Skocz do zawartości

Łazienka mniejsza czy większa?


Recommended Posts

Hej,
na etapie murowania ścian mam dylemat czy powiększyć łazienkę o ok 30cm kosztem pokoju. Teoretycznie w łazience spędza kobieta sporo czasu a w pokoju ? raczej się śpi. Powiększenie łazienki miało by na celu wstawienie kabiny 90cm zamiast 80 cm oraz aby zlew nie był "w drzwiach". No chyba żeby zrezygnować z wanny narożnej i tam wstawić kabinę. Wtedy nie trzeba będzie nic zmieniać. Generalnie na poddaszu tez będzie łazienka ale za ile lat???
Poniżej zdjęcie projektu typowego oraz z uwzględnieniem przesunięcia ściany.
Proszę o doradzenie.

 

łazienka.jpg

łazienka.jpg

Link do komentarza

Te 30 cm faktycznie fajnie powiększą łazienkę, a różnica pomiędzy brodzikiem 80 cm, a 90 cm jest - wbrew pozorom - znacząca i to nie tylko dla grubasów :icon_biggrin:. I wannę weź jak największą! Od ściany, do ściany!

Właściwie dużo zależy od wielkości rodziny, preferencji "kąpielowych" Twojej drugiej, tej lepszej połowy, ilości dzieci no i od rozkładu całego domu, jego parteru. Najekonomiczniej byłoby zrobienie łazienki bez wanny, z dużym brodzikiem walk-in ( mniejsze zużycie wody, szybsze tempo mycia, itp), ale jeśli żonka, czy któreś dziecko lubią czytać w wannie - to na taki ruch  Ci nie pozwolą :bezradny:.

Pomyśl o zrobieniu przesuwnych drzwi pomiędzy łazienką, a sypialnią, jeśli ma to być sypialnia małżeńska...

Link do komentarza

Jeśli masz zamiar pozostawić wannę, ujmij to 30 cm z pokoju - powiększ łazienkę.

Wannę narożną - która moim zdaniem jest bajerancka, wolałbym zwykłą, ale DUŻĄ - wybieraj z centymetrem w ręku - jak najdłuższą komorę. Pogadaj z jakimś projektantem i pomyśl o wannie wolnostojącej :icon_biggrin:.

Bidet to doskonała rzecz, jak się rozpatrzysz i przyzwyczaisz, to będzie Ci w pozadomowych okolicznościach brakowało...

W większości domów jednak to bajer :bezradny:

Link do komentarza

Też słyszałam, ze narożna wanna to raczej niezbyt przyjemna kąpiel. Mało miejsca w niej, więc jeśli już to chyba lepiej sam prysznic zostawić niż nie korzystać z wanny z powodu jej niewygody.

Mała łazienka też może być powiększona optycznie - kolor ścian, lustra itp

Tu kilka wskazówek https://www.koelnerpolska.pl/zrob-to-sam/jak-zaprojektowac-funkcjonalna-lazienke/

Zamiast niepotrzebnej wanny można zrobić półki na kosmetyki.

 

Link do komentarza
  Dnia 11.08.2017 o 12:59, KingaM napisał:

narożna wanna to raczej niezbyt przyjemna kąpiel. Mało miejsca w niej

Rozwiń  

Zależy od wielkości wanny, bo duże wanny mają długość "miski" do 162 cm (np: http://www.lazienkaplus.pl/pl/wanna-narozna-150-x-150-cm-ravak-gentiana-cg01000000,3485,7,i.html ), poprzez 150 cm: (http://www.lazienkaplus.pl/pl/wanna-asymetryczna-150-cm-l-ravak-avocado-ct01000000,3520,7,i.html), ok. 160 cm: ( http://megalazienki.pl/wanny/narozne-asymetryczne/wanny/excellent-kameleon-wanna-asymetryczna-wersja-170x110cm-lewa/1001-1122-28401s    ) a w takiej to zmieści się nawet duży człowiek. Można też zrobić "miskę" na przykład z cegły od ściany do ściany, wykończyć płytkami albo mozaiką i mieć w łazience prawie basenik :icon_biggrin:.

Link do komentarza
  Cytat

Rozumiem, że planujesz w przyszłości przenieść się na poddasze i wówczas ta łazienka będzie tylko gościnna?

Rozwiń  

Mamy taki zamiar ale kiedy to będzie? Na razie powstaja mury i stąd dylemat co z tą łazienką
(30cm).

Ja tez lubie poleżeć w wannie ale jeśli ta narożna to lipa to wtedy albo asymetryczna albo może lepiej wywalić i w to miejsce kabina? Nie wiem już. Żona by chciała taką z masażem ale tu raczej 150x150 nie wejdzie.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Ja bym pozostał przy mniejszej łazience po spojrzeniu na plan? Czy masz już wybrane wyposażenie łazienkowe? Czy to tylko podglądowy projekt? Wannę polecałbym trochę większą, najlepiej na całą ścianę. Szerokość łazienki to w tej chwili 182 cm - np. wanna Roca Linea ma długość 180 + 2 cm do zabudowania i masz bardzo komfortową łazienkę. :)

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...

Kompletnie nie polecam wanien ani osprzętu firmy Ravak. tak się składa, że przy wykańczaniu swojej łazienki (11mkw), postanowiłem (niestety) wspierać się doświadczeniem projektanta i zakupiłem wannę, baterię oraz osprzęt Ravak'a. Wszystko jest zareklamowane - bateria nie spełnia norm głośności. Tragedia, żadna klasa akustyczna - piękne melodie wygrywane podczas napełniania wanny. Wanna - akry niskiej jakości - kruchy i szybko się rysujący. Otwór w wannie wycięty niesymetrycznie, syfon działa bardzo ciężko. Wiele by opowiadać. Firma produkuje ładne ale niepraktyczne i niskiej jakości produkty. Jednym słowem - katastrofa. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  Dnia 3.12.2018 o 20:24, wolfik36 napisał:

Kompletnie nie polecam wanien ani osprzętu firmy Ravak. tak się składa, że przy wykańczaniu swojej łazienki (11mkw), postanowiłem (niestety) wspierać się doświadczeniem projektanta i zakupiłem wannę, baterię oraz osprzęt Ravak'a. Wszystko jest zareklamowane - bateria nie spełnia norm głośności. Tragedia, żadna klasa akustyczna - piękne melodie wygrywane podczas napełniania wanny. Wanna - akry niskiej jakości - kruchy i szybko się rysujący. Otwór w wannie wycięty niesymetrycznie, syfon działa bardzo ciężko. Wiele by opowiadać. Firma produkuje ładne ale niepraktyczne i niskiej jakości produkty. Jednym słowem - katastrofa. 

Rozwiń  

Podpisuję się pod opinią :/

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...