Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Wyciągnięcie okien poza bryłę budynku - prawo i praktyka


Recommended Posts

Dzień dobry, przygotowuję się do remontu generalnego domu z lat '70 i ostatnio spodobał mi się pomysł na szeroki parapet, na którym można wygodnie siedzieć. Chciałbym coś takiego zrobić w dwóch pokojach. W załączniku umieściłem wizualizacje jak to miało by wyglądać (stan obecny i planowany). Dom znajduje się w Krakowie na terenie bez MPZP, okna wychodzą na ogród, do granicy działki jest jakieś 11m. I tu się pojawia moje pytanie - czy taka rozbudowa wymaga pozwolenia na budowę, lub innego zgłoszenia/zezwolenia/prawnego zabiegu? Bardzo dziękuję z góry za pomoc.

 

widok 1.1.png

 

widok 1.2.png

 

widok 2.1.png

 

widok 2.2.png

Edytowano przez AlfredSpielman
redakcja tekstu (zobacz historię edycji)
Link to postu

A po co boczne ścianki i problemy? Strzel sobie okna zewnętrzne i po kłopocie. Chociażby takie

 

image.png.d82f00c83210e8d66e30e7ab39e8c6a5.png

 

Oglądałem jak montowali, prosta sprawa. A parapet ma ok 60 cm szerokości. Jak stół. Można na nim nawet... przymierzaliśmy się do tego, było by bez problemów. 

 

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link to postu

Chodzi o zrobienie takiego przyjemnego "kącika" w pokojach córek, tak żeby o te ścianki boczne mogły sobie oprzeć poduszki, żeby miały duże okno, a jednocześnie żeby nie siedziały w szklarni, jak na zdjęciu Sheratona. Poza tym zimą kiepsko się opierać o zimną szybę, na której może się skraplać woda.

Link to postu
36 minut temu, AlfredSpielman napisał:

 czy taka rozbudowa wymaga pozwolenia na budowę, lub innego zgłoszenia/zezwolenia/prawnego zabiegu?

Jeśli uznać, że taki zabieg zmienia kubaturę obiektu, to będzie potrzebne zgłoszenie z projektem i ekspertyza techniczna budynku. Masa zachodu, formalności i kasy, po to żeby mieć parapet o szerokości 90 cm?

Ściana ma 20 cm grubości, nowe okna można zamontować w warstwie ocieplenia, wysunąć parapet 20-25 cm w głąb mieszkania i będzie akurat do siedzenia.

Link to postu
25 minut temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał:

  będzie potrzebne zgłoszenie z projektem i ekspertyza techniczna budynku. Masa zachodu, formalności i kasy, po to żeby mieć parapet o szerokości 90 cm? 

 

Dokładnie tak. Ścianka jest ścianka, a okno jest okno. Poza tym życie codzienne z poduszkami w oknie bezpieczne nie jest i w dodatku szybko się nudzi. 

Ścianki boczne nie mają przewiązania z murem, projektanci konstruktorzy będą mieli wątpliwości. 

35 minut temu, AlfredSpielman napisał:

  jednocześnie żeby nie siedziały w szklarni, jak na zdjęciu Sheratona.  

 

Mylisz się, to nie jest szklarnia. Za to widoki obłędne, na trzy strony świata. Takie okno jest warte swojej ceny.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Według mnie deweloper chałupę sprzedał - teraz to już Twój problem. Oczywiście, że przekrój przewodów jest minimalny, dla obwodów gniazdek za mały. Tak się "oszczędza" na kosztach budowy, wpędzając w kłopoty nabywcę. I prawdopodobnie instalację elektryczną masz w wersji minimalnej, czyli teraz jest czas na jej rozbudowę dostosowującą do Twoich potrzeb i planów.
  • Witam kupiłam dom w stanie deweloperskim .  W całym domu pod gniazdka jak i pod włączniki oświetlenia mam kable o przekroju 1,5. Projektu instalacji elektrycznej wewnętrznej nie widziałam . Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?
  • Chodzi o cwu i co, myślałem o korzystaniu z taryfy nocnej i potem korzystania z tego bufora ciepła za dnia.
  • Drzwi do gospodarstwa domowego można podzielić na trzy rodzaje:   Zewnętrzne - wejściowe, które możemy z kolei podzielić na drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe,   Wewnętrzne - drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń  Gospodarcze - prowadzące do pomieszczeń użytkowych takich jak garaż, piwnica, czy kotłownia.   Każdy rodzaj drzwi ma do spełnienia inne funkcje. Stąd też w zależności od tego gdzie drzwi mają prowadzić, powinniśmy je odpowiednio dostosować pod względem bezpieczeństwa, wytrzymałości i wizualnym.     Czym kierować się przy wyborze drzwi gospodarczych?   Wybierając drzwi gospodarcze jak przy wyborze każdych drzwi bardzo ważna jest z pewnością estetyka i dopasowanie do wystroju innych pomieszczeń. Nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na wyglądzie. Parametry techniczne drzwi i dostosowanie ich do warunków jakie panują w pomieszczeniu, do którego prowadzą jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku drzwi prowadzących do pomieszczeń gospodarczych. Przykładowo, kotłownia znajdująca się wewnątrz domu powinna być odpowiednio zabezpieczona przed pożarem, tak aby w razie jego wystąpienia, płomienie nie rozprzestrzeniły się do kolejnych pomieszczeń. Poniżej znajduje się lista czynników, nad którymi powinniśmy się szczególnie zastanowić przed wyborem drzwi do pomieszczenia gospodarczego.   Bezpieczeństwo   Złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze, jak garaż przylegający do części mieszkalnej, czy przez piwnicę. Z tego powodu warto zainwestować w drzwi gospodarcze o odpowiedniej klasie antywłamaniowej. Mogą one być wyposażone w specjalne klamki z gałką uniemożliwiającą jej rozwiercenie i wyciągnięcie wkładki czy inne zabezpieczenia chroniące.      Izolacja termiczna   W piwnicy czy garażu zwykle panuje niższa temperatura niż w części mieszkalnej. Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, które będą powodować większe wydatki na ogrzewanie, warto zamontować w pomieszczeniach gospodarczych drzwi, które zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych.       Ochrona przed pożarem   W przypadku pomieszczeń takich jak kotłownia, lub garaż, w przypadku których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, powinno ono być dobrze zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Zastosowanie drzwi przeciwpożarowych może wydłużyć czas w jakim płomienie i dym przedostają się do kolejnych pomieszczeń nawet o pół godziny.       Wybór drzwi hybrydowych   W zależności od wykorzystanych materiałów, drzwi mogą być lepiej dostosowane do różnych zadań. każdy materiał ma swoje wady i zalety. W celu wyeliminowania wad jakie niesie za sobą wykorzystanie różnych materiałów, warto zdecydować się na drzwi hybrydowe, które dzięki połączeniu różnych materiałów dostosowują się jak najlepiej do funkcji, którą mają pełnić.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...