Skocz do zawartości

Tercja / MTM Styl


Robertu

Recommended Posts

Napisano
Witam serdecznie wszystkich milosnikow Tercji. Obecnie z mezem mamy juz zakupiona dzialke tuz pod Wroclawiem oraz zaadoptowany projekt domu - Tercja2. Dokonalismy niewielu zmian w projekcie, chcielismy bowiem zachowac klimat starego dworu polskiego:) Zastanawiamy sie jednak czy ktos z Panstwa zaadoptowal poddasze w Tercji2, a przede wszystkim jak rozwiazal sprawe z wypuszczeniem schodow na gore? Zastanawiamy sie rowniez na zbudowaniu przydomowej oczyszczalni sciekow oraz zamontowaniu pompy ciepla z kolektorem poziomym - moze ktos z Panstwa ma jakies doswiadczenia w tym zakresie, z wdziecznoscia przyjemniemy kazda rade:)
Z gory dziekujemy i pozdrawiamy wszystkich
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

Budowę naszej tercji rozpoczęliśmy w lipcu 2009 roku.Jesteśmy na etapie deskowania dachu.Nasza tercja została sporo zmodyfikowana np mamy w domku garaż.Wyjście tarasowe mamy z boku domu ze względu na strony świata.Dołączam kilka fotek icon_biggrin.gif



Witam,

Oglądam zdjęcia i się uśmiecham do siebie, ponieważ planuję również budowę Tercji z wolimi oczkami. Proszę o jakiekolwiek rady lub polecenie ekipy cieśli. kaim materiałem zamierzasz kryć dom.

Dzięki i pozdrawiam,

Marcin
Napisano
Karolek59 - patrzymy z mężem na zdjęcia twojej Tercji i dojść nie możemy gdzie ty masz ten garaż . Możesz objaśnić sprawę ?? Możesz dodać zdjęcia z garażem ???
Brak garażu w naszym domu jest JEDYNYM acz istotnym minusem tego projektu.

Pozdrawiam
Napisano
Witamy.
wszystkich Tercjowiczów. Budujemy na Śląsku (będziemy budować icon_wink.gif ) W galerii zdjęcia z tego co jest.
Projekt Tercjii będzie w nie zmienionej formie - podaba się tak jak jest.
Jesteśmy w trakcie adaptacji i rozterek jakie rozwiązania wybrać tzn. ogrzewanie.
Tercja będzie w górach - czy ktoś budował może w czwartej strefie klimatycznej?

https://forum.budujemydom.pl/static/gallery/125743..._426_573509.jpg
https://forum.budujemydom.pl/static/gallery/125743..._426_431302.jpg
https://forum.budujemydom.pl/static/gallery/125743..._426_154903.jpg
Napisano
witam od calkiem niedawna (oficjalnie) buduje tercje 3 tak z zewnątrz a wewnątrz cos pomiedzy 1 a 2 (zmiany troszke mniej oficjalne) GosiaPrzemek ja klatke wsadzilem w miejsce lazienki po prawej stronie wejscia przesuwajac troszke sciany,jak chcecie porozmawiac o oczyszczalni lub pompie to zapraszam zajmuje sie tym zawodowo w firmie mam zalozona pompe na kolektorze poziomym
jak dobrze pojdzie to w sobote zalewam strop teriva -odradzam lipa.
Napisano
Witam tomeek,
Może nie zrozumiałem, ale mam terivę w stropie i nie widzę powodów do odradzania. Trzy lata mieszkamy i poza standardowymi rysami na ścianach, pokazującymi w jaki sposób budynek osiada, to wszystko jest OK. Sufit nie ma nawet jednej ryski. Ja sobie chwalę.
Napisano
Witam wszystkich po długiej przerwie:)))

Nasza budowa postępuje powoli, ale uparcie- pokonaliśmy niespodziewane problemy (bardzo liczne:)i teraz dopiero znów działamy.

Nasz kochany domek jest niewykończony, co nie znaczy, że w nim nie mieszkamy;)))

Pozdrawiam serdecznie,
Weronika icon_biggrin.gif
Napisano
Witam Serdecznie , przepraszam że długo nie odpisywałam ale to z powodu braku czasu oraz aktualnych zdjęć.Postaram się wszystko nadrobić) Zawsze marzyłam o domku w stylu starego wiejskiego dworku skutecznie przekonałam męża dlatego tez nasza tercja jest sporo przerobiona.Na parterze mamy salon oraz kuchnie połączona bezpośrednio ze spiżarką. Z salonu mamy wyjście tarasowe-boczne . Na wprost głównego wejścia jest klatka schodowa prowadzącą na poddasze które zaadoptowaliśmy.Na dole mamy jeszcze toaletę dla gości, pokój oraz przejście do garażu przy którym mamy kotłownie.Natomiast poddasze podzieliliśmy na dwie części jedna strona to nasza sypialnia, łazienka oraz garderoba, natomiast druga cześć to 2 pokoje dla dzieci oraz wielka łazienko- pralnia.Dach chcieliśmy pokryć gontem drewnianym albo wiórem osikowym ale nam odradzono dlatego ze względu na wole oczka będziemy kryć dachówką ceramiczną - karpiówką.Domek budujemy na Śląsku. Załączam aktualne zdjęcia , elewacja frontowa, z garażem oraz od strony tarasu.
Napisano
Cytat

A kolumny zewnętrzne jakiej są średnicy? Wyglądają na mniejszą średnicę niż w projekcie.


Kolumny będą obłożne gotowa formą dlatego są takie cienkie.Czekamy tylko na murarzy aż łaskawie przyjdą i w końcu wyleją nam schody.
Napisano
[quote name='MAL' post='64182' date='11.11.2009, 13:24 ']Witam,

Oglądam zdjęcia i się uśmiecham do siebie, ponieważ planuję również budowę Tercji z wolimi oczkami. Proszę o jakiekolwiek rady lub polecenie ekipy cieśli. kaim materiałem zamierzasz kryć dom.

Dzięki i pozdrawiam,
Dach chcieliśmy pokryć gontem drewnianym albo wiórem osikowym ale ponieważ nam odradzono zamierzamy pokryć dachówką -karpiówką.Czekamy tylko na wycenę fachowców.Budujemy na Śląsku więc nie wiem czy pomogę w sprawie cieśli. Pozdrawiam Karolina
Napisano
Właśnie wczoraj zakupiłem projekt Tercja. Jeden krok za mną, a przede mną ... w głowie mnóstwo pytań na które nie znam odpowiedzi. Proszę o radę - z jakiego materiału budować ściany (Porotherm, Max...)? Chcę zrezygnować z 3-warstwowych ścian, by zminimalizować koszty. Zresztą po co budować kilka warstw ścian skoro przykryję budynek blachodachówką! Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję, że "wbiję się" w klan.
Napisano
Witaj, po co się wbijać, skoro drzwi otwarte icon_smile.gif.
Odnośnie materiałów na ściany, to zależy od regionu kraju, takie jest moje spostrzeżenie. Generalnie ja zbudowałem z betonu komórkowego Solbet, bo taką fabrykę mam "pod nosem", ale chętnie spróbowałbym z ceramiki np. Porothermu ściany zewnętrzne, a Silikat na wewnętrzne.
Ściany mam dwuwarstwowe: 25cm+12cm styropianu.
Masz jeszcze opcję bloczków keramzytowych wypełnionych pianką - na ściany jednowarstwowe, i wiele innych mniej spotykanych systemów, łącznie z kanadyjskimi, czy skandynawskimi, do form styropianowych wypełnianych betonem.
Wybór należy do Ciebie, ważne, żebyś nie tylko nie żałował decyzji, ale jeszcze był zadowolony. Powodzenia.
Napisano
Cytat

Kolumny będą obłożne gotowa formą dlatego są takie cienkie.Czekamy tylko na murarzy aż łaskawie przyjdą i w końcu wyleją nam schody.




Czy mógłbyś zrobić kilka zdjęć podczas wylewania schodów (zwłaszcza deskowanie)? Mnie to czeka niedługo i chciałabym zobaczyć.
Napisano
Dzięki za podpowiedź. Projekt projektem, jednak trzeba się popytać osób które mają budowę za sobą. Przeraża mnie sam fakt budowy, no ale decyzja zapadła. Mam nadzieję że będę mógł liczyć na wiele innych pytań. Pozdrawiam
Napisano
Cytat

Dzięki za podpowiedź. Projekt projektem, jednak trzeba się popytać osób które mają budowę za sobą. Przeraża mnie sam fakt budowy, no ale decyzja zapadła. Mam nadzieję że będę mógł liczyć na wiele innych pytań. Pozdrawiam




Nie ma co się przerażac:) Budowa to siwe włosy i harówa, ale i duża satysfakcja.
Zresztą... i tak człowiek przekonuje się o tym dopiero jak zacznie... , bo przecież "Tylko ten wie gdzie trzewik ciśnie, kto go nosi".
Napisano
WITAM ! po długiej przerwie chociaż jak dla mnie to czas leci przy budowie jak opętany (-: !!!chciałam się pochwalić że Nasza Tercja już stoi piękna z pięknym dachem,oknami i drzwiami UUUUFFFFF!!!!!! Wszystko nas to tyle kosztowało w sensie cierpliwości ,wielu wyrzeczeń ,nerwów i stresu ,wiele nocy nie przespanych spokojnie ,ciężkiej pracy , pomocy innych , i mogła bym tak jeszcze wiele wymieniać co było związane z budowanie naszego domu (-: Ale już JEST !, i my mamy to już za sobą te ciężkie i te piękne chwile !!!!Radość ogromna !!!! ,ale jeszcze jakoś to przynajmniej do mnie nie dociera że już bliżej niż dalej ! ,mamy plan żeby do kwietnia -maja się wprowadzić mam nadzieję że to nam się uda ? icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif Po nowym roku zaczynamy wszystkie po kolei co jest związane z środkiem , na początek instalacje i centralne ,mój mąż się na tym doskonale zna więc nie musimy wołać do tego firm ! Porobię zdjęcia i wstawię na forum ! PS. Jak znalazłam to forum a raczej jak Robertu mnie na nie zaprosił i zobaczyłam jego tercje i Beaty to myślałam że się nie doczekam takiego stanu jak były ich domy pokazane, jakieś to dla mnie było nie realne ,tak bardzo im zazdrościłam że już ich Tercje stoją i oglądałam te ich fotki w tygodni kilkanaście razy taką miałam frajdę (-: A teraz???? I NASZA TERCJA STOI (-:
Napisano
Gratuluję Marcines0, w budowie własnego domu nie należy zazdrościć innym, tylko ostro przeć do przodu i mieć ten cel przed oczami. Udało Wam się i to już wielki sukces, coś po sobie zostawicie. Ja zawsze sobie powtarzam, że za 30 a może 50 lat, ktoś powie, że to (pra)dziadek Robert wybudował ten dom. Jeszcze raz WIELKIE GRATULACJE.
Napisano
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Tercjowiczom życzę:

solidnych wykonawców
łagodnej zimy
życzliwych sąsiadów
złodziei w więzieniach i winka w podziemiach
spadku cen materiałów i robocizny:)
dużo zdrowia, cierpliwości, tylko dobrych pomysłów i pieniędzy na ich realizację
Napisano
Witajcie,

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku pragnę złożyć wszystkim życzenia spokojnych, radosnych dni spędzonych w gronie rodziny, aby ten czas pozwolił na chwilę refleksji, której odbicie znajdziemy w Nowym Roku 2010 w wielu sukcesach osobistych oraz zawodowych.
Napisano
Cytat

Witam Serdecznie , przepraszam że długo nie odpisywałam ale to z powodu braku czasu oraz aktualnych zdjęć.Postaram się wszystko nadrobić) Zawsze marzyłam o domku w stylu starego wiejskiego dworku skutecznie przekonałam męża dlatego tez nasza tercja jest sporo przerobiona.Na parterze mamy salon oraz kuchnie połączona bezpośrednio ze spiżarką. Z salonu mamy wyjście tarasowe-boczne . Na wprost głównego wejścia jest klatka schodowa prowadzącą na poddasze które zaadoptowaliśmy.Na dole mamy jeszcze toaletę dla gości, pokój oraz przejście do garażu przy którym mamy kotłownie.Natomiast poddasze podzieliliśmy na dwie części jedna strona to nasza sypialnia, łazienka oraz garderoba, natomiast druga cześć to 2 pokoje dla dzieci oraz wielka łazienko- pralnia.Dach chcieliśmy pokryć gontem drewnianym albo wiórem osikowym ale nam odradzono dlatego ze względu na wole oczka będziemy kryć dachówką ceramiczną - karpiówką.Domek budujemy na Śląsku. Załączam aktualne zdjęcia , elewacja frontowa, z garażem oraz od strony tarasu.



Witam ponownie, nie udało mi się poprzednim razem zapisać wiadomości, jakieś problemy z łączem icon_sad.gif. Ja równiez buduję na Śląski w okolicach Gliwic. Mam w planie podobnie jak Wy wole oczka, jeżeli możecie mi podać namiar na cieśli będę zobowiązany. Pozdrawiam, mleszcz74
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Witam Wszystkich uczestników forum po przerwie.
Na Nowy Rok 2010 wszystkiego dobrego! Dużo zdrowia i sporo asertywności na budowie!!!!!!

Z zazdrością, a zarazem z radością, że innym wiedzie się lepiej na placu budowy czytam (z pewnym opóżnieniem) opinie i spostrzeżenia. Ja rok 2009 zakończyłem na (powiedzmy) etapie zerowym. Wyszło parę kwiatków z którymi musiałem sie uporać, a że sporo wykonuję sam na budowie więc postępy na budowie nie są imponujące. Ale co tam, będzie dobrze!
Parę postów wyżej czytałem o konstrukcji ścian zewnętrznych( zastosowanych materiałach i technologii). Ja zdecydowałem ,że ściany zewnętrzne będą wymórowane z porotermu 50PW. Irytują mnie głuche, pukające pusto ściany ocieplone styropianem. Buduję dom na wsi, więc również zastanawiałem się nad gryzoniami.
Pozdrawiam Wszystkich Przemko.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Napisano
Ja postawiłem domek w polach i gryzonie były w pierwszym roku, kiedy nie było opaski. Od kiedy jest zrobiona opaska dookoła domu i podbitka (tak, ta na górze pod dachem, bo maszerowały po elewacji do góry i na strych a potem desant do domu:) ), to jest cisza i spokój, żadnych myszek nie ma.
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

przepraszam za ta pomyłke wyzej a dokladnie cytat


witam wszystkich ktorzy buduja dom TERCJA lub go wybudowali ja jestem z tych poczatkujacych.

Wlasnie zakupilismy z zona projekt jestesmy po wszystkich wstepnych sprawach papierkowych nasz projekt jest wlasnie rozrysowywany i tutaj mamy pewien dylemat bo nasza tercja jest czesciowo podpiwniczona i adoptowalismy tez strych tyle ze mam pytanie do osob ktore maja dom tercje 1 i maja poddasze mianowicie ile podnosiliscie dach o dwa czy o trzy pustaki i jezeli o dwa to jaka jest przestrzen na poddaszu czy sa duze skosy bo liczylismy sie z podniesieniem dachu o dwa pustaki bo o trzy wydaje nam sie troszeczke za duzo nam pani ktora zajmuje sie rozrysowywaniem projektu radzila zeby podnies o trzy pustaki ale nam sie wydaje ze dom stanie sie zbyt wysoki i dlatego jezeli macie poddasze to prosze napiszcie jak to u was wyglada.mamy jeszcze pytanie odnosnie okien bo sledzac to forum czytalismy ze pare osob zmienialo wielkosc okien czy jest to sens czy rozmiar okien orginalnych w projekcie jest wystarczajaca.pozdrawiam wszystkich i zgory dziekuje za odpowiedz.
Napisano
Witam Serdecznie.My budujemy Tercje adoptując poddasze. Podnieśliśmy o 1,5 pustaka .Miejsca jest bardzo dużo.Mamy sypialnie z łazienka i garderobą, 2 pokoje oraz łazienkę plus strych.Wydaję mi się że trzy pustaki zaburzą proporcje dworku.Okna również powiększyliśmy oryginalne nam się nie podobają.Pozdrawiam
Napisano
DZIEKUJEMY SLICZNIE ZA ODPOWIEDZ BARDZO CENNE SA DLA NAS TE UWAGI A JEZELI CHODZI O OKNA TO NA JAKA WIELKOSC ZMIENILISCIE JEZELI MOZNA WIEDZIEC POZDRAWIAMY
Napisano
witam !!! po długiej przerwie !!! zima niezła ! ,dała popalić już nie raz ,my już mam naprawdę jej dość ! icon_sad.gif ale pomału idzie odwilż także prace już ruszyły pomału ,mąż robi elektrykę (Nareszcie środek !)Pan od tynków ma wejść 1 marca icon_biggrin.gif oby tak dalej nam szło icon_biggrin.gif reszte relacji będę zdawać na bieżąco . ps. Co do pytania nowego Tercjowicza my podnieśliśmy o 1pustak czyli razem 3 pustaki na ścianie kolankowej ! w sam raz !!! okna 150x150 z każdej strony, dom ma takie same okna dobrze to wygląda i daje dużo światła dziennego ,POLECAM
Napisano
WITAM WSZYSTKICH MY ZDECYDOWALISMY Z ZONA PODNIES NASZA TERCJE O 50CM DLUGO DEBATOWALISMY NA TEN TEMAT I MYSLIMY ZE NIE BEDZIEMY ZALOWAC SWOJEJ DECYZJI.JEZELI KTOS Z PANSTWA BUDOWAL TERCJE Z PUSTAKA MAKSA O WYMIARACH DLUGOSC 28,8 SZEROKOS 18,8 WYSOKOS 22 PROSIMY JEZELI PANSTWO MOZECIE O NAPISANIE NAM ILE WAM WESZLO TAKIEGO MAKSA ALE NA DUGOSC 28,8CM.POZDRAWIAMY WSZYSTKICH I ZYCZYMY POWODZENIA W DALSZYCH PRACACH BUDOWLANYCH.
Napisano
Nasza Tercja podniesiona jest o jeden pustak, ale propozycja dla bioly11, jeżeli chcesz podnosić o 50 cm, to rozważ zabieg optyczny, czyli pasek w innym kolorze nad oknami w połowie wysokości między oknami a dachem. Wtedy wielkie puste pole zostanie rozbite wizualnie.
Napisano
WITAMY WSZYSTKICH I BARDZO DZIEKUJEMY ZA WSZELKIEGO RODZAJU PROPOZYCJE I UWAGI DO NASZEJ TERCJI BARDZO UWARZNIE SLEDZIMY Z ZONA WSZELKIEGO RODZAJU KOMENTARZE I ZDJECIA JAKIE WYSTEPUJA NA TYM FORUM I MAMY PYTANIE DO MUROWANEGO DANIELA MIANOWICEI JEZELI MOZESZ TO PROSZE NAPISZ CZY TY PODNOSILES SWOJA TERCJE I O ILE KOCHANI JEZELI MOZNA TO PROSIMY O WIECEJ ZDJEC Z REALIZACJI BUDOWY TERCJI POZDRAWIAMY WSZYSTKICH.
Napisano
Cytat

JESZCZE JEDNA SPRAWA CZY WEDLUG WAS 50CM PODNIESIONY DACH TO DUZO.



czy mógłbym Cię prosić o niepisanie dużymi literami?
Z góry dziękuje.

Pozdrawiam
Napisano
Ja też proszę o małe litery (CapsLock oznacza krzyk).

Podniesiona ścianka kolankowa, czy dach, bo to różnica. Tak czy inaczej 50 cm, to według mnie bardzo dużo, jeżeli nie zastosujesz jakiegoś "zabiegu" optycznego to domek straci równowagę bryły. Poza tym występuje czynnik zwany "wykonawcy" i to czasami jest mina, której nie udaje się przejść a potem człowiek płacze, że lepiej było niczego nie zmieniać i mieć dobrze dom zrobiony, albo inwestuje dodatkowe środki na poprawki.

Tak ja myślę, na podstawie własnych doświadczeń.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Witam ! pogoda fatalna wszystko wstrzymuję icon_sad.gif pan o tynków też dotarł tydzień póżniej ale to nie ma takiego znaczenia jak i tak u nas mrozy w nocy a w dzień i tak w środku minus icon_sad.gif ,tak fajnie by wszystko szło !!! atu taka POGODA ,już mogło by odpuścić !!!wszystko nam się teraz poprzesuwa .A ja już tak fajnie wszystko sobie zaplanowałam OCH icon_surprised.gif Ale mój mąż wpadł na pomysł jak by tu sobie poradzić i trochę pogodę przechytrzyć ,zamontował piecyk tak zwaną ,,kozę ,, i pali jak opętany aby temperatura był na kładzenie tych tynków i jakoś pomału idziemy do przodu icon_biggrin.gif .A instalacja poszła mu jak burza !!!! icon_biggrin.gif i nawet garaż już stoi co było też ważną rzeczą . Pozdrawiam i odezwę się za jakiś czas jak nam dalej leci !
Napisano
Witam wszystkich tercjowiczów,
Chyba zimy mają dość wszyscy za wyjątkiem górali!

Chcę rozpocząć prace na początku kwietnia, jestem na etapie negocjacji z wykonawcami.
Szukam informacji (orientacyjnych) co do kosztów wymurowania ścian zewnętrznych i działowych oraz wylania stropu. Chciałem porównać stawki samej robocizny. Czy ktoś z tercjowiczów mógłby podać jakieś wielkości liczbowe? byłbym zobowiązany. Przemko.
Napisano
robertu mam pytanie odnosnie bloczków fundamentowych tz.ile ich weszlo w fundamenty bo chyba masz murowane tak mi ze zdięć wynika masz podpiwniczony domek jak bys wyraził chęć to bardzo bym cię prosil o jakieś fotki bo ja też podpiwniczylem tercję pod pokojem 8 9 10 11-to kotłownia pozdrawiam
Napisano
Wymurowana jest tylko ściana nad ziemią, ponieważ dom stoi (dłuższym bokiem) na różnych gruntach i dlatego wszystko, co w ziemi, to monolit. Dokładnie ile było bloczków nie pamiętam, musiałbym policzyć.
Napisano
Cytat

Witamy po przerwie icon_biggrin.gif
Jesteśmy na etapie oczekiwania na pozwolenie na budowę. W tym roku na pewno stan zero.
Mamy pytanie: jak fundament dobrze wykonać? i ile Nas to będzie kosztowało? (przybliżone koszty).
Bardzo prosimy o radę ;) doświadczonych forumowiczów.



Witam,
Pytanie o kosz jest pytanim otwartym. Koszt zależy od warunków wodno glebowych. Cena jest pochodną ilości materiałów, iztolacji i czasochłonności wykonania. Jeżeli mogę cokolwiek doradzać to dosyć prostą czynnością jest wykopanie ław. Ja zapłaciłem za samo wykonanie ław ok 2600zł. Tę kwotę można zaoszczędzić. Nawet przyjmując, że wynajmnie się jednego człowieka na dzień lub dwa ,(wynajęty Cat z operatorem 70 zł /godz czas pracy 5godzin) zlecenie wykonania zbrojenia np w pobliskiej betoniarni z dowozem na daną godzinę( mój koszt był mniejszy od ceny zakupu samej stali w urtowni ) zakup 70 kostek pozbruku na którym zostanie położone zbrojenie. Pozostaje tylko umieszczenie w rowach zbrojenia, powiązania łączeń, wzmocnień, WYPOWADZENIA PRĘTU DO UZIEMIENIA i oczekiwanie na przyjazd gruszek z betonem. Zamawiaj gruszki tylko z pompą. (łatwość sterowania i dozowania mieszanki) Taśmociąg wykończy Ciebie. Ta oszczędność odbije się na pracochłonności i uciążliwości w pracy. Na mojej budowie zbrojenie zaczęto układać około godziny 0800 i skończyliśmy około godziny 1130, praca spokojna. Gruszki zamówiłem na gozinę 1400 i ok godz. 1700 miałem koniec pierwszego etapu budowy. Drugi raz nie kładłbym podbetonu. Szkoda pieniędzy i czasu. Dopilnuj starannego ułożenia zbrojenia na kostkach betonowych i zalej przewidzianą objętość jedna warstwą dobrego betonu.
Napisano
Ja pamiętam tylko tyle, że wróciłem z pracy o 20.00 i jeszcze cztery gruszki woziły beton. W sumie w dom wpakowali 50 m3 betonu. A zrobili to tak trochę po staropolsku (w tych okolicach), czyli wszystko co w ziemi, to monolit. Mając takie dane musisz policzyć, ile Cię to wyniesie, ponieważ obecnych stawek nie znam. Wykop zrobił murarz z ekipą, więc było to w cenie całego domu.
Napisano
Witam!
Odnośnie pytania od "Szymony"
Dodał bym jeszcze małą uwagę, że kopanie samemu ław bez względu na to kto kopie inwestor czy firma, zależy od gruntu w jakim mamy wykonać wykop i przewidzianego na tę pracę czasu. W piasku kopie się dość przyjemnie. Natomiast w moim przypadku kopanie w zbitej suchej glinie była by to praca dla tego kto ojca i matkę swą zabił.
Tak więc te pare godzin razy 70zł wynajmu koparki z operatorem uczyniło tę pracę bardzo przyjemną. Pozostało mi tylko poprawić "dopieścić" łopatą dno wykopu.
Napisano
Cytat

Mamy pytanie: jak fundament dobrze wykonać?


ŁAWY FUNDAMENTOWE:
1. wytyczyć profile domu - geodeta - nanieść osie ścian fundamentowych wg projektu ( z ewentualnymi zmianami )
2. wykonać wykop ( jeśli mechanicznie - pamiętać aby ostatnią warstwę zdejmować ręcznie - zapobiegnie to zniszczeniu struktury gruntu pierwotnego oraz rozluźnieniu gruntu )
3. jeśli podłoże jest przepuszczalne ( typu piasek ) - wykonać warstwę chudziaka aby zaczyn ( mleczko cementowe ) nie uciekło nam w "matkę naturę" - da nam to także możliwość lepszego rozmieszczenia zbrojenia.
4. ja miałem podłoże typu glina w stanie zwartym - także wykonałem sobie chudziaka aby nie babrać się potem z układaniem zbrojenia.
5. ułożyć zbrojenie na dystansach i połączyć na zakład w miejscach połączenia - sprawdzić przed zalaniem jeszcze raz osie ław.
6. wylać beton ( najlepiej towarowy ) za pomocą pompy. w miejscach dużego zagęszczenia zbrojenia należałoby zawibrować beton - natomiast w domkach jednorodzinnych miejsca takie występują niezwykle rzadko.
7. w zależności od pogody i temperatury - ze względu na czas wiązania cementu i dojrzewanie betonu po kilku/nastu dniach wykonać izolację przeciwwilgociową poziomą/pionową ławy fundamentowej - w zależności od rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej.
ŚCIANY FUNDAMENTOWE:
1. najlepiej i najtaniej wykonać z bloczków betonowych kl. 15 MPa na zaprawie cem-wap M10.
2. pamiętać o pilnowaniu wiązania
3. pilnować wysokości ścian fundamentowych - nanieść sobie niwelatorem poziom / lub jak ktoś woli "szlauch wagą" icon_biggrin.gif
4. po wymurowaniu ścian fundamentowych - izolacja przeciwwilgociowa oraz termiczna ścian fundamentowych.

Koszt - na dzień dzisiejszy:
1m3 chudziaka - 150zł netto
1m3 B25 - 190zł netto
stal zbrojeniowa żebrowana AIII N - 1600 - 2050zł/T
+ wiązanie
+ praca pompy
+ koszt murowania
+ koszt bloczków - 2,3zł/szt netto
itd...

pozdrawiam serdecznie...
Napisano
Dzięki Wam nie tracę wiary w ludzi icon_wink.gif dziękuje za konkretne odpowiedzi w szczególności przemysław1 i designer001

Ja buduje koło Bielska Białej do Poznania za daleko żeby podglądnąć fundament a przydałoby się - nawet pomóc żeby nabrać doświadczenia...
Napisano
Cytat

Dzięki Wam nie tracę wiary w ludzi ;) dziękuje za konkretne odpowiedzi w szczególności przemysław1 i designer001

Ja buduje koło Bielska Białej do Poznania za daleko żeby podglądnąć fundament a przydałoby się - nawet pomóc żeby nabrać doświadczenia...



Zbrojenie i same ławy wyglądają tak

DSC01446.jpg

- Tercja 3

DSC01446.jpg

- "nieco" większy budynek

DSC01446.jpg

Napisano
Dziękuje za zdjęcia. Co to są te żółto-czarne profile???
Buduję się na wsi i sąsiedzi zachęcają nas do wykorzystania miejscowych budowniczych - obawiam się o ich kompetencje co do jakości i profesjonalizmu (widoczego na zdjęciach). Jest tylko jedno ale firmy najtaniej zaproponowały fundament za 70 000,00 netto!!! , a nie firmowo to max 25 000,00 brutto icon_wink.gif Wiem że tą decyzję musimy podjąć sami, ale 50 000,00 tysięcy to spora różnica. Jak to ogarnąć robiąc tanim kosztem??? icon_confused.gif

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Każda inwestycja budowlana czy instalacyjna, niezależnie od jej skali, powinna być prowadzona w sposób zgodny z prawem, zasadami sztuki budowlanej i dobrymi praktykami branżowymi. Jednym z absolutnie kluczowych elementów takiej realizacji jest rzetelna dokumentacja z prowadzonych prac.   W Raccoon 24 Home od początku naszej działalności przykładamy do tego ogromną wagę. Bo dla nas liczy się nie tylko to, co widoczne na zewnątrz, ale też pełna transparentność i pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem, normami i oczekiwaniami inwestora.   Co powinna zawierać dokumentacja robót instalacyjnych?   Podczas prowadzenia prac instalacyjnych — czy to przy ogrzewaniu, klimatyzacji, wentylacji czy instalacjach wodnych — dokumentacja powinna obejmować: Dziennik budowy lub robót — w przypadku instalacji realizowanych w ramach zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Protokóły z wykonanych prób szczelności — instalacji wodnych, gazowych, wentylacyjnych. Protokoły odbioru częściowego i końcowego — dla każdej wykonanej instalacji. Protokół uruchomienia instalacji — potwierdzający poprawną pracę systemów. Protokół pomiarów i testów eksploatacyjnych — np. wydajności wentylacji, ciśnienia w instalacji C.O., parametrów pracy klimatyzacji. Dokumentację powykonawczą — czyli aktualny rysunek/schemat instalacji z naniesionymi zmianami wykonawczymi.   Kartę gwarancyjną i instrukcję użytkowania urządzeń oraz instalacji. Brak tych dokumentów to nie tylko problem w przypadku awarii czy reklamacji, ale też ryzyko przy odbiorach technicznych i problematyczne rozliczenia z inwestorem czy deweloperem.     👉 Pobierz wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych (PDF)   Dlaczego dokumentacja jest tak ważna dla Ciebie jako inwestora?   Masz pełen wgląd w zakres wykonanych prac i potwierdzenie, że wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką.   Łatwiejsze serwisowanie i eksploatacja — protokoły i dokumentacja powykonawcza pomagają w późniejszych modernizacjach i naprawach. Bezpieczeństwo prawne i techniczne — w przypadku kontroli, odbiorów czy ewentualnych sporów. Możliwość dochodzenia gwarancji — na podstawie podpisanych protokołów i kart gwarancyjnych.   W Raccoon 24 Home masz to w standardzie W naszej firmie każda instalacja objęta jest kompletną dokumentacją powykonawczą i protokolarną. Niczego nie robimy na słowo. Po zakończeniu robót klient otrzymuje komplet dokumentów, w tym:   protokół odbioru końcowego protokół prób szczelności protokół uruchomienia instalacji dokumentację powykonawczą   Dzięki temu masz pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem i przepisami.   Do pobrania — wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych Aby ułatwić inwestorom i wykonawcom właściwe prowadzenie dokumentacji, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy, uniwersalny blankiet protokołu odbioru robót instalacyjnych.       Możesz go wykorzystać przy każdej inwestycji — niezależnie, czy zlecasz nam instalację, czy współpracujesz z inną ekipą. To bezpłatne narzędzie, które pomoże Ci uporządkować dokumentację i zabezpieczyć swoje interesy.   Pamiętaj: instalacja to nie tylko urządzenia i rury w ścianie. To również dokumenty, które chronią Twój budżet i bezpieczeństwo budynku na lata.   W Raccoon 24 Home nie musisz o to prosić — u nas kompletna dokumentacja to standard, a nie dodatkowa opcja.         Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl                       e0bdea_5761a534884c4d0988db213df10adb7f.pdf.pdf
    • Dziś niemal każdy inwestor prywatny i biznesowy, planując budowę domu, halę czy modernizację budynku, zadaje sobie jedno pytanie: kiedy zacznie się zwrot z inwestycji w instalacje? Koszty energii rosną, a systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i zasilania to nie tylko kwestia komfortu, ale też realnego wpływu na domowy i firmowy budżet. Problem w tym, że większość firm wykonawczych, kiedy słyszy od klienta hasło „zwrot z inwestycji”, zaczyna dopytywać, kalkulować, wyceniać wersję „podstawową” i „wzmocnioną”, a często finalnie proponuje rozwiązania na styk — takie, które formalnie spełnią wymogi projektu, ale realnie nie zapewnią maksymalnych oszczędności i bezawaryjności przez długie lata.   W Raccoon 24 Home nie pytamy, czy chcesz mieć instalację zoptymalizowaną pod szybki zwrot inwestycji. My od razu robimy instalacje w wersji wzmocnionej. Zawsze. Bez wyjątków. Co to znaczy wzmocniona instalacja?   W praktyce oznacza to, że każdą instalację, jaką wykonujemy — czy to ogrzewanie podłogowe, centralę wentylacyjną, instalację wodną czy systemy zasilania odnawialnego — projektujemy i montujemy w taki sposób, by:   zwiększyć jej trwałość wydłużyć bezawaryjny okres działania zminimalizować straty energii przyspieszyć zwrot inwestycji dzięki oszczędnościom na eksploatacji     Jak to robimy? Na przykład:   W ogrzewaniu płaszczyznowym stosujemy więcej rur niż minimum technologiczne. Dzięki temu system szybciej nagrzewa pomieszczenia, pracuje przy niższych temperaturach zasilania, co zmniejsza zużycie energii i przedłuża żywotność źródła ciepła. Montujemy przewymiarowane emitery ciepła, czyli większe grzejniki lub pętle podłogówki, niż wynika to z obliczeń na styk. Efekt? Lepsza wydajność przy niższym koszcie eksploatacji. System grzeje krócej, rzadziej się załącza, a Ty oszczędzasz na rachunkach.     W instalacjach wodnych i kanalizacyjnych stosujemy większe średnice rur tam, gdzie to ma sens dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W wentylacji zawsze przewymiarowujemy kanały i stosujemy lepsze izolacje, co zmniejsza opory przepływu, poprawia wydajność i ogranicza koszty pracy rekuperatora. Po co to wszystko? Żeby Twoje rachunki równały się zero.   W Raccoon 24 Home nie traktujemy instalacji jako zbędnego kosztu, tylko jako realny składnik Twojego domowego lub firmowego bilansu energetycznego. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym i wykonanym instalacjom możesz osiągnąć bilans niemal zerowy albo znacząco ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci. Wielu wykonawców ogranicza się do minimum wymaganego w projekcie lub normach. My wiemy, że warto pójść dalej. Bo im bardziej wydajna i trwała instalacja, tym mniejsze jej koszty eksploatacji i większe oszczędności dla Ciebie.   Zwrot z inwestycji — jak go przyspieszyć?   Kluczem jest odpowiedni mix energetyczny, który nie tylko zapewni Ci niezależność, ale też pozwoli zredukować rachunki praktycznie do zera.   W naszej ofercie możesz połączyć:   pompę ciepła — jako główne źródło ciepła i chłodzenia fotowoltaikę — która zasili pompę ciepła, dom i magazyn energii przydomową elektrownię wiatrową — jako uzupełnienie bilansu w okresach niskiego nasłonecznienia   Taki zestaw pozwala na uzyskanie maksymalnego efektu energetycznego i finansowego. A dzięki temu, że instalacje wykonujemy w wersji przewymiarowanej i wzmocnionej, działają one stabilnie, bez awarii i z wyższą wydajnością przez wiele lat.       Dlaczego inne firmy tego nie robią? Bo liczą na krótkoterminowy zysk i klienta, który nie zadaje pytań. Większość wykonawców chce wykonać usługę możliwie najniższym kosztem własnym, z minimalną ilością materiału, by zwiększyć swoją marżę. My w Raccoon 24 Home patrzymy inaczej. Dla nas liczy się długofalowa relacja i rekomendacje zadowolonych klientów, a to można osiągnąć tylko dzięki jakości i uczciwemu podejściu.     Podsumowanie Jeśli chcesz mieć instalacje, które: działają stabilnie i bezawaryjnie są przewymiarowane, a nie robione „na styk” realnie przyspieszają zwrot z inwestycji pozwalają ograniczyć rachunki do zera to zapraszamy do Raccoon 24 Home.   U nas nie pytamy, czy chcesz mieć wzmocnioną instalację — bo każdą robimy w wersji premium już w standardzie. Tak pracują wykonawcy, którzy naprawdę rozumieją inwestycję w energię i komfort.   Chcesz sprawdzić, jak może wyglądać Twój domowy bilans energetyczny? Skontaktuj się z nami i poznaj propozycję systemu szytego pod Twoje potrzeby.   Usługi Raccoon 24 Home   Instalacje C.O. Instalacje centralnego ogrzewania (C.O.)   Ogrzewanie Ogrzewanie grzejnikowe Ogrzewanie podłogowe   Pompy ciepła Pompy ciepła dla Twojego domu   Kotły gazowe Kotły gazowe kondensacyjne   Klimatyzacja Klimatyzatory Split Klimatyzatory Multi-Split Systemy klimatyzacji VRF Klimakonwektory Przeglądy okresowe klimatyzacji Serwis klimatyzacji   Wentylacja Rekuperacja Wentylacja mechaniczna Kanały wentylacyjne — rodzaje Serwis wentylacji Wentylatory wyciągowe Systemy odciągowe dla hal i garaży   Sterowanie Sterowanie ciepłem   Cennik usług Cennik usług instalacyjnych   O firmie O nas   Kontakt Formularz i dane kontaktowe     Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl
    • W świecie usług budowlanych i instalacyjnych od lat funkcjonują dwa zupełnie różne podejścia do kwestii wycen i rozliczeń z klientami. Z jednej strony mamy wykonawców, którzy nie boją się jasno przedstawiać swoich stawek, otwarcie informują o kosztach poszczególnych usług i uczciwie tłumaczą, z czego wynikają konkretne ceny. Z drugiej — wciąż istnieją firmy, które wyceniają „na oko” przez telefon, a na końcowym etapie realizacji zaskakują klienta dodatkowymi pozycjami na fakturze lub tłumaczą nieuzgodnione wcześniej koszty jako „nieprzewidziane prace dodatkowe”. Ten podział doskonale zna każdy inwestor, deweloper, zarządca nieruchomości czy zwykły klient prywatny, który choć raz zlecał wykonanie instalacji wodnej, elektrycznej, wentylacyjnej czy gazowej. Dlatego w Raccoon 24 Home od samego początku postawiliśmy na pełną przejrzystość i uczciwe zasady współpracy z klientem.     Dlaczego przejrzystość cenowa w usługach instalacyjnych jest tak ważna?   W odróżnieniu od wielu branż, w których ceny można łatwo sprawdzić w cennikach online czy porównać na popularnych porównywarkach, w usługach instalacyjnych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Każda inwestycja ma swoją specyfikę, zakres prac często ustala się indywidualnie, a ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju budynku, zastosowanych materiałów, stopnia skomplikowania instalacji czy lokalizacji inwestycji. To sprawia, że niektórzy wykonawcy wykorzystują tę niepewność na swoją korzyść. Podają orientacyjne stawki bez szczegółów, nie pokazują klientowi dokładnego kosztorysu, a podczas realizacji pojawiają się „niespodzianki”, które trudno później zweryfikować. Dlatego uważamy, że uczciwy wykonawca nie ma powodu, by ukrywać swoje ceny. Przeciwnie — powinien udostępniać je w przejrzysty i dostępny sposób, aby klient od samego początku wiedział, ile zapłaci za usługę i z czego wynika dana kwota.   Jak to wygląda w praktyce? Transparentny kalkulator usług instalacyjnych   Właśnie z myślą o klientach stworzyliśmy na stronie Raccoon 24 Home kalkulator usług instalacyjnych. To proste i wygodne narzędzie, które pozwala w kilka chwil sprawdzić orientacyjny koszt wykonania wybranej instalacji lub prac modernizacyjnych. Dzięki temu klient ma możliwość porównania cen różnych usług jeszcze przed kontaktem z naszym doradcą technicznym i może zaplanować swój budżet inwestycyjny bez obaw o późniejsze „niespodzianki”. W kalkulatorze jasno przedstawiamy, jakie elementy składają się na cenę usługi — od kosztów materiałów, przez robociznę, aż po ewentualne dodatkowe prace towarzyszące. Dzięki temu klient wie, za co płaci i może świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnej usługi czy zakresu prac.   Czym różni się uczciwy wykonawca od nieuczciwego?   Różnic jest wiele, ale najważniejsze to: Jasne i przejrzyste wyceny jeszcze przed rozpoczęciem prac. Brak ukrytych kosztów, które pojawiają się na końcowej fakturze. Szczegółowe kosztorysy przedstawiane klientowi do akceptacji. Przejrzyste warunki współpracy, które określają, co wchodzi w zakres usługi, a co wymaga dodatkowych ustaleń.   Stała komunikacja z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji.   W Raccoon 24 Home klaklulator właśnie według takich zasad prowadzimy każdą realizację. Naszym celem jest nie tylko wykonanie instalacji na najwyższym poziomie technicznym, ale również zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa u klienta.   Wiemy, że inwestorzy i klienci prywatni mają dość niejasnych wycen, niedomówień i kosztów, które nagle pojawiają się w trakcie realizacji zlecenia. Dlatego pokazujemy pełen kosztorys jeszcze przed podpisaniem umowy, informujemy o wszystkich możliwych dodatkowych opcjach i pozwalamy klientowi samodzielnie sprawdzić ceny w naszym kalkulatorze. Dlaczego inne firmy wciąż boją się udostępniać swoje ceny?   Bo często ich polityka cenowa opiera się na „polowaniu” na nieświadomego klienta. Bez przejrzystego cennika można manipulować wyceną w zależności od sytuacji, nastroju klienta, lokalizacji czy konkurencji w danym rejonie.   My w Raccoon 24 Home uważamy, że takie praktyki powinny zniknąć z rynku. Klient ma prawo wiedzieć, ile zapłaci, a wykonawca, który jest pewny jakości swoich usług i uczciwie kalkuluje koszty, nie ma żadnego powodu, by ukrywać stawki.     Podsumowanie   Jeśli szukasz wykonawcy instalacji budowlanych, który: gra w otwarte karty nie boi się pokazać cen swoich usług oferuje transparentny kosztorys pozwala Ci sprawdzić wycenę jeszcze przed pierwszym kontaktem   to zapraszamy do Raccoon 24 Home. Na naszej stronie znajdziesz transparentny kalkulator usług instalacyjnych, dzięki któremu możesz od razu oszacować koszt planowanych prac i sprawdzić, jak wygląda uczciwa wycena w tej branży.   Nie warto ryzykować współpracy z firmami, które unikają konkretów i nie potrafią jasno określić ceny. Wybieraj wykonawców, którzy szanują Twój czas, pieniądze i nerwy.  
    • Nie zastanawiałbym się nad tym ale już zdążyłem przygotować pole pod ten garaż z kostki brukowej i teraz musiałbym to wszystko robić na nowo.    Jakie byłyby koszty starania się o pozwolenie?
    • Tak Rury wodnej podłogówki prowadzi się w warstwie wylewki. Rury pozostałych instalacji (woda, kanalizacja), także kanały wentylacji mechanicznej układa się w warstwie styropianu. Grubość warstw styropianu można dobrać do średnicy rur - to a propos optymalnej grubości styropianu. To rozstrzygnie instalator. Dylatacje wykonują fachowcy od wylewki, powinny być też zaplanowane w projekcie ogrzewania. Zwykle i tak wykonuje się je w otworach drzwiowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...