Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
dedert

Przestawianie okien a nadproża

Recommended Posts

Witam. Mam takie okno, nie ma jeszcze zamontowanych napdroży ale zakupiłem już strunobeton. Żona myśli nad pomniejszeniem i prawdopodobnie przesunięciem na środek tego okna, bądź nawet zamontowanie luksfer. Co w przypadku strunobetonu, który ma swoją strzałkę ugięcia do góry. Czy takie napdoroże musi być na środku otworu takiego okna, czy może być przesunięte bardziej w lewo/prawo? I oczywiście czy takie zmiany można dokonać po wylaniu stropu? Poniżej zdjęcia jak mogło by to wyglądać po zmianach. Czy może lepiej kupić znacznie dłuższe nadproże i później się zastanowić gdzie wyciąć a gdzie zamurować? Czy można tak robić w przypadku gdy jest to ściana nośna? Czy przy zmniejszaniu okna domurowując gazobeton trzeba kotwić to jakimiś prętami?

ad407b6d0c10eacagen.jpg

bf188000c8545be2gen.jpg

46505a84f6e27245gen.jpg

10ea61279b95dbe5gen.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, nadproże będzie dłuższe jeśli otwór pomniejszymy, i będzie się opierało na gazobetonie tylko niesymetrycznie ustawione względem okna czy też jego osi. Nie wiem czy zdążymy zmienić to przed wylaniem bo to okno jest symetryczne względem drugiego okna w łazience, którego tu nie widać (osią odbicia są tutaj drzwi wejściowe) i nie wiemy jeszcze jakie tam okno w łazience zamontować bo jest dość szerokie a wtedy się prysznic nie zmieści (jest to łazienka zapasowa szeroka na ok 190cm). Czy nie można tego zrobić po wylaniu stropu, strop opiera chyba na tym nadprożu? Ewentualnie to miejsce gdzie będzie wycinany bloczek (celem przesunięcia okna) można zamaskować kawałkiem styropianu 2cm a później wydłubać i wyciąć gazobeton? Tak gdybam

 

Reasumnując czy jeśli tak zostawimy nadproże, a później wylejemy strop na tym:

 

bf188000c8545be2gen.jpg&key=87068ef2964a

 

.. to czy będzie można później wyciąć ten kawałek:

 

d44911be73da2726gen.jpg

 

 

...a ten na zielono zamurować:

cb07690de3f25a3dgen.jpg

 

I jeśli zamurować to wtedy jak wkotwić się w stary gazobeton skoro tu będzie się na tym domurowanym opierał strunobeton?

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ostatecznie zmieni się szerokość otworu względem tego co przewidziano w projekcie? Bo od tego zależy wymagana wytrzymałość nadproża. Jeżeli nie zrobi się tej operacji domurowywania i wycinania na szerokość przed wylaniem stropu to najlepiej tak zrobić nadproże, jakby od początku przykrywało otwór poszerzony o część planowaną do wycięcia. Fakt, że potem się część jego szerokości zamuruje lub czymś zasłoni, a nadproże nie będzie symetryczne w niczym nie szkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że problem sam się rozwiązał a to za sprawą poszerzeń ościeżnic do których miały by być montowane rolety. 

Ale jest kolejny problem. Strunobeton nie zmieści się bo muszę dodać 20 cm przestrzeni na te poszerzenia, musiałby wchodzić 5 cm w wieniec. Obecnie to wygląda tak:

a1b6980e6b9a9b95gen.jpg

Jak widać zostaje tylko 6 cm na nadproże. Oczywiście dodając wieniec to będzie 31 cm w tym miejscu. Jak w takim razie zrobić taki podciąg? Czy w tym miejscu zrobić dłuższe strzemiona i na dole dołożyć 4 pręty fi 12 jak na zdjęciu poniżej (tylko już bez tego środkowego strzemiona)

972263aa36db1cb2gen.jpg

Ewentualnie obniżę okna o 5 cm żeby napdroże się zmieściło. Wysokość otworów pod okna mam 150 cm. Czy to standard? Tylko teraz zastanawiam się nad oknami narożnymi bo tam miały być zrobione zbrojenia narożne wysokie na 40-45 cm ale po odjęciu przestrzeni na ościeżnice zostaje mi 31-36 cm. Więc co teraz? Czy podnosi się takie zbrojnie ponad stropu o te brakujące 10-15 cm? Czy może lepiej obniżyć wysokość okna? 

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...