Skocz do zawartości

Problem z utrzymaniem ciepła w domu


bogo88

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Posiadamy dom o powierzchni 90m2 na piętro - 2 piętra. Jeżeli chodzi o pierwsze piętro to jest mniej więcej ok, ale na drugim piętrze jest bardzo duży problem. Całe ciepło ucieka. W kwietniu chcemy zrobić remont na drugim piętrze i wszędzie chcemy dać podwieszany sufit z paneli PVC, a nad panele dać warstwę lub nawet dwie warstwy wełny mineralnej isover. Mam teraz pytanie, czy brak izolacji pomiędzy piętrem a strychem może być przyczyną, że całe ciepło ucieka?

Pozdrawiam
Robert

Link do komentarza
10 minut temu, joks napisał:

Prawidłowa diagnoza

Na ile takie zaizolowanie pomoże? tzn. o ile mniej więcej temperatura może wzrosnąć?

5 minut temu, MrTomo napisał:

Zacznij od ocieplenia dachu.

Jeśli to będzie trudne lub niemożliwe, ociepl podłogę na strychu. 

Potem ocieplenie domu.

Sufitow podwieszanych bym nie robil, a w kazdym razie nie pchał tam wełny

Z tego co widziałem na Youtubie to dużo osób ociepla poprzez założenie sufitu podwieszanego i pcha tam wełnę

Link do komentarza
5 minut temu, bogo88 napisał:

Na ile takie zaizolowanie pomoże? tzn. o ile mniej więcej temperatura może wzrosnąć?

Tego nie wie nikt , ale pomoże na pewno . Strop jest drewniany czy betonowy?

6 minut temu, bogo88 napisał:

Z tego co widziałem na Youtubie to dużo osób ociepla poprzez założenie sufitu podwieszanego i pcha tam wełnę

Ja na YouTubie widziałem jak mechanicy samochodowi pompują piankę w progi samochodów żeby ,,wzmocnić'' i żeby wyglądało :icon_biggrin:

Link do komentarza
Przed chwilą, bogo88 napisał:

Ja myślałem wstępnie, żeby zmienić panele i napchać z 30cm wełny + folia paroizolująca, a później jeszcze ocieplenie dachu (obydwa płaty) lub strychu (podłoga). Nie wiem na ile dobrze myślę.

Byłoby optymalnie  , dom miałby poduchę i to cieplutką .

Link do komentarza

Cześć, bogo88. Posłuchaj pierwszych uwag kolegów joks i Mrtomo. Połóz ocieplenie na stropie, na strychu.

Wciskanie wełny nad stależ gipskartonowy może skończyć się zawałką. Wełna waży.

Obniżanie stropu przy wysokości pomieszczenia 2,4m nie ma sensu SKORO masz strych!

Co więcej - zacznij od ocieplenia a potem sobie będziesz przebudowywał.

 

Link do komentarza

Jeśli ten strych ma wystarczającą wentylację, połóż tylko na podłodze strychu te 30 cm wełny, zrób jakąś "podłogę", która ustabilizuje wełnę i pozwoli na "komunikację" na strychu i to powinno wystarczyć. A sufity w pokojach piętra wykończ bez wełny. 

Jeśli strych ma dalej pozostać nieużytkowy, to szkoda zachodu z ocieplaniem samego dachu.

Link do komentarza

Jak już ocieplisz strop kładąc wełnę na podłogę strychu (to najprościej zrobić,a zmianę czuć natychmiast), zajmij się ociepleniem ścian. Duża sprawa, koszty, ale warto. Połóż  20cm wełny. lub styropian. Wełna lepsza, ale co tam kto może, byle grubo. 20cm jest optimum (liczyłem to, a potem różne wypowiedzi potwoerdziły - 20cm jest optymalne bo nie zabija kosztami i przekłada się na oszczędności w ogrzewaniu)

Jak będziesz miał już ocieplony stoip nad 2gim piętrem (poddasze, jak się domyślam)  i ogarniesz ściany, wówczas rób ocieplenie dachu - zgodnie ze sztuką, ze szczeliną wentylacyjną - dojdziesz do tego etapu, to dowiesz się o co chodzi.

Tak wg mnie.

Pozdrowienia. Trzym się ciepło.;)

PeZet

Link do komentarza
4 minuty temu, PeZet napisał:

Cześć, bogo88. Posłuchaj pierwszych uwag kolegów joks i Mrtomo. Połóz ocieplenie na stropie, na strychu.

Wciskanie wełny nad stależ gipskartonowy może skończyć się zawałką. Wełna waży.

Obniżanie stropu przy wysokości pomieszczenia 2,4m nie ma sensu SKORO masz strych!

Co więcej - zacznij od ocieplenia a potem sobie będziesz przebudowywał.

 

Nie będę dawał kartongipsu, chce dać panele PCV lub panele hdf.

 

Jak nie dam wełny nad panele to ciepło będzie utrzymywać się pomiędzy strychem a panelami. Wysokość pomieszczenia wynosi ok. 2,6m. Pomyliłem się. Chciałbym obniżyć pokój do 2,4m.

Link do komentarza

Pomiędzy strychem a panelami będziesz utrzymywac zimno, a nie ciepło. Zasada jest taka: powietrze ma stać. A stoi, jak ma w czym stać. Powietrze stoi w wełnie, stoi w piance, stoi w styropianie, bo sa malutkie komory. A w dużej przestrzeni między panelami a strychem powietrze cały czas stygnie i grzeje się, stygnie i grzeje się, i wędruje góra - dół - góra - dół. Stąd nie ma izolacji, tylko jest zimno. Wpakuj wełnę, to będzie okej. Powietrze jest najlepszym izolatorem, o ile stoi.

Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 godziny temu, bogo88 napisał:

Mam teraz pytanie, czy brak izolacji pomiędzy piętrem a strychem może być przyczyną, że całe ciepło ucieka?

Tak.

 

21 minut temu, bogo88 napisał:

Tak się teraz zastanawiam, jak będzie lepiej - sam nie wiem.

Jesli chcesz użytkowe poddasze - to ociepl dach, jeśli chcesz mieć strych nieocieplony, to daj wełnę na strop piętra. Nie pod tylko na strop. 30 - 40 cm . Welny lub styropianu.

Aha - nawet, jak będziesz mia ocieplony dach, to i ttak na stropie piętra powinno być z 10 cm wełny żeby dodatkowo ocieplić i wytłumić piętro.

 

Ocieplanie stropu od wewnatrz ( zdołu) jest wadliwe i  dopuszczalne tylko wtedy, gdy nie możesz to zrobić od góry.

13 minut temu, bogo88 napisał:

Chciałbym obniżyć pokój do 2,4m

Zły pomysł. wysokośc est mniej komfortowa, obniżasz standard pomieszczenia. Jak masz 2.6m wysokości - to nie pchaj żadnych paneli, wykończ sufit istniejącego stropu i zgłowy.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
9 minut temu, PeZet napisał:

Pomiędzy strychem a panelami będziesz utrzymywac zimno, a nie ciepło. Zasada jest taka: powietrze ma stać. A toi, jak ma w czym stać. Powietrze stoi w wełnie, stoi w piance, stoi w styropianie, bo sa malutkie komory. A w dużej przestrzeni między panelami a strychem powietrze cały czas stygnie i grzeje się, stygnie i grzeje się, i wędruje góra - dól - góra - dół. Stąd nie ma izolacji, tylko jest zimno. Wpakuj wełne, to będzie okej. Powietrze jest najlepszym ilozlatorem o ile stoi.

nie rozumiem... w takim przypadku wydaje mi się, ze ciepłe powietrze z pokoju będzie uciekać przez lukę pomiędzy panelami, a stropem

11 minut temu, zenek napisał:

Tak.

 

Jesli chcesz użytkowe poddasze - to ociepl dach, jeśli chcesz mieć strych nieocieplony, to daj wełnę na strop piętra. Nie pod tylko na strop. 30 - 40 cm . Welny lub styropianu.

Aha - nawet, jak będziesz mia ocieplony dach, to i ttak na stropie piętra powinno być z 10 cm wełny żeby dodatkowo ocieplić i wytłumić piętro.

 

Ocieplanie stropu od wewnatrz ( zdołu) jest wadliwe i  dopuszczalne tylko wtedy, gdy nie możesz to zrobić od góry.

Zły pomysł. wysokośc est mniej komfortowa, obniżasz standard pomieszczenia. Jak masz 2.6m wysokości - to nie pchaj żadnych paneli, wykończ sufit istniejącego stropu i zgłowy.

Nie mogę wykończyć istniejącego stropu bo jest samo drewno... a panele, które teraz są założone wymagają wymiany ;)

14 minut temu, PeZet napisał:

Powietrze jest najlepszym ilozlatorem o ile stoi

Jeżeli nie ma wełny to powietrze się porusza zgodnie z drugą zasadą dynamiki pomiędzy temperaturą na dworze, a w domu. Dając wełnę ograniczam ruch powietrza i w ten sposób powstaje poduszka powietrzna, która izoluje - dobrze rozumiem?

Link do komentarza
15 minut temu, bogo88 napisał:

Nie mogę wykończyć istniejącego stropu bo jest samo drewno... a panele, które teraz są założone wymagają wymian

Drewno też można wykończyć - nie piszesz konkretnie jak to wygląda.

 

17 minut temu, bogo88 napisał:

Jeżeli nie ma wełny to powietrze się porusza zgodnie z drugą zasadą dynamiki pomiędzy temperaturą na dworze, a w domu.

 

17 minut temu, bogo88 napisał:

wydaje mi się, ze ciepłe powietrze z pokoju będzie uciekać przez lukę pomiędzy panelami, a stropem

Powietrze bedzie ci uciekać, jak masz dziurawy strop. Jeśli nie, to będzie się oziębiać na zimnym stropie, zostawiając parę wodną, ktora tam sie bedzie skraplać, i wróci zpowrotem do pomieszczenia w postaci kropli, chyba że zostanie na panelach i w stropie jako wilgoć. 

Link do komentarza
28 minut temu, zenek napisał:

Drewno też można wykończyć - nie piszesz konkretnie jak to wygląda.

 

 

Powietrze bedzie ci uciekać, jak masz dziurawy strop. Jeśli nie, to będzie się oziębiać na zimnym stropie, zostawiając parę wodną, ktora tam sie bedzie skraplać, i wróci zpowrotem do pomieszczenia w postaci kropli, chyba że zostanie na panelach i w stropie jako wilgoć. 

Strop wygląda tak jak w starych domach: Legary, krokwie i słoma... niestety

 

Z powyższego jestem w 90% pewny, że strop jest dziurawy, dlatego chciałem dać wełnę pomiędzy panele, a strop

 

Przede wszystkim najważniejsze info: dom ma około 100 lat

 

Edytowano przez bogo88 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 minuty temu, MrTomo napisał:

Dom ma sprawną wentylację?

Jak zaczniesz ocieplać a nie masz wentylacji zaczną się problemy z wilgocią.

Raczej tak, po czym mogę to stwierdzić?

Tak się zastanowiłem nad ociepleniem podłogi strychu. Płaty dachu są pod takim kątem, ze praktycznie dojście do krawędzi podłogi jest niemożliwe. Co w takim przypadku?

Link do komentarza
1 minutę temu, MrTomo napisał:

Jaką masz tą wentylację - podejrzewam, że grawitacyjną?

Trzeba sprawdzić drożność kanałów w kominie (ach)

Trzeba sprawdzić czy do kratki wciąga czy z kratki dmucha.

tak, grawitacyjna, kanały w kominie drożne, a do kratki wciąga na zewnątrz

Link do komentarza
1 godzinę temu, bogo88 napisał:

Strop wygląda tak jak w starych domach: Legary, krokwie i słoma... niestety

 

Z powyższego jestem w 90% pewny, że strop jest dziurawy, dlatego chciałem dać wełnę pomiędzy panele, a strop

No to nic bym nie zmienił w swoich wcześniejszych wpisach

I dlaczego strop "niestety" - normalny drewniany i tyle. Aha - nie ma krokwi w stropie - raczej belki, deski, podciąg- może cos jeszcze?

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
4 godziny temu, bogo88 napisał:

podwieszany sufit z paneli PVC

Masz jakieś konkretne (marka, nazwa...) na uwadze?

 

Jak i czym masz pokryty dach?

 

Wełnę w takie kąty można "wdmuchnąć" - jest taka metoda...

Tyle, że warstwa w kącie może być przymała...

Link do komentarza

No, tak - wełna na panele, ale NA PEWNO i docieplenie od strony strychu!

Tylko że nie bardzo podoba mi się - zaznaczam, że to moje zdanie - materiał tych paneli, ich elastyczność, potrzebny będzie stelaż dość gęsty, dobry sposób mocowania paneli (możliwość pękania panela przy mocowaniu klamerkami)...

Taki panel na pionowej ścianie inaczej zachowuje się niż - tak jak planujesz - w poziomie, mocowaniu od dołu i jeszcze dodatkowo obciążony wełną...

Link do komentarza

Poprawiłem, bo oczywiscie na dekach nie papie.

 

Minus taki, ze ciezko bedzie zrobic ocieplenie grubsze niz 15cm.

 

Trzeba by przymocowac belki rownolegle do dachu w odstępie szerokości wełny.

Potem idąc od kalenicy zrywać papę i wkładać wełnę. Na to przymocować folię wysokoparoprzepuszczalną i tak do okapu posunąć się w dół rzędami.

Potem na to kontrłaty, nowe deski i papa.

 

 

 

16 minut temu, uroboros napisał:

no i z odpowiednią ilością kasy...

 

Ale pomysł jest dobry!

Kasa oczywiście...

 

Pytanie w jakim stanie jest dach, może i tak trzeba zmienic papę?

 

No i w jakim stanie krokwie.

Podejrzewam, że w 100 letnim domu są

potężne, byle zdrowe 

Edytowano przez MrTomo
Literówka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
37 minut temu, uroboros napisał:

Tylko że nie bardzo podoba mi się - zaznaczam, że to moje zdanie - materiał tych paneli, ich elastyczność, potrzebny będzie stelaż dość gęsty, dobry sposób mocowania paneli (możliwość pękania panela przy mocowaniu klamerkami)...

Taki panel na pionowej ścianie inaczej zachowuje się niż - tak jak planujesz - w poziomie, mocowaniu od dołu i jeszcze dodatkowo obciążony wełną...

Wtedy chyba ruszt przymocowany do belek stropu, na nim wełna i paroizolacja, a do rusztu przymocowane panele

 

37 minut temu, MrTomo napisał:

Jeśli nie uda sie ocieploc dachu od spodu, w twoim przypadku można zrobić to od góry.

Dobra propozycja. Wtedy na stropie wystarczy cienka warstwa wełny jako termo i akustyczna izolacja. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...