Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Montaż drzwi wewnętrznych i technicznych a wymiar otworu


Recommended Posts

Witam
Do montażu drzwi jeszcze trochę czasu, ale ewentualne przeróbki otworów, wolę zrobić teraz niż jak będzie gotowa już podłoga, dlatego też ten temat.
Otóż mam trzy pytania:
1) Jako, że będę chciał zamontować ościeżnicę regulowaną (tak bym wolał), a szerokość moich otworów drzwiowych to przeważnie 90-91 cm. To mam pytanie czy te otwory są OK - nie są za szerokie?, czy mam je jakoś lekko zwęzić?
Wątpliwość się wzięła stąd, że wszędzie widzę informację, że pod ościeżnicę regulowaną ma być otwór 88cm, natomiast 91 cm jest pod ościeżnicę stałą. A zatem czy otwór nie jest za szeroki?
2) Jaki ma być otwór pod drzwi techniczne - o ile ma być szerszy. Drzwi, te będą oddzielać strych od pomieszczeń mieszkalnych więc muszą być szczelne i ocieplone. Wejście na strych jest za pomocą schodów, przed którymi będę chciał wykonać szkielet z profili. Czy do tego nadają się profile UA50 czy lepiej UA75. No i jaka szerokość/wysokość pod drzwi techniczne. Tu jeszcze się zastanawiam czy dam drzwi 80 czy 90, zależy to ile miejsca one potrzebują.
3) Błąd budowlańców spowodował, że otwór drzwiowy do jednego z pokoi ma 96 cm, oraz brak węgarków (zdjęcie poniżej). Pytanie jak tu najlepiej zamontować drzwi. Czy koniecznie muszę jakoś i czym zwęzić otwór? Rozumiem też, że tu tylko wchodzi w grę ościeżnica stała.
P.s. Na jednym zdjęciu również widać wejście na strych, gdzie mają być wstawione drzwi techniczne (oddzielenie strychu od części mieszkalnej i ogrzewanej)

 

20210804_184059.jpg

20210804_184047.jpg

Link to postu

Otwór szerokości 91 cm będzie dobry pod drzwi wewnętrzne. Producenci ościeżnic podają zwykle konieczny wymiar minimalny.

Te cieplejsze drzwi mogą wymagać różnej szerokości otworu w zależności od modelu. Można w takim miejscu założyć typowe drzwi zewnętrze ale przeznaczone do mieszkań, montowane na klatkach schodowych. Z założenia nie są one odporne na warunki atmosferyczne. Dla wielu modeli 80 cm wystarczy otwór 91 cm. Tak jest w przypadku większości tanich drzwi z marketów (tzw, chińskich). Ale niektóre mogą wymagać kilku centymetrów więcej (2-4 cm) . Najlepiej już coś wstępnie wybrać i sprawdzić w instrukcji.

Co do szerokości profilu to trzeba sprawdzić szerokość ościeżnicy. Skoro drzwi mają być ocieplone, bezpieczniejszym wyborem będzie 75 mm. 

Zwężenie tego otworu 96 cm jest wskazane. Ale do tego wystarczy przykołkować do ściany drewniany słupek.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zapominasz o drobnym detalu - często można kogoś obrazić bardziej niż obrażając go wprost. Znam trochę ludzi, którzy bardzo gustują w tym. A obrażani czasami nawet nie wiedzą, że są obrażani - to inna kwestia
  • Potwierdzają się nasze doniesienia sprzed kilku dni. Polska Spółka Gazownictwa wydała komunikat, w którym zapowiedziała wstrzymanie w latach 2022-2023 podłączania do gazu nowych klientów. Ale że niemal od razu go usunęła, czekaliśmy na potwierdzenie. Dostaliśmy je od Jakuba Kowalskiego, członka zarządu spółki do spraw operacyjnych. Zapewnia, że już podpisane umowy zostaną zrealizowane. - W 2022 roku zrealizujemy 89 tysięcy przyłączy i wydamy na to 1,327 mld zł. W 2023 ponad 45 tysięcy za kwotę 657 mln zł - wylicza i przyznaje, że liczba chętnych na gaz w ostatnich latach błyskawicznie wzrosła. Jeszcze w 2017 r. podłączono ok. 51 tys. nowych użytkowników, w 2019 r. - 82 tysiące, a w 2021 r. było ich już ponad 119 tys. - Zainteresowanie jest bardzo duże. Naszą ambicją byłoby przyłączyć wszystkich. Ale tych ambicji nie uda się zrealizować - mówi Kowalski.   I tłumaczy: - Decyzja o wstrzymaniu podpisywania nowych umów wynika ze skali wyzwań, przed którą stanęliśmy, a z drugiej strony z powodu ograniczenia środków inwestycyjnych. W najbliższych dwóch latach na inwestycje mieliśmy zarezerwowane 2 mld zł i te wydamy na podpisane już umowy. Do czasu pozyskania nowych środków liczba inwestycji przyłączeniowych do sieci gazowniczej w okresie kolejnych dwóch lat nie wzrośnie. Jeśli pojawią się dodatkowe fundusze, jesteśmy gotowi w każdej chwili wznowić naszą działalność przyłączeniową. Średni koszt przyłączenia gazu w Polsce to 14 tys. zł, z czego ok. 20 proc. pokrywa klient, resztę PSG. Ceny mogą się jednak bardzo różnić w zależności od regionu Polski.   PSG to spółka należąca do grupy kapitałowej PGiNG SA. Na inwestycje przeznaczany jest cały zysk spółki, a grupa kapitałowa realizując oczekiwania rynku od kilku lat nie pobiera dywidendy. Inną formą pozyskania funduszy na inwestycje jest też opłata przyłączeniowa, która podlega procesowi taryfikacji. Stanowi ona jednak niewielką część wartości nakładów ponoszonych przez spółkę na przyłączenia. Największym źródłem finansowania inwestycji są pożyczki udzielane na ten cel przez PGiNG. Środki na zwiększone inwestycje na nadchodzący i przyszły rok także miały pochodzić ze wsparcia udzielonego przez spółkę PGiNG. Pod koniec zeszłego roku sytuacja skomplikowała się jednak z powodu znaczącego wzrostu cen gazu na rynkach europejskich.   Fatalne wieści dla walki ze smogiem
  • Tłumaczenie niczego nie zmieni, ja tylko stwierdziłem różnicę.       "Prawdziwa niecnota krytyk się nie boi".
  • Nie podpowiadaj...   A bo to pierwszy, zapowiadany raz??? ciekawe, na jak długo?
  • Zeniu Ty jesteś lepszy niż Bruce Lee i Chuck Norris razem wzięci.  Animus -  Oooooo, widzę że i Tobie też się dostało. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...