Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jak usprawnić wentylację grawitacyjną?


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze stronyhttps://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

 

 1. Mam okna trzyszybowe, gdzie jest mikrowentylacja, ale zbyt mocno wychładza pokoje. Chciałem zamontować nawiewniki okienne w sypialni, salonie oraz nie wiem czy w kuchni, gdzie jest okap i kanał grawitacyjny oddzielny. Jaki typ wybrać, ciśnieniowe czy higrosterowane?
 2. W łazienkach jest wentylacja grawitacyjna sufitowa, jest słaba cyrkulacja kanałami, które wyjście mają na dach poprzez kominki wentylacyjne firmy Creaton. Chciałbym to zmienić poprzez zamontowanie wentylatora sufitowego - proszę o dopowiedz czy takie rozwianie jest dobre lub proszę zaproponować inne.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Higrosterowane zapewniają lepszy komfort wentylacji dostosowując przepływ do warunków wilgotnościowych w pomieszczeniu.  Wyciąg nadkuchenny  wymaga zapewnienia dopływu dużej objętości powietrza  i wtedy (przy dłuższym jego funkcjonowaniu) należy korzystać z mikrowentylacji lub dodatkowego nawiewnika sterowanego ręcznie.

Ad 2 . Wentylator w łazience uruchamiany okresowo zapewni intensywną,  choć krótkotrwałą wymianę powietrza.Poprawienie ciągłej wentylacji zapewni zainstalowanie tzw. wentylacji hybrydowej - sterowanego wentylatora dachowego o regulowanej wydajności.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Chyba tak...   Jaką farbą malowałeś? Co było pod spodem? myta ściana? Gruntowane?   żeby się nie skończyło na zeskrobaniu na całej ścianie
  • No, pojawia się... Ale przecież LPG jest użytkowany przy niższych temperaturach... wprawdzie skład zimowego gazu jest nieco inny, ale dalej jest w nim i butan i propan... Letni LPG bez problemu pracuje i do -15 stopni... Sam butan ma temperaturę wrzenia -0,5 stopnia, ale w mieszance, zależnie od składu zachowuje się nieco inaczej...    A szronienie butli następuje ZAWSZE przy intensywnym odparowywaniu z ciekłej fazy gazu {np. CO2), czy mieszanki - tak jak LPG, czy tutaj propan-butan...   W pomysł z zanurzeniem butli w wodzie (nawet podgrzewanej -  ABY TUTAJ NIE NA OGNISKU) jest bardzo dobrym pomysłem!!!
  • Zerwij to co odpadło , przy okazji zahacz o to co zostało ....zlezie dużo więcej na moje oko...
  • Nie zgadzam się z przedmówcą...ja zawsze uważalem - że zamiast zapraszać specjalistów (chyba, że jest to sprawdzona ekipa, która robiła instalacje u kogoś bliskiego) - to lepiej jest samemu zainteresować się tematem. Nabyć wiedzę, dopiero potem można rozesłąć (sporo) zapytań oferowych, kilka najlepszych(cenowo) firm zaprosić na wizję lokalna i dopiero potem wybierać finalnie instalatora. Sposób praktykowany przeze mnie przez wiele lat, sprawdza się znakomiecie - czy to dotyczy Pomp ciepła, wentylacji mechanicznej, czy PV - zawsze się u mnie sprawdził...
  • A co ma wentylowanie podłogi do "oddychania ścian"? Wracając do podłogi drewnianej - być może pod spodem są jakieś pomieszczenia produkujące nadmiar wilgoci: kuchnia, łazienka. Wentylacja podłogi widać skutecznie ta wilgoc usuwała. Do dobrze że znowu działa.   To są wentylacje pomieszczenia - nie ściany - kratki wentylacyjne chyba wychodzą na pokoje. Powinny być otwarte. Ewentualnie okresowo można je przymknać w razie dużych meozów- ale zasadniczo powinny wentylować pomieszczenia.  Jeśli masz stare okna, to one są na tyle nieszczelne, że zapewniają nawiew świeżego powietrza, które potem "użyte" przez domowników, wychodzi tymi wentylacjami w ścianach (tzw cyrkulacja, wymiana powietrza). Jesli masz nowe okna, powinny mieć nawietrzniki, albo możliwość rozstrzelnienia. Ta cyrkulacja usunie nadmierną wilgoć z domu i wysuszy nastepstwa zawilgocenia ścian.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...