Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Wbrew powszechnemu mniemaniu uziom, to element konieczny nie tylko w domach z instalacją odgromową. Wymagające uziemienia styki ochronne znajdują się w gniazdach (bolce) oraz oprawach lamp (zacisk ochronny).


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/porady/19182-uziom-nie-tylko-w-domu-z-instalacja-odgromowa

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof
kwestionuję treść JAKIE JEST ZADANIE UZIOMU. Autor nie rozumie ci to jest i po co jest uziom, uziemienie . Po pierwsze wszystkie wrzucił do jednego wora, a różnica jest podstawowa i techniczna. 1) uziom roboczy sieci elektrycznej to uziemienie pracujące na 50 Hz z przepływem prądu poziomym odpowiadającym prądom zwarciowym, 2) uziemienie odgromowe pionowe bo piorun wali pionowo z chmury do ziemi to uziemienie impulsowe z prądem odwzorowującym szpilkę 10/700 mikrosekund i zdolnym odprowadzić prąd od 5 do 100 kA , 3) uziemienie ekwipotencjalizacją i ale może być jednocześnie ochronnym stałoprądowym (b. małe prądy ) i ew 50 Hz prądy wyrównawcze 1 do 20 A z pojemności sieci kablowej najczęściej 15 kV. Każe uziemienie musi spełniać określone parametry, a twierdzenie że najlepiej to jak uziemienie jest fundamentowe i odgromowym ti katastrofa. Po to chronimy budynki aby : m.in. wysoki potencjał z uderzenia piorunowego nie został przeniesiony na konstrukcję budynku a nigdy na uziemienie bolca gniazda zasilającego np. lodówkę. To b. nieodpowiedzialne twierdzenia autora - i wina Redakcji.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że piszemy tu o zabezpieczeniach na poziomie domów jednorodzinnych i stawianych im wymagań. A zasadniczy problem jest taki, że wiele z nich, nawet całkiem nowych, nie ma jakiegokolwiek uziomu. Dlatego konsekwentnie piszemy, że uziom fundamentowy w nowych budynkach powinien być standardem. Jako najprostsza i najtańsza, a przy tym wystarczająco skuteczna wersja uziemienia. Zgadza się, prądy odprowadzane do uziomu z domowej instalacji elektrycznej mają się nijak do tych będących efektem uderzenia w instalację odgromową. Tylko ile jest domów jednorodzinnych, w których w związku z tym wykonano dwa odrębne uziomy (np. fundamentowy i otokowy)? Problemem jest za to powszechny brak jakiegokolwiek uziomu. Przypominam przy tym, że w większości przypadków instalacja odgromowa w domach jednorodzinnych nie jest w ogóle wymagana. A panuje przy tym rozpowszechnione przekonanie, że przy jej braku nie jest potrzebny jakikolwiek uziom. Właśnie z takim fałszywym przekonaniem polemizowałem w tekście. Podsumowując, znacznie lepiej żeby w domu jednorodzinnym był jeden uziom, niż żaden. Niezależnie od tego czy jest w nim instalacja odgromowa, czy nie. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość herman
Do @Krzysztof. Wiedzę o zjawiskach elektrycznych masz na poziomie kursu SEP po gimnazjum i kandydata na pomocnika leśniczego, więc o uziomach raczej się nie wypowiadaj. Bo mi się zajady robią ze śmiechu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Takiegoniema
Czyli z tekstu mozemy sie dowiedziec ze uziom jest niezbedny, gdyz zabezpiecza obudowy metalowe sprzetow w naszym domu poprzez polaczenie ich z instalacją odgromową.... musze takie cos u tesciowej zrobić... dziekuje redakcjo...
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mhtyl
9 godzin temu, Gość Takiegoniema napisał:

gdyz zabezpiecza obudowy metalowe sprzetow w naszym domu poprzez polaczenie ich z instalacją odgromową....

Uziom w domu musi być, a instalacja odgromowa nie koniecznie i są to dwie różne rzeczy.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...