Skocz do zawartości

Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła?


Recommended Posts

Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła? Będę instalował pompę typu powietrze/woda i chciałbym korzystać głównie z tańszej taryfy nocnej za prąd. Pompa ma moc 9 kW, a dom o powierzchni 120 m2 w całości ogrzewany jest w systemie podłogowym.

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/porady/23505-jak-dobrac-zbiornik-buforowy-do-pompy-ciepla
Link do komentarza
Gość Tomasz Kotruchow

muszę stanowczo zaprotestować na odpowiedź eksperta !!

zbiornik buforowy pełni dwie funkcje w instalacji z pompą ciepła: po pierwsze jest rzeczywiście akumulatorem energii a po drugie sprzęgłem hydraulicznym tyle, że funkcją akumulatora energii jest poprawa warunków pracy dla samej pompy ciepła - wynika to z charakteru pracy urządzeń sprężarkowych - i nie ma tu mowy o akumulacji energii w celu jej wykorzystania w określonych porach, proszę zauważyć, że akumulator energii wyłącznie gromadzi energię ale jej nie produkuje !! budynek ma określone zapotrzebowanie cieplne w skali dnia, nocą większe, w trakcie dnia mniejsze ale zapotrzebowanie to występuje stale - oznacza to, że chcąc limitować czas pracy pompy ciepła czyli ograniczając ilości dostarczanej energii musimy zgromadzić w krótszym czasie w buforze ilość energii potrzebną do pokrycia zapotrzebowania cieplnego budynku - ograniczamy czas pracy urządzenia dostarczającego ciepło ale jednocześnie nie ograniczamy czasu poboru tego ciepła, oznacza to, że chcąc wprowadzić czasowe ograniczenia pracy np. tylko nocą musimy proporcjonalnie do długości przerw w pracy zwiększyć moc urządzenia grzewczego tak w krótszym czasie pracy dostarczyło energie cieplną, chwilowy nadmiar tego ciepła będzie składowany w akumulatorze ciepła czyli naszym buforze - skutkiem decyzji o wprowadzeniu czasowych zakazów pracy będzie więc przewymiarowywanie urządzeń grzewczych a co za tym idzie również zbiorników buforowych - tu należy wykonać analizę czy oszczędność na takiej eksploatacji pokryje wyższe koszty inwestycji, drugą funkcją bufora jest rozdzielenie hydrauliczne obiegów grzewczych od obiegu pompy ciepła, każdy z tych obiegów ma inny przepływ stąd brak rozdziału skutkuje obniżeniem wydajności układu grzewczego i jest ewidentnym błędem instalacyjnym !!

Link do komentarza

Do rozdzielenia obiegu hydraulicznego pompy ciepła i ogrzewania podłogowego wystarczy sprzęgło hydrauliczne. Nie ma potrzeby instalowania zbiornika buforowego. Pytanie czytelnika dotyczyło zbiornika buforowego i konkretnej sytuacji, domu z ogrzewaniem podłogowym na całej powierzchni i pompa typu powietrze/woda. W takiej sytuacji stosowanie zbiornika buforowego lub akumulacyjnego nie ma uzasadnienia. Co opisałem i uzasadniłem w odpowiedzi.

Link do komentarza

Witam,

Pięć lat temu, podczas budowy domu, miałem takie same pytania. Również zadawałem je na różnego rodzaju forach. Nie słuchając ekspertów zrobiłem jednak tak. Dom tak jak Pana 120 m2. Ściany jednowarstwowa, beton komórkowy    ..... Energo. Dobra izolacja dachu i podłogi. Okna standardowe 2 szybowe. System ogrzewania to 11kW powietrzna pompa ciepła. Ogrzewa dom i cwu. Ogrzewanie podłogowe i kaloryfery (sypialnie). Zbiornik buforowy 400 l - teraz założyłbym 2 razy większy. Jest też rekuperacja gdzie w układ włożyłem nagrzewnicę i powietrze wdmuchiwane do domu ma temperatur ok 35 stC. Dzięki temu kaloryfery są o 50% mniejsze. Całość wspomaga kominek z płaszczem wodnym - jest to godzenie przyjemności z praktyką. Wszystko działa doskonale. W tym roku zakładam jeszcze fotowoltaikę. A ile kosztuje mnie energia do tego domu? CO plus CWU na rok to 1500 zł i 1 m3 drewna do kominka. Jeśli pan zainteresowany o szczegóły proszę o kontakt pawłowski.dariusz@vp.pl

Dariusz

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...