Skocz do zawartości

Strata ciepła przez przenikanie przez zasobnik cwu


Gość grzejnik

Recommended Posts

Gość grzejnik
Napisano

Dzień dobry, chciałabym wyznaczyć stratę ciepła przez zasobnik ciepłej wody który ma kształt walca. Staty przez powierzchnię boczną (walec) wyznaczam na tej samej zasadzie co dla przewodów, jednak nie wiem jak wyznaczyć te straty dennic, czy ktoś wie z jakich wzorów to policzyć? Dla przewodów liczyłam z tego (Q=k*pi*deltaT*L)

 

image.png.2ce936ff449e35906222dfde6b12a49f.png

Jak teraz liczę przez zasobnik to nie wiem jeszcze skąd wziąć współczynnik przejmowania ciepła dla wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni (rury/zasobnika). Bo to jest współczynnik alfa zależny z tego co widziałam od liczby Nusselta, którą też na różnej zasadzie w zależności od różnych parametrów trzeba policzyć. Jak będzie w przypadku takiego zasobnika?

Napisano (edytowany)

Boże!!! a co za różnica jakie to przenikanie będzie? Zasobniki mają straty obliczone przez producenta w sposób gwarantujący zachowanie właściwej klasy energetycznej urządzenia. Mój 100 l bojler ma zużycie z tym związane na poziomie 1 kwh przy max temperaturze. Podejrzewam że przy temperaturze na poziomie 45 st C jest ono mniejsze. Ta jedna kwh to jest 0.24 zł to mnie nie zabije ekonomicznie uwierz mi,  Ale bojler znajduje się w domu w związku z tym ciepło również pozostaje w domu a konkretnie w toalecie na poddaszu. Liczenie strat ma sens jeżeli bojler umieścisz na dworze co jest co najmniej niezrozumiałe.

Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Gość grzejnik
Napisano

Tak, nie jest to właśnie zbyt ważne ale robię to w ramach zajęć na uczelni i liczę na to, że może ktoś miał do czynienia z wymianą ciepła czy czymś takim i może podpowie jak to obliczyć bo jak szukam wzorów to są jakieś skomplikowane dosyć i średnio wiem jak się za to zabrać.

Gość grzejnik
Napisano

Dziękuję, niedługo do tego usiądę i zobaczę czy uda mi się policzyć

Gość grzejnik
Napisano

Chyba poprzednio odnalazłam w miarę błędy i jest ok. A tutaj w przypadku zasobnika skąd mam wiedzieć jaki mam przepływ, żeby wyznaczyć Re? bo nie wiem skąd wziąć prędkość 

Napisano
24 minuty temu, grzejnik napisał:

A tutaj w przypadku zasobnika skąd mam wiedzieć jaki mam przepływ,

Po co przepływ ?

W zasobniku CWU częściej nie ma przepływu niż jest.Temperaturami operuj.

 

Wszystko jest proste. Wyliczasz powierzchnię boczną walca, dodajesz do tego powierzchnię 2 sfer i masz powierzchnię zasobnika CWU.

Temperatura CWU i temperatura otoczenia zasobnika,   lambda materiału, U przegrody

+ proste wzory : https://pl.wikipedia.org/wiki/Współczynnik_przenikania_ciepła 

 

 

Gość grzejnik
Napisano (edytowany)

I orientuje się ktoś jaką przyjąć grubość stali i warstwy izolacji dla zasobnika? Bo producent nie podaje, zasobnik 300l, znam jedynie wymiary: średnica: 700mm, wysokość: 1334mm.

Izolacja pewnie jakieś 3-5cm? 

 

2 minuty temu, bajbaga napisał:

Po co przepływ ?

W zasobniku CWU częściej nie ma przepływu niż jest.Temperaturami operuj.

 

Wszystko jest proste. Wyliczasz powierzchnię boczną walca, dodajesz do tego powierzchnię 2 sfer i masz powierzchnię zasobnika CWU.

Temperatura CWU i temperatura otoczenia zasobnika,   lambda materiału, U przegrody

+ proste wzory : https://pl.wikipedia.org/wiki/Współczynnik_przenikania_ciepła 

 

 

Muszę raczej liczyć z tymi współczynnikami alfa, gdzieś czytalam że w przypadku rurociągów można pominąć bo są bardzo małe, ale tutaj nie wiem czy też nie wpływa

Edytowano przez grzejnik (zobacz historię edycji)
Gość grzejnik
Napisano

na stronie producenta jest tylko tyle: "Izolacja cieplna z poliuretanu PU (bezfreonowa) z okrągłą obudową stalową lakierowaną proszkowo w kolorze białym" więc muszę chyba założyć jakieś grubości tego mniejwięcej, zasobnik już wcześniej dobrałam to nie będę teraz kombinować i zmieniać i szukać na nowo 

Napisano
5 minut temu, grzejnik napisał:

Muszę raczej liczyć z tymi współczynnikami alfa

Przeca to nie jest wężownica. Traktując to jako wymiennik to raczej płaszczyznowy.

Gość grzejnik
Napisano

Dobrze, dziękuję za pomoc, w takim razie nie wiem jedynie jakie przyjąć grubości warstw

Napisano
2 minuty temu, grzejnik napisał:

na stronie producenta jest....

także informacja jakie straty (dla konkretnych temperatur CWU)

1 minutę temu, grzejnik napisał:

Dobrze, dziękuję za pomoc, w takim razie nie wiem jedynie jakie przyjąć grubości warstw

W DT tego zasobnika powinno być coś

Napisano
9 godzin temu, grzejnik napisał:

orientuje się ktoś jaką przyjąć grubość stali i warstwy izolacji dla zasobnika? 

Grubość stali to prawdopodobnie 3mm

A izolacja standardowo to 50mm

Napisano

Analizując dostępne DT, można przyjąć dla 300l zasobnika CWU:

- grubość płaszcza 2,30 do 2,5 mm

- grubość dennic 2,75 - 3mm

- grubość ocieplenia 50mm dla klasy B i 75mm dla klasy A

- straty postojowe (dobowe) dla klasy B około1,7 kWh, dla klasy A około 1,2kWh

 

12 godzin temu, grzejnik napisał:

Bo producent nie podaje, zasobnik 300l, znam jedynie wymiary: średnica: 700mm, wysokość: 1334mm.

UWAGA - podany wymiar jest wymiarem zewnętrznym z izolacją.

Wymiary sugerują, że jest to zasobnik klasy B z izolacją 50mm.

 

Źródło: http://www.portalhydrauliczny.pl/katalogi/reflex/storatherm-heat-hfr.pdf

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, chcę ocieplić drewniany strop starego domu z lat 60. Dom jednokondygnacyjny, strych nieużytkowy, ściany z balii sosnowych ocieplone od zewnątrz styropianem, strop drewniany o konstrukcji od strony pomieszczenia ogrzewanego: karton gips -  deski - plewy ok 3-4 cm - 20 cm pustej przestrzeni - deski, po których można chodzić. Dach dwuspadowy, blachodachówka + membrana dachowa. Nie zależy mi na użytkowaniu powierzchni strychu, chcę położyć wełnę na wierzch stropu. Czy powinienem kłaść na deski folię paroizolacyjną (aktywną?) i na nią wełnę mineralną? Czy wełnę mineralną bezpośrednio na deskach? Nie chcę popełnić błędu i doprowadzić do gnicia/degradacji desek. Jak powinienem to wykonać?
    • Witam.  Proszę o pomoc w sprawie mojego dachu. Stary dom kupiony 7 lat temu. Około 2005 roku poprzednik zamontował blachodachówkę. Pod blachę niestety, zamiast membrany dachowej, została założona folia dachowa (FWK). Dach dwu spadowy. W chwili obecnej poddasze jest ocieplone 25cm wełny. Między folią dachową a wełną jest gęste sznurowanie i szczelina 5cm. W kalenicy jest nacięta folia dachowa. Latem planuje zdjęcie starej kalenicy, założenie taśmy kalenicowej z dziurkami i przykręcenie szerszej kalenicy w celu zwiększenia wentylacji. Od strony okapu będą szczeliny nawiewne. W jednej ze ścian szczytowych jest otwór 160mm i kratka wentylacyjna. W drugiej ścianie szczytowej nie mogłem wywiercić otworu bo jest tam przyłącze linią napowietrzną. Wełna jest położona od okapu między krokwiami  do 2/3 wysokości dachu i później przechodzi nad jętki. Czy tak ocieplony dach ma szansę na prawidłowe funkcjonowanie? W normalnym świecie byłaby membrana dachowa wypuszczona do rynny, wełna by dolegała do membrany, ewentualne skropliny wpływałyby do rynny. Czy w moim przypadku sprawna wentylacja uchroni wełnę przed wilgocią? Żona uparła się na wełnę i niestety same z tego problemy... Wszystkie prace przeprowadzam sam. Żałuję że nie zrobiliśmy piany. Konstrukcja dachu sucha, szczelna, byłoby bez roboty i pewnie że nic by się nie zadziało. Proszę o cenę sytuacji.  
    • Czemu się wcześniej nie ogłaszałeś, musiałem sam malować. 
    • Dzień dobry, maluje mieszkania, domy, bura, lokale handlowe na terenie Warszawy i okolic. Działam sprawnie, fachowo i dokładnie. Termin u mnie to rzecz święta, zatem o punktualność martwić się nie trzeba, Zapraszam do zapoznania się z oferowanymi przeze mnie usługami na mojej stronie malowanie24.com   Zapraszam do kontaktu tel. 666-045-433 email: biuro@malowanie24.com
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...