Skocz do zawartości

Wypełnienie fundamentów i wieniec na ścianie fundamentowej


Muszyna

Recommended Posts

Napisano

Cześć, mam dwa pytania. Czy wypełniając wnętrze fundamentów piaskiem pozostałym z wykopów nie powinienem go już zagęszczać od samego dołu? Wszędzie pisze się o zagęszczaniu tylko ostatniej warstwy, czyli tych 30 cm podsypki. Jaki to ma sens, skoro niższe warstwy nie są zagęszczone? Zagęszczona podsypka nie zjedzie w dół?

Drugie pytanie dotyczy wieńca na szczycie ściany fundamentowej. Koszt jego wykonania nie jest duży. Warto go zrobić niezależnie od jego braku w projekcie?

Napisano
1 godzinę temu, Muszyna napisał:

Czy wypełniając wnętrze fundamentów piaskiem pozostałym z wykopów nie powinienem go już zagęszczać od samego dołu?

Tak, musisz aby potem chuda posadzka sienie zapadła. Zagęszczać możesz warstwę co 40-50 cm, z tymi trzydziestoma centymetrami to trochę przesadzają. 

Jeżeli  nie masz zamiaru zalewać od razu chudziaka to  nie musisz tak dokładnie ubijać, czas sam spowoduje ze piasek sie zagęści.

1 godzinę temu, Muszyna napisał:

 

Drugie pytanie dotyczy wieńca na szczycie ściany fundamentowej. Koszt jego wykonania nie jest duży. Warto go zrobić niezależnie od jego braku w projekcie?

Wieniec fundamentowy robi sie wtedy gdy występują bardzo niekorzystne warunki gruntowe. Jeżeli nie masz to po co wydawać niepotrzebnie kasę? ale jak chcesz to jak najbardziej, na pewno tym wieńcem nie zaszkodzisz budowie i wytrzymałości domu.

Napisano
1 godzinę temu, Muszyna napisał:

Czy wypełniając wnętrze fundamentów piaskiem pozostałym z wykopów nie powinienem go już zagęszczać od samego dołu? Wszędzie pisze się o zagęszczaniu tylko ostatniej warstwy, czyli tych 30 cm podsypki. Jaki to ma sens, skoro niższe warstwy nie są zagęszczone?

od samego dołu - po 30 cm dokładnie zagęszczać.

I m dokładniej - tym lepiej.

1 godzinę temu, Muszyna napisał:

Drugie pytanie dotyczy wieńca na szczycie ściany fundamentowej. Koszt jego wykonania nie jest duży. Warto go zrobić niezależnie od jego braku w projekcie?

A jakie masz fundamenty. Ławę pewnie żelbetową. A scianę betonową czy z bloczków?

 

Ja osobiście preferuje ściane żelbetową i ławę żelbetową. 

Dlaczego?

Bo fundament to podstawa - i w związku z tym żelbet jet dla mnie zdecydowanie najlepszym materiałem na fundament. Wtedy cały w sobie jest stabilny i super mocnym wieńcem.

 

Widze, że nawet deweloperzy głównie budują części podziemne i części fundamentowe z żelbetu - a  przecież koszty u nich są ważne.

Napisano

Moim zdaniem przynajmniej po 2 tygodniach. I zagęszczać z pewnym wyczuciem. Czasem ktoś się tak do tego zabiera, że ściany fundamentowe pękają. 

Polecam też zagęścić ziemię w wykopie wokół fundamentu. I w miarę możliwości zasypać to gruntem rodzimym, nie piaskiem. Bo potem woda najłatwiej penetruje strefę przy fundamencie.

Napisano
5 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Moim zdaniem przynajmniej po 2 tygodniach. I zagęszczać z pewnym wyczuciem. Czasem ktoś się tak do tego zabiera, że ściany fundamentowe pękają. 

Polecam też zagęścić ziemię w wykopie wokół fundamentu. I w miarę możliwości zasypać to gruntem rodzimym, nie piaskiem. Bo potem woda najłatwiej penetruje strefę przy fundamencie.

Dzięki, tak zrobię.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć, Tło: Kupiłem miesiąc temu mieszkanie z 2008-go roku. To co dziś zauważyłem, to niepokojące czarne/szare kropki w szczelinach w ściankach kamiennych. Te ścianki są dekoracyjne, nie wiem co to za materiał - jakiś kamień. Jedna ze ścian to ściana zewnętrzna budynku (tzn. nie ma sąsiada już od tej strony). Druga ściana to ścianka działowa. Moje obawy dotyczą - czy to nie wilgoć? Co to może być? W mieszkaniu ogólnie nie czuć ani wilgoci ani innego podejrzanego zapachu. Nie widzę też nigdzie śladów wilgoci (na moje oko i mój nos). Natomiast może te kropki to ślady kleju? Nadmienię - te kropki są tylko w pomiędzy niektórymi "kafelkami" kamienia, ale jeśli są to tylko pomiędzy (na brzegach).  
    • 🏡 Twoja wizja. Nasza realizacja.   Masz projekt lub dopiero planujesz budowę domu? Zajmujemy się kompleksową organizacją budowy domów jednorodzinnych – od pierwszego telefonu po stan deweloperski. Jesteśmy generalnym wykonawcą – współpracujemy ze sprawdzonymi podwykonawcami, ale cały proces trzymamy w ryzach i kontakt z Tobą prowadzimy od początku do końca.   Budujemy w standardzie: ✔️ SSO – stan surowy otwarty ✔️ SSZ – stan surowy zamknięty ✔️ stan deweloperski   Technologie, w których pracujemy: 🔹 murowana 🔹 szkieletowa drewniana 🔹 CLT (Cross Laminated Timber)   📍 Działamy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Realizujemy maksymalnie kilka budów rocznie – nie idziemy w masówkę, tylko stawiamy na dopilnowanie każdej inwestycji.   📞 Zadzwoń: 698 200 139 📧 Napisz: sprzedaz@rewelacyjnydom.pl 🌐 www.rewelacyjnydom.pl   ✅ Bezpłatna wycena Twojej budowy – w 48 godzin! Napisz lub zadzwoń – wszystko zaczyna się od rozmowy. Zobaczmy, czy do siebie pasujemy.
    • W sypialni zrobiłem sufit napinany, to teraz chciałbym wyprowadzić sufit w salonie, ale czymś innym.   Wygląda to tak, malowane 5 razy najtańszym Decoralem akrylowym 60zł/5L. Podłoże to tynk, bez gładzi.   Czym można to pomalować aby było ładnie? Farba strukturalna, czy może jakaś premium ultra matowa wystarczy?   Potrzebuję inspiracji. Może ktoś ma jakiś pomysł, np. kasetony, tapeta, fornir kamienny itp. Lubię niestandardowe rozwiązania.
    • Chciałabym serdecznie polecić firmę Hydraulik Jacek na terenie Łodzi, z której usług ostatnio korzystałam. Profesjonalne podejście, szybka realizacja i rozsądne ceny. Jacek zna się na rzeczy, naprawiał u mnie instalację wodną oraz montował nowy zestaw łazienkowy. Wszystko działa bez zarzutu, a prace zostały wykonane czysto i terminowo. Kontakt: 508 669 031 https://g.co/kgs/5T2GKHs
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...