Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Postawienie sciany zewnetrznej i usuniecie okien


Recommended Posts

Czesc,

Mam na zewnatrz schody prowadzace do domu i nad nimi balkon. Chcialbym je zabudowac i zrobic w tym miejscu wiatrolap. Potrzebuje w tym celu usunac balustrade i w jej miejsce postawic scianke oraz kolejna prostopadle do niej z otworem na drzwi. Poniewaz schody i miejsce przy samych drzwiach nie maja podparcia (jak balkon ze schodami) a dodatkowo stanowia podparcie dla balkonu powyzej to pomyslalem o lekkiej zabudowie. Plusem jest takze to, iz taka moglbym wykonac samodzielnie.
Pomyslalem aby do podlogi, scian i sufitu (balkonu) nakrecic stelaze jak do zabugowy G/K, ale zamiast plyt G/K dac plyte cementowa (np. Knauf Aquapanel lub  Siniat Cementex). Producenci zapewniaja iz nadaja sie na zewnatrz i sa odporne na warunki atmosferyczne. Pomiędzy płyty chciałem dać styropian lub wełnę mineralną.

Waham się jednak nad takim rozwiązaniem z 2 powodów:
1. Na takiej ścianie będę potrzebował zrobić elewację i nakleić styropian, a ten powinien być kołkowany i nie jestem pewien czy taka ściana nie będzie stanowiła problemu?
2. Na prostopadłej ścianie chciałbym wstawić dodatkowe przeszklone drzwi otwierane do środka (na dobudowaną ściankę).


Co w ogóle sądzicie o tym pomyśle na zabudowę wiatrołapu?

 

Mam również 3 okna, których chciałbym się pozbyć i tutaj również zastanawiam się nad podobnym rozwiązaniem - 1 płyta od zewnątrz, 2 od środka, w środek styropian lub wełna mineralna. Myślicie ze to dobry sposob czy lepiej tradycyjnie - zamurowac?

Link to postu

W zasadzie to należy traktować jako rozbudowę, bo zwiększy się kubatura obiektu i jego obrys zewnętrzny. A to już wymaga zgłoszenia/pozwolenia oraz projektu.

Technicznie, jak najbardziej do zrobienia. Ale po dokładniejszym opracowaniu.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link to postu

Mowimy o skromnych 2-3m z czego bedzie to pierwszy tego typu obiekt na dzialce (nie liczac samego budynku), wiec pozwolenie nie bedzie potrzebne, a wiec chyba i sam projekt powinien byc zbedny. Pozostaje kwestia zgloszenia prac w urzedzie i wykonania zabudowy, bo schody czy miejsce przy drzwiach pod balkonem juz istnieja. Mowimy jedynie o dostawieniu sciany rownolegle do istniejacych drzwi, oraz prostopadlej do niej i osadzeniu w niej kolejnych drzwi, czyli wydzieleniu nieduzego 2-3m pomieszczenia (wiatrolapu), z miejscem gdzie mozna ew. zostawic okrycie wierzchnie, czyli krotko mowiac mokra kurtke :D  I jesli sie nie myle, to gdyby postawic tylko 1 scianke oslaniajaca wejscie - bez tej prostopadlej, to nawet zgloszenie byloby niepotrzebne.

 

Pozostaje kwestia wykonania tego. I tutaj przechodzimy do meritum, czyli czy takie rozwiazanie sie sprawdzi, czy moze lepiej postawic na sciane murowana?

Link to postu
2 godziny temu, Belliash napisał:

Mowimy o skromnych 2-3m

 

2 godziny temu, Belliash napisał:

Mowimy jedynie o dostawieniu sciany

 

2 godziny temu, Belliash napisał:

I jesli sie nie myle,

Próbujesz przepisy interpretować po swojemu, a urząd może mieć - i formalnie, będzie miał  - inne zdanie...

Możesz przecież - po prostu- wybudować te ścianki i może nikt tego nie zauważy i nie skategoryzuje tego jako samowola budowlana...

4 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

bo zwiększy się kubatura obiektu

 

A przechodząc do spraw budowlanych - nie baw się w profile, płyty, wełny mineralne... po prostu wymuruj ścianki z silki ytonga, otynkuj i już... Najpierw podeprzyj podłogę schodów - może wyjść tam schowek, albo schronienia dla pieska...

 

Natomiast co do okien - również radziłbym po prostu zamurować, zostawiwszy na zewnątrz miejsce na uzupełnienie ewentualnego docieplenia, aby było podobne na całej powierzchni ściany... wewnątrz dotynkować do powierzchni ścian.

 

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Link to postu
2 godziny temu, Belliash napisał:

Mowimy o skromnych 2-3m z czego bedzie to pierwszy tego typu obiekt na dzialce (nie liczac samego budynku), wiec pozwolenie nie bedzie potrzebne, a wiec chyba i sam projekt powinien byc zbedny.  

 

Mam takie pytanie. Przyszedłeś tutaj szukać poklasku, czy pytać o to jak zgodnie z prawem postąpić?

Jeśli przyjmujesz do wiadomości jedynie wyrazy poparcia, to ode mnie tyle.

Link to postu

Do 35m wystarczy zgloszenie, wiec po co dalej walkowac temat? Jak Urzad bedzie mial jakies zastrzezenia to dostane w ciagu 21 dni stosowne zawiadomienie, wiec po co to cale bicie piany? Jestesmy na forum prawnym czy budowlanym? Prosilem o porade prawna czy spytalem o to w jaki sposob postawic taka scianke aby nie obciazac dodatkowo niepodpartego stropu?

Link to postu
28 minut temu, Belliash napisał:

Do 35m wystarczy zgloszenie, wiec po co dalej walkowac temat? Jak Urzad bedzie mial jakies zastrzezenia to dostane w ciagu 21 dni stosowne zawiadomienie, wiec po co to cale bicie piany? Jestesmy na forum prawnym czy budowlanym? Prosilem o porade prawna czy spytalem o to w jaki sposob postawic taka scianke aby nie obciazac dodatkowo niepodpartego stropu?

 

Tak jest! Buduj!

Link to postu
3 godziny temu, Belliash napisał:

Do 35m wystarczy zgloszenie,

CO do 35 m??? Przybudówka, zwiększająca pierwotne wymiary, pierwotną kubaturę - rozbudowę, de facto nawet o omawianych

6 godzin temu, Belliash napisał:

skromnych 2-3m

- istniejącego już  budynku???

 

Co to znaczy

6 godzin temu, Belliash napisał:

tego typu obiekt

???

 

 

Podeprzyj strop przy schodach i muruj ścianki...

 

Link to postu
1 godzinę temu, podczytywacz napisał:

CO do 35 m??? Przybudówka, zwiększająca pierwotne wymiary, pierwotną kubaturę - rozbudowę,  

 

co się wtrącasz, on wie lepiej.

Pamiętasz Tadeusza Kura? Kur wie lepiej.

Link to postu
Cytat

Na budowę przydomowego ganku (wiatrołapu) o powierzchni zabudowy do 35 m² nie trzeba mieć pozwolenia na budowę. Mówi o tym art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego. Trzeba jednak pamiętać, aby – zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego – taką inwestycję zgłosić organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Przy czym należy wziąć pod uwagę zastrzeżenie, które jest zawarte w pierwszym z tych przepisów. A mianowicie, że budowanie na podstawie zgłoszenia dotyczy sytuacji, gdy na każde 500 m² działki przypadają co najwyżej 2 obiekty typu wspomniany ganek (wiatrołap), ale także oranżeria (ogród zimowy), wolnostojący parterowy budynek gospodarczy, garaż i wiata (o powierzchni do 35 m²).

Jakby ktos szukal zrodla: https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/wiatrolap-w-przepisach-budowlanych-czy-w-kazdym-domu-musi-byc-wiatrolap-aa-SKvr-W9fX-i74R.html

Link to postu

Najdelikatniej mówiąc to bardzo swobodna interpretacja prawa. Z pierwszego postu zrozumiałem, że chodzi o dobudowanie zamkniętego pomieszczenia. W związku z tym napisałem o tym, że jest to rozbudowa. Ze wszystkimi konsekwencjami, jeśli chodzi o formalności. 

Owszem na podstawie zgłoszenia można wybudować ganek lub oranżerię. Ale czym jest ganek? Zgodnie z definicją słownikową: 

"przybudówka przed wejściem do budynku, nakryta daszkiem, wspartym na słupach"

https://sjp.pwn.pl/sjp/ganek;2460774.html

I raczej przyjmuje się, że taka konstrukcja jest otwarta (bez ścian) albo zamknięta ścianami z oknami. Takie są też orzeczenia sądów:

>>Obowiązujące przepisy ustawy Prawo budowlane nie zawierają legalnej definicji ganku. Uwzględniając jednak powszechne rozumienie tego pojęcia, w komentarzu do tego artykułu przyjęto, że "ganek jest elementem budynku, który może występować jako: przybudówka z zewnętrznymi schodami przed wejściem do budynku, nakryta daszkiem podpartym słupkami, otwarta lub zamknięta ścianami z oknami, lub otwarty korytarz (krużganek, balkon lub galeria) na zewnątrz budynku, łączący jego pomieszczenia, mieszczące się od strony podwórza, ewentualnie jako półotwarty taras od strony ogrodu przyległego do zabudowań" (Artur Kosicki w: Komentarz do art. 29 Prawa budowlanego pod red. Alicji Plucińskiej - Filipowicz, baza LEX). <<

Sygnatura wyroku II SA/Bk 484/17 

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/ii-sa-bk-484-17-przydomowy-ganek-w-kontekscie-art-29-522499752

Podkreślenie moje. Niewątpliwie zaplanowane jest zrobienie zamkniętego pomieszczenia, w dodatku autor wątku nic nie pisał o zamiarze zrobienia w nim przeszkleń. Wielkość też nie była określona Dlatego napisałem o konieczności dokładniejszego opracowania tematu i tym, że potrzebne będzie zgłoszenie lub pozwolenie. Być może z projektem.

  • Lubię to 1
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...