Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie wybrać – Bufor ciepła?


hakarotto

Recommended Posts

Napisano

Dom 135m, zakupiony niedawno , wprowadzam się pod koniec maja (5 osobowa rodzina). Styropian 15cm. Mam kolektory ciepła podgrzewające bojler 300l CWU (bojler na gwarancji), fotowoltaika 5KW (prawdopodobnie będę rozbudowywał do 10KW lub 15KW). Brak podłogówki choć może być w przyszłości. Brak gazu, choć jest przyłącze ale trzeba czekać z pól roku (i tez nie wiadomo czy zrobią w tym okresie). Piec na węgiel musi być w tym roku wymieniony. Chciałbym wymienić na bufor ciepła, jak najszybciej, prawdopodobnie 1000l.


 

Poprzednia rodzina 3 do 4 osób. Według aplikacji cieplo app. Wykazalo całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie to ok 21000 kWh, Max potrzebna moc grzewcza w najmroźniejszy dzień przy ok -23 stopnie na zewn. Oraz a w domu 23 stopnie 10.1 kW


 

Czy ktoś mógłby mi doradzić jaki bufor i jak to połączyć z obecnym systemem. Czy warto zamienić system na dwa bufory jeden z wężownicą na cwu (na czym mi zależy) i drugi na co. podgrzewany grzałką w taryfie g12. Może jednak wystarczy dołożyć bufor do CO na grzałki.


 

Czy zamiast rozbudowywania fotowoltaiki on grid może lepiej dołożyć fotowoltaike of grid, która będzie bezpośrednio zasilać grzałkę w buforze?


 

Jeśli zdecydowałbym się na wymianę bojlera to czy jest sposób na wykorzystanie go w inny sposób?


 

Zamierzam tez dołożyć fotowoltaike off gridową w przyszłości.


 

Szukam także fachowej firmy która wykona kotłownie bufor na co i może tez cwu. W woj śląskie powiat Cieszyński lub okolice.


 

Proszę tylko o merytoryczne posty, jeśli chcesz krytykować, wyśmiewać i obrażać to zrób to w gronie kibiców przeciwnego klubu po przegranej grze.

20220316_124503.jpg

20220316_124512.jpg

20220316_124520.jpg

20220316_124529.jpg

20220316_124547.jpg

20220316_124602 2.jpg

20220315_150812 2.jpg

20220315_150812.jpg

Napisano

"Czy zamiast rozbudowywania fotowoltaiki on grid może lepiej dołożyć fotowoltaike of grid, która będzie bezpośrednio zasilać grzałkę w buforze?" W tym przypadku musisz dobrze zaplanować uzysk energii i pojemność bufora a to wszystko uzależnić od zapotrzebowania. Załóżmy, że przy odpowiedniej pojemności zbiornika i cyklu - słońce w poniedziałek, a we wtorek deszcz, będziesz miał nadal ciepłą wodę przez cały wtorek o temp. 60 stopni Celsjusza. Jakie będzie główne źródło ciepła? Piszesz, że piec na węgiel chcesz wymienić na...???? Czy masz zamiar podpiąc się do sieci gazowej? Mozesz też pomyśleć o pompie ciepła do CWU i te 800 W (tyle pewno pobierze pompa w szczycie zważywszy na COP) zapewnić ze słońca przez odpowiedni system zasilania of-grid. Nie zmienia to faktu, że 2 źródła ciepła w przyszłości wymuszaja zbiornik dostosowany do dwóch źródeł. Wariantów jest kilka.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Załączam zdjecia. Może coś da się wywnioskować z tego. Całe szczęście że sąsiad postanowił postawić swoje ogrodzenie, jak poinformował będzie to „murek” cokolwiek to znaczy dla niego. Więc nawet ta usypana ziemia nie będzie opierać się na moim ogrodzeniu. Jak dla mnie może postawić ogrodzenie murowane po całości nawet i na 10m wzwyż. Pomiędzy moim ogrodzeniem a jego jest wolna przestrzeń jakieś 40cm- tu się okazało że ta przestrzeń jest „moja” bo deweloper  postawił ogrodzenie nie po linii granicy. Na ostatnim zdjęciu widać wykop na moje oko nie mniej niż 1,5m do owego „murku” by ziemia się nie osuwała. No specem nie jestem ale na 99% wymaga to zgody kogoś z „góry”.
    • Witam . Ja ze swojej strony jako monter instalacji hydraulicznych i grzewczych mogę polecić firmę IZOMIX i ich sklep internetowy sklep.izomix.pl Jak tylko zabraknie mi choćby 1mb otuliny to wysyłali mi zawsze w ten sam dzień, a na drugi już miałem. Mają tam właśnie materiały izolacyjne do rur, kanałów, poddaszy itp
    • Nie sądziłam że zgoda na użytkowanie i zakończenie budowy może być wydana jeszcze w trakcie budowy…poza tym terenu nie mógł podnieść po zakończeniu budowy bo na tym terenie postawił dom- logiczne- najpierw teren potem dom.  Swoją drogą, teraz trochę przypominam sobie, mój dom jest podniesiony o 1,5m do równego poziomu z drogą i to jest zapisane w projekcie budowlanym. 
    • Decyzja o zakończeniu budowy i zgoda na użytkowanie mogła zostać wydana na podstawie dokumentów, bez opcji wizyty na placu budowy, więc nikt w urzędzie może nie wiedzieć o pracach przy podniesieniu terenu. Albo prace te zaczęły się dopiero po odbiorze. Idź do urzędu, bo tutaj to będziemy gdybać. Tak na marginesie nie wierzę, żeby sąsiad miał pozwolenie na takie podnoszenie poziomu swojej działki.
    • Jeżeli kocioł ma wyprowadzenie (czopuch) poziomo, to otwór w kominie trzeba zrobić na konkretnej wysokości. Jeżeli zaś odprowadzeni ma być w kotle zrobione od góry, to najłatwiej jest wszystko dopasować, gdy otwór w kominie jest wysoko. Wtedy mamy długą pionową rurę czopucha, co ma zarówno dobre, jaki złe strony.  Pionowa rura zajmuje miejsce obok komina. W przypadku kominka zwykle nie jest to problem, ale kotłowni , przy kotle, może przeszkadzać. Pionowa stalowa rura czopucha nagrzewa się szybko, co wspomaga ciąg przy rozpalaniu.  Rura oddaje ciepło do otoczenia. Ale ciepło może też oddawać tradycyjny murowany komin. On też gromadzi je na dłużej. Kominy prefabrykowane często są izolowane, więc ten efekt już nie bardzo występuje. Trzeba więc rozważyć: - jaki jest komin;  - czy czopuch i komin oddają ciepło do tego samego pomieszczenia (komin może być za ścianą);  - czy dodatkowe ogrzewanie wnętrza przez czopuch (długą stalową rurę) jest pożądane. W małych kotłowniach bywa to raczej wadą, niż zaletą.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...