Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji

Recommended Posts

Połączenie wodnego ogrzewania podłogowego z grzejnikami nie jest łatwym zadaniem, jednak takie właśnie instalacje stosuje się coraz częściej. Rzecz w tym, by wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnej sytuacji, a przy tym niezbyt kosztowne.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/10519-grzejniki-i-ogrzewanie-podlogowe-w-jednej-instalacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jurek1956
Autor tego artykułu chyba tylko liznął wiedzy w tym temacie.Aby piec gazowy kondensacyjny ogrzewał prawidłowo kaloryfery i podłogówką należy zastosować sprzęgło hydrauliczne i stosowną automatykę.Stosowanie kilku pomp w układzie z pompą pieca kondensacyjnego zaburza ich pracę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Artykuł nie jest, z oczywistych względów, wyczerpującym przedstawieniem tematu i nie stanowi szczegółowej instrukcji wykonania instalacji z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym. Chodziło jedynie o przedstawienie układu z zaworem mieszającym wodę ciepła z kotła z powracającą z instalacji już ochłodzoną. Tak żeby dało się zasilać część podłogową wodą o innej temperaturze niż grzejniki.

Dlatego  przedstawiono też układ z zaworem RTL, stosowany gdy potrzebna jest tylko jedna pętla ogrzewania podłogowego (np. tylko w łazience).

Powtarzam, artykuł dotyczył jedynie sposobów na uzyskanie wody o różnej temperaturze do zasilania ogrzewania płaszczyznowego i grzejników ściennych.

Sprzęgło hydrauliczne może być jak najbardziej wskazane, bo uniezależnia przepływ wody przez kocioł od przepływu po stronie odbiorczej instalacji. Jednak nijak nie służy zróżnicowaniu temperatury wody w instalacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim nowo wybudowanym domu zdecydowałem się na mieszane ogrzewanie, kaloryfery i podłogówkę, super się to sprawdza. Koszty instalacji podłogówki w pokoju były duże, jednak po 4 latach mi się to powoli zwraca, mam niższe rachunki, gdyż temperatura idzie od dołu, niższą o 2-3 stopnie ustawiam niż jak by to były grzejniki. Jest dużo korzyści z takiego mieszanego ogrzewania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...