Skocz do zawartości

Nigdy nie stosujcie drewna sosnowego na ogrodzenie!


Recommended Posts

Mam drewniany dom, więc ogrodzenie również wykonałam z drewna. Za pierwszym razem popełniłam jednak podstawowy błąd - olchowe sztachety zamocowałam do poprzeczek z drewna sosnowego! - mówi Giesia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogrodzenie stawiała w 2001 i 2017 r.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrodzenia/a/25795-nigdy-nie-stosujcie-drewna-sosnowego-na-ogrodzenie

Link do komentarza
Gość drewnianegoogrodzeniaużytkownik
Jako długoletni użytkownik drewnianego ogrodzenia z sosny jak również z olszyny (+/- 25 lat), nie wieszał bym tak za bardzo psów na tym pierwszym. Zawartość żywic w drewnie sosnowym jak i w znacznie większym stopniu modrzewiowym czyni je bardzo odpornym na czynniki atmosferyczne. Olszynowe (liściaste) drewno jest łatwiejsze do impregnacji, brak żywicy powoduje, że impregnat łatwiej i głębiej penetruje. Recepta na długowieczne sztachety (ogrodzenie) to dokładne szlifowanie, pokrycie najpierw impregnatem bezbarwnym potem kolorowym, a na końcu najlepiej lakierem jachtowym. Jeśli pominiemy ten ostatni to mamy konserwację co 3-4 lata i pewne jak w banku mchy od pn strony. Więc mimo kosztów lakieru warto. Co do wkrętów pękających przy łączeniu sztachet z profilem stalowym to albo nierdzewne wkręty tarasowe, albo jeszcze lepiej nierdzewne śruby tzw. zamkowe i spokój na lata.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Sosna w naszym kraju jest chyba na tyle popularnym gatunkiem, że już wszyscy zdążyli się przekonać o jej wadach i zaletach. Jedno jest pewne - każde drewno trzeba odpowiednio zabezpieczyć czyli dostosować do warunków uzytkowania i miejsca montażu. Z sosny robiono meble, podłogi i schody, wspomniane ogrodzenia, meble ogorodowe, elewacje w całości i fragmentami, tarasy, domki narzędziowe. Drewno to wdzięczne dla stolarza ma też takie zastosowanie jak karmniki dla ptaków a nawet domki dla jeży. Słyszał ktoś o domkach dla tych zwierzątek? Nie? To proszę bardzo.

 

Link do komentarza
Cytat

Za pierwszym razem popełniłam jednak podstawowy błąd - olchowe sztachety zamocowałam do poprzeczek z drewna sosnowego! Po szesnastu latach z tych poziomych części zostało próchno i musiałam zbudować płot od nowa.

 

To nie jest żaden podstawowy błąd. Podstawowym błędem było natomiast podejmowanie decyzji dotyczącej materiału bez śladu chociażby wcześniejszego zainteresowania się wadami i zaletami tegoż materiału. Sosnowe żerdzie są powszechnie stosowane do płotów, bo są tanie, wszędzie dostępne i są w miarę stabilne. Poza tym łatwo je zastąpić. Ja to się w ogóle dziwię, że wytrzymały - jak pisze Autorka - szesnaście lat. Ja bym planował najwyżej dziesięć i te dziesięć przetrwają bez problemów.

 

Cytat

Wcześniej sztachety zamontowałam ze wszystkich stron, lecz teraz drewno założyłam tylko od ulicy, a tył i bok działki zamknęłam siatką powleczoną tworzywem sztucznym w kolorze zielonym. Taka siatka jest trwała i nie wymaga malowania, fantastycznie zlewa się z zielonym otoczeniem. W cieniu lepiej się sprawdza, niż drewno.

Wszystko ładnie, ale płot wykonuje się po to, aby był płotem. Siatka jest "przezroczysta" i w wielu przypadkach jest to nie do zaakceptowania. Ale jak ktoś lubi, to nie widzę przeszkód. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...