Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Wentylacja grawitacyjna na poddaszu


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Adaptuje poddasze na użytkowe mieszkalne. Zastanawiam się jak usprawnić kwestie wentylacji, na poddaszu znajduje się komin z bodajże nawet czteroma kanałami wentylacyjnymi. 

 

1. W łazience będzie kratka, na szczęście łazienka znajduje się zaraz przy kominie wentylacyjnym. Jakieś porady co do samej kratki ? Czy warto na szczycie komina zastosować jakąś przedłużkę/wywiewkę bądź nasadkę hybrydową ?

2. Wylot powietrza z okapu kuchennego będzie będzie osobno, bezpośrednio ponad dach. Ile ponad dach powinien wystawać wylot ? Czy jest szansa że będzie się coś tam skraplać w kanale ? 

3. Wywieka pozioma/rekuperator ścienny. Widziałem takie rozwiązanie, ale naczytałem się sporo o minusach (zimne powietrze, hałas i trwałość)

4. Jakie jeszcze proste sposoby mógłbym zastosować ? (rekuperacja mechaniczna odpada) 

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi. 

Link to postu

Standardem wentylacji na poddaszu jest zamontowanie wentylacji hybrydowej (z wentylatorem o małej mocy sterowanym elektronicznie) i pośrednią wymianą powietrza w układzie np. wlot w pokojach wylot w łazience. Oczywiście trzeba zapewnić przepływ np. poprzez podcięcie drzwi między pomieszczeniami. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link to postu

Poczytałem nieco na temat wentylacji hybrydowej, rzeczywiście chyba najlepsze wyjście z sytuacji. 

 

Powietrze napływałoby poprzez wentylatory w oknach oraz nawietrzak z grzałką. Drzwi w pomieszczeniach odpowiednio przycięte, szczególnie w łazience. W łazience kratka wentylacyjna oraz ewentualnie stabilizator wentylacji a na szczycie nasada hybrydowa (nie wiem czy konieczna jest z silnikiem). W kuchni okap z odprowadzeniem bezpośrednio ponad dach. Czy w kuchni zamontować dodatkową kratkę ze stabilizatorem niedaleko okapu ? 

 

Czy to wystarczy ? Co ewentualnie można odrzucić ? (Wiadomo każda drobna rzecz kosztuje). 

Link to postu

Przydałby się jakiś szkic układu pomieszczeń. Bez tego trudno coś sensownie doradzić. 

Jaka będzie wentylacja kuchni (wyciąg) poza tym okapem? Sam okap to za mało, bo z założenia działa tylko okresowo. 

Jaka to jest nasada hybrydowa bez silnika? Jeżeli ma być hybrydowa to musi być przecież z wentylatorem. Ewentualnie może być zamiast niej wentylator w pomieszczeniu. Ale wtedy cichy, działający stale. 

Jeżeli kanał od okapu będzie ocieplony i zakończony wywiewką z daszkiem (może być taki jak stosowany na zakończeniu pionów kanalizacyjnych) to ze skraplaniem wilgoci nie będzie problemu.

 

Link to postu

W załączniku wstępny układ pomieszczeń (jeszcze koncepcja się może zmienić), komin wentylacyjny jest białym polem pomiędzy kuchnią i łazienką. W kuchni można dołożyć kratkę i stabilizator, jedną ze ścian będzie komin wentylacyjny. 

 

Miałem na myśli przykładowo taką nasadę : 

 

https://allegro.pl/oferta/nasada-kominowa-darco-turbowent-tu150ocal-t-pt-12301649740

 

Chroni od góry oraz wspomaga ciąg w kominie (w łazience mała cicha kratka z wentylatorem).

Przechwytywanie.PNG

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dostałem wycenę na Fen82 dla całego domu, wersja 3 uszczelkowa. Czy wersja 3 uszczelkowa Fen82 posiada wymienne uszczelki? Widoczny jest tutaj współczynnik prom. g 38%. Czy to jest jakiś pakiet przeciwsłoneczny?   Są tu też drzwi przesuwne tarasowe, z narożnym łączeniem łącznikiem 90st. (taras nie posiada słupka żelbetonowego). Poniżej zdjęcie. Przedstawiciel czy właściwie technolog nie przewiduje łączenia narożnego w systemie FenSlide i zaproponował PSK którego my nie chcemy. Jednak po rozmowie stwierdził że może uda się coś z tym zrobić, aczkolwiek mnie to trochę przeraża, skoro tego nie robią to wygląda na to że będą się uczyć na moim przykładzie. Czy to faktycznie duży kłopot w tym systemie FenSlide? Mało jest danych w internecie na temat FenSlide, czy może ktoś powiedzieć czy to taki sam system jak chwalony przez sporą grupę inwestorów system bodajże Aluplasta SmartSlide?           Poniżej przykład wyceny:            
  • Mam taki rozstaw płatwi dla dachu kopertowego 35 st. Odległość ok 265-270 cm od ścian kolankowych (na czerwono). Ale wydaje się to dość nieporęczne dla przyszłego poddasza użytkowego gdyż słupy wspierające dach wypadały by na stropie zamiast nad ścianami nośnymi. W tych miejscach nad ścianami nośnymi mogły by być stawiane ścianki działowe przyszłych pomieszczeń a co za tym idzie można by słupy dachu ukryć w tych ściankach działowych (aczkolwiek grubość słupów jest nieco grubsza od ścianek działowych bo aż 14x14 cm). Ponadto występują tu też belki stropu, nadciągi (na fioletowo) na których też będą stawiane ścianki działowe. Czy orientuje się ktoś czy bez zmiany kąta można by przestawić nieco rozstaw płatwi do środka na ok 306cm, a niektóre słupy przesunąć nieco w bok jak pokazują oznaczone na żółto "a"? Czy to jest istotna zmiana wpływająca na nośność dachu?        
  • Mam taki wykusz gdzie nie ma narożników betonowych tylko będą łączniki 90st. Majstry zostawili murek z gazobetonu na 23 cm ale wydaje mi się że to za dużo gdyż ocieplenia będzie 20 cm a dodając piankę/klej 1.5cm to murek będzie wystawał spod styropianu. Więc trzeba wyciąć gazobetonu trochę. Ale jeden przedstawiciel po pomiarze okien powiedział żeby nie robić sobie problemu tylko dokleić jakiś pasek styropianu (np. 5x5cm) na ten kawałek muru jak na rys 1.        Ja widzę tutaj kilka problemów: * Mostki - mały doklejony kawałek ok 5x5 cm  to jednak za mało * Wygląd - po narysowaniu to sobie w 3D widzę że nie będzie to ładnie - rys. 4 * Obróbka tego doklejonego kawałka będzie raczej też kłopotliwa     Ja chciałbym to wyciąć by zamiast 23 cm zostawić ok 19 cm (lub doradźcie ile) tak żeby styropian 20 cm polegał na tyle by móc dojść estetycznie do prowadnicy rolet jak na rys 2.      I tu właśnie pytanie. Chciałbym zastosować prowadnice rolet wąskie typu slim, one mają chyba ok 3m zgadza się?. Czy można je zamontować na ościeżnicy tak jak pokazane na niebiesko na rys. 3 czyli ok 2.5 cm od ościeżnicy by styropian zaszedł na ościeżnicę na te 2,5cm? Jeden przedstawiciel uważa że każde prowadnice muszą dolegać prawie do lica ościeżnicy od strony muru więc bez znaczenia czy będą wąskie czy zwykłe, to na ościeżnicę może zajść zawsze taka sama grubość styropianu (jak na rys 5 poniżej)        
  • też mam takie dwa okna 150x150 ale nie wydaje mi się żeby były praktyczne jako jednoskrzydłowe i chyba podzielę je na dwa skrzydła. Co do wagi to czy zawiasy ukryte nie mają większej nośności?
  • Ta część  tematu została wyczerpana przez kolegę Retrofooda.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...