Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry. Nad budynkiem parterowym mam stropodach nieużytkowy, nieocieplony - dach 4-spadowy. Podbitkę okapu szerokości ok. 60cm mam wykonaną z paneli PCV - co 2 panel wentylacyjny. Kominy wentylacyjne na poddaszu mam pootwierane. Mam jeszcze dachówki wentylacyjne na dachu. Dach wykonała mi specjalistyczna firma z wieloletnim doświadczeniem. Jednak po wejściu na poddasze wyczuwam dużą wilgoć, która po opomiarowaniu wynosi ostatnio 85% przy temp. 0 st.C (na dworze w tym czasie wilgotność wynosiła 74% przy temp. 0 st.C, a na dachu leżał śnieg). Czy taka różnica wilgotności nie jest zbyt duża? Jaki jest prawidłowy zakres wilgoci na takim poddaszu?

Martwi mnie wentylacja kalenicy. Mam deskowanie pełne i w kalenicy deski bardzo ściśle do siebie przylegają. Czy nie powinna być tam szczelina szer. 2-3cm? Kiełkuje we mnie powoli pomysł, żeby nawiercić 2cm świdrem lub frezem puszkowym do zawiasów dodatkowe otwory w najwyższym punkcie kalenicy, tam gdzie deskowanie się schodzi i ściśle do siebie przylega, delikatnie żeby nie uszkodzić membrany. Czy to dobry pomysł?

Pozdrawiam, Anka

Link do komentarza

Nie ma takiej potrzeby. Wyobraź sobie, że zamiast desek masz płytę OSB. To taka wskazówka. Takiej płyty się nie nawierca :). Za wentylację odpowiada pustaka wentylacyjna, której wlot jest przy okapie a wylot w kalenicy i membrana dachowa o odpowiedniej paroprzepuszczalności. Dach to cały ustrój. Przykład schematu dachu skośnego z pełnym deskowaniem.

387901-b409-1100x0-sc2x04_izolacja-jaroc

Link do komentarza
9 godzin temu, anka-e napisał:

Jednak po wejściu na poddasze wyczuwam dużą wilgoć

z opisu wynika, że masz tą wilgoć na podaszu - tzn trzeba przewietrzać jakoś to poddasze.  Masz otwarte kominy wentylacyjne, ale może brakuje nawiewu, np pod okapem.

Zapewne ta wilgoć unosi się z parteru (przenika) na poddasze, jednak żeby ja usunąć, potrzebne jest przewietrzenie poddasza, czyli wymuszenie ruchu powietrza: napływ powietrza z zewnątrz, ktore porwie ze soba wilgoć i wyjdzie kominami wentylacyjnymi.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...