Skocz do zawartości

Okna i drzwi narożne - czy słupy potrzebne?


Recommended Posts

Napisano
1 godzinę temu, dedert napisał:

Czy aby na pewno narożne zbrojenia robi się z takich 20stek

Robi się z takich, jak obliczy konstruktor. Ale 20stki możesz zastąpić cieńszymi, tylko większą ilością. Ale z konsultacją z konstruktorem.

 

Dnia 18.09.2019 o 12:39, dedert napisał:

Czy przy styropianie elewacyjnym grubości 20 cm jest sens docieplania wieńca podczas zalewania np 2 cm styropianem

Nie ma sensu, już to wyżej pisałem.

Napisano


Odnośnie tego, co pisał Pan na początku - w przypadku okien balkonowych dobrze jeśli zastosowane są łączniki pionowe, znajdujące się między ramami okien. Z uwagi na to, że tak jak Pan wspomniał okna są ustawione na południe, czyli przez większość dnia będzie dość duże nasłonecznienie zaleca się zastosowanie łącznika statycznego, który wpływa na podwyższenie odporności na wpływ czynników atmosferycznych i na podwyższenie wytrzymałości okna. Szczególnie wpływ promieniowania słonecznego ma duże znaczenie przy zastosowaniu długich przeszkleniach w ciągach nieprzerwanych. Podział okien na elementy to nie tylko łatwiejszy transport oraz montaż ale przede wszystkim możemy uniknąć deformacji, spowodowanych rozszerzeniem kształtowników pod wpływem ciepła. Zastosowanie łączników statycznych zazwyczaj ma miejsce po dokonaniu obliczeń statycznych, w których bierzemy pod uwagę obciążenia konstrukcji. Łącznik powinien był zamocowany do budynku i pod niego montuje się okna. W przypadku okien narożnych szczególnie zaleca się montaż takiego łącznika.

  • 6 miesiące temu...
Napisano

Ale jak gruby jest ten łącznik? On jest wewnątrz mieszkania? Rozumiem że miałbym go sobie sam zamontować przed wylaniem stropu? Czy macie w ofercie okna narożne klejone bez widocznego słupka w narożniku i czy występują takiego okna w wersji z poszerzaną ościeżnica? 

  • 4 tygodnie temu...
Napisano

Będziemy robić cos takiego, czyli wieniec dochodzi do końca narożnego, pod nim będzie zbrojenie 4x16 górą, i 4x16 ub 3x16 dołem (już nie pamiętam). A czy przypadkiem w zbrojeniach takich nie powinno być więcej prętów na górze tak jak w balkonach? U nas ponadto podniesiemy o 10 cm żeby uzyskać grubość 45cm więc te 10 cm chyba dozbroimy ale już pewnie małym wieńcem 2x12 górą.

Ocieplać tego nie będziemy bo brakuje miejsca na to. A wynosimy 10 cm ponad strop bo 15 cm zabrało nam miejsce na rolety (na poszerzaną ościeżnicę)

 

24-09-11-3-.jpg

Napisano

Tak wygląda na chwilę obecną przekrój w zbrojeniu narożnym, jeśli byśmy kontynuowali wieniec ścian.

25b4c4929381757egen.jpg

Żeby uzyskać wysokość ok 50 cm musimy podnieść narożne zbrojenie o 10 cm. Ale jak widać pod wiencem mamy tylko 12cm do za zbrojenia. Czy orientuje się ktoś czy gęściej prętów w takim zbrojeniu jest góra czy pod wieńcem? Pytam ponieważ majster robił ostatnio takie narożne i miał w formie jednej belki zbrojonej 5x16 mm górą i dołem 3x16mm, oraz po bokach po jednym. Ale miał problem z zawibrowaniem betonu, i powstały raki. Kruszywo zawiesiło się bądź nie przeleciało przez tak gęste zbrojenie a buława wibrująca również nie weszła w głąb chociaż powinna wibrować ok 0,5m2. Wiem że są buławy 2cm, ale u nas takich nie ma w okolicy.

 

Napisano
Dnia 3.10.2019 o 22:49, dedert napisał:

Mam dylemat ponieważ nigdzie w żadnej hurtowni nie mogę znaleźć prętów 20mm jakie zalecił kierbud (po uzgodnienu z projektantem) na górne zbrojenie tych podciągów narożnych (4x20mm). Wszędzie mają tylko 16mm. W hurtowniach tez mówią że mało kto ich używa. Czyżbym był wyjątkiem? Zastanawiam się też czy aby będzie spełniona min grubość otuliny przy tak grubych prętach, gdzie podciągi były by na 25 cm grube. Czy aby na pewno narożne zbrojenia robi się z takich 20stek?

Zbrojenie można zrobić z innych pętów, ale konstruktor musi to przelczyć i zadysponować, ile więcej będzie tych prętów i jak mają być ułożone.

Wymiar belki, otuliny, rozstawienie prętów masz w projekcie konstrukcyjnym.

Napisano
1 godzinę temu, zenek napisał:

Zbrojenie można zrobić z innych pętów, ale konstruktor musi to przelczyć i zadysponować, ile więcej będzie tych prętów i jak mają być ułożone.

Wymiar belki, otuliny, rozstawienie prętów masz w projekcie konstrukcyjnym.

Jak zapewne się domyślasz nie ma :)

Napisano

przy takiej twórczości to wystarczy jak przeliczysz pole przekroju i porównasz określone średnice, czyli z proporcji, wiesz o co chodzi czy wyjaśnić?

 

Napisano (edytowany)

Mnie interesuje kolejność, gdzie ma być więcej prętów, tych 5x16mm. Czy na górze wieńca, czy pod wiencem. Bo widziałem kilka opcji. A 20mm nie będziemy dawać, nie ma ich jak wygiąć zresztą 

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)

Czy dysponuje ktoś rysunkiem zbrojenia narożnego z projektu? Mam taką sytuację że otwory na roletę zabierają nam 15 cm ze zbrojenia narożnego. Kierownik chcę żeby wieniec był do końca zbrojenia narożnego a dopiero pod wieńcem zbrojenie narożne składające się z 5x16mm górą i 4x16mm dołem. Problem w tym że jak widać na przekroju wieniec zabiera znaczną część naszej belki.

 

25b4c4929381757e.jpg

 

Mi wydawało się że te 5x16 mm wchodzić miało w górne (ewentualnie dolne) zbrojenie wieńca. 

7dc23ba610425d82gen.jpg

 

0f256c87613d0a5dgen.jpg

 

Więc kierownik zasugerował że można odchudzić wieniec w miejscu okna do 14 cm wysokości, wykorzystać podwyższenie nad stropem (widoczne na pierwszym zdjęciu - to podwyższenie zrobiliśmy po to żeby cała belka miała ok 45-47cm wysokości)) puścić wtedy taki wieniec górą i schodkowo połączyć z wieńcem domu a poszerzyć zbrojenie narożne jak tu:

 

cd2a3f6d49813f50gen.jpg

 

W przekroju wyglądało by to tak:

74fc06b2ad747808gen.jpg

 

Ponadto jak widać pręty poszczególnych belek są bardzo blisko siebie.

86fee6370db1d09agen.jpg

 

Myślałem że dodając strzemiona podwieszamy na nich pręty i wtedy unikamy tego

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A federal judge on Tuesday afternoon temporarily blocked part of the Trump administration’s plans to freeze all federal aid, a policy that unleashed confusion and worry from charities and educators even as the White House said it was not as sweeping an order as it appeared. [url=https://kra27-at.cc]https kra17 at[/url] The short-term pause issued by US District Judge Loren L. AliKhan prevents the administration from carrying through with its plans to freeze funding for “open awards” already granted by the federal government through at least 5 p.m. ET Monday, February 3. [url=https://kra27at.ru]captcha kra17 cc[/url] The judge’s administrative stay is “a way of preserving the status quo” while she considers the challenge brought by a group of non-profits to the White House plans, AliKhan said. [url=https://kra30at.ru]kra30 cc[/url] “The government doesn’t know the full scope of the programs that are going to be subject to the pause,” AliKhan said after pressing an attorney for the Justice Department on what programs the freeze would apply to. AliKhan is expected to consider a longer-term pause on the policy early next week. [url=https://kra28at.ru]kra28 cc[/url] The White House budget office had ordered the pause on federal grants and loans, according to an internal memorandum sent Monday. Federal agencies “must temporarily pause all activities related to obligation or disbursement of all Federal financial assistance,” White House Office of Management and Budget acting director Matthew Vaeth said in the memorandum, a copy of which was obtained by CNN, citing administration priorities listed in past executive orders. kra27 cc https://kra27-at.cc
    • Cześć wszystkim! Jeśli ktoś z Was próbował kiedyś dobrać kolor nowego elementu do już istniejącej podłogi – wie, że to wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Zwłaszcza jeśli zależy nam, żeby wszystko wyglądało naturalnie, bez odcinających się plam i niepasujących odcieni. W przypadku produktów OSMO (bejce olejne, woski dekoracyjne) mamy kilka możliwości, ale trzeba wiedzieć, jak się za to zabrać, żeby nie stracić czasu, nerwów i materiału. Są dwa główne podejścia: Proste – gotowe kolory z palety OSMO. Wybierasz kolor z katalogu, wcierasz go delikatnie w drewno (tzw. metodą „półsuchego wycierania”) i zabezpieczasz bezbarwnym woskiem. Sprawdza się dobrze, ale... paleta kolorów jest ograniczona, więc czasem nie trafimy idealnie w odcień starej podłogi. Zaawansowane – mieszanie kolorów samodzielnie. To już wyższy poziom, ale daje większe możliwości. Można uzyskać bardzo zbliżony kolor – pod warunkiem, że mieszamy tylko bejce z bejcami lub tylko woski z woskami dekoracyjnymi. Nigdy na krzyż – mają inny skład chemiczny! 👉 Jeśli kogoś to interesuje, przygotowałem dokładny opis krok po kroku – jak dobrać kolor, jak mieszać, jak nakładać i jak zabezpieczać: Sprawdź szczegółową instrukcję tutaj → Dodałem też kilka praktycznych porad dla początkujących – m.in. jak testować kolory, czym najlepiej nakładać (szmatka, nie pędzel!) i na co uważać. Mam nadzieję, że się komuś przyda – jeśli macie swoje sposoby, też chętnie poczytam!
    • Komentarz dodany przez Gsds: Całe szczęście pozbyłem się badziewnej vh. Ciągle problemy od kad mam nową oczyszczalnie nie muszę pamiętać o jej istnieniu
    • Zakup przydomowej oczyszczalni ścieków to decyzja, która wymaga starannego przemyślenia. To inwestycja na dziesięciolecia, która wpłynie nie tylko na Twój budżet domowy, ale także na komfort codziennego życia i ochronę środowiska. Właściwy wybór pozwoli Ci uniezależnić się od miejskiej kanalizacji i znacznie ograniczyć koszty eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, takich jak szambo. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/115715-jak-wybrac-przydomowa-oczyszczalnie-sciekow-kompletny-przewodnik-2025
    • Własnych. Najdroższy rodzaj nauki.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...