Skocz do zawartości

Murowany / Szkielet drewniany / Kontenery Morskie / Przeniesiony z bali


Recommended Posts

Witam, może mi ktoś porównać te metody stawiania domu?

 

Murowany / Szkielet drewniany / Kontenery Morskie / Przeniesiony z bali co z tego najbardziej się opłaca, co najwytrzymalsze, jakie koszta co wyjdzie najtaniej a co najdrożej, co ma sens a co nie?

 

Szukam sposobu by w miarę tanio, wybudować fajny dom który będzie ciepły i nie będzie potrzebował remontu co 5 lat. Ciekawi mnie co wyjdzie najtaniej, prawdopodobnie dużo rzeczy mogę sam zrobić.

Link do komentarza

To ile np. kontenerów morskich trzeba na 300 metrów :zalamka:, albo ile chałup z bali trzeba wykombinować i przenieść...

1 godzinę temu, krulu_złoty napisał:

piwnice muszą być na pewno.

A co w tych piwnicach ma się dziać?

Działkę już masz?

 

Taki "domek" to koło bańki - to dla Ciebie jest "w miarę tanio"?

Link do komentarza
11 godzin temu, uroboros napisał:

Tu może pomóc Ci TYLKO  zenek!

Co tak syczy? Ssssssss................:takaemotka:

14 godzin temu, krulu_złoty napisał:

co najwytrzymalsze

Troszkę pomogę :14_relaxed:

Chcesz piwnice - no to wiadomo - murowane lub żelbetowe - stawiam na żelbet. Czyli już mamy z głowy 1/3 chałupy.

A wyżej - Myślę, że każda technologia z podanych w polskich warunkach będzie podobnie droga (jeśli perfekcyjnie wykonana) - ale znowu - murowana bedzie najwytrzymalsza - z czego najsilniejszy żelbet, ale zdrowsza będzie ceramika. Najłatwiej też znaleźć fachowców do tej technologii.

Najdroższy będzie chyba dom z bali (jesli masz na myśli takie bale wielkie, jak w tych amerykańskich czy ruskich willach). Ale te ocieplić jest trudno, no i nie wiem jak ze zdrowiem w takiej zabezpieczonej przed robalami i  pożarem masie drewna.

 

Reasumując - najwytrzymalsza i najzdrowsza jest, wg zenka - ceramika + żelbet - oczywiście + ocieplenie najlepiej z wentylacją :14_relaxed:

14 godzin temu, krulu_złoty napisał:

Ciekawi mnie co wyjdzie najtaniej, prawdopodobnie dużo rzeczy mogę sam zrobić.

o wlaśnie na tym - w kontekście znanej i w sumie nieskomplikowanej technologii ceramika + żelbet

Link do komentarza

Dom murowany z podpiwniczeniem i garażem poza bryłą nie może być tańszy niż dom szkieletowy w zwartej bryle, bez piwnicy. Ale to akurat nic nie zmienia, bo dom się buduje raz w życiu (najczęściej) i trzeba to zrobić dobrze, a nie tanio :P Moim zdaniem technologia murowana jedna ma więcej plusów niż szkielety - lepsza akustyka, łatwiejsze wykonawstwo, większa swoboda wyboru technologii i formy architektonicznej... Co do ceny to ja akurat przed budową robiłem rozeznanie w tej sprawie i porównywałem Porotherm kontra prefabrykaty i bale. Ceramika wychodziła najdrożej, a budowa była najdłuższa. Ale jakość i parametry takiego domu były zdecydowanie najlepsze. Tak więc zdecydowałem się na technologię murowaną... Szkielet zrobię, bo mnie kusi ta technologia :-) Ale to może w przyszłości jako domek w górach ;)

Link do komentarza

Stary dom z bali - 200m2 (odliczyłem od 300m2 piwnice) - to wielki dom jak na polskie warunki (myślę o znalezieniu takiego gabarytu - to już prawie gabaryt karczmy, stodoły. Stary - więc konserwacja cie będzie kosztowała - dodatkowo trudne ocieplenie. Same bale nie wystarczą. Pamietaj, że przeróbki nie są tanie, często droższe, niż nówka.

 

Kontenery - ciekawa sprawa - kwestia chyba w dobrej wentylacji wewnątrz, bo para inaczej bedzie sie skraplać na tej blasze, potrzebne dokładnie dopracowane wewnętrznych ścian warstwowych. Ciekawe - gdzies widziałem nawet fotke super rezydencji z kontenerów. Koszt tego wszystkiego ? - zielonego pojęcia nie mam.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
4 godziny temu, krulu_złoty napisał:

 

 

Kontenery są robione z grubej blachy nierdzewnej i są całkowicie szczelne czyli całkiem spoko.

 

 

Muszę Cię rozczarować, na pewno  nie są robione z blachy nierdzewnej. Być może na jakieś specjalne zamówienie są wykonywane, ale jeżeli już to nie kupisz kontenera z nierdzewki za 5 tys. 

Link do komentarza

Co ma uciekanie ciepła do szczelności? Bo nie rozumiem za bardzo toku myślenia. Spieprza ciepło bo nieocieplone są. Jak masz budynek nieocieplony to ci ciepło nie ucieka? Na chwile obecną wyeliminowałem dom z bali do przeniesienia oraz konstrukcje drewniana, na placu boju dalej murowany vs kontener.

 

Dom z bali to może sobie kiedyś w lesie postawie...

Link do komentarza

W domu nieocieplonym ciepło ucieka oczywiście, ale i w ocieplonym tez występują straty ciepła, a tu mowa o gołych ścianach z blachy i to z grubej blachy, latem idzie sie udusić a zimą w środku niezła wytrzeźwiałka jest.

Nie wiem po co ci aż 300 m2 powierzchni bo wtedy może coś bardziej sensowniejszego  doradził.

Co to takiej powierzchni to pomysł może o hali produkcyjnej, zamawiasz, firma przyjeżdża, rozkłada i po dniu masz już 300 m2 zadaszone.

Link do komentarza

Nt szczelności to sobie pewnie porozmawiaie z uroborosem :14_relaxed:

 

Natomiast jeśli idzie o inne parametry (poza ceną), to kwestią pewnie będzie też wymiar ok 2.4 m szerokości i skompilowania z tego pomieszczeń. Wysokość 2.7m też jest nie najwygodniejsza, bo trzeba zmieścić warstwy podłogi, ale da się wytrzymać. Natomias polaczyć kilka kontenerow w sensowną całość nie jest proste. No i te ściany wewnątrz - jak je wykończyć, żeby się na metalu nie skraplała rownież w srodku para. No bo przecieżto nie będzie 1 kontener ze ścianami stalowymi od zewnątrz - tylko kilka więc i wewnątrz te ścianki będą, a ponieważ stanowią konstrukcję (chyba, bo też nie wiem, czy one wszystkie są tak samo konstruowane) - więc nie da się ich calkowicie usunąć. Choć tu się nie upieram - być może to nie jest problem - z parą i konstrukcją.

 

Jest jeszcze jedno zastrzeżenie - ale nie wiem, czy miarodajne. W stosunku do żelbetu były zastrzeżenia odnośnie - chyba tak to sie nazywało -  prądów błądzących, ktore miały nie być pozytywne dla zdrowia. Nośnikiem dla tych prądów miało być zbrojenie. Tu jest pełno blachy - ale może wystarczy poprostu uziemienie?

 

Na pewno da się zrobić coś fajnego z kontenerow - ale nie wiem czy ograniczenia projektowe i budowlane w kontekście dużego budynku jednak - nie spowodują kosztów podobnych do budowli ceramiczno/betonowej - ale bez tych ograniczeń. Ciekawy temat - dlatego daje ci punkcik :14_relaxed: 

15 minut temu, mhtyl napisał:

tu mowa o gołych ścianach z blachy i to z grubej blachy, latem idzie sie udusić a zimą w środku niezła wytrzeźwiałka jest.

dedukuję, że kontenery będą ocieplone z zewnątrz solidnie, a wśrodku zagadka, jak wykończyć sciany

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Otóż to!

Tak w ogóle, to króluzłoty, widzę, że Ty tak tylko teoretycznie teoretyzujesz - bo praktycznie ...

Zdradź nam po co Ci tą piwnica, po co 300 metrów, jakie "stadko" schronisz w tym domu...

To OTÓŻ TO skierowane było do wypowiedzi mhtyla!

Link do komentarza
2 godziny temu, uroboros napisał:

Zdradź nam po co Ci tą piwnica, po co 300 metrów

Piwnica? pewnie ma działkę na stoku, tak się domyślam....

 

Nieeleganckie pytania - jakby chciał, to by już powiedział

A jakby chciał 100 m, to byś go pytał, dlaczego tak mało????

 

W skandynawii popularne są domy ok 240m2 - i co za problem - widocznie tyle im trzeba

Ja też wolę większy, niż mniejszy dom - choć oczywiście koszta są większe. No ale jeśli tak, to dlaczego nie 60m2? Też dałbym radę w takim żyć. Kiedyś tak mieszkałem. Tylko co to ma do rzeczy. 

Gość chce 300 i finito!

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Otóż wydaje mi się, że jest to taki temat, jaki ty lubisz - teoretyczne rozważania o wszystkim, czyli o niczym.

Żeby spełnić prośbę naszego pytającego, trzeba by mieć jakieś warunki brzegowe - o co właśnie zapytowywuję - albo napisać wielką księgę...

A - jeśli pytający faktycznie ma zamiar coś takiego wybudować i ma zamiar faktycznie czegoś się wywiedzieć - to powinien nam te warunki przedstawić, czyli, ile ma "dobytku", co tam - z grubsza - będzie czynił, ile może na to przeznaczyć teraz i na przyszłość.

Pytania nie są nieeleganckie, tylko niezbędne - tak po prostu potrzebne :bezradny:.

Ty możesz oczywiście snuć rozmaite rozważania,  dywagować, udowadniać wyższość jednych świąt nad drugimi itd, ale JA myślę, że to jest bez większego sensu...

Link do komentarza

OK może przesadziłem z tymi 300, tak tylko teoretycznie pisze nie znam się na rzeczy, jestem młody z budowlanką ni w pięć ni w dziesięć, dajmy na to 200m by wystarczyło pewnie w zupełności.

 

Co do kontenerów myślałem od środka ocieplać pianką PU, z zewnątrz obić płytami elewacyjnymi. Nie wiem jaki to by miało sens może mi ktoś to opisać lepiej z zewnątrz czy wewnątrz takie coś ocieplać? Ile mam dobytku na razie ja i dziewczyna plus pies :P A co bym chciał w piwnicy? Pralnie, spiżarnie kotłownie ewentualnie i miejsce do majsterkowania więc wcale taka duża by być nie musiała.

 

W sumie nawet mniejszy dom by był ok, dokupił bym kontenery i zrobił tam garaż i majsterkownię :D Najbardziej chcial bym się dowiedzieć o koszta kontenerów w sensie kupić przywieźć postawić i ile to by wyszło na gotowe czy jest sens czy nie ma. A w Polsce mało kto z tym robi a jak robi to firmy które nic nie podpowiedzą.

Link do komentarza
57 minut temu, krulu_złoty napisał:

OK może przesadziłem z tymi 300, tak tylko teoretycznie pisze nie znam się na rzeczy, jestem młody z budowlanką ni w pięć ni w dziesięć, dajmy na to 200m by wystarczyło pewnie w zupełności.

 

 

 

Czyli z tego teraz co napisałeś to szukasz własnych czterech kątów. I uwierz mi że Ty jeszcze jakoś może widzisz żyć w kontenerze ale podejrzewam, że Twoja dziewczyna ma zupełnie inny punkt widzenia. Taki kontener do zamieszkania może być przejściowy ale nie na całe życie. przecież za jakiś czas na pewno będziecie mieć dziecko, wyobrażasz sobie aby w kontenerze wychowywać niemowlaka? a co z gośćmi? mi było by wstyd przyjmować gości w domu z kontenerów.

Gospodarczy czy garaż oczywiście, jak najbardziej może być to kontener.

Jeżeli nie wiesz czy potrzebujesz 200 czy 300 m2 p.u to proponuję odwiedzić kilka różnych budów i naocznie zobaczyć jak to ma się w rzeczywistości. Założę się, że dla twoich potrzeb wystarczy domek o p.u. około 150 m2.

Link do komentarza

Spojrzyj tutaj:

http://mtbausystem.pl/portfolio/kontener-mieszkalny/

 

Produkują według Twojego projektu, moduł 244x605 (wymiary zewnętrzne, ścianka -blacha-pianka-blacha - to 8 - 10 cm), łączą modułu wg Twojego projekty, wykańczają wg standardu lub zostawiają Tobie, cena nie powala - akurat coś dla Ciebie... Jak ładnie wykończysz, to nie będzie wstydu przy wizycie znajomych - będzie to piękne mieszkanko, w którym i dziecko się wychowa :icon_biggrin:

Cztery takie kontenery i masz mieszkanko ok 50 m kw. a dziesięć, dwanaście, jak napisałeś w poście#8, to ok 130 do 155 metrów za ok...200 000 złotych ! 

I co?  "w miarę tanio"???

Jak kupisz te stalowe, to je musisz wypiankować (wiesz ile to kosztuje? sam tego nie zrobisz!), wyposażysz w hydraulikę (sam to zrobisz?), oświetlenie (sam to zrobisz?)... 

 

 

A działkę masz?

Link do komentarza

ja dalej uważam, że kontener, nie ważne czy mieszkalny czy morski nie nadaje się na mieszkanie/dom docelowy. Takie kontenery mieszkalne ładnie wyglądają jak są nowe. Pamiętam jak we Wrocławiu po powodzi w 1997 powodzianie dostali takie kontenery, po jakimś czasie nie były do zamieszkania. Te kontenery są dobre ale nie stały pobyt w nich ludzi. Sprawdza się np na dużych budowach czy jako biura gdzie ludzie przebywają tylko czasowo w nich.

Link do komentarza
4 godziny temu, uroboros napisał:

To jest jakiś wygłup - tego bym w życiu nie kupił. To nie kontenery, tylko blaszaki.

Wydaje mi się, że królowi chodziło o kontenery z odzysku, takie prawdziwe towarowe. I wydaje mi się, że takie są przynajmniej solidne.

Więc w sumie mhtyl ma racje - tym bardziej, że techniczne rozwiązanie nie jest proste i szybkie w robocie, ani zbyt oczywiste.

Cena używanych kontenerów w Polsce będzie , myślę, też nieoplacalna - to nie Ameryka, może gdześ w Euro - ale koszt sprowadzenia będzie wysoki.

 

Ale nie byłbym sobą gdybym jednak nie wrzucił coś takiego:

1.

kontener-Irlandia.jpg

2.

adam-kalkin-old-lady-house-3.jpg

3. irlandzki kontener

images?q=tbn:ANd9GcRV_JWY9Wi0pCptwA3cja_

architecture-grillagh-water-patrick-brad

4.

kontener-Chile.jpg

Przyznaj mhtyl, że nie wstydziłbyś się takiego domu :14_relaxed:

7 godzin temu, uroboros napisał:

Otóż wydaje mi się, że jest to taki temat, jaki ty lubisz - teoretyczne rozważania o wszystkim, czyli o niczym.

Takie tematy lubię, po pokazują coś nowego, fajnego - i nie są to rozważania o niczym.

Co nie znaczy, że bedę do takiej inwestycji zachęcał króla złotego, bo niestety nie są to tanie rozwiązania, i chyba wcale nie lepsze dla niego.

Link do komentarza

Nawet z odzysku...

No więc kup taki kontener, załóżmy, że tanio kupisz je - te solidne, prawdziwe towarowe, potem je opiankujesz (kasa), wyłożysz jakąś płytą (np. g/k, meblową, osb - kasa), zrobisz podłogę, oczywiście na ociepleniu (jakieś panele, płytki - kasa), dach (ocieplony oczywięcie - kasa) no, przedtem woda (rurki, kanalizacja - kasa), prąd (kable, przewody, osprzęt - kasa), jakieś grzanie (kasa), itd.

A te proponowane przeze mnie, przedstawione na linkowanej stronie są JUŻ zrobione... tylko mieszkać :icon_biggrin: i gdyby były DUŻO tańsze, to tysiące ludzi nie traktowałyby tej oferty jako WYGŁUP...

Link do komentarza
24 minuty temu, zenek napisał:

 

 

Ale nie byłbym sobą gdybym jednak nie wrzucił coś takiego:

1.

kontener-Irlandia.jpg

2.

adam-kalkin-old-lady-house-3.jpg

3. irlandzki kontener

images?q=tbn:ANd9GcRV_JWY9Wi0pCptwA3cja_

architecture-grillagh-water-patrick-brad

4.

kontener-Chile.jpg

Przyznaj mhtyl, że nie wstydziłbyś się takiego domu :14_relaxed:

 

Nie mój styl to po pierwsze a po drugie za takie przerobienie trzeba fortunę wydać a i tak wątpię aby komfort mieszkalny był porównywalny z normalnym domem.

Link do komentarza
4 minuty temu, uroboros napisał:

i gdyby były DUŻO tańsze, to tysiące ludzi nie traktowałyby tej oferty jako WYGŁUP...

To one są drogie???? - przecież to zwykłe baraki, standard gorszy od kempingu

To jest wg ciebie "tylko mieszkać'????!!!!:

 

kontenery-biurowe-kontenery-socjalne-sza

 To jest projekt pt. Pokraczek - wg mnie i absolutnie nie ma żadnych zalet do zmieszkania.

Wolałbym zwykły używany kontener - i dostosować go do celu.

1 minutę temu, mhtyl napisał:

Nie mój styl to po pierwsze a po drugie za takie przerobienie trzeba fortunę wydać a i tak wątpię aby komfort mieszkalny był porównywalny z normalnym domem.

Ale przyznaj - że wyglądają dobrze, że mają ciekawe bryły, są zrobione z pomysłem. Z fortuną zgoda. 

A komfort - wiele rezydencji mnie zastanawia pod względem komfortu - ale inna sprawa, że dla niektórych komfortowy jest przepych, inność, dziwność, wyjątkowość. Taka przywara z przywilejem bogaczy. Ale stać ich na to :14_relaxed:

Link do komentarza
Dnia 18.10.2017 o 20:19, krulu_złoty napisał:

Szukam sposobu by w miarę tanio, wybudować fajny dom który będzie ciepły.

Jak szybko chcesz go wybudować? - od tego w bardzo dużym stopniu  zależy koszt budowy. 

Jeśli wszystko zrobisz sam, to wybudujesz tanio, ale licz na to 10 lat przy dobrych wiatrach . Za to będzie potem tani w utrzymaniu.

Jeśli chcesz mieć  tanio i szybko - to licz potem wysokie opłaty za utrzymanie. 

Nie da się Szybko Budować i Tanio Budować i Tanio Utrzymać.

Choćby dlatego że nie ma usług jednocześnie Szybkich Tanich i Solidnych, Zawsze jedno oczko musi wyjść wolno albo drogo albo tandetnie

Link do komentarza
2 godziny temu, krulu_złoty napisał:

jak by ktoś poratował linkami do tanich domów murowanych?

Może najpierw zastanów się, jaki program tego domu ma być, jaki metraż - i wtedy będzie łatwiej ci szukać. Zarazem pisząc taki program - zaczniesz sam myśleć konkretami. Taniość to też jakiś konkret - ale przecież cena jest jednak wtórna, następstwem tego, jaki będzie ten dom, funkcji, objętości, solidności wykonania i standardu. Nie da się inaczej. 

Wtedy dopiero - mając wstępny obraz nawet w postaci pisanej, nie rysowanej - czyli choćby spis pomieszczeń i gabaryt łączny - możesz szukać podobnych gotowców i modyfikować zamierzenie. Wreszcie albo znajdziesz gotowca, albo zlecisz projekt - ale będziesz w końcu wiedział bliżej czego chcesz.

 

Samo też przeglądanie projektów już dużo daje i daje jakieś doświadczenie i inspirację do znalezienia swego celu.

Link do komentarza
41 minut temu, mhtyl napisał:

To jeszcze napisz o kierowniku budowy, inspektorze , geodecie itp itd.

A tak na serio to czy ktoś tu pytał o jakiś projekt? o WZ? po raz kolejny rozwalasz temat na drobne.

Temat jest znacznie o czym innym jak domniemywam.

Nie czytasz postów.

króluzłoty napisał:

14 godzin temu, krulu_złoty napisał:

dobra ten dom za 180 tys to jaki miał metraż? i jak by ktoś poratował linkami do tanich domów murowanych?

Chyba jasno napisane - i rozmawiamy nadal o koncepcji domu, nie o etapie następnym.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...