Skocz do zawartości

Hydroizolacja w nowobudowanym domu z piwnicą


Recommended Posts

Witam, na dniach zaczynam budowę domu z pełnym podpiwniczeniem usytuowanym na płycie fundamentowej. Posadowienie płyty -2,99m, pod płytą 10cm chudego betonu. Według projektu hydroizolacja została (moim zdaniem) trochę ogólnikowo opisana. Na płycie ma znajdować się izolacja przeciwwodna, natomiast jedną z warstw ściany fundamentowej jest izolacja przeciwwilgociowa. Przeprowadzone w marcu zeszłego roku odwierty na głębokość -5,5m wykazały następujący układ warstw: 0-0,2 gleba, 0,2-1,2 pył piaszczysty, 1,2-2,0 piasek gliniasty, 2,0-3,3 pospółka gliniasta, 3,3-4,2 ił brązowo-pomarańczowy, 4,2-5,5 ił pylasty. Sączenia i stabilizacja lustra wody mniej więcej na głębokości -3,3m.

 

pf.jpg.c084ae8d09d85e02c724bb30012f92d1.jpgsf.jpg.d3910126fb94014eeefd681dc1aee6a6.jpg

 

Zastanawiam się jak powinienem wykonać hydroizolację budynku, aby uniknąć problemów w przyszłości. Kierownik budowy sugeruje zastosowanie jednej warstwy bardzo dobrej papy o grubości 4-5mm jako izolację poziomą. Na izolację pionową wskazał dysperbit 2-3 warstwy. Z drugiej strony podczas konsultacji mailowych z producentami systemów Izohan i Icopal wskazali konieczność zastosowania pełnych systemów w wersji izolacji ciężkiej. Propozycja kier.buda wydaje mi się trochę niewystarczająca natomiast ta od producentów trochę na wyrost, dlatego proszę o poradę specjalistów wykonujących takie izolacje na co dzień. Chciałbym uzyskać wystarczające zabezpieczenie przed wodą nie wydając na to fortuny. Aha planuję wykonać również drenaż opaskowy.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza

Warunki gruntowe pozwalają na zastosowanie tylko izolacji przeciwwilgociowej (powłoka z lepiku), ale zawsze istnieje ryzyko powstania zastoin wody opadowej wokół budynku (grunt nieprzepuszczalny) jak i przewarstwień z żyłami wodnymi  na poziomie powyżej lustra wody gruntowej. Standardowa izolacja w takich warunkach to: lepik, papa i folia kubełkowa z odprowadzeniem do drenażu.

Link do komentarza

Dzień dobry,

 

podajemy przepis na bezpieczną i trwałą hydroizolację fundamentów.

https://www.netweber.pl/weber-technologia-deitermann/systemy/hydroizolacja-fundamentow.html

 

Jako warstwę izolacji na płycie jak i na ścianach, zalecamy pokrycie tych elementów 2-3 warstwami produktu webertec bitumal:

https://www.netweber.pl/weber-technologia-deitermann/produkty/izolacje-bitumiczne/webertec-bitumal.html

 

Dodatkowo, na ścianach zalecamy przyklejenie styroduru za pomocą tej samej emusji, czyli webertec bitumal.

Jest to nowa, bezrozpuszczalnikowa emulsja bitumiczno-lateksowa służąca do wykonywania powłok przeciwwilgociowych, przeciwwodnych oraz impregnacyjnych. Nie degraduje styropianu i wełny mineralnej. Jest bezpieczna dla środowiska.

 

2eb21ee0b3.jpg

 

Link do komentarza
4 minuty temu, dawid86 napisał:

Mogę prosić wykonawców o odniesienie się do wypowiedzi producenta Weber?

każda sroka swój ogon ........

osobiście zastanowiłbym się nad wykonaniem ścian piwnicy z tego samego materiału co płytę 

najważniejsze by lać beton na czysty zwilżony beton bez  żadnych zbędnych izolacji poziomych beton na beton.

nie  nie przypuszczam że ktoś kto nie jest specjalistą w zakresie budów hydrotechnicznych zrobi to szczelnie , ale koszt doszczelnienia jest niewysoki w porównaniu do wykonania zabezpieczenia w innych systemach .

doszczelnieniu podlegają styki łączenia ścian z płytą , względnie łączenia części ściany z inną częścią ściany oraz przejścia technologiczne wynikające z użycia szalunków systemowych

izolacja pionowa ?

beton W można poczernić od zewnętrznej strony dla poprawy nastroju albo i nie .

 

Dnia 27.04.2018 o 09:09, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Warunki gruntowe pozwalają na zastosowanie tylko izolacji przeciwwilgociowej (powłoka z lepiku), ale zawsze istnieje ryzyko powstania zastoin wody opadowej wokół budynku (grunt nieprzepuszczalny) jak i przewarstwień z żyłami wodnymi  na poziomie powyżej lustra wody gruntowej. Standardowa izolacja w takich warunkach to: lepik, papa i folia kubełkowa z odprowadzeniem do drenażu.

Standardowa nie oznacza dobra

Jak po 5 latach w wodzie wygląda izolacja pozioma z papy ?????

https://photos.app.goo.gl/4d6LAALz4RKqSsbQ8

Parcie negatywne robi swoje 

istotne na filmie jest pierwsze zawinięcie papy w 18 sekundzie dla patrzącego prawy bok papy jak pięknie się załamuje pod własnym ciężarem wartość izolacyjna - (minus) 100%

Jaka to była papa ?

 

https://photos.app.goo.gl/rWRbniF3wFcgeiDF8

 

Producenta - nie znam 

Bynajmniej jak widać po przekroju nie był to najtańszy szajs

Dnia 26.04.2018 o 16:38, dawid86 napisał:

Przeprowadzone w marcu zeszłego roku odwierty na głębokość -5,5m wykazały następujący układ warstw: 0-0,2 gleba, 0,2-1,2 pył piaszczysty, 1,2-2,0 piasek gliniasty, 2,0-3,3 pospółka gliniasta, 3,3-4,2 ił brązowo-pomarańczowy, 4,2-5,5 ił pylasty. Sączenia i stabilizacja lustra wody mniej więcej na głębokości -3,3m.

Problem jest tego typu że co prawda układ warstw jest stały jednak głębokość aktywnych cieków wodnych jest zmienna wystarczy że obywatel X wykopie dziurę i przewie żyłę która u Ciebie wychodziła na -3,3, a że woda drogę znajdzie to przeniesie się do warstwy między od  -0,2 do - 1,2 i problem gotowy

Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...