i liczników od razu? Liczniki są blisko drzwi wejściowych, tuż za ścianą ale to jednak zawsze jakieś kucie przez mieszkanie i tak (1-2m w poziomie i 2m w pionie przewodu do położenia). 5) Zastanawiamy się też nad trasami kablowymi, jakimiś korytkami i sufitem otwartym / rastrowym. Co sądzicie o takim rozwiązaniu na klatce? 6) Domofon. Tu już mamy jakieś 8-żyłowe przewody FTP. Domofony ACO, używają 2 żył więc jest zapas na wideomofon (kolejne 2 żyły). Tu chyba nic nie trzeba uwzględniać? 7) Zastanawiam się ew. nad jakąś automatyką budynkową. Mamy monitoring na drzwi klatki i mamy jakieś średnio działające czujniki ruchu na klatkach. Czy warto się jakoś przygotować na taką automatykę albo już coś instalować? 8) Co jeszcze warto uwzględnić przy takim remoncie?
  5. Pokojami a korytarzem. Nie. To w środku mieszkania. 2.7m od posadzki. Dużo przewodów elektrycznych, sterowaniczych i sieciowych. Mieszkanie.
  6. No ale belki sa elementem nosnym i podobno nie wolno w nie nic wiercić aby nie uszkodzić... to prawda?
  7. Mam mieszkanie ze stropem DZ, belki co 60cm. Chce w nim zrobić strop podwieszany z GK, bo obecnie nie jest równy. Płyty kładzione podwójnie. Gdzie najlepiej mocować wieszaki. W belki DZ chyba się nie powinno. Plus chyba ogólnie kucie w stropie DZ to nie jest najlepszy pomysł. Pustaki chyba za mocne nie są. Ktoś proponuje mi abym wzdłuż belek (ale z ich boku) dał listwy drewniane około 6cm szerokości na 2 wysokości, a do tych listew wieszaki. Że będzie mniej kucia w stropie. Pewnie te listwy drewniane kołkami na kotwę chemiczną. Co sądzicie? Jak byście to zrobili? Gdzie kołkować do stropu? Co sądzicie o pomyśle z listwą drewnianą?
  8. W ścianie z czerownej cegły o grubosci 70cm, zostaly wywiercone wiertnicą otwory 52mm i chce obsadzić w nich rurki elektroinstalacyjne 48mm. Na co? Może być pianka? Czy może nie powinno się i jakoś mam tam wpychać zaprawę. Jaką? Jakieś rady?
  9. Kamienica z roku 1955, taka socrealistyczna, 7 piętrowa, 1 piętro. Nie było nic znaczącego, szlifowanie betonu z subitu, ale w pomieszczeniach w których nie było szlifowane też poodparzało. Np w łazience to łomem delikatnie podnosiłem i łamałem tę warstwę wierzchnią. Nie mówiąc o tym, że w łazience to widać pod tą warstwą pęknięcia 1-2mm wzdłuż belek nośnych.
  10. Obawiam się że znów popęka. Tam gdzie uzupełniałem jakieś inne ubytki pół roku temu to juz spękały co prawda nie pododapżały ale spękały....
  11. Mam mieszkanie z lat 50tych. Strop DZ. Nadlewka w nim odparza. Jak się puka to jest pusty dzwiek pod spodem. W łazience lekko ją zerwałem łomem. Tam na pewno zrobie nowa. Nie wiem jak z innymi pomieszczeniami. Na pewno bede robil wylewke samopoziom na wszysko. Troche mnie przeraza zrywanie jej wszedzie i robienie nowej. Co myslicie, co byscie robili? Dodam ze nie odparza wszedzie ale tak z 40-50% powierzchni posadzki.
  12. Odn gniazdek: a mogę pociągnąć kabel 5x2.5 i rozbić na 3 gniazdka? Dodatkowe pytanie odn załączonych obrazków: gniazdka do pralki i zmywarki gdzie lepiej? 2 opcje: 1) pod zlewem 2) pralka do gniazdka za lodówką, a zmywarka do gniazdka za piekarnikiem
  13. Czyli styknie jeden obwód na te gniazdka nad blatem tutaj czy robic 2 obwody?
  14. Mam na myśli, że z tego samego obwodu co gniazdka chcialem zasilić okap. Wystarczy mi jeden obwód na te gniazdka i okap? A do LEDów daje osobny przewod bo chce stersowac je sciemniaczem i wiecej innych zrodel światła będzie tez sterowalnych.
  15. Na pomarańczowo oznaczyłem blaty robocze. Nie będzie tego wiele. Indukcja 2palnikowa. Okap chciałem podlaczyć pod jedno z gniazdek nadblatowych. A do LEDów też na pewno coś będzie.
  16. Rozumiem, ale co w miejscach gdzie ten mur jest cienki (pod parapetem około 15cm) i wnęka około 30cm. Bo tego który ma 60cm bym nie izolował, ale ten cienkie cos to myslałem aby zaizolować....
  17. Remontuje mieszkanie i myślę ile dać obwodów do kuchni o następującym układzie: po prawej - siedzisko, kawałek szafki, nic specjalnego - tutaj myślę o jednym osobnym obwodzie na 2 ramki z gniazdkami (jedna pod siedziskiem, a 2ga nad szafkami - może tam jakiś ekspres do kawy będzie stał) po lewej - tu w zasadzie będzie wszystko co musi mieć kuchnia, dlatego dałbym osobne obwody na: lodówkę (ew dzieloną z mikrofalówka która będzie nad nią stała) zmywarka i pralka (gniazdka pod szafkami) kuchenka i piekarnik (przyłącze 3 fazy 5x2.5mm2) gniazdka nad blatem roboczym (3 ramki: po lewej, na środku i po prawej); tutaj pewnie będzie podłączony Thermomix na stałe Na każdy obwód jednofazowy (4 obwody): przewód NKT YDYp 3x2.5mm2 + zabezpieczenie RCBO SIEMENS 5SU1356 6KK16, B16A, 30mA trójfazowy (1 obwód): przewód NKT YDYp 5x2.5mm2 + zabezpieczenie RCBO - zastanawiam się jakie, może coś polecicie bo te od Simensa kosztują fortunę Pytania: 1) Czy jeden obwód na gniazdka nad blatem roboczym to nie za mało. Pytam bo elektryk namawiał mnie do 3 osobnych obwodów do tych gniazdek (wszystkie na jednej ścianie) 2) Co sądzicie o takiej ilości obwodów i tym co do nich przyłączam. 3) Co sądzicie o proponowanych zabezpieczeniach? Jakie byście proponowali do kuchenki indukcyjnej?
  18. Klimatyzacja będzie. Ale jeśli mogę coś zrobić aby ograniczyć jej użycie to po pierwsze poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu (klima tworzy niefajny mikroklimat) a po drugie pozytywnie wpłynie na stan mojego portfela (rachunki za energię elektryczną). Na pewno będę miał rolety ale wewnętrzne. Kupię takie z folią odbijającą światło od zewnątrz. Okna są na południowy wschód wiec. Zastanawiam się czy jeszcze coś robić. Szczególnie, że obawiam się że ta elewacja z betonu może oddawać ciepło i czy czasem nie odizolować dodatkowo ścian czymś jeszcze.
  19. Ok, wywierciłem. Chcę w otworze obsadzić rurki elektro instalacyjne (aby nic się nie zapadło ale także aby przewody się nie uszkodziły np od jakiś ostrych krawędzi betonu). Mam już rury ale one mają około 2-4mm średnicy mniej niż otwór, Nie wiem jak tam nadalić kleju czy zaprawy (a to jest ściana 70cm) aby te rurki obsadzić, bo obecnie to tak sobie swobodnie latają. Jakieś porady?
  20. Mam mieszkanie w bloku z 53 roku. Budynek z cegły, elewacja z betonu imitującego kamień. Elewacja nagrzewa się przez co w lato potrafi być bardzo gorąco. Ściany od południa mają 2 grubości - część 60cm (część nośna) a część około 25cm (wypełnienie między konstrukcją nośną), Mam więc pewnego rodzaju wnęki w ścianie od południa. Rozważam aby te wnęki zaizolować od środka, jako, że na termoizolację budynku nie mamy co liczyć ponieważ budynek jest zabytkiem. Czym byście to zaizolowali i w jakiej grubości? Myślałem o bloczkach Multipooor 6-10cm. Co sądzicie? Dodam, że we wnękach (w cieńkich ścianach) jest okno, a ja sam planuję także montaż klimatyzacji mono, więc zależy mi na ograniczeniu kosztów energii elektrycznej. Dodam też, że w zimę jest ciepło w mieszkaniu bo sam pion CO grzeje i mieszkanie znajduje się pomiędzy innymi mieszkaniami. Potrzebuję izolacji od ciepła, nie zimna.
  21. Ok. Tak zrobiłem. Moje pytanie i odpowiedź dla innych na przyszłość: Pisałem że innym chacie i odpowiedziano mi, że montują bezpośrednio, beż żadnych rezystorów więc też tak zrobię.
  22. Jakie wartości rezystorów i sposób podłączenia. W dokumentacji o tym nie wspominają i nie wiem jak to podłączyć. Inne Satela maja wbudowane 2x 1,1 kOhm ale nie wiem czy iść w te wartości...
  23. Jeśli przykleiłem płytę do ściany, a z suftiem nic nie robiłem, to jak łączę z sufitem? Połączenie ślizgowe? Kleję taśmę ślizgową do sufitu a otwor pomiedzy plyta na scianie a sufitem wypelniam gipsem? Odcinam tasme. Przed malowaniem akryluje. Zgadza sie?
  24. Rozumiem. Najwyżej będę zmuszony usunąć gaz bo nie wiem co robić... bardzo ciężko zrobić instalację IoT bez robienia jej pod sufitem... mogę ew zrobić jakąś ekstra kratkę wentylacyjną do komina aby ew gaz uwalniał się do komina. Do tego będę miał czujnik gazu...
×
×
  • Utwórz nowe...