Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano
Człowiek nie żyje tylko budową, działką, projektami. Czasami trzeba odpocząć, wyjechać, po prostu się zresetować.
Myślę nad wyjazdem na Bałkany. Jest tam wiele do zobaczenia i raczej nie da się tego wszystkiego zwiedzić nawet w 2 tygodnie. Słyszałem nawet opinie, że kraje bałkańskie są nieciekawe (bo biedne), mało atrakcyjne. Ale uważam, że nie są docenione po prostu. Albania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina. I jeszcze kilka mniejszych. Miejsca gdzie sięgały ręce Rzymu i Grecji zanim narodziła się Polska.
Czekają one raczej na swoją kolej, by stać się drugą Chorwacją. Macie podobne zdanie?
Dodatkowo teraz, moim zdaniem, jest najlepszy czas na odwiedzenie tych miejsc, puki zachodni turyści nie będą tam jeździć i nie zaleje tego miejsca tandeta resortów i pamiątek z dalekiego wschodu.
Napisano
Cytat

Człowiek nie żyje tylko budową, działką, projektami. Czasami trzeba odpocząć, wyjechać, po prostu się zresetować.
...
Dodatkowo teraz, moim zdaniem, jest najlepszy czas na odwiedzenie tych miejsc, puki zachodni turyści nie będą tam jeździć



Jasne. Wtedy "póki" zaczyna się pisać normalnie, nie przez "u".
Ale po co męczyć się jakimiś wyjazdami? Wszak można dla relaksu poczytać np. książkę. A że bez wielkich pijatyk, nie byłoby wielkiej literatury...

Cytat

Zwyczajom wielkich pisarzy przyjrzeli się Andreas Cserna-Szabo i Benedek Darida w „Wielkiej księdze kaca”. Wzór biorą z najlepszych, a ich podróż obejmuje wszystkie epoki: sprawdzają więc co pijał Sokrates, jak z kacem radził sobie Aleksander Macedoński, ale też snują opowieść o doktorze Fauście i sprawdzają sposoby na kaca Ibsena. Prawdziwa perełka to jednak czasy nowożytne, gdzie na warsztat wzięto pijackie zwyczaje Scotta Fitzgeralda, Hrabala czy Bukowskiego. Jest nawet odtworzony z „Moskwy-Pietuszek” przepis na legendarne jerofiejewowskie „Łzy komsomołki”: drinka z wody kolońskiej i lemoniady. Kilka najciekawszych pijackich zwyczajów wielkich literatów pozwolimy sobie przybliżyć:
Hrabal, czyli picie w genach

Co do tego czy zamiłowania do alkoholu Hrabal nabrał w browarze, w którym się wychował czy raczej miał je w genach i krwi trwają nieustanne spory. Dość powiedzieć, że Aleksander Kaczorowski, biograf pisarza opowiadał nam kiedyś, jak to pisarz po raz pierwszy upił się mając cztery lata na stypie jednego z sąsiadów. Nie było jednak innego wyjścia, wszak to właśnie Hrabal lubił powtarzać, że „kto chce żyć w Europie Środkowej, nie może wytrzeźwieć...”.

Jak Hrabal radził sobie z kacem? Psychologicznie. „Razem z Hrabalem w naukowej kacenjamerologii powstaje kierunek, który zamiast kłaść nacisk na ciemne strony kaca, za cel stawia sobie wydobycie na wierzch jego słonecznej natury (jest to tak zwana teoria hrabalowska lub teoria magicznego kaca) – piszą autorzy „Wielkiej księgi...”. Ta ideologiczna nadbudowana miała jednak twarde, zakotwiczone w codziennym życiu podstawy: każdy dzień – ku rozpaczy żony – Hrabal zaczynał od czarnej kawy i mocnego papierosa.



Można? Można!

Cytat

Piwo i whisky jako lekarstwo na robotniczą dolę

Szybkie prześledzenie robotniczej kariery Charlesa Bukowskiego (pakowacz towarów, przestawianie kontenerów z rybami, noszenie martwych baranów czy ochroniarz w teksańskiego burdelu) pozwala zrozumieć, dlaczego z alkoholem tak bardzo było mu po drodze. Kiedy organizm nie wytrzymał pijaństwa i ciężkiej pracy, niedoszły pisarz zabrał się za teoretycznie lżejsze roznoszenie listów, ale lektura „Listonosza” udowadnia, że i wtedy nie obywało się bez znieczulenia (a raczej wieczory bez kilku piw i whisky były w domu Bukowskiego wieczorami straconymi). Koniec końców chlanie na umór było dla Bukowskiego metodą twórczą.

„Niedziwne zatem, że jako człowiek z wiecznym kacem znał kilka trików na przetrwanie czasu pomiędzy otrzeźwieniem a ponownym pijaństwem. Wśród nich były tradycyjne receptury, takie jak połączenie alka-seltzer i walium, lub nieco mniej klasyczna kombinacja soku pomidorowego z piwem w letniej temperaturze, względnie prosta kuracja wodą sodową” - czytamy w „Wielkiej księdze kaca”.

Na ile skuteczne? Na tyle by w momentach względnej przytomności umysłu napisać m.in. „Kobiety”, „Listonosza” czy „Hollywood”.



Zresztą, można też inaczej.

Cytat

Hemingway czyli po co leczyć kaca skoro następnego dnia znowu się pojawi?

Według biografów pierwsze wypite wino młody Ernest wydębił od miejscowego kowala. Potem cała historia jego życia związana jest już z alkoholami. Kiedy po kuracji z ran odniesionych na froncie włoskim, Hemingway opuścił szpital, w jego szafce pielęgniarki miały znaleźć głównie butelki po koniaku. Śniadanie autora „Komu bije dzwon” też głównie bazowało na alkoholu. Jak wspomina Paul Johnson składało się ono głównie „ z ginu, szampana, whisky lub innego słynnego wynalazku zmieszanego z koktajlem z ginu i limonki”. Najbardziej kojarzone z Hemingwayem jest jednak daiquiri składające się z rumu, limonki i syropu cukrowego. Nie dziwota, że pisarz często musiał radzić sobie z kacem, skoro do jego zasług należy opracowanie drinku daiquiri special: gdzie syrop cukrowy zastąpiono podwójną dawką lodu podlanego podwójną dawką rumu.

Jak to robił? No cóż, tutaj autorzy „Wielkiej księgi kaca” pozwalają sobie na ironie twierdząc, że kaca po prostu zapijał, dzień w dzień stawiając się w ulubionym barze Florida. Piękne życie, ale wszyscy wiedzą, jak się skończyło. Równie spektakularnie – można rzec. Zalety takiej metody? Przejście do legendy.

Na jakim kacu pisano wojaka Szwejka?

Miarą pijackich zdolności Jaroslava Haska, autora „Przygód dobrego wojaka Szwejka” niech będzie wstęp z „Wielkiej księgi...”: „Hasek żył w sumie czterdzieści lat, nie miał więc zbyt dużo czasu na picie, choć, mówiąc szczerze, starał się wykorzystać każdą nadarzającą się okazję. Z Kafką popijał i Fleka, z Kischem u Kocoura, z Maxem Brodem i Cerneho Vola, z prostytutkami żłopał u Pinkasa, a u Świętego Tomasze ze stałymi bywalcami”.

Nie gorzej radzili sobie bohaterowie jego książek. Przecież to Szwejk właśnie na akord wychylał flakon rum kaprala oraz zdarzało mu się jednej nocy odwiedzić nawet dwadzieścia osiem knajp (z zastrzeżeniem, że w każdej z nich wypijał nie więcej niż trzy piwa). Także bohaterowie dają też odpowiedź, jak sobie radzić z kacem. Najlepszy sposób znał Otto Katz, polowy kapelan, który syndrom dnia po zwykł leczyć orzechową palinkową.

Uwaga, książki Haska niosą też przestrogę. Obyście nie skończyli jak bratysławianie, którzy wypróbowali środek przeciw alkoholizmowi od niejakich Harracha i Havelki. „Spragniony alkoholik musiał zażyć trzy tabletki z rzędu, po czym szybko wypowiedzieć trzy ojczenasze i zdrowaśkę. W jakichś dwudziestu knajpach około dwudziestu kompletnie pijanych ludzi połknęło tabletki, gdy naszła ich ochota na palinkę – opowiada Jaroslav. Niestety, wszyscy się udusili, ponieważ ulepione z mentolu i chleba piguły utknęły im w gardle” - zauważają Szabo i Darida.



No. A wakacje się zbliżają...

Dlatego polecam do poczytania książkę „Wielka księga kaca”, czyli czym klinował Hemingway i jak z kacem walczył Hrabal
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Teraz raczej jest jeszcze bezpiecznie w tym rejonie ale za rok kto wie. Ja byłam tam 4 lata temu z wytwórnią wypraw i bardzo dobrze to wspominam. Widoki piękne a plan wycieczki idealnie ułożony. Ceny podobały mi się najbardziej
Napisano
Cytat

A jak z cenami? Drogo jest?


Znam oferte pewnego małego biura - Wytwórnia Wypraw. Są nastawieni na intensywne zwiedzanie autokarem. Noclegi nie są w hotelach z ****, ale spokojnie można się wyspać. Po drodze noclegi są w hostelach a na miejscu w wynajętych pokojach/pensjonacie. Cenowo wypadają bardzo korzystnie, bo za 15 dniowy wyjazd z opieką pilota, przejazdami, częściowym wyżywieniem, ubezpieczeniem kl i nnw zapłacisz jakieś 1400-1650 od osoby. Dodatkowe koszty to bilety wstępu do danych miejsc i wyżywienie po drodze. Na Bałkany mają 4 różne wycieczki, a każda nie jest skupiona na jednym kraju, tylko zawsze zobaczy się też sąsiednie. Można kawałek świata zobaczyć podczas jednej wycieczki oraz spróbować kuchni bałkańskiej, która jest bardzo inna od naszej.
Napisano
To prawda, że teraz najlepiej pozwiedzać te kraje. Z biegiem czasu coraz więcej turystów się tam pojawia. W Albanii byłam już dwa razy. Pierwszy raz 5 lat temu, a drugi- w zeszłym roku. Rzeczywiście można zobaczyć zwiększony ruch w porównaniu z latami poprzednimi. Polecam podróż właśnie do Albanii- niesamowite miejsce- może pojadę tam jeszcze za kolejne 5 lat? A cena podróży w mniej oblegane miejsca jest o wiele tańsza, a przeżycia może nawet lepsze niż w tych popularnych i już oklepanych miejscach. icon_smile.gif
Napisano
Cytat

To prawda, że teraz najlepiej pozwiedzać te kraje. Z biegiem czasu coraz więcej turystów się tam pojawia. W Albanii byłam już dwa razy. Pierwszy raz 5 lat temu, a drugi- w zeszłym roku. Rzeczywiście można zobaczyć zwiększony ruch w porównaniu z latami poprzednimi. Polecam podróż właśnie do Albanii- niesamowite miejsce- może pojadę tam jeszcze za kolejne 5 lat? A cena podróży w mniej oblegane miejsca jest o wiele tańsza, a przeżycia może nawet lepsze niż w tych popularnych i już oklepanych miejscach. icon_smile.gif


Po co czekać kolejne 5 lat. Za tyle, to pewnie Albania będzie identycznie oblegana jak Chorwacja teraz. Chorwacja, Czarnogóra, Albania - to będzie jedno pasmo kurortów w podobnych cenach i z tymi samymi pamiątkami z dalekiego wschodu. Teraz jest dobry czas na odwiedzenie tego regionu. Cenowo to nawet nie ma co mówić. Ceny rosną co roku wraz z napływem kolejnych fal turystów. Nie twierdzę, że to coś złego. Na pewno taki napływ powoduje zwiększenie dobrobytu ludzi tam mieszkających, więcej miejsc pracy itd. Tylko takie sieciowe resorty rządzą się swoimi prawami i kierują ofertę do tradycyjnego turysty. Wszędzie prawie to samo, by klient czuł się jak w domu. Ale to nie ma nic wspólnego z regionalnym charakterem danego kraju. Teraz na szczęście mamy pewność, że znajdziemy lokalne atrakcje, smaki i faktycznego ducha tego miejsca. A warto to poznać.
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Do Albanii ja planuje sie wybrać, już parę lat się zbieram. Moze sie uda w nastepnym roku. Czy ktoś może polecić jakieś konkretne miejsce tam na nocleg?
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

Do Albanii ja planuje sie wybrać, już parę lat się zbieram. Moze sie uda w nastepnym roku. Czy ktoś może polecić jakieś konkretne miejsce tam na nocleg?


Wybrałem się do Albanii ale z biurem podróży Wytwórnia Wypraw. To była objazdówka więc można było dużo zobaczyć. Całość trwa 15 dni wraz z dojazdem. W drodze do Albanii zahaczyliśmy o Sarajewo a w drodze powrotnej o Serbie. Była też Macedonia. Całą mapkę masz u nich na stronie. Na ten rok już nie ma Albanii ale za rok na pewno będzie. Cenowo wypada to atrakcyjnie, bo to 1300 od osoby + bilety wstępu itd. My się zmieściliśmy w 2000 w całości na osobę. Patrząc że to 2 tygodnie na wakacjach to cena przystępna.
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Napisano

Właśnie w sierpniu wybieram się na objazdówkę po Bałkanach z Wytwórnią Wypraw. Chcę poznać ten zakątek świata, a w ciągu piętnastu dni dzięki atrakcyjnemu i bogatemu programowi wyjazdu uda mi się wiele zobaczyć. Podczas tego wyjazdu spędzę 9 dni w Czarnogórze gdzie nawet uda mi się troszkę poplażować nad morzem w Ulcinj nad morzem, następne 4 dni będę spędzę w pięknej Macedonii, a w kolejne będę zwiedzać Bośni i Hercegowinę oraz Serbię. Oprócz pięknych zakątków i miast takich jak min. Kotor dzięki specjalnie zorganizowanym wieczornym imprezom uda mi się również poznać lokalne przysmaki, trunki jak i muzykę. Bardzo odpowiada mi taka forma wypoczynku. Już nie mogę się doczekać wyjazdu.

  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli szukacie sposobu na dekoracyjne i trwałe wykończenie drewnianych podłóg, mebli czy ścian – warto zwrócić uwagę na bejce olejne OSMO. To produkty, które zdobyły uznanie zarówno wśród profesjonalistów, jak i użytkowników domowych ceniących naturalne składniki, jakość oraz ekologiczne podejście do wykończenia wnętrz. Czym jest bejca olejna OSMO? Bejca OSMO to profesjonalny, barwiony podkład do drewna na bazie naturalnych olejów roślinnych. Dzięki brakowi wosków w składzie, bejca daje ogromne możliwości w zakresie intensywności koloru – od delikatnego podkreślenia struktury drewna po intensywne, nasycone barwy. Co istotne, nie tworzy na powierzchni warstwy lakieru – pigmenty wnikają głęboko w drewno, wyrównując jego odcień i podkreślając naturalne usłojenie. Gdzie można stosować bejcę? Bejce OSMO przeznaczone są wyłącznie do zastosowań wewnętrznych, idealnie sprawdzą się na: drewnianych podłogach, deskach i parkietach, stopniach schodów, blatach, meblach, ścianach i sufitach z drewna, a także na zabawkach dziecięcych i przyborach drewnianych – po wyschnięciu są całkowicie bezpieczne i przyjazne środowisku. Jak działa? Bejca sama w sobie nie jest pełnoprawnym wykończeniem – to etap barwienia, który należy zabezpieczyć woskiem twardym olejnym OSMO. Takie połączenie daje nie tylko wyjątkowy efekt wizualny, ale również trwałość i odporność na codzienne użytkowanie. Dlaczego warto? Naturalne składniki: cztery rodzaje oczyszczonych olejów roślinnych i wysokiej jakości pigmenty. Możliwość pracy z utwardzaczem – istotne dla profesjonalistów. Idealne do przestrzeni komercyjnych, gdzie czas to pieniądz – powierzchnia może być gotowa do użytku już następnego dnia. Ogromna paleta kolorów – od klasycznych odcieni drewna po nowoczesne, designerskie barwy. Podsumowanie Bejce olejne OSMO to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają naturalnych i trwałych produktów do barwienia drewna. Ich elastyczność, ekologiczny skład oraz profesjonalne właściwości użytkowe czynią je wyborem godnym uwagi – zarówno w domach, jak i w przestrzeniach komercyjnych.
    • Albo tylko znajdował się w miejscu, obok którego uderzył piorun. Bo piorun może zabić również z dalszej odległości, to zależy od okoliczności wyładowania atmosferycznego.  A do artykułu polecam ten temat   Jak sprawdzić, czy instalacja odgromowa jest niezbędna?
    • Komentarz dodany przez Paweł: Zgadza się, uderzenie pioruna jest rzadkie, ale nie niemożliwe. Wczoraj ogłoszono śmierć Auduna Groenvolda, norweskiego olimpijczyka w narciarstwie dowolnym, który został uderzony przez piorun podczas wycieczki do domku letniskowego.
    • W Polsce każdego roku burze powodują szkody warte miliony złotych. Zniszczone urządzenia, pożary dachów i porażenia prądem to realne skutki, które dotykają nie tylko właścicieli domów na odludziu. Czy wiesz, że piorun może spalić sprzęt, nawet jeśli uderzy kilometr od twojego domu? Sprawdź, jak skutecznie i tanio zabezpieczyć dom przed burzą. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/116255-piorunochron-chroni-dom-przed-burza
    • Komentarz dodany przez inżynier Mirek: Niestety w artykule zapomniano o podstawowym zadaniu jaki ma spełniać dach - szczelność, pełna ochrona przed warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim opadami, aby wnętrze budynku było bezpieczne. Każdy wie, że obecnie układane dachówki, blachodachówki, blacha czy inne pokrycia dachowe nie są szczelne. Zwłaszcza w narożach, koszach praktycznie nie ma szans na szczelne wykonanie pokrycia. Dlatego ważne jest aby pod tą dachówką, blachą, blachodachówką wykonać w 100% szczelną warstwę. Niestety membrany paroprzepuszczalne nie nadają się do wykonania takiej szczelnej izolacji. Mają bardzo małą odporność na promieniowanie UV, przeważnie 2-3 miesiące, a najlepsze do 6 miesięcy. To nic w porównaniu do pap czy membran bitumicznych, które mają odporność na kilka a nawet kilkanaście lat. Poza tym podczas układania takiej membrany paroprzepuszczalnej często dochodzi do naderwań, rozdarć, które ciężko załatać. A poza tym trzeba pamiętać, że każda membran jest przebijana przez setki gwoździ, którymi przybijamy kontrłaty i łaty. A każde przebicie membrany paroprzepuszczalnej gwoździem to dziura, która jest potencjalnym miejscem przecieku wody. Przy papach nie ma takiego problemu - gwóźdź przebija papę, ale bitum uszczelnia się wokół tego gwoździa i nie ma zagrożenia, że woda będzie przeciekała. A co do paroprzepuszczalności to oczywiście jest ona ważna i potrzebna, ale tylko w niektórych przypadkach. Ogólnym założeniem jest, że izolacja termiczna nie może być narażona na zawilgocenie. Skoro od strony pomieszczenia ocieplenie jest chronione folią paroizolacyjną, która ma za zadanie nie przepuszczać wilgoci, pary wodnej to izolacja termiczna jest dobrze chroniona od spodu (od strony wnętrza budynku). A od góry ? No właśnie, żadna membrana paroprzepuszczalna nie ochroni izolacji termicznej przed wilgocią a nawet wodą. Potrzebna jest szczelna izolacja, która daje 100% gwarancji szczelności. Dlatego stosowanie membrany paroprzepuszczalnej montowanej tylko na krokwiach to igranie z wilgocią. A zawilgocona izolacja termiczna to strata ciepła, bo wilgotna izolacja termiczna przepuszcza ciepło. A to kosztuje. Więc to, że deskowanie i dobra papa czy membrana bitumiczna nieco zwiększają koszt budowy, to w bardzo krótkim czasie ten koszt zostaje odrobiony przez oszczędność na ogrzewaniu. I na koniec coś, co żadna membrana paroprzepuszczalna nigdy nie wytrzyma. Chodzi o ostatnio występujące gwałtowne burze i mocne porywy wiatru. Nie ma roku abyśmy w mediach nie widzieli tragedii ludzi, którzy doświadczyli zerwania dachu. Jak wygląda zerwany dach wykonany w wersji ekonomicznej to chyba każdy widział. Zerwana dachówka, blacha, membrany paroprzepuszczalnej praktycznie nie ma, widać strzępy ocieplenia. A deszcz pada i zalewa wnętrze. Tragedia. Natomiast dach wykonany w technologi pełnego deskowania po zerwaniu dachówek, blachy pozostaje sprawny i nadal zabezpiecza wnętrze przed deszczem. Takie pełne deskowanie z dobrą papą czy membrana bitumiczną jest praktycznie drugim dachem. Czy wobec tego stać nas na ekonomiczny dach z membraną paroprzepuszczalną? Czy jednak lepiej wybrać bezpieczne rozwiązanie dachu z pełnym deskowaniem i papą lub membraną bitumiczną? Odpowiedź jest prosta. Każdy potrafi wskazać bezpieczne rozwiązanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...