Skocz do zawartości

Interpretacja projektu/marna akustyka ścian.


Recommended Posts

Witam.Czy jest na forum jakaś osoba ,która pomoże mi  w odszyfrowaniu symboli zaznaczonych czerwonym owalem(tych na obrazku)?Tzn. interesuje mnie co oznaczają literki "I" ,"S" i "P" .Nurtuje mnie również to ,że na projekcie ewidentnie fragment ściany na którym znajdują się owe oznaczenia jest pusty względem  ściany idącej na kąt prosty do niej .tzn druga ściana ma w swoim zarysie jakieś przerywane kreski ,a ta nie(kolorem pomarańczowym zostały nakreślone ściany działowe)

Budynek w którym mieszkam pełnił kiedyś funkcję biurowca ,który został zaadaptowany na blok mieszkalny i wszystkie duże biura na szybko ,i prawdopodobnie po łebkach zostały dzielone na lokale mieszkalne i podejrzewam jakiś bubel ,a że na prawie i budownictwie się nie znam ,więc chciałem poradzić się kogoś tutaj:)

Chodzi głównie o to ,że ściany działowe między moim a mieszkaniem sąsiada przepuszczają dzwięki dosłownie jakby ich w ogóle nie było i równie dobrze moglibyśmy ogrodzić się plażowymi parawanami i efekt byłby taki sam,a ja chciałbym jednak coś z tym zrobić na własny rachunek i szukam zródła problemu.Czy taki szereg symboli między mieszkaniami nie oznacza jakiegoś tunelu,który mógłby powodować przenoszenie się dzwięków ?

wada.jpg

Edytowano przez Fred Fred (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 godziny temu, Fred Fred napisał:

Czy taki szereg symboli między mieszkaniami nie oznacza jakiegoś tunelu,który mógłby powodować przenoszenie się dzwięków ?

Nie. to wentylacje, kominy.

Ściany wewnętrzne pewnie są z żelbetu (płyty) - stąd taka akustyka. Jeśli tak, to szczęście w nieszcześciu. Cięzką przegrodę już masz. Teraz trzeba dodać kilka warstw materiałów różnej gęstości z pustką powietrzną - i akustyka się poprawi. 

Link do komentarza

No to tajemnicze symbole zostały rozszyfrowane,dziękuję:) .Jednakowoż zastanawia mnie jeszcze to co pan napisał,gdyż ściana w projekcie (jeśli się nie mylę) jest oznaczona jako ściana konstrukcyjna lecz nie jest to niestety żelbeton ,a są to jedynie kruche płyty karton-gips pod którymi znajduje się zwykła wełna mineralna(strach nawet o to czymś zawadzić bo zaraz pęka).Czy ściana działowa z płyt karton-gips nie powinna być jakoś specjalnie oznaczona na projekcie?. 

Edytowano przez Fred Fred
błąd ortograficzny (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Fred Fred napisał:

Czy ściana działowa z płyt karton-gips nie powinna być jakoś specjalnie oznaczona na projekcie?. 

wydaje się, że trzeba popatrzyć na stropy - na ktorych ścianach się opierają. na pewno nie na tych karton gips, chyba że jest to konstrukcja szkieletowa, czyli słupy i belki. wtedy karton gips i wełna może być uzupełniieniem szkieletu.

Ale - te ścianki z wełną mineralną powinny tlumić dźwięk chyba że są b. cienkie, albo budowane byle jak.

trzeba by dokładnie sprawdzić to wszystko.

Link do komentarza
17 godzin temu, Fred Fred napisał:

Nurtuje mnie również to ,że na projekcie ewidentnie fragment ściany na którym znajdują się owe oznaczenia jest pusty względem  ściany idącej na kąt prosty do niej .tzn druga ściana ma w swoim zarysie jakieś przerywane kreski ,a ta nie(kolorem pomarańczowym zostały nakreślone ściany działowe)

Budynek w którym mieszkam pełnił kiedyś funkcję biurowca ,który został zaadaptowany na blok mieszkalny i wszystkie duże biura na szybko ,i prawdopodobnie po łebkach zostały dzielone na lokale mieszkalne i podejrzewam jakiś bubel ,a że na prawie i budownictwie się nie znam ,więc chciałem poradzić się kogoś tutaj:)

 

Linia przerywana oznacza oś ścian konstrukcyjnych.

Lokale zostały najprawdopodobniej wydzielone ściankami działowymi postawionymi po najmniejszej linii oporu vel tanim kosztem.

Na projekcie powinny być podane grubości przegród - wszystkich.

Przegrody/ściany nieoznaczone liniami przerywanymi nie są przegrodami konstrukcyjnymi (ściany działowe) i w zabudowie lekkiej mogą być właściwie kształtowane dowolnie na powierzchni stropu.

Adaptacja budynku biurowego na mieszkalny wskazywałaby właśnie na takie rozwiązanie.

Link do komentarza

hmm.. dzięki wam już wiele się dowiedziałem.A czy jest możliwość uzyskania gdzieś bardziej szczegółowego projektu? Tj.chciałbym wiedzieć właśnie jaką grubość mają te ściany i którędy idzie instalacja elektryczna(ktoś wpakował na domiar złego pod ten karton gips instalację elektryczną:zalamka:) i nie wiem czy dobrze główkuję,ale przecież taki tunel pod instalację elektryczną może być mostkiem akustycznym,prawa?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez piotrek: To tak samo, jak z tymi dręczonym spamem alertów RCB, że też są obowiązkowe i na złość, by uniemożliwić czy utrudnić możliwość ich zablokowania są umyślnie przesyłane kanałem BTS, który nie podlega pod żaden numer, który by można normalnie zablokować oraz jako jednostronne bez możliwości odpowiedzi. I też nie trzeba się na nie zapisywać, natomiast wypisać się też nie można. Typowe zmuszanie na siłę, a nie każdy sobie życzy być tym spamem dręczony jako stalking. Teraz jeszcze z tymi czujkami, rozumiem hotele pensjonaty jako budynki do użyteczności publicznej, ale co kodo obchodzi czy ja we własnym domu mam czujnik czadu, jak to moje zdrowie życie to moja sprawa. Kolejny krok w kierunku dręczenie obywateli. Ten kraj żydopolin już się robi tak perfidny fałszywie uśmiechnięty, że oby jak najszybciej jakaś przyjazno obca armia rozgromiła ten kraj i w razie jakiegoś konfliktu nieistotne kto to będzie czy Niemcy Ruscy Ukraińcy Chińczycy to ja przejdę na stronę wroga i zaczne strzelać do swoich. Niedorzeczne być uszczęśliwianym na siłę i kary płacić za narażanie własnego zdrowia życia, mimo że nie mam ubezpieczenia.
    • Myślę, że warto przyjrzeć się podobnym produktom w sklepie globy platform . Zawsze istnieją produkty wysokiej jakości przeznaczone do różnych celów. Jestem bardzo zadowolony z usługi. Świetny sklep internetowy! Wszystko jest szybkie, wygodne i wysokiej jakości. Zamówię więcej produktów, których potrzebuję.
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...