Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Montaż drzwi wewnętrznych i technicznych a wymiar otworu


Recommended Posts

Witam
Do montażu drzwi jeszcze trochę czasu, ale ewentualne przeróbki otworów, wolę zrobić teraz niż jak będzie gotowa już podłoga, dlatego też ten temat.
Otóż mam trzy pytania:
1) Jako, że będę chciał zamontować ościeżnicę regulowaną (tak bym wolał), a szerokość moich otworów drzwiowych to przeważnie 90-91 cm. To mam pytanie czy te otwory są OK - nie są za szerokie?, czy mam je jakoś lekko zwęzić?
Wątpliwość się wzięła stąd, że wszędzie widzę informację, że pod ościeżnicę regulowaną ma być otwór 88cm, natomiast 91 cm jest pod ościeżnicę stałą. A zatem czy otwór nie jest za szeroki?
2) Jaki ma być otwór pod drzwi techniczne - o ile ma być szerszy. Drzwi, te będą oddzielać strych od pomieszczeń mieszkalnych więc muszą być szczelne i ocieplone. Wejście na strych jest za pomocą schodów, przed którymi będę chciał wykonać szkielet z profili. Czy do tego nadają się profile UA50 czy lepiej UA75. No i jaka szerokość/wysokość pod drzwi techniczne. Tu jeszcze się zastanawiam czy dam drzwi 80 czy 90, zależy to ile miejsca one potrzebują.
3) Błąd budowlańców spowodował, że otwór drzwiowy do jednego z pokoi ma 96 cm, oraz brak węgarków (zdjęcie poniżej). Pytanie jak tu najlepiej zamontować drzwi. Czy koniecznie muszę jakoś i czym zwęzić otwór? Rozumiem też, że tu tylko wchodzi w grę ościeżnica stała.
P.s. Na jednym zdjęciu również widać wejście na strych, gdzie mają być wstawione drzwi techniczne (oddzielenie strychu od części mieszkalnej i ogrzewanej)

 

20210804_184059.jpg

20210804_184047.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Otwór szerokości 91 cm będzie dobry pod drzwi wewnętrzne. Producenci ościeżnic podają zwykle konieczny wymiar minimalny.

Te cieplejsze drzwi mogą wymagać różnej szerokości otworu w zależności od modelu. Można w takim miejscu założyć typowe drzwi zewnętrze ale przeznaczone do mieszkań, montowane na klatkach schodowych. Z założenia nie są one odporne na warunki atmosferyczne. Dla wielu modeli 80 cm wystarczy otwór 91 cm. Tak jest w przypadku większości tanich drzwi z marketów (tzw, chińskich). Ale niektóre mogą wymagać kilku centymetrów więcej (2-4 cm) . Najlepiej już coś wstępnie wybrać i sprawdzić w instrukcji.

Co do szerokości profilu to trzeba sprawdzić szerokość ościeżnicy. Skoro drzwi mają być ocieplone, bezpieczniejszym wyborem będzie 75 mm. 

Zwężenie tego otworu 96 cm jest wskazane. Ale do tego wystarczy przykołkować do ściany drewniany słupek.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...