Skocz do zawartości

Prawidłowa wentylacja grawitacyjna


Recommended Posts

Witam.

 

Jest nowy dom w wentylacją grawitacyjną. Aktualnie stoję przed wyborem okien. NIe wiem czy za bardzo nie popłynąłem z fantazją - wstępna selekcja i wybrałem Oknoplast Winergetic Premium.

No ale jak wiadomo, szczelne okna więc zaczną się kłopoty z wentylacją. Z tego powodu proszę o wasze opinie na poniższe pytania:

- czy dokładać do okien nawiewniki (nawiewniki w ścianie nie wchodzą w grę) ?

- jeżeli dołożę nawiewniki to ma sens kupowanie energooszczędnych okien winergetic, może wziąć coś z niższej półki?

- przeliczyłem ile powietrza musi opuścić dom i tym samym ile musi wejść i wyliczyłem ilość nawiewników, tylko nie wiem czy dobrze to zrobiłem dlatego załączam zdjęcia. Zielona strzałka jest to wywiew a czerwona nawiew= 1 szt. nawiewnika. Okna dachowe niestety standardowo nają już nawiewniki. Ogólnie to jest na parterze kuchnia z kuchenką gazową,  łazienka i kotłownia z kotłem kondensacyjnym. Na poddaszu jest łazienka. Czy dobrze przeliczyłem ilość nawiewników i dobrze je rozmieściłem?

- na poddaszu w korytarzu zostanie mi wolny jeden kanał powietrzny, dać na tym korytarzu jeszcze wywiew?

IMG_20170207_110537.jpg

IMG_20170207_110528.jpg

Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 godziny temu, przemty napisał:

- czy dokładać do okien nawiewniki (nawiewniki w ścianie nie wchodzą w grę) ?

- jeżeli dołożę nawiewniki to ma sens kupowanie energooszczędnych okien winergetic, może wziąć coś z niższej półki?

co innego przepuszczanie zimna - a dokadniej przepuszczanie ciepla przez okna ( w sumie niemala powierzchnia) - a co innego wentylowanie pomieszczeń, czyli dostarczanie tlenu niezbędnego do przeżycia. Równorzędnie - wentylowanie pomieszczeń pomaga usuwać nadmiar pary, co zapobiega zawilfgoceniu pomieszczeń (o skutkach nadmiernej wilgoci pewnie wiesz, więc nie rozwijam wątku).

Reasumując: ciepłe okna pozwalają ci oszczędzać energię potrzebną do ogrzania wnętrza, wywietrzniki doprowadzają powietrze potrzebne do życia oraz pozwalające na wentylowanie wnętrza (wspołdziałajac z wentylacją grawitacyjną - a jednocześnie umożliwiając jej działanie, jeśli nie ma dodatkowych nawiewów). 

Dodatkowo kuchnia z kuchnią gazową musi mieć nawiew powietrza (brak nawiewu grozi cofką z wentylacji wywiewnej i zatruciem), to samo łazienka - poza normalną wymianą powietrza chodzi o prawidłowe działanie went. grawitacyjnej i wyrownanie ciśnienia wewnątrz domu.

 

Oczywiście zimne powietrze z wywietrznikow pogarsza bilans cieplny budynku - ale jesli nie zastosujesz tzw rekuperatora, który trochę odzyskuje ciepła z opuszczającego budynek ciepła i np. spalin , musisz sie z tym pogodzić.

 

Ile potrzebujesz tych nawiewów? - są tu specjalizujący się we wzorach, pewnie dostaniesz to w następnych postach. Ale ważne znać i rozumieć podstawową zasadę :  Jak jest wywiew - musi być nawiew - i to większy, niż ten wywiew (dokładnie chodzi o ilość dostarczonego powietrza) - a zależy on też od ilości osob i zwierząt zamieszkujących kubaturę.

 

Widzę tam też  duży komin --  do kominka? - jeśli tak, to kominek powinien mieć osobny nawiew z czerpnią na ścianie zewnętrznej, najlepiej kanalem pod podłogą pod kominek (lub do kominka). 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...