Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
recroot

Przejazd samochodu przy budynku wielorodzinnym

Recommended Posts

Rozważam budowę niewielkiego domu wielorodzinnego, ale będzie się to wiązało z postawieniem wszystkiego na jedną kartę, więc muszę zminimalizować ryzyko tego, że coś pójdzie nie tak.

Znalazłem działkę z odpowiednim MPZP i z atrakcyjną ceną, która spowodowana jest niezwykłym kształtem działki. Niewiele można na niej zrobić, a i to co przychodzi mi do głowy wydaje się ryzykowne. Ponieważ musi być zapewniona odpowiednia ilość miejsc parkingowych, musiałbym przeznaczyć parter na garaże. Dodatkowo chciałbym jeszcze stworzyć 4 miejsca parkingowe dla gości za budynkiem, wgłąb działki.

 

W związku z tym mam następujące pytania, będę bardzo wdzięczny za odpowiedź lub wskazanie podstawy prawnej, z którym mógłbym wywnioskować te odpowiedzi:

1. Czy na działce, na której stoi budynek wielorodzinny musi zostać stworzona oficjalna droga dojazdowa, czy też można położyć kostkę, nie uwzględniać dojazdu w planach i pozostawić tę sprawę nieuregulowaną?

2. Czy możliwe jest takie usytuowanie 4 miejsc parkingowych za budynkiem w głębi działki (oznaczone żółtym kolorem) bez stworzenia oficjalnej drogi dojazdowej?

3. Czy dojazd do miejsc garażowych i mini, bo 4-miejscowego parkingu mógłby się odbywać tuż przy budynku i sąsiedniej działce budowlanej, czy też istnieją jakieś przepisy, które regulują minimalne odległości? (dojazd to zielona strzałka, czarne strzałki to wjazd do garażów).

4. Czy wjazd na działkę (a więc i do garaży) może odbywać się wzdłuż całej granicy z drogą osiedlową, czy istnieją na to przepisy, które to regulują (brak chodnika przy tej drodze)?

Miejscowy plan zagospodarowania na chwilę obecną jest bardzo ogólnikowy i mówi wyłącznie o intensywności netto > 0,8 (spełniam ten warunek, 0,802) a więc w moich pytaniach chodzi bardziej o ogólne przepisy, niż o konkretny przypadek.

schemat.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednie przepisy to; Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - § 14. - § 21. ( aktualne: https://www.lexlege.pl/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie/ )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. W tym rozporządzeniu nie znajduję jednak punktów, które regulowałyby to, o czym piszę. Zakładając, że ich tam nie ma, a nie że nie potrafię ich znaleźć, czy to oznacza, że mogę zrealizować moje plany, czy też ewentualne ograniczenia mogą wynikać również z innych przepisów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dobrze rozumiem, że trzymana działka raczej nie straciłaby na wartości. Ale rzecz w tym, że nie szukam teraz potencjalnych inwestycji długoterminowych tylko raczej chciałbym je jakoś spieniężyć w ciągu najbliższych 2-3 lat żeby mieć na swój dom. Ponadto, w mojej obecnej sytuacji (gdzie planuję kupić go za gotówkę a nie na kredyt - kredytu wziąć nie mogę niestety) będzie to nawet lepsza inwestycja, bo odejdzie mi co miesiąc płacenie za wynajem w Warszawie.   Przepraszam jeśli zadaję głupie pytania, ale po prostu się na tym nie znam kompletnie i spadło to na mnie trochę nagle a chciałbym się tym w najbliższym czasie zająć.   Dzięki wielkie za odpowiedź retrofoot - o takie rady mi chodziło. W tej chwili nie mam pojęcia jaka jest to klasa gruntu - da się to gdzieś sprawdzić w jakimś urzędzie czy trzeba zatrudnić kogoś do zrobienia badań? Tak czy inaczej się tym zainteresuję.   Jeśli chodzi o media to trzeba w tej sprawie iść np. do urzędu gminy czy do dostawcy, żeby dogadać się w kwestii przyłączenia?    Mówisz, że nie przejazd służebny tylko droga - tak, już się z bratem dogadałem, że kawałek swojej działki mógłby oddać nad drogę dojazdową, nie robi mu to różnicy (i tak nie planował po tamtej stronie nic robić). Asfalt czy nawet płyty betonowe raczej będą trochę kosztować, więc na razie myśleliśmy żeby wysypać to żużlem czy czymś. Właściwie to jest też tam kilka budynków do rozbiórki (garaż + 2 budynki gospodarcze), czy można by użyć gruzu po rozbiórce do utwardzenia drogi? Dobry czy zły pomysł? No i czy trzeba mieć na zrobienie takiej drogi jakieś pozwolenie czy można po prostu robić ją samemu?   Myślę tez czy może nie lepiej byłoby to wszystko sprzedać w całości? Tj. ok. 20 arów działki budowlanej i 65 arów gruntów rolnych. Może pokusiłby się ktoś kto albo chciałby tam prowadzić działalność rolniczą albo kupić to po całości i ew. samemu się bawić w podział na kilka mniejszych. No i z drogą i mediami byłoby łatwiej, bo krócej.   I tak uroboros, brat może mi trochę pomóc w ogarnięciu tego wszystkiego, ale jeśli chodzi o urzędy, załatwianie, papiery itd. to u niego jeszcze gorzej niż u mnie Także staram się najpierw ogarnąć jak najwięcej samemu, dowiedzieć się czegoś itd. żeby potem e.w. już poprosić go o jakieś konkretne rzeczy.
  • A miejscówki nadal nie mamy  Tak sobie myślę, że może Leszek ma jakieś miejsce, w którym by były odpowiednie warunki, a my się do tego dostosujemy. Co Wy na to?
  • Może. Najpierw sprawdzę ten zbiornik do kotła - choć widzę, że wygoda jest, ale też i straty ciepła. Czyli koszt.
  • Pewno akurat moja PC ma dużą wężownice do zewnętrznego zródła z której nie korzystam bo nie mam pieca ty być mógł podlaczyć i w zimie by to hulało.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...