Skocz do zawartości

Panele fotowoltaiczne z 80% dofinansowaniem czy warto???


Gość gawel

Recommended Posts

Sam o tym myśle, bo mieszam w Krakowie i kominek pewnie mi zamkną (choć smogu w Krakowie to nie zlikwiduje).

Gdybym miał 80 % dofinansowania i koszt paru tysięcy - nawet bym sie nie zastanawial.

To moje zdanie - a gaz zobaczysz, będzie po 3, 4 zł (tak samo elektryka z sieci) - no ale wtedy bedzie chyba masowy powrót do węgla i drzewa - mimo smogu - albo demonstracje zdesperowanych zwłaszcza w trakcie pierwszej mroźnej zimy!

Link do komentarza
Dnia 9.01.2017 o 21:55, retrofood napisał:

Z rachunkami u Ciebie tak... średnio.

 

Uśredniałem.....

 

Ale do meritum - poczytałem, m.in. linka od Ciebie i wchodzi mi na to, że najbardziej opłacalna (dla mnie) byłaby instalacja solarna dla CWU.

Wg moich wyliczeń wychodzi mi na to, że:

-Instalacja z dopłatą 60% kosztowałaby mnie około 4000PLN;

-CWU przy paleniu węglem miesięcznie kosztuje mnie 140PLN, czyli od maja do października 840PLN (zakładam, że w tych miesiącach instalacja by działała w sposób zadowalający);

-Koszt eksploatacji instalacji solarnej to około 150PLN rocznie (info z neta)

Podsumowując 4000/(840-150)=5,79 Czyli czas zwrotu to około 6lat. A potem latem Ciepła woda za 150PLN rocznie.

 

Czy się mylę, czy ktoś ma doświadczenia praktyczne i podpowie coś czego tu nie uwzględniłem?

 

P.S. Przy solarach nie musiałbym węglować w środku lata co byłoby dodatkowym plusem aczkolwiek nie jest to dla mnie priorytetem.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Witam !

Koszty eksploatacji mogą być nawet jeszcze mniejsze. Jedyne co jest zalecane to wymiana glikolu po kilku latach pracy instalacji, może być to nawet zapisane w umowie, aby zachować gwarancję. Urządzenie które pobiera najwięcej energii to pompa glikolowa około 20W + jakiś mały regulator.  Gdybyś doliczył czas spędzony w kotłowni oraz koszty środowiskowe palenia węglem to na pewno wyszło by Ci jeszcze szybszy zwrot. Jeśli jesteś zainteresowany to również posiadamy w swojej ofercie systemy solarne, więcej informacji ich temat możesz przeczytać TUTAJ.

Pozdrawiam ! 

Link do komentarza

Solary na ciepłą wodę nie są takie cudowne. Najbardziej delikatne są te rurowe, mogą się rozszczelnić i stracić swoją sprawność. Trzeba zapewnić im stały odbiór ciepła bo od przegrzania można je uszkodzić. Wyjazd na kilka dni podczas ciepłego okresu i kto zadba o odbiór ciepłej wody? Klęska urodzaju, słyszałem, że ludzie zakrywają je jakimiś kocami bo nie grzały :) Fajna sprawa dla hoteli i tego typu miejsc, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest bardzo duże i jest ktoś kto potrafi zadbać o prawidłową eksploatację, w razie czego można nawet grzać nimi wodę w basenie ;)

Osobiście jestem zwolennikiem fotowoltaiki, mniej energii dają, ale ta energia jest przez cały rok i jest łatwiejsza do spożytkowania.

Link do komentarza

Witam ponownie !

Co do kolektorów zgadzam się, że przewymiarowana instalacja może spowodować więcej kłopotów niż pożytku w lecie, ale z drugiej strony wydaje mi się, że ten etap mamy już za sobą kiedy to przez dotację próbowano wcisnąć klientowi jak najwięcej solarów na dach. Aktualnie ceny systemów solarnych nie są aż tak wysokie i za kilka tysięcy można spokojnie zainwestować w instalację kolektorów słonecznych i cieszyć się darmową ciepłą wodą w lecie. 

Panele fotowoltaiczne to natomiast najbliższa przyszłość. Produkując prąd możemy go wykorzystać na potrzeby własne (min. grzejąc grzałką elektryczną ciepłą wodę), ale także dodatkowo nadwyżki energii elektrycznej magazynować w sieci elektroenergetycznej. Nie ma tutaj mowy o problemie nadprodukcji energii i przegrzewach, natomiast bardziej trzeba skupić uwagę na etapie projektowania chociażby na aspekty zacienienia.

Pozdrawiam !

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...