Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Niedomykanie przez siłowniki zaworów w szafkach rozdzielaczy wodnego ogrzewania podłogowego

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Mam ogrzewanie podłogowe pompy ciepła. Zauważyłem, że w trzech z czterech szafek rozdzielaczy część rozdzielacza, ta która doprowadza ciepłą wodę jest ciepła mimo, że wszystkie termostaty są zamknięte, a temperatura w pomieszczeniach jest wysoka. Świadczy to o tym, że siłowniki nie pozamykały zaworów i ciepła woda cały czas jest w obiegu.

Wezwany hydraulik podokręcał siłowniki kluczem i stwierdził, że teraz ma być dobrze. Niestety po kilku dniach obserwacji zjawisko to nie ustąpiło mimo, że optycznie siłowniki i wskaźniki w przeźroczystych baniaczkach wskazują, że zawory są zamknięte. Czy problem ten jest do usunięcia? W mroźne dni nie jest to kłopotliwe, ale teraz kiedy temperatura na zewnątrz jest wyższa to w mieszkaniu robi się zbyt ciepło. Wyłączenie ogrzewania spowoduje z kolei zbyt niską temperaturę w mieszkaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trudno na podstawie opisu ocenić, co jest przyczyną przepływu wody w obiegu grzewczym. Może być to spowodowane zanieczyszczeniem gniazd w zaworach regulacyjnych, jak i ich niedopasowaniem do konkretnego typu belki rozdzielaczowej bądź wadą produkcyjną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najlepiej zgłosić się do naprawdę dobrego fachowca - u mnie było podobnie i trzeba było rozkręcać całą podłogówkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Możliwości w tym przypadku jest wiele, ale najprawdopodobniej problem leży w siłowniku lub zaworze.

Po pierwsze, siłowniki mogły ulec uszkodzeniu i należy sprawdzić czy działają prawidłowo. Najlepiej zrobić to przekładając niedziałające siłownik na pętlę z którą nie ma problemu.

Mogło również dojść do zanieczyszczenia rozdzielacza przez co grzybki zaworów się nie domykają. W tym przypadku najlepiej zawór zamknąć nakrętką i sprawdzić czy dalej jest przepływ.

Jeżeli siłowniki i zawory działają poprawnie to zostaje jeszcze jedno rozwiązanie. W przypadku pomp ciepła zostawia się ok. 30% powierzchni niesterowanej. Jeżeli w Pańskiej instalacji wszystkie obiegi są zamykane przez głowice termoelektryczne to możliwe, że niektóre siłowniki nie są w stanie wytrzymać ciśnienia wytwarzanego przez pompę obiegową i nie zamykają zaworów do końca. W takim przypadku można spróbować wymienić siłowniki na mocniejsze i o większym skoku tłoczka.

Życzymy powodzenia w rozwiązywaniu problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pytanie jeszcze, czy te zawory i siłowników faktycznie zamykają się do końca. Mogą być niedomknięte z racji kamienia i zanieczyszczeń. W takiej sytuacji ręczne domknięcie niczego nie gwarantuje. Zawór powinno się raz na kilka dni w pełni otworzyć i zamknąć, żeby usunąć ewentualne osady. To tak na przyszłość, teraz jeżeli się nie domykają trzeba je będzie wymontować, sprawdzić i oczyścić.
PS. Niektóre sterowniki maja automatyczną funkcję takiego pełnego otwarcia np. co tydzień. A samą taką operacje powinno się robić również poza sezonem grzewczym. Inaczej zawory potrafią się zaciąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...