Skocz do zawartości

Kucie komina wentylacyjnego w łazience


Recommended Posts

Witam

 

Mam komin wentylacyjny w łazience w bloku. Wentylacja jest grawitacyjna i indywidualna (osobny komin jest w kuchni).

 

Od lewego brzegu komina łazienkowego do kartki na nim (na rysunku jest na pomarańczowo) jest spora odległość (ok 25-30 cm) i w tej przestrzeni jest ściana. Dalej na prawo od kratki jest już hydraulika (na niebiesko).

 

Czy mogę skuć część tej grubej ściany komina po lewej stronie (na rysunku zaznaczone na czerwono). Osoba od remontu mówi, że tak, ale wolę się upewnić. Do skucia było by max 10 cm.

Capture+_2019-01-06-13-19-50.png

Link do komentarza
25 minut temu, SuchyTM napisał:

Czy mogę skuć część tej grubej ściany komina po lewej stronie (na rysunku zaznaczone na czerwono). Osoba od remontu mówi, że tak, ale wolę się upewnić. Do skucia było by max 10 cm.

Piszesz, że do skucia 10 cm, teraz jeszcze pytanie z czego jest wymurowany ten komin?

 

27 minut temu, SuchyTM napisał:

Od lewego brzegu komina łazienkowego do kartki na nim (na rysunku jest na pomarańczowo) jest spora odległość (ok 25-30 cm) i w tej przestrzeni jest ściana.

Nie łapię, to teraz ta  kratka wentylacyjna, ta  pomarańczowa do czego prowadzi?

Link do komentarza

Nie wiem z czego ten komin. Możliwe, że nie jest z cegły (blok postawiono 1975). Dzisiaj będę na miejscu, to spróbuję sprawdzić.

 

Rysunek to rzut z góry. Kratka jest na ścianie i otwór za nią idzie do góry.

 

Postaram się dzisiaj zrobić zdjęcia, może lepiej przedstawią.

Link do komentarza

10 cm jeżeli jest to komin z cegły to istnieje ryzyko, że rozkujesz cały kanał bo cegła ma wymiar 12X25 cm.

Jeżeli od tej kratki jest odprowadzenie (mowa o tej kratce pomarańczowej) to dalej nie rozumie po co chcesz kuc ten kanał?

Link do komentarza

Blok 5 kondygnacyjny (4 piętra + parter). Mieszkanie jest na 3 piętrze.

 

Kuć chcę, aby we wnęce po lewej stronie zmieściła mi się pralka.

 

Możliwe, że komin nie jest z cegły. Blok jest stary, ma ścianki z gazobetonu itd. Zdziwiłbym się gdyby nagle komin wyjątkowo zrobili z solidnej cegły.

Edytowano przez SuchyTM (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Wg mojego rozeznania nie możesz zablokować komina wentylacyjnego, bo w ten sposób wyeliminujesz kanał wentylacyjny.

Dlaczego uważasz, że komin nie mógł być zrobiony z cegły, to żaden cudowny ani drogi materiał  budowlany.

Jak nie zrobisz próbki to się nie dowiesz z czego jest wymurowany komin wentylacyjny.

Link do komentarza

Zdejmij kratkę wentylacyjną i zajrzyj do kanału wentylacyjnego - zobaczysz z czego jest zbudowany.

Narysuj i zwymiaruj (może długopisem na kartce, zrób zdjęcie i wstaw do postu) jak wygląda ten fragment łazienki, wymiary do kratki, jak w stosunku do kratki usytuowany jest kanał wentylacyjny i jaki ma wymiar wewnątrz.

Aaa, jeszcze narysuj gdzie kończy się zespół kanałów went. i gdzie zaczyna się szacht z rurami wob-kan. (z wymiarami)

Link do komentarza

Nie mówię, że nie jest. Mówię, że zdziwiłbym się. Chcę właśnie próbkę zrobić.

 

Nigdzie nie chce blokować komina. Nic o tym nie pisałem. Po prostu lewa ściana komina jest gruba - chcę jej trochę skuć (ale nie usuwać, przewiercać itd.), tak by pozostała szczelna tylko była trochę cieńsza, a ja zyskał obok miejsce na pralkę. 

Uroboros. Taki mam zamiar :) Załączę lepszy rysunek i zdjęcia, jak je zrobię.

Link do komentarza
6 minut temu, SuchyTM napisał:

Nigdzie nie chce blokować komina. Nic o tym nie pisałem. Po prostu lewa ściana komina jest gruba - chcę jej trochę skuć (ale nie usuwać, przewiercać itd.)

Właśnie o to skucie chodzi, bo może okazać się że przekujesz sie do kanału. Wiem, że nie chcesz tego ale puki nie zrobisz próbki nie będziesz wiedział na czym stoisz.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • dodatkowo: - wszystkie normy akustyczne danych materiałów są badane tylko na materiałach pełnych bez żadnych bruzd i dodatkowo w warunkach laboratoryjnych (sam producent potwierdził że nie robi się badań na materiale który został już naruszony).  
    • kroki jakie wykonałem: - jak masz możliwość wejścia do sąsiadów i wykonania fotek łazienki to byłoby przydatne ale nie konieczne - zgłosiłem sprawę do dewelopera jako reklamacje - deweloper przekazał sprawę zarządcy - ustalane było czy była zgoda na takie przeróbki - była wizja lokalna zarządcy (wiadomo że potwierdziło się że rury są w ścianie) - zarządca po wizji nakazał sąsiadce przywrócić ściany do stanu pierwotnego (sąsiadów zlali temat) - zgłosiłem zgłosiłem sprawę do Nadzoru budowlanego przez Epuap - nadzór wykonał wizje lokalną u sąsiadki oczywiście potwierdziło się wkucie - wykonałem na własną rękę jeszcze ekspertyzę/orzeczenie techniczne  ściany które wykazało że masa ściany jest za mała(rzeczoznawca budowlany) - był sprawdzane projekty czy ktoś czasem nie zezwolił na zmianę usytuowania rur itd. - Nadzór przesłuchiwał również budowlańca który wykonywał prace remontowe u sąsiadów. z tego co wiem w PINB'ach takich spraw zaczyna przybywać właściwie są zalewani tego typu sprawami. u nas ludzie dopiero zaczynają dochodzić swoich praw jeśli chodzi o sprawy akustyki we własnych mieszkaniach, mój brat który jest inżynierem budownictwa w Niemczech mówi że tam akustyka to bardzo poważny temat i nie wmawia się lodżia takich głupot jak to że mogli sobie wybudować dom, Ogólnie na forach u nas opisując takie sprawy możemy napotkać tylko i wyłącznie hejt. powołałem się na: - Co do zasady w obiektach wielorodzinnych obowiązuje zakaz pogarszania akustyki już po wybudowaniu budynku mieszkalnego. - instrukcji użytkowania lokalu(w regulaminie mamy wpisane że jest zakaz wkuwania) oraz na: rt. 5.pkt 1 Ustawy Prawo Budowlane a w szczególności rozdział IX Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i stanowią wadę trwałą w tej części obiektu. Zgodnie z § 323. 1 W.T . Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach. PS:staram się aktualizować temat na forach aby pomóc innym jak sobie z tym radzić. mogę powiedzieć tylko tyle że na pewno nie odpuszczę nawet jakby to miało trwać jeszcze 5 lat
    • Witam  wszystkich chciałbym się poradzić gdyż robię dla dziecka pokój  w starym pomieszczeniu przylegającym do domu  i będę dostawial ściankę porothermu 10  przy starej ścianie zewnętrznej.   Z hasioka ogólnie całość jest z zewnątrz ocieplona styropianem ,pytanie moje brzmi czy murujc nowa ścianę jest konieczność dania dodatkowej izolacji między ścianami jakąś wełną 50 czy nie trzeba?
    • Co to za działanie, jak od początku listopada ciemno, głucho i ponuro.
    • Napisaliśmy obszerny artykuł o działaniu instalacji fotowoltaicznej w zimie + wykres wydajności instalacji przez cały rok. Zapraszamy do lektury: https://evolive.pl/fotowoltaika-zima/   Poniżej wykres dla instalacji 6,3kW:
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...