Skocz do zawartości

Własny projekt wentylacji


Recommended Posts

Witam. Chciałbym poprosić o opinie na temat mojej instalacji. "Zaprojektowałem" ją na systemie Pe-Flex, wentylacja parteru w posadzce na piętrze, wentylacja piętra w stropie podwieszanym. Rekuperator w pomieszczeniu gospodarczym. Chciałem to zrobić tak, aby na dole było trochę więcej powietrza nawiewanego, a na górze wywiewanego, aby klatka schodowa również była wentylowana w kierunku do góry. Jak na rysunku - przewody 75 i czasami 50, anemostaty dałbym 125. Przewody są dość długie, z uwagi na położenie rekuperatora. Grube przewody w ścianie, po drodze skrzynki rozdzielcze dla parteru a na końcu dla piętra. Czerpnia w ścianie pomieszczeni gosp, wyrzutnia w kominie wentylacyjnym. Jaki byście mi polecili rekuperator ze średniej półki? Czy umiejscowienie anemostatu nawiewnego nad kanapą w salonie byłoby ok?

 

 

rekuperacja_parter.thumb.jpg.708b3924220036e817b8c8a3cddac3db.jpgrekuperacja_pietro.jpg

 

Zrzut ekranu 2019-07-03 o 11.52.04.png

Edytowano przez piexa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Skąd akurat takie wartości wymiany powietrza? Przykładowo, salon ma dużą, zaś spiżarnia tylko 10 m3/h, garderoba tak samo. Kiedy wymagane prawem jest 15m3/h. Do tego garderoba ma nawiew zamiast wyciągu. Powinien tu być wyciąg, żeby powietrze płynęło z innych wnętrz, przez garderobę i na zewnątrz.

Co najważniejsze, jak tu zostaną zrównoważone straty ciśnienia? Tak żeby osiągnąć założony przepływ. Bo długość przewodów jest bardzo zróżnicowana. Wystarczy spojrzeć na plan górnej kondygnacji i znajdujące się tam 3 pokoje.

Link do komentarza

Takie wartości n podstawie wytycznych z rekuperatory.pl i ilości osób zamieszkałych w domu. Nie czytałem rozporządzenia. Jeżeli 10 to za mało to może być 15. Nawiew dodałem po tym jak gdzieś wyczytałem, ze dobrze świeże powietrze przepuścić przez garderobę, wcześniej co widać na schematach nie ma tam nawiewu, jest tylko w pokoju a w łazience połączonej z pokojem jest wywiew i te dwie wartości się równoważą, powietrze płynąc z pokoju do łazienki przewietrzy garderobę. Myślałem o jakiejś kratce w ścianie garderoby które by trochę rozproszyło ten przepływ. Jeżeli chodzi o straty o zrównoważenie ciśnienia to liczę na jakaś podpowiedź, bo raczej nie umieszczę rekuperatora na środku domu, żeby wszędzie było po równo jeśli chodzi o przewody... Może dobrym pomysłem byłoby na piętrze zainstalowanie nad korytarzem skrzynki rozprężnej, z której wychodziłyby mniej więcej równe przewody do trzech pokoi?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Potwierdzam, widzę dziury. W czym pomóc?
    • Własnymi siłami, ma być równo i ponadto jeszcze w piwnicy? Będzie ciężko. Podstawowe pytanie brzmi, czy tam jest już jakaś wylewka? W związku z tym, czy trzeba zrobić nową wylewkę, czy tylko wyrównać starą? W tym drugim przypadku wymagana grubość będzie kilka razy mniejsza, ale trzeba do tego użyć zupełnie innej masy. Tak jak radzi vlad1431, najłatwiej podzielić podłoże listwami lub rurami, które wyznaczą docelowy poziom. W piwnicy, a więc miejscu o potencjalnie dużej wilgotności, tylko masy na bazie cementu. Na szczęście są dostępne rozmaite warianty modyfikowane, które łatwiej się rozprowadza. 
    • Nie wiem czy to jest T-cap ale pełna nazwa mojej pompy to : PANASONIC AQUAREA WH-MDC05J3E5 5KW MONOBLOK. Ogrzewa dom o powierzchni 100 m. kw. plus garaż plus CWU. Dom jest dobrze ocieplony więc pompa nie zużywa wiele energii zimą ale niskie rachunki za prąd, to raczej wynik fotowoltaiki na dachu. W pokojach zimą mam temperaturę 21 st. C., dla mnie wystarczy a w garażu 15 st. C. Jak na razie pompa daje radę. Co do innych pytań, to nie pomogę bo się na tym nie znam.
    • Przepraszam za brak konkretow. Dzialka rolna 0.7h jest polozona 130km a 0.3h 20km od miejsca gdzie planowana jest budowa domu. Jeszcze dodam że niedawno takie odległości nie stanowiły zadnego problemu poniewaz znajoma właśnie na takiej zasadzie się wybudowała.
    • Tak z ciekawości jaka moc tego Panasonica? To jest T-cap? Pytam, bo zanim zamontowałem kocioł gazowy też brałem pod uwagę T-capa 9kw. Tylko teraz jak policzyłem ile mocy zwykle używamy na gazie to wychodzi nie do wiary, ale kocioł zwykle chodzi na 6% mocy z 19kw, max było 12% przy mrozach nie wiem czy -10 czy więcej, przy czym % jest liczony od minimalnej mocy, czyli w moim przypadku od 3kw. Na CWU ustawione jest 50% i zasobnik 140L grzeje kilka minut, nie mierzyłem, ale raczej nie więcej niż 5-10 minut. I teraz mam wątpliwości, czy taki T-cap 9kw nie byłby po prostu za duży? Nie wiem czy te wskazania mocy na Termecie są rzeczywiste, ale jak już złapie temperaturę, a zwykle to jest 35°C na zasilaniu, to możliwe żeby chodził na 4-5Kw? Najwyższą jaką ustawiliśmy to było 42°C. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...