Skocz do zawartości

III klasa ziemi, brak MPZP, a budowa domu


Recommended Posts

Witam, błądzę w Internecie, od strony do strony, w gminie raz mówią mi tak, raz tak, zależy na kogo trafię, czuję, że nie są na tyle kompetentni i pewni tego co mówią, dlatego piszę tutaj ten post. Moja sytuacja wygląda tak, Mój ojciec (rolnik) posiada działkę rolną 2000m2, taka tam 22m szeroka i około 85m długa. Ja nie posiadam wykształcenia rolniczego. Chciałbym na tej działce postawić dom jednorodzinny, w tej wiosce nie ma MPZP, lecz cała wioska jest zabudowana domkami.  Do rzeczy, działka jest III klasy, w jej bliskim sąsiedztwie (z trzech stron tej działki są nowe domki jednorodzinne, także można powiedzieć że płot w płot), ciut dalej kolejne domy itd. Działka ta jest w odległości 30metrów od drogi publicznej, każdy w dych domkach ma prąd, wodę itd., więc o przyłącza nie byłoby pewnie problemu. Obok tej działki wiem, że gość ma IV klasę ziemi. Ojciec chciałby przekazać mi działkę jako darowiznę, ale w gminie różnie mi mówią, raz że będę mógł się budować, raz że nie i wiecie jak to jest..

Zgodnie z nowo wprowadzonym przepisem art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, nie wymaga się uzyskania zgody ministra na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli grunty te spełniają określone warunki 1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;
2) położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,
3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,
4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części. (myślę że spełniają warunki co wyżej opisałem).

No i teraz tak, jak to w końcu jest, będę mógł się tam wybudować jeśli ojciec przekaże mi działkę jako darowiznę? Jak zacząć, jak uzyskać warunki zabudowy, czy tą 3 klasę będę musiał odrolnić za zgodą ministra, jakie to są koszta itd.?. Jak wspomniałem wcześniej działka 2000m2, domek 100m2 max. Będę bardzo wdzięczny za udzielenie odpowiedzi.

Na koniec chciałbym dodać, że u mojego wujostwa była sytuacja taka, że wujek rolnik zaczął budowę domu na siebie na IV klasie ziemi, po zrobieniu murów przepisał całość na syna rolnika, w ten sposób omijali jakieś przepisy, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie i możliwość do mojej sytuacji. Z góry dziękuję i serdecznie wszystkich pozdrawiam.

Link do komentarza

Przede wszystkim trzeba wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Może to zrobić pański Ojciec lub Pan, bo do tego nie trzeba być właścicielem działki. Podstawową sprawą jest bowiem to, czy władze samorządowe dopuszczają możliwość zabudowy tej działki.  

Zmiana przeznaczenia gruntu to dalszy etap.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

To wymaga sprawdzenia. Nie zakładałbym, że pracownicy Starostwa będą bardziej pomocni niż Gminy. I odwrotnie. Wszystko zależy od człowieka - urzędnika. 

Kluczowe są tu 3 przepisy wspomnianej ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, czyli:

art. 7 ust. 2a

2a. Nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli grunty te spełniają łącznie następujące warunki:

1)  co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;

2)  położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1990 oraz z 2021 r. poz. 11, 234 i 815);

3)  położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 470, z późn. zm.7));

4)  ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.

 

Art. 4  Ilekroć w ustawie jest mowa o:

(...)

pkt. 29)  zwartej zabudowie - rozumie się przez to zgrupowanie nie mniej niż 5 budynków, za wyjątkiem budynków o funkcji wyłącznie gospodarczej, pomiędzy którymi największa odległość sąsiadujących ze sobą budynków nie przekracza 100 m;

30)  obszarze zwartej zabudowy - rozumie się przez to obszar wyznaczony przez obwiednię prowadzoną w odległości 50 m od zewnętrznych krawędzi skrajnych budynków tworzących zwartą zabudowę lub po zewnętrznych granicach działek, na których położone są te budynki, jeśli ich odległość od tych granic jest mniejsza niż 50 m.

 

Zgody ministra nie uzyskasz ponieważ ta jest wydawana wyłącznie w procedurze uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Rozwiązanie z uzyskaniem pozwolenia na budowę na siedlisko (tylko rolnik - czyli ojciec) jest możliwe niezależnie od klasy gruntu. Ale też są obwarowania. Następnie nie widzę problemu z przepisaniem własności domu. Przy czym nie robiłbym tego w trakcie budowy ponieważ mogą być problemy z przeniesieniem pozwolenia na budowę na "nierolnika".

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...