Skocz do zawartości

Sterowanie ogrzewaniem


Halunnn

Recommended Posts

Witam mam kocioł gazowy, bojler w dwoma wezownicami i chce podłączyć z kominek z płaszczem wodnym. Na necie jest dużo schematów jak połączyć rury ale nie ma jakie i jak zainstalować sterowanie tym. A mianowicie interesuje mnie gdy gaz zasila bojler i nagle zacznę grzać kominkiem to automatycznie wyłącza się kocioł gazowy a zasilanie idzie z kominka. Potrzebny mi jakiś prosty schemat jak połączyć pompy i jak ma wyglądać tym sterowanie jakie i gdzie termostaty i jaki główny komputer sterujący.

Link do komentarza

Jeżeli masz wątpliwości jakie rury, to nie masz o tym w ogóle zielonego pojęcia i nie jest tak, że każdy domorosły złota rączka zbuduje taką instalację tak, że w ogóle to zadziała, a o tym czy będzie działać tak jak chcesz, trzeba 10 lat doświadczenia w temacie, by podjąć się zbudowania takiej instalacji. Możesz to wszystko na zwykłych peksach połączyć, możesz na miedzi, schematy już poznałeś, pokaż jakiś, to może ktoś się wypowie.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
15 minut temu, Halunnn napisał:

Raczej nic nowego nie napisałeś jak bym nie potrzebował porady fachowca to bym tu nie pisał 🤦🏻‍♂️

 

I uważasz, ze fachowiec weźmie projekt z księżyca i Ci wręczy? Lekarz też wykonuje operacje na forum?

Bez kompletu danych żaden projekt nie powstanie. A Ty na razie rzuciłeś jedynie hasło. Danych do projektu nie ma żadnych. 

Link do komentarza

Rury wiem jak połączyć bo jest dużo schematów na necie jak to podłączyć mnie interesuje tylko jak sterowanie podłączyć jak mi ktoś schemat zaprojektuje do momentu wyjść rur na grzejniki i wodę użytkową. Rury i grzejniki mam już porobione mnie interesuje podłączenie w kotłowni 

2 minuty temu, retrofood napisał:

 

I uważasz, ze fachowiec weźmie projekt z księżyca i Ci wręczy? Lekarz też wykonuje operacje na forum?

Bez kompletu danych żaden projekt nie powstanie. A Ty na razie rzuciłeś jedynie hasło. Danych do projektu nie ma żadnych. 

U mnie już cała instalacja jest na PEX zrobiona wszystko działa i jest zasilane kotłem gazowym tylko a teraz chcę w tą instalacje podpiąć bojler z dwiema wezownicami plus kominek.

Link do komentarza

Czujnikami trzeba też sterować. W większości nowoczesnych kotłów tego typu sterowanie jest. Tzn za pomocą sterowników typu Open Therm. Tylko w każdym z tych kotłów występuje modulacja i ona głównie odpowiada za moc w danej chwili kotła. A w kominku jak chcesz to zrobić? Nad płomieniem w kominku raczej ciężko będzie zapanować. A czy w danej chwili działa piec czy kominek, to jest akurat najprostsze w tym schemacie. Wszystko jest na jednym obiegu. Wygasza się kominek, spada temperatura w obiegu, załącza się kocioł gazowy.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka





Link do komentarza

Nie ma żadnego sterowania tylko włącz wyłącz i drugi żeby albo wodę pod ciepłą grzał albo wodę razem z grzejnikami to tyle i dlatego nie wiem jak on miałby się włączać jak go podwójne pod bojler. Pompę pięć ma wbudowaną. Chciałbym takie sterowanie żebym sobie mógł na wyświetlaczu ustawiać strefy czasowe. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...