Skocz do zawartości

Czy mogę na płaskim dachu wykonać tzw. dach odwrócony?


Recommended Posts

Kupiliśmy dom z prawie płaskim dachem, a ponieważ działka jest mała chciałbym na dachu urządzić dodatkową powierzchnię do wypoczynku. Słyszałem o rozwiązaniach konstrukcyjnych tzw. dachu odwróconego, który umożliwia jego użytkowe wykorzystanie. Czy taka przeróbka jest możliwa i jaki będzie zakres ewentualnych robót adaptacyjnych?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/porady/91456-czy-moge-na-plaskim-dachu-wykonac-tzw-dach-odwrocony

Link do komentarza
Gość Paweł Martynowicz
Kilka uwag co do odpowiedzi Waszego eksperta: zielony dach powinien być wykonywany na hydroizolacji która jest izolacją przeciw wodną i przeciw korzenną zarazem; układ dwa razy papa jest nieprecyzyjny ponieważ wówczas wymaga zastosowania dodatkowo warstwy z folii przeciw korzennej, zielone dachy to i roślinność ekstensywna i intensywna stąd bierze się różnica wysokości substratu dachowego ( a nie gruntu) w zależności od zastosowanych roślin , żwir stosujemy jedynie jako opaski w miejscach gdzie chcemy by woda jak najszybciej odpłynęła tj przy attykach oknach dachowych,włazach ,kominkach etc, zastosowanie jako warstwy drenującej pod całym zielonym dachem będzie się mijało z ideą zatrzymywania wody i jej spowolnionej retencji niekoniecznie musimy wykonywać pionowe attyki ponieważ wielu producentów systemów zielonych dachów oferuje produkty które stanowią profesjonalne zakończenie brzegowe dachu jak również oferuje systemowe elementy z których można wykonać elementy balustrad etc. Dodatkowo jeżeli rozmawiamy o dachu nad budynkiem mieszkalnym to układ z termiką nad hydroizolacją nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem ponieważ woda schodzi nam do hydro a gdzie lambda dla pomieszczeń poniżej ,jako budowlaniec jestem zwolennikiem dachu klasycznie ocieplonego - strop-paroizolacja-termika-hydroizolacja przeciwkorzenna + układ warstw zielonego dachu lub w układzie ciężkim strop-paroizolacja-atestowana folia- szlichta-grunt-hydroizolacja przeciwkorzenna to tak ogólnie :) zgadzam się z jednym stwierdzeniem że aby wykonać zielony daszek w wersji rekreacyjno-wypoczynkowej na dachu istniejącym to jeżeli w projekcie nie był on przewidziany to należy sporządzić ekspertyzę co do jego nośności bo bez tego to ani rusz :)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To nie do końca tak. Po pierwsze T-CAP nie są jedynymi pompami na rynku, które utrzymują nominalną moc grzewczą w skrajnie niskich temperaturach (-20°C lub mniej). Ale inne o takiej charakterystyce są od nich wyraźnie droższe.  Po drugie, zdolność do utrzymywania mocy nominalnej w trudnych warunkach nie oznacza większej skłonności do taktowania. W praktyce jest wręcz odwrotnie. Taka pompa jest w stanie utrzymać moc nominalną w całym przewidywanym zakresie pracy (mniej więcej od -20 do +15°C). Ale równocześnie to i tak są pompy inwerterowe, czyli z możliwością automatycznego dostosowywania mocy do chwilowych potrzeb. Dla większości pomp powietrze/woda minimum to 30%. Czyli pompa nominalnie np. 9 KW jest w stanie działać w sposób ciągły już z mocą ok. 3 kW.  Natomiast w typowych pompach, których moc spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, też mamy nominalnie np. 9 kW. Ale osiągane dopiero np. przy +7°C na zewnątrz. Natomiast przy -10°C taka pompa będzie miała np. 5-6 kW mocy. Właśnie wtedy będzie potrzebne użycie grzałek. Natomiast przy wysokiej temperaturze zewnętrznej i tak potrzebne będzie wykorzystanie funkcji inwertera. Ale co się stanie, jeżeli wiedząc o spadku mocy wraz z temperaturą zewnętrzną, zdecydujemy się na pompę nominalnie już nie 9 lecz 12 kW? Wtedy powyżej 0°C zakresu regulacji mocy może już zabraknąć.
    • Można też sobie zrobić zakwas z buraków, podobno to najlepszy probiotyk. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Podobno lepiej uzupełniać bakterie jogurtem i kefirem niż tylko kiszonkami
    • Na razie obstawiałbym wilgoć. Bardzo prawdopodobne, że obecną tam w wyniku jakiegoś przecieku i zalania stropu. Na pierwszym zdjęciu wygląda to jak plama/zaciek sięgająca dalej od krawędzi ściany, w głąb pomieszczenia.  Żeby coś podpowiedzieć z sensem trzeba mieć informację o tym co jest po drugiej stronie tego stropu i ściany. Płaski dach, strych, to ściana zewnętrzna czy wewnętrzna? Czy jest tam izolacja cieplna i gdzie? Co do rozróżnienia wilgoć czy grzyb, to akurat szczególnie łatwo o zagrzybienie w miejscach zawilgoconych. 
    • Dzień dobry, Wybór między blachodachówką a panelami na rąbek stojący typu „click” często sprowadza się do kompromisu między czasem realizacji a efektem końcowym. Blachodachówka, szczególnie w wersji modułowej, daje się szybko zamontować, co wynika z jej wymiarów, łatwości transportu oraz prostoty w docinaniu i dopasowaniu do połaci. To rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przy inwestycjach, gdzie liczy się tempo prac i ograniczenie kosztów związanych z robocizną. Panele na rąbek wymagają więcej precyzji – zarówno w przygotowaniu podkonstrukcji, jak i w samym montażu. Montaż tych paneli zajmuje więcej czasu i wymaga większego doświadczenia ze strony wykonawcy, ale efekt wizualny oraz szczelność połączeń przewyższają rozwiązania klasyczne. To rozwiązanie często stosowane przy projektach nowoczesnych lub tam, gdzie dach jest mocno wyeksponowany. W praktyce o wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale też stopień skomplikowania dachu, dostępność ekipy z doświadczeniem w danym systemie oraz oczekiwania inwestora co do trwałości i estetyki. Przy prostych połaciach obie opcje są funkcjonalne, ale przy bardziej wymagających geometrach panele na rąbek mogą wymagać więcej pracy na detalu. ___________________________________ Panele dachowe na rąbek PD-510 https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/panele-dachowe-blacha-na-rabek-stojacy/
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...