Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Kotłownia i garaż bez wentylacji - od czego zacząć?

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: http://www.budujemydom.pl/porady-ekspertow

Ze względu na nie kompetentne doradztwo mam obecnie kotłownię i garaż bez wentylacji. Poszukuję w miarę mało inwazyjnego / skutecznego rozwiązania tej sytuacji. Wygląda to następująco: W domu mam zastosowaną rekuperację. Rekuperator znajduje się w kotłowni wraz z piecem gazowym (z zamkniętą komorą spalania). Oba pomieszczenia nie są podpięte to rekuperatora. Zarówno garaż jak i kotłownia są szczelnie oddzielone od domu poprzez ścianę bez drzwi.

Zatem, czy w ramach wentylacji można zastosować następujące rozwiązanie:

1. kratka nawiewna 14X14 na ścianie w garażu na wys. ok. 30 cm od posadzki.

2. Otwory w drzwiach pomiędzy garażem i kotłownią o łącznej powierzchni co najmniej 200 cm 2. Dodatkowo tylko wspomnę, ze jest drobna różnica wysokości posadzki pomiędzy garażem i kotłownią ok. 30 cm.

3. Kratka wywiewna 14X14 w kotłowni na wys.co najmniej 220 cm przez ścianę. Nadmienię tylko, że zarówno w garażu jak i kotłowni są pojedyńcze okna uchylne ok. 50X90 cm (na jednej ścianie). Czy takie rozwiązanie jest właściwe? Jeśli wymaga korekty, to jakiej? Moja sugestia to łącznie 2 kratki w ścianach zewn. i tuleje (4) w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma kanałów. Tak jak wspomniałem; w lewym, górnym  rogu jest rekuperator, którego instalacje, prowadzą przez garaż, a następnie ścianę, do domu.
Zmiana względem rysunku jest następująca: garaz jest zabudowany; od przodu brama; wscianie po prawej stronie okno uchylne (według wymiarów wskazanych powyżej)
Nad kotłownią i garażem jest taras pokryty papą i grysem. W projekcie jest wskazana opcja "z"etki; ale nie została wykoanana, ponieważ, pierwotnie pomieszczenie miało być podłączone do rekuperacji.  Po przebrnięciu problemów z przyłaczem gazu, opcja podłączenie do rekuperacji  przestała być aktualna.
Proszę o skuteczne i rozsądnie małoinwazyjne rozwiazanie tego problemu.

 

 

kotownia.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Brak kanałów wentylacyjnych uniemożliwia funkcjonowanie skutecznej wentylacji grawitacyjnej. Problemu nie ma jeśli okna można uchylić dzięki czemu nastąpi naturalna wymiana powietrza. Przy zamkniętych oknach w garażu można zamontować okresowo załączana wentylacje mechaniczną - wentylator ścienny i wlot powietrza u dołu jeśli drzwi garażowe są szczelne. Kotłownia powinna być wentylowana oddzielnie - wystarczy przewiew dzięki kratce wywiewnej u góry ściany i np. nawiewnik okienny. Kocioł z zamkniętą komorą nie wymaga zapewnienia dopływu powietrza zewnętrznego, a wentylacja zapobiega jedynie gromadzeniu się gazu w przypadku wystąpienia nieszczelności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zastanów się dobrze.... Nie wiem jakie są ceny w twoim regionie i ile planujesz wydać na kupno tego budynku, ale jak chcesz robić wszystko oprócz ścian, to może się okazać, że taniej wyjdzie wybudowanie od nowa domu od podobnym metrażu. 
  • Ja tego nie rozumiem, jak można tak człowiekowi robić pod górkę? Ok względy bezpieczeństwa tak zgadzam się, ale gmina powinna przynajmniej podać przyczynę decyzji. Musi być dojazd do działki i koniec.
  • Zakres remontu jak najbardziej sensowny, ciekaw jestem czy wszystko będzie robione przez zleceniobiorców czy coś jednak DIY ?
  • Te opóźnienia proceduralne wynikają z 2 rzeczy - ugoda podpisana, ale jeszcze nie było rzeczoznawcy. Gorzej - niektóre kopalnie nie mają już swoich rzeczoznawców (pozwalniali się, bo za mało im płacili) i będzie przetarg dopiero. Ale może to i dobrze, bo pod koniec roku ma ruszyć ostatnia ściana z której mogą być jakieś wpływy na mój dom(w początkowej fazie eksploatacji). Więc dlatego taki a nie inny planowany termin remontu.   Przede wszystkim chodzi o malowanie/ odświeżenie całego domu, dochodzą do tego kwestie wynikające ze szkód:likwidacją pęknięć płyt kg, pęknięcia tynków, ponowne osadzenie drzwi wejściowych(może wystarczy regulacja, ale pewności nie mam) Drobne przeróbki elektryki (może przy okazji przygotować kable pod planowane panele PV) - tu i ówdzie przydałoby się jakieś dodatkowe gniazdko (itp) Wreszcie - zrobienie tego, co od dawna powinno zostać zrobione, czyli reasumując:   Zakres robót parter:  drobne przeróbki elektryki,usunięcie pęknięć ścian+malowanie poddasze: drobne przeróbki elektryki,usunięcie pęknięć ścian i sufitów(płyty k-g)+malowanie (opcja dodatkowa - instalacja 3 klimatyzatorów do pokojów) piwnica: malowanie+zrobienie kuchni polowej + wyprowadzić kabel/kable pod planowaną bramę ogrodzeniową+drobne przeróbki+montaż 4 drzwi wewnętrznych garaż: część tynków do skucia,tynkowanie,malowanie, skucie kawałka chudziaka,zainstalowanie do istniejącej rury odpowiedniego odpływu liniowego, wylewka ze spadkiem,  (tak, żeby woda z opadów śniegu który wjechał razem z autem do garażu przestała być problemem - nie jest to duży problem, ale właśnie w tej sposób, przez moją nieuwagę załatwione zostały tynki w garażu) + okładzina na wylewkę. Na ostatnim miejscu jest zrobienie ogrodzenia - chociaż tutaj priorytet zaczyna być wyższy, bo niedawno 2 razy nawiedziły nas w nocy prawdopodobnie dziki (w poprzednich latach pojawiały się różne zwierzaki, ale dziki nigdy). Zryły trochę działkę..więc... Piszę "prawdopodobnie", bo nikt ich nie widział, widać tylko poryty teren. więcej szczegółów (metraże) podam później
  • Witam,   Planuje zakup domu wolnostojącego - prosta kostka z lat 70'. Parter + piętro, 110m, płaski dach, dom na fundamencie poniemieckiego budynku.   Do remontu w zasadzie wszystko. Ściany w porządku.   Będę wdzięczny za informacje ile (średnio / orientacyjnie / pi razy drzwi) może wynieść kapitalny remont do stanu deweloperskiego.   Pozdrawiam,
 • Popularne tematy

×