Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe + grzejniki - sterownik pokojowy


Recommended Posts

Napisano

Witam,

Prosiłbym o poradę w sprawie sterownika pokojowego.
Od kliku miesięcy użytkuje nowy dom w zabudowie bliźniaczej o pow. 100 m2. za sprawą pogody panującej na dworze testuje ogrzewanie które w nim zostało zrealizowano i chciałbym by pracowało ono efektywnie i ekonomicznie. Dom składa się z ogrzewania podłogowego na parterze (kuchnia, korytarz, salon, pom. gospodarcze, łazienka) sterowanie rotametrami + głowica ze stopniami temp przepływu, oraz na piętrze z grzejników w 3 pokojach oraz ogrzewania podłogowego w łazience sterowanego głowicą termostatyczną. Wobec powyższego zastanawiam się na zainstalowaniu sterownika pokojowego do pieca gazowego (Immergas Victrix Exa 28 ). Proszę o poradę czy wobec ogrzewania podłogowego które jest na całym parterze i tam też miałby się znajdować sterowniki takie rozwiązanie ma sens ?

Napisano

Termostat pokojowy sterujący kotłem jest w zasadzie podstawowym elementem sterującym temperatura pomieszczeń, a zatem istotnie  wpływa na zużycie paliw. Warto zakupić termostat przenośny, bezprzewodowy dzięki czemu łatwo można będzie znaleźć optymalne miejsce jego ustawienia .  Ustawiona na nim temp. będzie bazą do regulacji poszczególnych obwodów (głowic przygrzejnikowych, temp.  zmieszania w podłogówce).

  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Można też pójść krok dalej i wyposażyć grzejniki w głowice regulowane w funkcji temperatury w pomieszczeniu.

https://www.auraton.pl/produkty/auraton-200-tra/

Auraton-200_TRA-400x400.png

to bez udziału kotła

Natomiast sterownik, o którym wspominał Ekspert Cezary, wpływa na pracę kotła na podstawie przenośnego regulatora w pomieszczeniu. Komunikacja między wyświetlaczem (sterownikiem) a odbiornikiem przy kotle może przebiegać bezprzewodowo. Kocioł działa na zasadzie włącz/wyłącz na podstawie programatora (wspomnianego sterownika przenośnego z wyświetlaczem).

Paleta bezprzewodowych programatorów (regulatorów czy jak zwał tak zwał) Auraton

https://www.auraton.pl/kategorie-produktow/regulatory_temperatury/

 

Jest jeszcze kilka innych firm na rynku, które mają tego typu regulatory np. Salus i oferta do sterowania kotłem na różne sposoby:

https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-kotlem

grzejnikami

https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-offline-ogrzewanie-grzejnikowe

podłógówką

https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-offline-ogrzewanie-podlogowe

nawet w środowisku zdefiniowanej sieci  - namiastka sterowania bezprzewodowego Smart Home, o którym teraz dużo się mówi i ofertę wybranych rozwiązań można nawet spotkać w supermarketach branżowych

 

Immergas - producent wspomnianego kotła, który posiadasz, ma własne dedykowane sterowniki do zarządzania kotłem w funkcji temperatury pomieszczenia - sterowniki bezprzewodowe dedykowane TYBOX 137 lub TYBOX 237 (na zdjęciu)

https://www.immergas.pl/Produkty,7278/TERMOSTATY_POKOJOWE?dest=1&category=7278

DD6053010.png

 

 

 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...