Skocz do zawartości

Mieszkanie w piwnicy (suterynie) domu jednorodzinnego. Aspekt prawny.


Recommended Posts

Mam już bardzo zaawansowaną przebudowę piwnicy w domu jednorodzinnym. I dopiero teraz doczytałem, że mieszkanie w sutenerze winno być nie głębiej osadzone niż 90 cm (to akurat u mnie zgadza się), mieć okna (to też mam)  ale.. wysokość winno mieć 2,4 a ja mam mam 2,00.  Na tym etapie prac już nie ma szans na zmianę. Wylane posadzki, postawione ścianki. I co teraz?

Zaniechać prac ? Czy zrobić i nie ujawniać się?  Chcę móc wynająć na 2-3 lata a potem oddać synowi.

Rozumiem, że chodzi aspekty prawne. Ale... Czy muszę ujawnić? Chociaż lubię jak pewne rzeczy są "par excellence" i w tym przypadku zrobione i zgłoszone.

Czy owe przepisy są aż tak zasadnicze? Czy np. można mieć mieszkanie np 2 m  i nie spełniać warunki 2,4 m i tym samym nie mieć jego uznane jako mieszkanie a jako piwnica i jednocześnie np. odnajmować  - kiedy strona wynajmująca nie wnosi zastrzeżenia.   

Link do komentarza

u siebie w domu możesz zrobić co chcesz. To są wytyczne dla tworzenia niezależnych mieszkań. A z tego co piszesz nie chcesz prawnie wydzielić odrębnego mieszkania.

A wynajmować możesz piwnicę, dlaczego nie?

Niemniej nie wiem czy znajdziesz wielu chętnych na lokal 2 m wysokości.
 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Elfir napisał:

u siebie w domu możesz zrobić co chcesz. To są wytyczne dla tworzenia niezależnych mieszkań. A z tego co piszesz nie chcesz prawnie wydzielić odrębnego mieszkania.

A wynajmować możesz piwnicę, dlaczego nie?

Niemniej nie wiem czy znajdziesz wielu chętnych na lokal 2 m wysokości.
 

Dziękuję za odpowiedź.

Co do chętnych może ceną skuszę, ogródkiem i .... praktycznie sąsiedztwem uczelni, ale to melodia na jesień.

Czyli w domu mogę robić jak sam chcę... O ! Uffff :):)

Myślę, że chętnie jednak wydzielę. Lubię jak w papierach gra. Śpi się spokojniej.   

"Myślę, że chętnie jednak wydzielę." -  miało znaczyć, że zgłoszę uzyskaną powierzchnię do UM, do podatku jako powierzchnię użytkową. Ale nie jako oddzielne mieszkanie ale część domu z oddzielnym wejściem. 

Link do komentarza
12 godzin temu, SzafaGra napisał:

Mam już bardzo zaawansowaną przebudowę piwnicy w domu jednorodzinnym. I dopiero teraz doczytałem, że mieszkanie w sutenerze winno być nie głębiej osadzone niż 90 cm (to akurat u mnie zgadza się), mieć okna (to też mam)  ale.. wysokość winno mieć 2,4 a ja mam mam 2,00.  Na tym etapie prac już nie ma szans na zmianę. Wylane posadzki, postawione ścianki. I co teraz?

Zaniechać prac ? Czy zrobić i nie ujawniać się?  Chcę móc wynająć na 2-3 lata a potem oddać synowi.

Rozumiem, że chodzi aspekty prawne. Ale... Czy muszę ujawnić? Chociaż lubię jak pewne rzeczy są "par excellence" i w tym przypadku zrobione i zgłoszone.

Czy owe przepisy są aż tak zasadnicze? Czy np. można mieć mieszkanie np 2 m  i nie spełniać warunki 2,4 m i tym samym nie mieć jego uznane jako mieszkanie a jako piwnica i jednocześnie np. odnajmować  - kiedy strona wynajmująca nie wnosi zastrzeżenia.   

Musisz ujawnić w Urzędzie Skarbowym, że masz przychody z wynajmu :) Oficjalnie ta piwnica nie jest wliczona do powierzchni użytkowej i tyle. Co chcesz formalnie ujawaniać?...że w wyszykowałeś sobie piwniczkę i postawiłeś stół do bilarda? I, żeby zejść żonie z oczu tam sobie z kolegami gracie i "rozrabiacie"?

Link do komentarza
Dnia 8.02.2021 o 22:14, Elfir napisał:

u siebie w domu możesz zrobić co chcesz. To są wytyczne dla tworzenia niezależnych mieszkań. A z tego co piszesz nie chcesz prawnie wydzielić odrębnego mieszkania.

A wynajmować możesz piwnicę, dlaczego nie?

Niemniej nie wiem czy znajdziesz wielu chętnych na lokal 2 m wysokości.
 

Kwestia podatku 8,5 % za wynajem jest bezdyskusyjna. Natomiast jestem pozytywnie zdziwione odpowiedziami. Domek do celów podatku od nieruchomości ma zgłoszoną również piwnicę. Nie chcę wydzielać robionego mieszkania jako oddzielne mieszkanie. Ale nie chciałbym mieć kłopotów że nie zgłosiłem zamiany piwnic na mieszkanie lub.... ze przebywali na stałe ludzie (jak wynajmę) w pomieszczeniach o wysokości 2 m .  

Link do komentarza
Dnia 9.02.2021 o 08:51, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Niestety powierzchnia powyze 1,7m jest wliczana do powierzni uzytkowewj dla cełow podaktku od nieruchomości -  sprawa podatku od wynajmu to odrębne  zobvowiązanie.

Dziekuję za odpowiedź..

Domek do celów podatku od nieruchomości ma zgłoszoną również piwnicę. Nadal się drapię po głowie czy dobre wnioski wyciągamy. :)

Dnia 9.02.2021 o 08:32, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Musisz ujawnić w Urzędzie Skarbowym, że masz przychody z wynajmu :) Oficjalnie ta piwnica nie jest wliczona do powierzchni użytkowej i tyle. Co chcesz formalnie ujawaniać?...że w wyszykowałeś sobie piwniczkę i postawiłeś stół do bilarda? I, żeby zejść żonie z oczu tam sobie z kolegami gracie i "rozrabiacie"?

Dziękuję za odpowiedź.

Podatek to sprawa oczywista.

Własnie piwnica jest wliczona. Bo wcześniej była tam kuchnia letni, pralnia i pokój z parkietem taki tzw. bilardowy. ALE.... teraz tworzy się tam mieszkanie. I cały czas dumam czy dobrze rozważamy. Przyszłe zamieszkanie tam osób w wysokości tylko 2m czy jednak nie trąca o "kryminał" :)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...