Skocz do zawartości

Przeróbka pokoju na kuchnię


Recommended Posts

Witam,

W najbliższym czasie zamierzam przerobić pokój na kuchnię w związku z czym mam kilka pytań i niejasności. Pomieszczenie wydaje mi się być umieszczone w dobrej lokalizacji dlatego, że na ścianie pomiędzy nim a łazienką znajduje się komin oraz pion kanalizacyjny. Oczywiście jeśli decyzja zostanie podjęta już na 100% to wtedy zwrócę się do fachowców (w tym np. hydraulika), ale do tego czasu chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej.

1. Jak wygląda sprawa z dostaniem się do kanału wentylacyjnego w kominie? (na 99% jeden z nich jest niezagospodarowany) Do kogo najlepiej się zwrócić w tej kwestii? Czy poza samym wykuciem otworu warto coś jeszcze zrobić? Na co zwracać uwagę przy kuciu oraz jak namierzyć miejsce kucia?
W przypadku gdyby jednak nie było możliwości podłączenia się do komina słyszałem coś o otworze w ścianie zewnętrznej i wyprowadzeniu w taki sposób wentylacji. Czy jest to najlepsze rozwiązanie i jak tutaj mniej więcej wygląda postępowanie?
2. Aktualnie w pomieszczeniu znajduje się sufit wykonany ze zwykłych płyt kartonowo-gipsowych. Czy w tym przypadku należy je wymienić czy może wystarczy jakoś zabezpieczyć?
3. Jeszcze pytanie niekoniecznie ściśle związane z kuchnią. Nie wiem jak to fachowo nazwać, ale przy oknie jest dosyć duża nierówność/ubytek na głębokość około 3 cm, wysokość połowy okna oraz schodząca się w stronę okna. Czym najlepiej byłoby to uzupełnić? Wkleić kawałek płyty k-g, nałożyć gipsu budowlanego czy może coś jeszcze innego?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Link do komentarza

W przypadku gazu więcej uwagi wentylacji mogą wykazać przy kontroli kominiarze, bo przy kuchni elektrycznej (polecam indukcję!) wentylacja dotyczyć będzie usuwania oparów z gotowania i wymiany powietrza "bytowego".

 

ad 2. sufitu nie musisz zmieniać. Czy pod płytami sufit był tynkowany, czy jest goły strop?

 

 ad 3. nie żadną płytą! Zatynkować tynkiem, takim jak reszta ściany, czy inną zaprawą wyrównującą (np Atlasa) i wykończyć jak resztę ściany, tzn. wygładzić, jeśli reszta ściany jest pokryta gładzią, albo zatrzeć na równo zaprawą wyrównującą i pomalować. Gips przy oknie to nie jest dobry pomysł - nie lubi wilgoci, a  wilgoć przy oknie nie jest trudno...

 

Co do przebicia się do kanału wentylacyjnego: obadaj dokładnie wszystkie kanały, zajrzyj od góry, pomocnik niech oświetla kratki, a Ty obserwuj. Wymierz i zlokalizuj kanały i... nawiercaj, aż znajdziesz to co trzeba :)

4 godziny temu, matizeusz napisał:

(na 99% jeden z nich jest niezagospodarowany)

Niepokoi mnie ten 1% niepewności :scratching:

Link do komentarza

Czyli rozumiem, że dobrze byłoby namierzyć kominiarza i z nim porozmawiać na ten temat?

 

Ad 2. Jeśli dobrze mi wiadomo pod płytami znajduje się tylko szkielet konstrukcji, do której płyty są przymocowane i wypełnienie wełną. Nie ma jako takiego stropu - pomieszczenie można powiedzieć, że znajduje się na poddaszu.

 

Ad 3. Super, dziękuję za radę.

 

Tak też pewnie zrobię jeśli tylko kanał będzie wolny ;)

Ten 1% to już taka moja natura, że pozostawiam sobie margines błędu na jakieś moje niedopatrzenie, ale zanim zacznę działać dowiem się na 100% ;)

 

Link do komentarza

Jeśli masz sprawną wentylację, to nic nie stanie się sufitowi - tak robi się sufity na poddaszu nawet w łazienkach - najbardziej "mokrych" pomieszczeniach w domu.

 

WENTYLACJA!

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Miałem ostatnio trochę więcej czasu na przejrzenie rzeczy związanych z kominem i jak się okazało wszystkie kanały wentylacyjne są zagospodarowane. Ogólnie komin ma 2 kanały dymne (1 wolny) oraz 5 wentylacyjnych (2 wykorzystane w piwnicy, 1 łazienka na parterze, 1 kuchnia na parterze, 1 łazienka na piętrze). Stąd pojawia się pytanie czy w takiej sytuacji możliwe jest jakiekolwiek inne rozwiązanie zapewniające wentylację w takim pomieszczeniu aby mogło ono pełnić rolę kuchni?

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Szanowna Pani,

 

Jeżeli konstrukcja sufitu w systemie suchej zabudowy nie koliduje ze zmianami wprowadzanymi w pomieszczeniu, to można go zabezpieczyć przed zniszczeniem i zostawić.

 

Do salonu połączonego z kuchnią, proponujemy nowoczesny sufit podwieszany ze specjalnej płyty Knauf Cleaneo Akustik https://knauf.pl/produkty/knauf-plyta-cleaneo-akustik-sk , która ma unikatowe właściwości pochłaniania zapachów, dzięki zawartości  odwodnionego zeolitu. Ponadto Cleaneo Akustik redukuje echo i poprawia akustykę w pomieszczeniu. Więcej informacji znajdzie Pani na tej stronie internetowej

 

Do poprawienia nierówności i ubytków wokół okien wewnątrz pomieszczenia rekomendujemy zastosować tynk gipsowy ręczny Knauf Goldband https://knauf.pl/produkty/knauf-goldband. Zaprawa jest elastyczna, można nią wygładzić glify, aby estetycznie łączyły się z całymi powierzchniami ścian. Dobrze wiąże się z podłożem, które wcześniej należy zagruntować środkiem gruntującym Knauf Universalgrund https://knauf.pl/produkty/knauf-universalgrund-- . Tynk jest bardzo dobrym podłożem pod farby i tapety.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam,  z początkiem października złożyłem wniosek o wydanie warunków zabudowy na dom jednorodzinny z garażem w bryle budynku. Dostałem informację z gminy, że decyzja zostanie wydana do 31.03.2025 (ze względu na dużą ilość wniosków spowodowanych zbliżającymi się zmianami). Zastanawiam się teraz jakie mam opcje aby w przyszłości móc postawić jednak też garaż wolnostojący/ budynek gospodarczy. Wolałbym poczekać teraz na tą decyzję która ma zostać wydana do końca marca. Czy później mogę zmienić warunki zabudowy, tak aby postawić garaż wolnostojący? jeżeli tak to za pomocą jakiego wniosku? i czy jeżeli zmiana warunków zabudowy nastąpi po 1 stycznia 2026 to czy warunki z automatu będą miały tylko 5 lat ważności? i jeszcze pytanie ile trwa sama zmiana warunków zabudowy (w internecie jest napisane miesiąc, ale aktualnie na warunki zabudowy w mojej gminy trzeba czekać 5 miesięcy, a teoretycznie mają na to 3 miesiące). Z góry dziękuję za informację :) 
    • Budowa, która powinna zakończyć się co najmniej 3 miesiące temu wciąż nie została skończona. Szef firmy budowlanej ciągle powtarza "nie nasza wina, skaczemy z budowy na budowę, są opóźnienia".   Jesteśmy w trakcie robót dachowych, które przez firmę budowlaną stale są przekładane. Do stanu surowego zamkniętego brakuje nam tylko/aż dachu. Ostatnio zaczął padać śnieg, a nocami słupki rtęci wskazują ujemną temperaturę. Czy może mieć to jakiś zły wpływ na więźbę dachową?
    • Komentarz dodany przez PornKup: Jestem przerażony. Oszuści podkładają papiery pod oczyszczalnie które nie istnieją i z problemem zostaje użytkownik który jest bogu ducha winny. nie dajcie się ludzie nabrać - trzeba żądać papierów i dopiero podejmować decyzje zakupu. modernizacja szamb to tylko wymiana na prawdziwe urzadzenie
    • Wprawdzie nie wywołałeś mnie do tablicy, ale coś napiszę...   Jestem emerytowanym, nie działającym już "remontowcem", który przez ponad trzydzieści lat robił różne rzeczy w różnych lokalach, mieszkaniach, domkach, począwszy od murarki, hydrauliki, elektryki na gładzi i malowaniu skończywszy... z papierami i certyfikatami po różnych szkoleniach... A i umeblowane na miarę również się trafiało (w tej dziedzinie syn przejął pałeczkę i nadal mebluje).   Zmierzam do tego, że moim zdaniem cały Twój wątek sugeruje, że urządzasz statek kosmiczny, który ma zaraz oblecieć układ słoneczny i lecieć dalej w kosmos...   A TO JEST NAJZWYKLEJSZA LOKALÓWKA w najzwyklejszym - chociaż TWOIM - mieszkaniu   Kombinujesz jak Kopcia koń pod górę, a sprawa jest BANALNIE prosta!!!   Od pionu masz 1/2" i bez kombinowania tak prowadź dalej pozostałe kawałki instalacji! Nie wydawaj kasy na rozdzielacze, rozdziel wodę zwykłymi trójnikami w miejscu zamontowania kolejnych odbiorników wody... Poprowadź rurki i zimnej, i ciepłej wody (te w otulinie) najkrótszymi trasami, zamuruj i używaj z całą rodziną w zdrowiu i szczęściu!
    • Niestety nie ma co się spodziewać spektakularnych efektów. Tu kilka osób dzieli się radami w podobnym temacie:  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...