Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
recroot

Przejazd samochodu przy budynku wielorodzinnym

Recommended Posts

Rozważam budowę niewielkiego domu wielorodzinnego, ale będzie się to wiązało z postawieniem wszystkiego na jedną kartę, więc muszę zminimalizować ryzyko tego, że coś pójdzie nie tak.

Znalazłem działkę z odpowiednim MPZP i z atrakcyjną ceną, która spowodowana jest niezwykłym kształtem działki. Niewiele można na niej zrobić, a i to co przychodzi mi do głowy wydaje się ryzykowne. Ponieważ musi być zapewniona odpowiednia ilość miejsc parkingowych, musiałbym przeznaczyć parter na garaże. Dodatkowo chciałbym jeszcze stworzyć 4 miejsca parkingowe dla gości za budynkiem, wgłąb działki.

 

W związku z tym mam następujące pytania, będę bardzo wdzięczny za odpowiedź lub wskazanie podstawy prawnej, z którym mógłbym wywnioskować te odpowiedzi:

1. Czy na działce, na której stoi budynek wielorodzinny musi zostać stworzona oficjalna droga dojazdowa, czy też można położyć kostkę, nie uwzględniać dojazdu w planach i pozostawić tę sprawę nieuregulowaną?

2. Czy możliwe jest takie usytuowanie 4 miejsc parkingowych za budynkiem w głębi działki (oznaczone żółtym kolorem) bez stworzenia oficjalnej drogi dojazdowej?

3. Czy dojazd do miejsc garażowych i mini, bo 4-miejscowego parkingu mógłby się odbywać tuż przy budynku i sąsiedniej działce budowlanej, czy też istnieją jakieś przepisy, które regulują minimalne odległości? (dojazd to zielona strzałka, czarne strzałki to wjazd do garażów).

4. Czy wjazd na działkę (a więc i do garaży) może odbywać się wzdłuż całej granicy z drogą osiedlową, czy istnieją na to przepisy, które to regulują (brak chodnika przy tej drodze)?

Miejscowy plan zagospodarowania na chwilę obecną jest bardzo ogólnikowy i mówi wyłącznie o intensywności netto > 0,8 (spełniam ten warunek, 0,802) a więc w moich pytaniach chodzi bardziej o ogólne przepisy, niż o konkretny przypadek.

schemat.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednie przepisy to; Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - § 14. - § 21. ( aktualne: https://www.lexlege.pl/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie/ )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. W tym rozporządzeniu nie znajduję jednak punktów, które regulowałyby to, o czym piszę. Zakładając, że ich tam nie ma, a nie że nie potrafię ich znaleźć, czy to oznacza, że mogę zrealizować moje plany, czy też ewentualne ograniczenia mogą wynikać również z innych przepisów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...