Skocz do zawartości

Działka rolna, bycie/niebycie rolnikiem


and_

Recommended Posts

Napisano
Na początku witam wszystki serdecznie jako nowy forumowicz. icon_smile.gif

Tak przeglądałem tematy na o kupnie działki rolnej i zaczyna mnie to trochę przerażać.
Mam takie pytanie, otóż nie jestem rolnikiem, ani moja żona, rodzice również nie. Chcemy kupić działkę rolną o pow. 3tys.m2 od rolnika który będzie dzilił ziemię. Ziemia klasy VI. Nie ma opracowanego planu zagospodarowania przestrzennego i będzie trzeba wystąpić o warunki zabudowy. Działka jest położona przy drodze gminnej. Z tą działką graniczy działka na której są budynki gospodarcze i dom mieszkalny, a po drugiej stronie drogi są dwa budynki mieszkalne wybudowane na działkach o powierzchni ok 1,5 - 2ha. Na działce którą chcemy kupić jest słup energetyczny i przy drodze jest doprowadzenie wody, w planach jest kanalizacja.

Czy aby kupić tę działkę muszę być rolnikiem? czy muszę mieć 1ha ziemi, czy (taką informację uzyskałem w gminie - nie oficjalnie), że wystarczy dodzierżawić ziemię na min. 5 do 10lat, żeby mieć 1ha ziemi, wtedy automatycznie jest się rolnikiem i nie będzie problemu z uzyskaniem warunków zabudowy. Po uzyskaniu warunków zabudowy budujemy dom, a po kilku latach wygasa umowa dzierżawy i mieszkamy dalej (?)
Jak to w końcu jest z tym byciem/niebyciem rolnikiem?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Pozdrawiam
Napisano
Zakup gruntu rolnego jest możliwy przez każdą osobę, jednak przy takiej transakcji obowiązuje prawo pierwokupu przez Agencje Nieruchomości Rolnych (w praktyce rzadko z niego korzysta). Zakup gruntu rolnego czy dzierżawa nawet o powierzchni ponad 1 ha nie wystarczy aby uzyskać status rolnika - potrzebne są odpowiednie kwalifikacje - wykształcenie rolnicze zawodowe lub przynajmniej dowolne średnie.

Natomiast możliwość zabudowy siedliskowej przy dzierżawieniu gruntów rolnych zależy od ustaleń władz lokalnych , w których określony jest czas dotychczasowej dzierżawy jak i okres na jaki została zawarta umowa.
Napisano
Dzięki bardzo za odpowiedź.
Z tego co wiem, to średnia powierzcnia gospodarstwa rolnego wynosi około 4ha. Teraz, żeby dostać warunki zabudowy musiałbym mieć średnią pow. gosp. rolnego dla danej gminy i tu wchodziłaby w grę dzierżawa, czy tak? Chociaż jest druga możliwość, żeby rolnik który sprzedaje ziemię po podzieleniu, wystąpił o WZ i po otrzymaniu WZ sprzedał działkę razem z warunkami zabudowy, wówczas zostaje mi tylko przekształcenie i jakieś opłaty z tym związane, czy się zgadza?

Tak naprawdę jak się szuka informacji, w internecie, w czasopismach, nawet w gminie, to człowiek głupieje, bo bo nie ma jakiejś spójności w tych informacjach.
  • 2 lata temu...
Napisano



Witam mam ten sam problem , wkoło sama zabudowa zagrodowa a nie jestem rolnikiem, by kupić działkę zagrodową i uzyskać kredyt to musze mieć wz pozytywne.
To samo pytanie czy dzierżawa gruntu wystarczy i srednie wykształcenie by uzyskać warunki zabudowy na działce zagrodowej ?
Napisano
warunki zabudowy możesz uzyskać nawet na plac defilad w wafce
i nie musisz być jego właścicielem
skoro działka zagrodowa, to musisz spełnić warunki bycia rolnikiem aby złożyć wniosek o PnB
dzierżawa w tym się mieści

a propos
skąd wiesz że "działka zagrodowa"?
Napisano
Bo złożyłem już WZ na dom jednorodziny, w gminie spojzeli na mape zobaczyli ze są zabudowania wokół i powiedzieli ze bez problemu dostane, a w trakcie analizy WZ wyszło, że wokół jes tylko zabudowa zagrodowa i ta działka też jest o takim samym przeznaczeniu.
Teraz planuje znowu złożyć WZ ale juz o zabudowania zagrodowe, wydzierżawie 3h bo tyle jest wymagane, dożucę wykształcenie średnie, oświadczenie że pomagam w gos. od 5lat, i może się uda, jedynie z tego co sie uriętuje to do wniosku o WZ trzeba zapewne dołączyć kwit o opłacie podatku rolnego a tego juz prawdopodobnie nie otrzymam.
W gminie powedzieli by od dzierżawy płacić podatek to trzeba być właścicielem, lub dzierżawić od gminy albo od agencji rynku rolnego.
W sumie nie wiem jaka jest prawda, bo przepisy mówią tak ze trzeba być rolnikiem indywidualnym, mieć h wymagany w danej gminie, wykształcenie rolnicze lub srednie albo wyższe.
Więc jaką pójść procedurą ?
Napisano
możesz przedstawić umowę dzierżawy... ale umowa dzierżawy będzie podstawą wpisania Cię w rejestr podatników, jeżeli znajduje się w niej takowy zapis. Jak nie ma to właściciel płaci podatek a w urzędzie powinna wystarczyć umowa dzierżawy gruntów rolnych...
Napisano (edytowany)
Chyba coś nie tak.

Dobre sąsiedztwo istnieje, bo na jego podstawie ustalono kontynuację funkcji zabudowy – w tym przypadku określono, że jest to zabudowa zagrodowa.

Biorąc to po uwagę wystarczy tylko fakt bycia rolnikiem ustawowym z ustawowym areałem powyżej 1 ha (własnego lub (i) dzierżawionego w danej gminie), a nie ze średnią gospodarstwa rolnego w danej gminie.

Nie ma potrzeby „dorzucania” jakichkolwiek „kwitów” o opłacaniu czegokolwiek.

Jak będziesz miał te ponad 1ha w danej gminie + zameldowanie w danej gminie lub (uznaniowo) w sąsiadującej + wykształcenie rolnicze (co najmniej średnie – bez zaświadczeń o …) piszesz Oświadczenie, że posiadasz rodzinne gospodarstwo rolne (wzór w gminie).
Oświadczenie podpisuje wójt i masz „kwit”, że spełniasz wymogi formalne(ustawowe) do zabudowy zagrodowej.



ed. pogrubiłem Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Napisano
Siwy ale:
1. on chce kupić 0,3 ha
2. nie jest rolnikiem
3. nie obowiązuje MPZP
4. dozwolona jest zabudowa zagrodowa (dom i budynki służące do prowadzenia gospodarstwa rolnego)

Czyli musi udowodnić, że posiada gospodarstwo rolne wymaganej wielkości, łatwiej i taniej załatwić to krótkotrwałą dzierżawą niż kupnem 1 ha icon_wink.gif
Napisano
Cytat

Czyli musi udowodnić, że posiada gospodarstwo rolne wymaganej wielkości, łatwiej i taniej załatwić to krótkotrwałą dzierżawą niż kupnem 1 ha icon_wink.gif



Ale dokładnie o tym pisałem – co należy zrobić aby na tej działce wybudować w tym posiadanie własne lub dzierzawione ponad 1ha (teraz to pogrubiłem, bo może umknęło icon_biggrin.gif )

Uważam, że gmina nie ma żadnych podstaw, aby wymagać aby areał tego gospodarstwa był większy niż ustawowy – czyli 1ha.
Napisano
Jest, jeśli chce się budować na zasadzie zabudowy zagrodowej, a nie ma dobrego sąsiedztwa - taki przywilej dla rolników ze średnią, którzy mogą budować w szczerym polu. (Ustawa o planowaniu….. Art.61.4.)
Napisano
Srednia w gminie to 2,8 h fizycznie- tak mi powiedzieli

u mnie by podpisał Burmistrz oświadczenie, że sie posiada gospodarstwo rolne to wymagają kwitu o opłacie podatku rolnego.
Czyli jak ja w akcie notarialny bede miał zapis ze dzierżawca płaci podatek, to czy faktycznie gmina mi to bedzie tolerowała ?.
( Kurcze juz na samym początku od wydziału architektury w gminie otrzymałem informacje, ze mają odgurnie nie wydawać żadnych decyzji na takie działki, temu z kazdą sprawą muszę dochodzić samemu. )

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Własnych. Najdroższy rodzaj nauki.
    • Mogła zmienić koryto.
    • Uparty uczy się na błędach.
    • Gość generalnie doradzał wymianę tego namułu, ewentualnie właśnie postawienie na palach albo kopanie piwnicy, a tej w planach nie mieliśmy, więc raczej i tak się nie zdecydujemy. Co do konstrukcji, to szukaliśmy projektów domów murowanych. A jak murowany to zakładam, że raczej bez wymiany gleby się nie obędzie? Albo rzeczywiście zainteresować się domem z inną kosktrukcją.
    • Wygląda na to, że wszystko tam jest nieźle przewarstwione, w efekcie grunt jest mocno zróżnicowany w zależności od miejsca. Zakładając płytkie posadowienie mamy tam po usunięciu ziemi urodzajnej (pierwsze 30 cm): - I otwór - mada (0,3-0,6 m), potem piasek średni od 0,6 m aż do 3 m (tyle zbadano); - II otwór - piasek, ale tylko od 0,3 do 1 m, niestety głębiej, aż do 2,7 m, jest namuł z gruntu pochodzenia organicznego; - III - mada (0,3-0,5 m), potem piasek, ale tylko do głębokości 0,9 m i znów gruba warstwa namułu.   Z całą pewnością namuł nie nadaje się do posadowienia. Typowy fundament zagłębiony na 1 m lub głębiej nie wchodzi więc w grę. Głębokie posadowienie musiałoby być zrobione na palach. Te przebijałyby grubą warstwę namułu i sięgały warstw o dobrej nośności. Ale to już dość poważne przedsięwzięcie.  Mady są też bardzo wątpliwe jako grunt budowlany. One z zasady zawierają przynajmniej 2-3% domieszek organicznych, a to im bardzo pogarsza nośność. Chociaż bywają bardzo zróżnicowane. Jednak ta warstwa mady jest płytko położona i cienka (20-30 cm).    Celowałbym w związku z tym w lekką konstrukcję domu, raczej szkieletowego, posadowionego na płycie fundamentowej. I to płycie bardzo płytko zagłębionej. Można usunąć ziemię urodzajną oraz warstwę mady, zastępując to wszystko choćby zagęszczonym grubym piaskiem, ewentualnie zagęszczaną pospółką, tłuczniem lub żwirem aż do poziomu gruntu. Dopiero na tym umieszczamy zbrojoną płytę żelbetową (np. 30 cm). Jeżeli konstrukcja domu jest szkieletowa, czyli z izolacją cieplną wewnątrz przekroju ścian, to płyta żelbetowa nie musi być izolowana cieplnie od spodu. Robimy na niej typową izolowaną cieplnie podłogę na gruncie, tak jakby ta płyta była odpowiednikiem chudego betonu na gruncie. Ostatecznie otrzymujemy przynajmniej ok. 1 m gruntu o dobrej nośności (częściowo naturalnego piaszczystego, a częściowo uzyskanego sztucznie przez wymienienie górnych warstw na zagęszczony piasek. Dopiero na tym spoczywa żelbetowa płyta.     
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...