Skocz do zawartości

Grzejnik drabinkowy + grzałka elektryczna


Recommended Posts

Chcę dodać grzałkę elektryczną do grzejnika w łazience - typowej drabinki. Poproszę o weryfikację, czy to co wymyśliłem jest prawidłowe:
- na zasilaniu zwyczajnie, połączenie z c.o., zawór i głowica termostatyczna;
- na powrocie dołożony trójnik, w pionowym króćcu grzałka, w poziomym powrót c.o. z typowym zaworem.
Temperatura wody w grzejniku z załączoną grzałka będzie wyższa niż w reszcie instalacji, ale woda raczej krążyć nie powinna, bo cała reszta to ogrzewanie podłogowe. Grzejnik będzie znacznie wyżej niż rozdzielacz. Ewentualnie można jeszcze zamknąć przepływ głowicą termostatyczną.
Mam nadzieję, że to prawidłowy układ?

Link do komentarza
Grzałkę elektryczną można zastosować w większości grzejników drabinkowych podłączonych do wodnych instalacji centralnego ogrzewania.
Zawsze należy umieszczać ją w dolnych króćcach grzejnika. Jeśli grzejnik posiada wolny króciec to umieszczamy w nim grzałkę bezpośrednio. Niektóre grzejniki posiadają specjalny króciec dedykowany dla grzałki elektrycznej.
Jeśli takiego króćca brak to należy zastosować trójnik w którym na przelocie umieszczamy grzałkę a na odgałęzieniu doprowadzamy instalacje. Powinien być to trójnik cienkościenny. Zazwyczaj jest dostarczany razem z grzałką lub dostępny jako jej wyposażenie akcesoryjne.

Podczas używania grzałki należy zamknąć przepływ przez grzejnik, żeby nie tracić energii na ogrzewanie innych pomieszczeń. Jednocześnie należy pozostawić otwarty zawór jako zabezpieczenie na wypadek awarii grzałki przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w grzejniku.
Jeżeli grzejnik ma zostać wyposażony w grzałkę warto pamiętać o jego wysokości montażu. W przypadku wysokich grzejników i co za tym idzie nisko położonych króćcach dolnych, w przypadku niesprawności grzałki jej wymiana może się wtedy wiązać z koniecznością zdjęcia całego grzejnika z mocowań.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...