Skocz do zawartości

Własny projekt wentylacji


Recommended Posts

Witam. Chciałbym poprosić o opinie na temat mojej instalacji. "Zaprojektowałem" ją na systemie Pe-Flex, wentylacja parteru w posadzce na piętrze, wentylacja piętra w stropie podwieszanym. Rekuperator w pomieszczeniu gospodarczym. Chciałem to zrobić tak, aby na dole było trochę więcej powietrza nawiewanego, a na górze wywiewanego, aby klatka schodowa również była wentylowana w kierunku do góry. Jak na rysunku - przewody 75 i czasami 50, anemostaty dałbym 125. Przewody są dość długie, z uwagi na położenie rekuperatora. Grube przewody w ścianie, po drodze skrzynki rozdzielcze dla parteru a na końcu dla piętra. Czerpnia w ścianie pomieszczeni gosp, wyrzutnia w kominie wentylacyjnym. Jaki byście mi polecili rekuperator ze średniej półki? Czy umiejscowienie anemostatu nawiewnego nad kanapą w salonie byłoby ok?

 

 

rekuperacja_parter.thumb.jpg.708b3924220036e817b8c8a3cddac3db.jpgrekuperacja_pietro.jpg

 

Zrzut ekranu 2019-07-03 o 11.52.04.png

Edytowano przez piexa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Skąd akurat takie wartości wymiany powietrza? Przykładowo, salon ma dużą, zaś spiżarnia tylko 10 m3/h, garderoba tak samo. Kiedy wymagane prawem jest 15m3/h. Do tego garderoba ma nawiew zamiast wyciągu. Powinien tu być wyciąg, żeby powietrze płynęło z innych wnętrz, przez garderobę i na zewnątrz.

Co najważniejsze, jak tu zostaną zrównoważone straty ciśnienia? Tak żeby osiągnąć założony przepływ. Bo długość przewodów jest bardzo zróżnicowana. Wystarczy spojrzeć na plan górnej kondygnacji i znajdujące się tam 3 pokoje.

Link do komentarza

Takie wartości n podstawie wytycznych z rekuperatory.pl i ilości osób zamieszkałych w domu. Nie czytałem rozporządzenia. Jeżeli 10 to za mało to może być 15. Nawiew dodałem po tym jak gdzieś wyczytałem, ze dobrze świeże powietrze przepuścić przez garderobę, wcześniej co widać na schematach nie ma tam nawiewu, jest tylko w pokoju a w łazience połączonej z pokojem jest wywiew i te dwie wartości się równoważą, powietrze płynąc z pokoju do łazienki przewietrzy garderobę. Myślałem o jakiejś kratce w ścianie garderoby które by trochę rozproszyło ten przepływ. Jeżeli chodzi o straty o zrównoważenie ciśnienia to liczę na jakaś podpowiedź, bo raczej nie umieszczę rekuperatora na środku domu, żeby wszędzie było po równo jeśli chodzi o przewody... Może dobrym pomysłem byłoby na piętrze zainstalowanie nad korytarzem skrzynki rozprężnej, z której wychodziłyby mniej więcej równe przewody do trzech pokoi?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...