Skocz do zawartości

malutki skalniaczek


Recommended Posts

Witam, jestem tutaj nowa, dopiero uczaca sie forumowiczka, chialabym nauczyc sie tu podstaw zakladania przydomowego malego ogrodka a raczej skalniaka. 

Moje pytanie na poczatek to jakie rosliny, krzewy mozna sadzic jesienia i czy moge zalozyc skalniak teraz czy lepiej poczekac do wiosny? 

Z gory dziekuje za odpowiedzi :) 

Link do komentarza

Jesienią można sadzić większość roślin ogrodowych - np. iglaki, byliny, niskie cebulowe, ale osobiście wstrzymałbym się (bo jest listopad) i zaczekał do wiosny. Wiosną, w centrach ogrodniczych, oferta niskich bylin (a takie najlepiej nadają się na mały skalniak) będzie największa. Ponadto nie będzie trzeba wtedy zabezpieczać ich przed zimnem. Teraz, z uwagi na końcówkę sezonu, miałyby niewiele czasu, by się dobrze zaaklimatyzować na nowym miejscu.
Polecam lekturę kilku artykułów o skalniaku:
--- http://www.zielonyogrodek.pl/maly-skalniak-wybor-roslin

--- http://www.zielonyogrodek.pl/rosliny-na-skalniak-co-posadzic-na-skalniaku

--- http://www.zielonyogrodek.pl/skalniak-w-ogrodzie-poradnik-zakladania-skalniaka

 

Link do komentarza

to ma być skalniak czy kupka kamieni z roślinkami?

 

bo jak skalniak to wymaga specjalistycznego podejścia, bo różne rośliny mają różne wymagania - odczyn, wilgotność, ilość słońca. Musisz wówczas określić jaki konkretnie ekosystem chcesz odtwarzać.

A jak kupka kamieni z roślinami, to sadź co ci się podoba.

Link do komentarza
13 minut temu, Elfir napisał:

skalniak czy kupka kamieni

Zakładam, że dorcia serio podchodzi do problemu i - na początek - poczytała chociaż te wskazane wyżej lektury...

I przy proponowanym przeze mnie zebraniu i ułożeniu kamieni - będzie robić to w miarę świadomie i że faktycznie nie wyjdzie zwykła kupa kamieni

Link do komentarza

w takim razie kamień - zebrane na polu otoczaki się nie nadają.

Prawdziwie górskie rośliny mają specyficzne potrzeby - wysoką wilgotność powietrza, niską temperaturę, przy jednocześnie bardzo przepuszczalnym podłożu. Najtrudniej jest z tą niską temperaturą. 

W profesjonalnych alpinariach u podstawy górki robi się stawki i wodospady. Parująca woda obniża lokalnie temperaturę i nawilża jednocześnie powietrze.

 

Możesz jednak zrobić uproszczoną wersję jakiś nasłonecznionych wapiennych skał na południu Europy z lawendą, hyzopem, ostrogowcem, mydlnicą, macierzanką, tymiankiem, goździkiem kartuzkiem, jałowcem sabińskim i karłową sosną (udającą siewkę pinii).

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 lata temu...

Skalniak może mieć różną formę i kształt, ale najlepiej jeśli znajduje się w miejscu dobrze nasłonecznionym, bo większość roślin skalnych lubi takie stanowisko.

Jeśli będzie to południowa lub południowo-zachodnia ekspozycja i pełne słońce, trzeba wybrać rośliny tolerujące nawet okresowe przesuszenie.

Zbocza wschodnie są znacznie krócej nasłonecznione.

Skalniak można też założyć w cieniu, ale wtedy będziemy mieć do dyspozycji mniejszą ilość gatunków.

Nie watro budować go w sąsiedztwie wysokich drzew, ponieważ będą go nadmiernie zacieniać i pobierać znaczną ilość wody.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...