Skocz do zawartości

Panele fotowoltaiczne z 80% dofinansowaniem czy warto???


Gość gawel

Recommended Posts

Sam o tym myśle, bo mieszam w Krakowie i kominek pewnie mi zamkną (choć smogu w Krakowie to nie zlikwiduje).

Gdybym miał 80 % dofinansowania i koszt paru tysięcy - nawet bym sie nie zastanawial.

To moje zdanie - a gaz zobaczysz, będzie po 3, 4 zł (tak samo elektryka z sieci) - no ale wtedy bedzie chyba masowy powrót do węgla i drzewa - mimo smogu - albo demonstracje zdesperowanych zwłaszcza w trakcie pierwszej mroźnej zimy!

Link do komentarza
Dnia 9.01.2017 o 21:55, retrofood napisał:

Z rachunkami u Ciebie tak... średnio.

 

Uśredniałem.....

 

Ale do meritum - poczytałem, m.in. linka od Ciebie i wchodzi mi na to, że najbardziej opłacalna (dla mnie) byłaby instalacja solarna dla CWU.

Wg moich wyliczeń wychodzi mi na to, że:

-Instalacja z dopłatą 60% kosztowałaby mnie około 4000PLN;

-CWU przy paleniu węglem miesięcznie kosztuje mnie 140PLN, czyli od maja do października 840PLN (zakładam, że w tych miesiącach instalacja by działała w sposób zadowalający);

-Koszt eksploatacji instalacji solarnej to około 150PLN rocznie (info z neta)

Podsumowując 4000/(840-150)=5,79 Czyli czas zwrotu to około 6lat. A potem latem Ciepła woda za 150PLN rocznie.

 

Czy się mylę, czy ktoś ma doświadczenia praktyczne i podpowie coś czego tu nie uwzględniłem?

 

P.S. Przy solarach nie musiałbym węglować w środku lata co byłoby dodatkowym plusem aczkolwiek nie jest to dla mnie priorytetem.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Witam !

Koszty eksploatacji mogą być nawet jeszcze mniejsze. Jedyne co jest zalecane to wymiana glikolu po kilku latach pracy instalacji, może być to nawet zapisane w umowie, aby zachować gwarancję. Urządzenie które pobiera najwięcej energii to pompa glikolowa około 20W + jakiś mały regulator.  Gdybyś doliczył czas spędzony w kotłowni oraz koszty środowiskowe palenia węglem to na pewno wyszło by Ci jeszcze szybszy zwrot. Jeśli jesteś zainteresowany to również posiadamy w swojej ofercie systemy solarne, więcej informacji ich temat możesz przeczytać TUTAJ.

Pozdrawiam ! 

Link do komentarza

Solary na ciepłą wodę nie są takie cudowne. Najbardziej delikatne są te rurowe, mogą się rozszczelnić i stracić swoją sprawność. Trzeba zapewnić im stały odbiór ciepła bo od przegrzania można je uszkodzić. Wyjazd na kilka dni podczas ciepłego okresu i kto zadba o odbiór ciepłej wody? Klęska urodzaju, słyszałem, że ludzie zakrywają je jakimiś kocami bo nie grzały :) Fajna sprawa dla hoteli i tego typu miejsc, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest bardzo duże i jest ktoś kto potrafi zadbać o prawidłową eksploatację, w razie czego można nawet grzać nimi wodę w basenie ;)

Osobiście jestem zwolennikiem fotowoltaiki, mniej energii dają, ale ta energia jest przez cały rok i jest łatwiejsza do spożytkowania.

Link do komentarza

Witam ponownie !

Co do kolektorów zgadzam się, że przewymiarowana instalacja może spowodować więcej kłopotów niż pożytku w lecie, ale z drugiej strony wydaje mi się, że ten etap mamy już za sobą kiedy to przez dotację próbowano wcisnąć klientowi jak najwięcej solarów na dach. Aktualnie ceny systemów solarnych nie są aż tak wysokie i za kilka tysięcy można spokojnie zainwestować w instalację kolektorów słonecznych i cieszyć się darmową ciepłą wodą w lecie. 

Panele fotowoltaiczne to natomiast najbliższa przyszłość. Produkując prąd możemy go wykorzystać na potrzeby własne (min. grzejąc grzałką elektryczną ciepłą wodę), ale także dodatkowo nadwyżki energii elektrycznej magazynować w sieci elektroenergetycznej. Nie ma tutaj mowy o problemie nadprodukcji energii i przegrzewach, natomiast bardziej trzeba skupić uwagę na etapie projektowania chociażby na aspekty zacienienia.

Pozdrawiam !

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, zakupiłem projekt domu modułowego do własnego montażu na https://zmontujdom.pl i obecnie jestem w trakcie budowania płyty fundamentowej. Zastanawia mnie projekt gdyż jest w nim brak folii PV pod styrodurem. Folia za to jest na styrodurze i idzie bezpośrednio pod beton, czy to jest poprawnie gdyż ja myślałem że fola musi również iść pod XPS.? Dzieki za odpowiedzi 
    • Ja bym to nawet skrócił i napisał "W magazyn energii warto zainwestować, żeby zwiększyć  autokonsumpcję".  Bo naczelną ideą energetyki rozproszonej, w postaci m.in. fotowoltaiki  czy energetyki wiatrowej jest właśnie zużywanie energii w miejscu jej wytwarzania. I wtedy to się opłaca bez względu na sposoby rozliczeń z energetyką zawodową.   Próby zarabiania na sprzedaży wytworzonej energii będą zawsze nieopłacalne, gdyż wymaga to przesyłu, który kosztuje i ktoś musi za niego zapłacić. 
    • Nie DO sąsiada, tylko wzdłuż granicy działki sąsiedniej (od"zachodu" działki) i odpływu w stronę rzeki...
    • Obejrzałem te krzywki z linku z Alliexpressu i na tymczasem pozycja nr 6 wystarczyłaby... Dwa takie elementy wkręcone w miejscu zaworków ( pewnie z pomocą przedłużek) tak, aby z rozetami, osłaniającymi otwory w glazurze, znalazły jak najbliżej ściany - załatwiłby sprawę... Jedynie czas transportu jest dość długi Na Allegro jest coś podobnego, o większym rozstawie osi otworów, sporo droższego, ale dostępnego prawie na już...   Te krzywki nieźle wyglądają i mogłyby być dobre...
    • W magazyn energii warto zainwestować wtedy gdy nie jesteśmy w net-meteringu,  a w net-billingu (obowiązywać zaczął po 1 kwietnia 2022 roku), żeby zwiększyć  autokonsumpcję.   Dzięki magazynowi  energii nadwyżki, zamiast być sprzedane po bardzo niekorzystnym kursie a może to być nawet 5 groszy za 1 kWh, (energia wprowadzona do sieci jest przeliczana  po cenie rynkowej, a od lipca 2024 r. będzie ustalana co godzinę i może być nawet ujemna), zostaną wykorzystane w godzinach kiedy nie ma już nasłonecznienia i fotowoltaika nie produkuje prądu, wtedy trzeba odkupować prąd znacznie drożej.   Pół biedy jak sprzedając 1 kWh, możemy za tą kwotę  odkupić przynajmniej połowę kWh, ale  jak wyjdzie, że odkupimy 1/10 kWh, albo oddamy w godzinach południowych kWh za darmo.   Cena sprzedaży energii do sieci (RCEm) - net-billing były ustalane miesięcznie   Dla energii.    Skorygowana [zł / MWh]                               Skorygowana [zł / kWh] kwietnia 2024.                            253,69.                                                       0,2537 marca    2024.                             249,12                                                         0,2491 lutego    2024.                             324,25                                                        0,3243   Teraz będą ustalane godzinowo, więc w okresach dużego nasłonecznienia oraz silnego wiatru będą skupowane za grosze albo nawet operator wyłączy zdalnie falownik w twoim mieszkaniu, jak będą ujemne.   Magazyn energii nie powinien być też zbyt duży, albo drogi,  stopa zwrotu powinna wynosić maksymalne  do 5 lat, magazyny energii  wytrzymują w dobrej kondycji do 10 lat, potem trzeba wymieniać. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...