Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

rekuperator a kominek


Recommended Posts

Gość Redakcja__
Rekuperator może współpracować z zamkniętym wkładem kominkowym pod warunkiem, że wentylacja z odzyskiem ciepła nie zakłóci procesu spalania w kominku. Dlatego wkład kominkowy musi być przystosowany do doprowadzenia powietrza niezbędnego do spalania bezpośrednio do paleniska przez oddzielny kanał wyprowadzony na zewnątrz domu. Musi też posiadać możliwość regulacji doprowadzanego powietrza. Natomiast jeśli kominek ma służyć również do rozprowadzenia ciepłego powietrza po całym domu, to konieczne będzie zastosowanie urządzenia które umożliwi domieszanie świeżego powietrza do obiegu ogrzewania. Można wtedy wykorzystać te same kanały do wentylacji jak i ogrzewania, ale regulacja całego systemu jest dość skomplikowana.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
Wentylecja grawitacyjna jest wentylacją podciśnieniwą i jako taka bardziej przeszkadza spalaniu niż nadciśnieniowa wentylacja z rekuperatorem. W żadnym wypadku nie może byc mowy o łączeniu ogrzewania z wentylacją!!! Nie ma jak sterować, nie można obniżyć temperatury np. mamy gości pali się w kominku, chcemy więcej świżego powietrza mniej ciepła.. No i powitrze wentylacyjne nadmuchiwane jest górą natomiast z kominka dołem przy podłodze, chyba, że coś w fizyce się ostatnio zmieniło? W Norwegii nie wolno nawet robić zatki jak się ma rekuperator.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciekawy temat - wiem od kolegi ze zamontował kominek i rekuperator z tym ze kominek nie słuzy do rozprowadzania ziepłą bo właśnie wachowcy powiedzieli mu ze to nie bedzie działać....... Skadinąd wiem zaś ze wrocławska firma łaczy kominek DGP w tych samuch rurach co rekuperator i to podobno ma działać..... .

Mam na koniec konkretne pytannie - czy kominek bedacy tylko w salonie (bez DGP)z rurą doprowadajacą swieże powietrze spod posadzki bez specjalnego wejścia do wkłądu kominkowego bedzie działać dobrze z rekuperatorem???
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takich firm jest niestety więcej(www.rekuperatory.pl) Wentylacja nadciśnieniow może tylko wspomagać spalanie, grawitacyjna jako pociśnieniowe, tylko utrudniać. W dobrych centralach są nawet "biegi kominkowe"
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...
prosze o podanie koncepcji instalacji kominkowej

ZAŁOŻENIA:
mamy szczelne okna, dobrą izolacje ścian, fundamentów i dachu
mechaniczną wentylację z rekuperwtorem

CEL
zakup i podłączenie kominka

do wyboru
1. drogi kominek z płaszczem wodnym (myśle że z 5000 zł drożej)
lub
2. kominek z DGP

Istotne elementy
1. doprowadzenie powietrza do kominka - przez gruntowy wymiennik ciepła,
2. rozprowadzenie ciepła - DGP, z płąszczem wodnym
3. wydalanie spalin - przez komin

ROZWIĄZANIA:
1.http://www.rekuperatory.pl/rekuperatory/art7.shtml
ciepło z kominka podpięte do wentylacji nawiewowej zostaje rozprowadzone dzięki wentylacji

2. Rura doprowadzająca chłodne powietrze do wentylacji przechodzi przez kominek, powietrze w niej jest ogrzewane. Nie wiem tylko czy wystarczająco. A z kominka oprócz tego założyć rury spiro z rozprowadzeniem ciepła grawitacyjnym.

3. W salonie przy kratce wywiewowej z kominka robisz kratkę powrotna wentylacji. W ten sposób gorące powietrze jest natychmiast po opuszczeniu kratki zassane do układu wentylacji. Nie jest to tak wydajne jak rozprowadzenie bezpośrednio z kominka ale ponoć wystarczające. Ponoć nie możesz bezpośrednio puścić powietrza z kominka do wentylacji o jest zbyt gorące dla elektroniki rekuperatora

4. kominek z płąszczem wodnym całkowicie niepodpięty do wentylacji zasila CO w ciepłą wodę

5. dodatkowo gruntowy wymiennik ciepła który doprowadza powietrze do kominka - unikamy wtedy straty ciepła związane z nawiewem powietrza z mrozu. Następnie zanim kanał dotrze do rekuperatora zostaje ogrzany w pobliżu kominka

6. wspomaganie gruntowego wymiennika ciepłą nastąpi poprzez to że rura kanalizacyjna do której oddaję szarą wodę (np po kompieli z ciepłej wanny) będzie przebiegać obok rury z wymiennika

pozdrawiam
jestem całkowitym laikiem i wszystkie informacje będą cenne prosze o pomoc w skontrolowaniu błędów w rozumowaniu
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 9 miesiące temu...
Chciałbym krótko poruszyć problem wyboru pomiędzy systemem ogrzewania opartym na kominku wraz ze zbiornikiem na wodę + kolektorem słonecznym a piecem 24 h.
W pierwszym przypadku chodziłoby o połączenie pracy układu podgrzewania wody (w wyniku pracy kominka) i układu dogrzewania pochodzącego z pracy płaskiego kolektora cieczowego. Czy takie połączenie miałoby sens ekonomiczny w porównaniu z zakupem kotła na paliwo stałe np. opalanego węglem lub słomą z odgazowaniem?
W jaki sposób oszacować wydatki dla przykładowej powierzchni 120-150 m²? Wypadałoby również wziąć pod uwagę ocieplenie budynku i być może zastosowanie rekuperatora. Czy można by było zasymulować kilka takich kombinowanych rozwiązań i porównać je kosztowe z rozwiązaniami tradycyjnymi?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Chciałbym krótko poruszyć problem wyboru pomiędzy systemem ogrzewania opartym na kominku wraz ze zbiornikiem na wodę + kolektorem słonecznym a piecem 24 h.
W pierwszym przypadku chodziłoby o połączenie pracy układu podgrzewania wody (w wyniku pracy kominka) i układu dogrzewania pochodzącego z pracy płaskiego kolektora cieczowego. Czy takie połączenie miałoby sens ekonomiczny w porównaniu z zakupem kotła na paliwo stałe np. opalanego węglem lub słomą z odgazowaniem?
W jaki sposób oszacować wydatki dla przykładowej powierzchni 120-150 m²? Wypadałoby również wziąć pod uwagę ocieplenie budynku i być może zastosowanie rekuperatora. Czy można by było zasymulować kilka takich kombinowanych rozwiązań i porównać je kosztowe z rozwiązaniami tradycyjnymi?Podaj e-mail to ci to opiszę.
heatron.pl
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aby system ogzrewania z kominkiem działal prawidłowo w kooperacji - z centralą reku musi byc dodatkowy wlot przed ssaniem wentylatora nawiewającego ,ale już za wymiennikiem ciepła. Kto produkuje takie centrale? BO te co są na rynku takiego wlotu nie mają. Może TB wie?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 6 lata temu...
Cytat

Jeżeli obok kominka dość blisko bedzie czerpnia to czy samoczynnie nie podniesie temp na wyrzutniach a jednocześnie nie podniesie temp w domu?


Czerpnia nie podniesie samoczynnie temp na wyrzutach, tym bardziej nie podniesie temp w domu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • tak bym to zrobił to rzut parteru, ale nanieś to sobie na rzut poddasza i będzie git, wielkiego wyboru to tu nie ma odnośnie lokalizacji, zielony do rozważenia, ale bym go dał
  • to wygląda na dach z płyt, takich paneli, akurat jakby jedno łączenie się wykruszyło (a widocznie łączenia były dozbrajane prętem) widać taki pas tylko nie wykruszony na prawo od kabla elektrycznego i dalej   dziura- wydłub ten szajs, i albo zaprawą klejową lub czymś w podobie (elastyczne, mrozoodporne) sufit - zdrap to co jest i albozostaw goły beton, albo pomaluj farbą do betonu (?), jeżeli jest suche (przydałby się pomiar, roboty po dobrym wywietrzeniu, latem lub suchą zimą)   garaż masz zapewne nieocieplony więc dach może przemarzać, wszystko co położysz na sufit - zwróci Ci się w podobny sposób jak jest teraz, szkoda walki; jak będzie zimno to na suficie będzie się skraplać para, namaczać materiał na suficie, mróz spulchniać i efekt widzisz może lepiej pomalować jakąś farbą wapienną (pobielić) dla zachowania estetyki , ale nic na grubo
  • Witam, przeszukałem juz cały interner (nawet na drugich stronach google) i szukam porady i odpowiedzi, mianowicie... Szwagier posiada 3ha działki rolnej z której według MPZP na obszarze jego domu,  drogi dojazdowej oraz  kawałka ziemi na oko 20ar znajduje powierzchnia zabudowy zagrodowej. Pierwsze pytanie to czy da się podzielić tą całą działkę tak zeby wydzielić tylko to 20ar działki do zabudowy zagrodowej, a drugie pytanie to czy ja jako osoba która nie jest rolnikiem mogę się tam wybudować ? Pozdrawiam i z góry dziękuję za poświęcony czas na odpowiedz :)
  • Dzięki za odpowiedź. Właśnie zastanawiałem się czy jakikolwiek tynk gipsowy w połączeniu z tymi prętami nie spowoduje, że wyjdzie rdza przez ten tynk. W sumie pomalowanie ich farba antykorozyjną powinno załatwić ten problem. Czy mógłbym to zakleić czymś innym co by nie powodowało korozji tych prętów, w razie gdyby nie udało się ich całkiem zamalować?
  • Wydaje mi się że nie ma tu żadnych wielkich mecyi. Podstawowa sprawa to czy ten sufit jest już na tyle suchy by cokolwiek można by robić z nim. Nie wiem jaka wilgotność powinna być w garażu, ale pewnie max 70%. Dobrze byłoby zmierzyć sam sufit. Jak jest wszystko ok, to gips budowlany, albo zarzucić tynkiem gipsowym i na to gładź. Natomiast co do tego zardzewiałego zbrojenia to spróbuj wydłubać tego tynku na ile się da, bo tak to co napisałem wyżej to może być rozwiązanie doraźne na max 5 lat, bo od rdzy i tak to raczej spuchnie. A jakby się dało dostać do tego pręta, skuć na tyle, wyczyścić i zamalować jakimś Hamerajtem to tylko na plus. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...