Skocz do zawartości

Izolacja pozioma w warstwie izolacji na wysokości cokołu - czy wymagana?


Recommended Posts

Napisano

Dzień dobry wszystkim, :-)
Przede mną ocieplenie budynku i mam wątpliwość odnośnie zachowania ciągłości izolacji poziomej, która jest między ścianą fundamentową a ścianą nośną.

 

Poniższy rysunek ilustruje aktualny stan.

5aac29636d985_izolacjaciany-stanaktualny.thumb.jpg.fdf56aec57ee29ac619dc50628fad759.jpg

 

A tutaj to co chcę zrobić.

5aac2991c2e9d_izolacjaciany-stanoczekiwany.thumb.jpg.8215b4fb55bbea60c501d5e469e4bd03.jpg

 

Zastanawiam się:
1) Czy izolacja (zaznaczona kolorem czerwonym) jest wymagana?
2) Czy ta izolacja może zostać wykonana z folii izolacyjnej  o grubości 0,3 mm? Jeśli nie to z jakiego materiału?
3) Czy ta izolacja powinna zachodzić na ścianę? Jeśli tak to ile?

 

Jak Wy byście wykonali taką izolację?
Ewentualnie jak wykonać takie ocieplenie?

Jakie są Wasze opinie i doświadczenia?

Dziękuję i czekam na Waszą pomoc.

 

Napisano

No tak, tylko że ja chcę zrezygnować z listwy startowej.
Z dwóch powodów:

1) Listwa startowa jest dla mnie jakimś medium, które podczas zimy przenosi niską temperaturę bezpośrednio na mur, ponieważ jest wyprodukowana z aluminium albo jakiejś innej stali. ( A dodatkowo kosztuje nie mało ;-)  )

2) Jestem w stanie sobie bardzo dokładnie wyprofilować w poziomie izolację fundamentu (styropian aqua o grubości 15 cm) i ta izolacja będzie taką "listwą startową". Już kilka metrów styropianu na moim budynku mam wypoziomowane.

Dlatego pojawiło mojej głowie pytanie, czy trzeba "odcinać" poziomo wodę/wilgoć, która mogłaby sobie "podchodzić" po murze fundamentowym na ścianę nośną?
Co Pan powie na takie moje rozumowanie?

 

pzdr

 

Napisano
13 godzin temu, JohnBlack napisał:

No tak, tylko że ja chcę zrezygnować z listwy startowej.
Z dwóch powodów:

1) Listwa startowa jest dla mnie jakimś medium, które podczas zimy przenosi niską temperaturę bezpośrednio na mur, ponieważ jest wyprodukowana z aluminium albo jakiejś innej stali. ( A dodatkowo kosztuje nie mało ;-)  )

2) Jestem w stanie sobie bardzo dokładnie wyprofilować w poziomie izolację fundamentu (styropian aqua o grubości 15 cm) i ta izolacja będzie taką "listwą startową". Już kilka metrów styropianu na moim budynku mam wypoziomowane.

Dlatego pojawiło mojej głowie pytanie, czy trzeba "odcinać" poziomo wodę/wilgoć, która mogłaby sobie "podchodzić" po murze fundamentowym na ścianę nośną?
Co Pan powie na takie moje rozumowanie?

 

pzdr

 

To jest argument - aluminium lub inny....metal (jeśli mowa o tym wieeeeeeeeeeeeelkim zagrożeniu  :))

A teraz tak na logikę.

Jak ta wilgoć ma sobie chodzić po murze skoro będziesz miał izolację poziomą? A poza tym na dole masz styropian, na górze masz wełnę - a na tym będzie tynk. Ja się pytam - którędy ta wilgoć ma Ci wejść w ten mur? Czy Ty się boisz, że Ci "napada" na styku styropianu i wełny??

Napisano

Taaa tośmy się pośmiali ......

OK, a tak poważnie to dlatego pytam bo zastanawiam się nad różnymi "błędami budowlanymi" i wolę zapytać niż udawać że wszystko wiem a później zastanawiać się dlaczego znowu coś jest spieprzone przez "fachowców"

Generalnie z Waszych wypowiedzi rozumiem, że nie potrzebuję żadnego dodatkowego zabezpieczenia izolacji poziomej w warstwie izolacji zewnętrznej? Tak?

 

pzdr

 

  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Szanowny Panie,
Jeżeli fundament jest w prawidłowy sposób ocieplony, to po wykonaniu izolacji ścian będzie zachowana jej ciągłość. Warto postawić na dobrej jakości materiały izolacyjne oraz kompleksowy system ocieplenia, np. Foveo-Tech W3 z tynkiem silikonowym TN30. Dzięki zastosowaniu systemu, fasada będzie nie tylko estetyczna, ale także odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym deszczu

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik Foveo Tech

  • 1 miesiąc temu...
Napisano

Hydroizolację ściany fundamentowej należy wyprowadzić min. 30 cm powyżej poziomu gruntu czy opaski żwirowej (min. 50 cm przy opasce betonowej) i powinna być ona połączona z izolacją poziomą ściany. Celem wykonania hydroizolacji nie jest zabezpieczenie materiału termoizolacyjnego, a konstrukcji. Tynki stosowane do aplikacji na wełnę mineralną stanowią odpowiednie zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi.

 

Na rysunku nie została zaznaczona izolacja ściany fundamentowej od wewnątrz budynku.  Izolacja pionowa powinna być wykonana z obu stron ściany fundamentowej, tak jak na rysunku pod linkiem https://www.izohan.pl/pl/systemy-hydroizolacji/fundamenty/system-dyspersyjny-izolacja-przeciwwilgociowa. Brak izolacji wewnątrz budynku skutkuje podciąganiem kapilarnym wody do pomieszczenia i niszczeniem materiału, z którego wykonana jest ściana.

 

Nie została również zaznaczona izolacja posadzki na gruncie. Aby izolacja była właściwie wykonana, należy zachować jej ciągłość. Dlatego pionowa i pozioma izolacja ścian, a także izolacja posadzki na gruncie, powinny być połączone.

 

Uwaga: powłoka z IZOHAN DYSPERBIT nie stanowi izolacji przeciwwodnej, a jedynie przeciwwilgociową. Tam, gdzie występują grunty spoiste lub zwierciadło wody gruntowej jest wysokie, należy zastosować masy bitumiczne grubopowłokowe, takie jak IZOHAN WM/WM 2K.

 

Więcej informacji znajdzie Pan na naszej stronie internetowej https://www.izohan.pl/pl/.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Powiedz to tym w bloku, co malowali pokój.     Też pytałem grok-a i zalecał odwożenie do PSZOK-u (oczywiście, oddzielne postępowanie z brudami niebezpiecznymi), ale co drugie zdanie zalecał zapoznanie się z zasadami lokalnymi segregacji, bo mogą to regulować odmiennie. Do doopy więc z takimi zasadami, które w każdej gminie mogą być inne. Naprawdę, mam dość robienia doktoratu z segregacji odpadów przy każdej dupereli. Kiedy wreszcie producenci zaczną oznaczać wyroby i ich opakowania jakimiś kodami, żeby nie mieć wątpliwości w tym zakresie? To producent wie jakie materiały wchodzą w skład i co się z nimi da zrobić. Dlaczego ten obowiązek zrzuca na mnie i to bez wynagrodzenia?
    • Czemu, przecież nikt  Cię nie zmusza, żeby bujać się do  PSZOK z jedna para rękawic po malowaniu. Wrzucasz do reklamówki i leży w garażu, aż się uzbiera odpowiednia porcja odpadów do samodzielnego wywozu. Wywieziesz razem z tekstyliami, ale w osobnym worku, albo z meblami, elektroodpadami, oponami lub innymi odpadami, których nie odbierają na miejscu. Trzeba tylko w głowie sobie to zakodować.         
    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...