Skocz do zawartości

Postawienie sciany zewnetrznej i usuniecie okien


Recommended Posts

Napisano

Czesc,

Mam na zewnatrz schody prowadzace do domu i nad nimi balkon. Chcialbym je zabudowac i zrobic w tym miejscu wiatrolap. Potrzebuje w tym celu usunac balustrade i w jej miejsce postawic scianke oraz kolejna prostopadle do niej z otworem na drzwi. Poniewaz schody i miejsce przy samych drzwiach nie maja podparcia (jak balkon ze schodami) a dodatkowo stanowia podparcie dla balkonu powyzej to pomyslalem o lekkiej zabudowie. Plusem jest takze to, iz taka moglbym wykonac samodzielnie.
Pomyslalem aby do podlogi, scian i sufitu (balkonu) nakrecic stelaze jak do zabugowy G/K, ale zamiast plyt G/K dac plyte cementowa (np. Knauf Aquapanel lub  Siniat Cementex). Producenci zapewniaja iz nadaja sie na zewnatrz i sa odporne na warunki atmosferyczne. Pomiędzy płyty chciałem dać styropian lub wełnę mineralną.

Waham się jednak nad takim rozwiązaniem z 2 powodów:
1. Na takiej ścianie będę potrzebował zrobić elewację i nakleić styropian, a ten powinien być kołkowany i nie jestem pewien czy taka ściana nie będzie stanowiła problemu?
2. Na prostopadłej ścianie chciałbym wstawić dodatkowe przeszklone drzwi otwierane do środka (na dobudowaną ściankę).


Co w ogóle sądzicie o tym pomyśle na zabudowę wiatrołapu?

 

Mam również 3 okna, których chciałbym się pozbyć i tutaj również zastanawiam się nad podobnym rozwiązaniem - 1 płyta od zewnątrz, 2 od środka, w środek styropian lub wełna mineralna. Myślicie ze to dobry sposob czy lepiej tradycyjnie - zamurowac?

Napisano (edytowany)

W zasadzie to należy traktować jako rozbudowę, bo zwiększy się kubatura obiektu i jego obrys zewnętrzny. A to już wymaga zgłoszenia/pozwolenia oraz projektu.

Technicznie, jak najbardziej do zrobienia. Ale po dokładniejszym opracowaniu.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Napisano

Mowimy o skromnych 2-3m z czego bedzie to pierwszy tego typu obiekt na dzialce (nie liczac samego budynku), wiec pozwolenie nie bedzie potrzebne, a wiec chyba i sam projekt powinien byc zbedny. Pozostaje kwestia zgloszenia prac w urzedzie i wykonania zabudowy, bo schody czy miejsce przy drzwiach pod balkonem juz istnieja. Mowimy jedynie o dostawieniu sciany rownolegle do istniejacych drzwi, oraz prostopadlej do niej i osadzeniu w niej kolejnych drzwi, czyli wydzieleniu nieduzego 2-3m pomieszczenia (wiatrolapu), z miejscem gdzie mozna ew. zostawic okrycie wierzchnie, czyli krotko mowiac mokra kurtke :D  I jesli sie nie myle, to gdyby postawic tylko 1 scianke oslaniajaca wejscie - bez tej prostopadlej, to nawet zgloszenie byloby niepotrzebne.

 

Pozostaje kwestia wykonania tego. I tutaj przechodzimy do meritum, czyli czy takie rozwiazanie sie sprawdzi, czy moze lepiej postawic na sciane murowana?

Napisano (edytowany)
  Dnia 4.08.2021 o 09:03, Belliash napisał:

Mowimy o skromnych 2-3m

Rozwiń  

 

  Dnia 4.08.2021 o 09:03, Belliash napisał:

Mowimy jedynie o dostawieniu sciany

Rozwiń  

 

  Dnia 4.08.2021 o 09:03, Belliash napisał:

I jesli sie nie myle,

Rozwiń  

Próbujesz przepisy interpretować po swojemu, a urząd może mieć - i formalnie, będzie miał  - inne zdanie...

Możesz przecież - po prostu- wybudować te ścianki i może nikt tego nie zauważy i nie skategoryzuje tego jako samowola budowlana...

  Dnia 4.08.2021 o 07:12, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

bo zwiększy się kubatura obiektu

Rozwiń  

 

A przechodząc do spraw budowlanych - nie baw się w profile, płyty, wełny mineralne... po prostu wymuruj ścianki z silki ytonga, otynkuj i już... Najpierw podeprzyj podłogę schodów - może wyjść tam schowek, albo schronienia dla pieska...

 

Natomiast co do okien - również radziłbym po prostu zamurować, zostawiwszy na zewnątrz miejsce na uzupełnienie ewentualnego docieplenia, aby było podobne na całej powierzchni ściany... wewnątrz dotynkować do powierzchni ścian.

 

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Napisano
  Dnia 4.08.2021 o 09:03, Belliash napisał:

Mowimy o skromnych 2-3m z czego bedzie to pierwszy tego typu obiekt na dzialce (nie liczac samego budynku), wiec pozwolenie nie bedzie potrzebne, a wiec chyba i sam projekt powinien byc zbedny.  

Rozwiń  

 

Mam takie pytanie. Przyszedłeś tutaj szukać poklasku, czy pytać o to jak zgodnie z prawem postąpić?

Jeśli przyjmujesz do wiadomości jedynie wyrazy poparcia, to ode mnie tyle.

Napisano

Do 35m wystarczy zgloszenie, wiec po co dalej walkowac temat? Jak Urzad bedzie mial jakies zastrzezenia to dostane w ciagu 21 dni stosowne zawiadomienie, wiec po co to cale bicie piany? Jestesmy na forum prawnym czy budowlanym? Prosilem o porade prawna czy spytalem o to w jaki sposob postawic taka scianke aby nie obciazac dodatkowo niepodpartego stropu?

Napisano
  Dnia 4.08.2021 o 12:23, Belliash napisał:

Do 35m wystarczy zgloszenie, wiec po co dalej walkowac temat? Jak Urzad bedzie mial jakies zastrzezenia to dostane w ciagu 21 dni stosowne zawiadomienie, wiec po co to cale bicie piany? Jestesmy na forum prawnym czy budowlanym? Prosilem o porade prawna czy spytalem o to w jaki sposob postawic taka scianke aby nie obciazac dodatkowo niepodpartego stropu?

Rozwiń  

 

Tak jest! Buduj!

Napisano
  Dnia 4.08.2021 o 12:23, Belliash napisał:

Do 35m wystarczy zgloszenie,

Rozwiń  

CO do 35 m??? Przybudówka, zwiększająca pierwotne wymiary, pierwotną kubaturę - rozbudowę, de facto nawet o omawianych

  Dnia 4.08.2021 o 09:03, Belliash napisał:

skromnych 2-3m

Rozwiń  

- istniejącego już  budynku???

 

Co to znaczy

  Dnia 4.08.2021 o 09:03, Belliash napisał:

tego typu obiekt

Rozwiń  

???

 

 

Podeprzyj strop przy schodach i muruj ścianki...

 

Napisano
  Cytat

Na budowę przydomowego ganku (wiatrołapu) o powierzchni zabudowy do 35 m² nie trzeba mieć pozwolenia na budowę. Mówi o tym art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego. Trzeba jednak pamiętać, aby – zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego – taką inwestycję zgłosić organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Przy czym należy wziąć pod uwagę zastrzeżenie, które jest zawarte w pierwszym z tych przepisów. A mianowicie, że budowanie na podstawie zgłoszenia dotyczy sytuacji, gdy na każde 500 m² działki przypadają co najwyżej 2 obiekty typu wspomniany ganek (wiatrołap), ale także oranżeria (ogród zimowy), wolnostojący parterowy budynek gospodarczy, garaż i wiata (o powierzchni do 35 m²).

Rozwiń  

Jakby ktos szukal zrodla: https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/wiatrolap-w-przepisach-budowlanych-czy-w-kazdym-domu-musi-byc-wiatrolap-aa-SKvr-W9fX-i74R.html

Napisano

Najdelikatniej mówiąc to bardzo swobodna interpretacja prawa. Z pierwszego postu zrozumiałem, że chodzi o dobudowanie zamkniętego pomieszczenia. W związku z tym napisałem o tym, że jest to rozbudowa. Ze wszystkimi konsekwencjami, jeśli chodzi o formalności. 

Owszem na podstawie zgłoszenia można wybudować ganek lub oranżerię. Ale czym jest ganek? Zgodnie z definicją słownikową: 

"przybudówka przed wejściem do budynku, nakryta daszkiem, wspartym na słupach"

https://sjp.pwn.pl/sjp/ganek;2460774.html

I raczej przyjmuje się, że taka konstrukcja jest otwarta (bez ścian) albo zamknięta ścianami z oknami. Takie są też orzeczenia sądów:

>>Obowiązujące przepisy ustawy Prawo budowlane nie zawierają legalnej definicji ganku. Uwzględniając jednak powszechne rozumienie tego pojęcia, w komentarzu do tego artykułu przyjęto, że "ganek jest elementem budynku, który może występować jako: przybudówka z zewnętrznymi schodami przed wejściem do budynku, nakryta daszkiem podpartym słupkami, otwarta lub zamknięta ścianami z oknami, lub otwarty korytarz (krużganek, balkon lub galeria) na zewnątrz budynku, łączący jego pomieszczenia, mieszczące się od strony podwórza, ewentualnie jako półotwarty taras od strony ogrodu przyległego do zabudowań" (Artur Kosicki w: Komentarz do art. 29 Prawa budowlanego pod red. Alicji Plucińskiej - Filipowicz, baza LEX). <<

Sygnatura wyroku II SA/Bk 484/17 

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/ii-sa-bk-484-17-przydomowy-ganek-w-kontekscie-art-29-522499752

Podkreślenie moje. Niewątpliwie zaplanowane jest zrobienie zamkniętego pomieszczenia, w dodatku autor wątku nic nie pisał o zamiarze zrobienia w nim przeszkleń. Wielkość też nie była określona Dlatego napisałem o konieczności dokładniejszego opracowania tematu i tym, że potrzebne będzie zgłoszenie lub pozwolenie. Być może z projektem.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Może za rzadkiego masz tego Uniflota, mi jak taśma siądzie, tak w żadnym miejscu się nie odkleja. A nawet na aluminiowych narożnikach siada elegancko. Tą kupiłeś? https://allegro.pl/oferta/tasma-amerykanska-tuff-tape-laczenia-plyt-g-k-10m-14793819687 Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Ja też sie nad tym tym zastanawiałem i w końcu kupiłem najtańszy środek do impregnacji więźb dachowych chyba w castoramie. Za 5L zapłąciłem chyba 20zł. Jest konsystencji wody. A co do sadolinu. Malowałem nim garaż z surowego drewna świerkowego. Położyłem dwie warstwy. Po roku, miejscami wyszły czarne kropki i wtedy przymalowałem olejem lnianym. Jego zaletą jest to, że przy ewentualnych poprawkach po kilku latach, nie trzeba ździerać starej powłoki. Jeśli masz drewno surowe (nie szlifowane) to brałbym co tańsze i na wiosne malował jeszcze raz.
    • Bardzo cioezkowkjleic ta zgionana tasme bo ciagle mi się ona odkleja na suficie z GK, dlaczego taki sie dzieje? Napchalem uniflota i na ścianę i na sufit wyrównałem szpachla a to dziadostwo się odkleja.  
    • Witam mam zamiar stawiać nowy drewniany płot z drzewa mieszanego sosna i świerk suszone, chce go pomalować impregnatem drewnochron lub sadolin ale bez gruntu czy muszę dawać grunt na surowe drzewo, inni mówią mi że nie trzeba że sam impregnat wystarczy że jest głęboko penetrujący i chroni przed grzybami tak samo jak grunt i że producenci chcą tylko wyciągnąć kasę od ludzi , a inni że trzeba dawać grunt mam mętlik w głowie czytałem wiele opinii pozytywnych i też negatywnych np o sadolin że po pomalowaniu wyskakuję grzyb i sam nie wiem czy może nie dali gruntu albo malowali drzewo świeże lub z wysoką wilgotnością masakra proszę was o pomoc bo nie wiem co mam robić. Tu link do impregnatów które mnie interesują https://allegro.pl/oferta/sadolin-classic-impregnat-9l-dab-jasny-12305426365 https://allegro.pl/oferta/drewnochron-impregnat-express-ogrod-4-5l-dab-jasny-13956655879
    • Nie posiadam warsztatu , ale mój tato posiada i to całkiem spory   Sprzętu ma też od groma i różnych przydatnych pierdół. Lubi porządek, więc ma wszystko ułożone na swoim miejscu. Wykorzystuje na śrubki słoiki, których denka od spodu przymocował (nie wiem, jak) do wiszących półek. Odkręca słoiczek i bierze śrubkę lub gwóźdź, po czym słoik z powrotem przykręca do denka.   W warsztacie ma drewniane ściany, do których przykręcił duże śruby i takie jakby małe uchwyty i na nich wiesza młotki, obcęgi i takie tam inne podręczne narzędzia. Do ściany ma przymocowane pionowo transparentne organizery z tworzywa na bity i wiertla. Ale ma też na blacie taki spory stojący organizer z tworzywa z szufladkami na jakieś pierdoły typu taśmy, kleje. W wąskich półeczkach, przytwierdzonych na kątowniki do ściany nawiercił otworki i powkładał w nie ręczne śrubokręty. Sprzęty elektryczne ma schowane w zamykanej szafce z półkami. Nauczył się, żeby chować jak mu się raz myszy czy inne stwory dobrały do kabli od szlifierki   Są różne patenty. Wszystko zależy od zasobności portfela i kreatywności  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...