Skocz do zawartości

meble kuchenne


Recommended Posts

Napisano
Witam.
Chcę wymienić meble kuchenne, mam problem na jakie. Czy meble lakierowane są godne polecenia? Słyszałam wiele opinii, jedni chwalą te meble, inni narzekają i mówią, że odpryskują. Czy to prawda? Czym kierować się przy wyborze mebli kuchennych? Czy zrobić meble z płyty wiórowej i okleiny, czy z mdfu lakierowane, czy lakierowane mfd półmat?
  • 10 miesiące temu...
Napisano

Ciężko o idealne rozwiązanie w kwestii mebli kuchennych. Lepiej iść w bardziej naturalne surowce - okleinę lub drewno. Lakierowany mdf może się różnie zachowywać w zależności od użytkowania kuchni, dlatego u jednych się niszczy a u innych dobrze trzyma. 

  • 4 miesiące temu...
Napisano

Meble najlepiej kupować takie jakie się nam podobają. W końcu to nasza kuchnia będzie. Ja mam na przykład lakierowane błyszczące fronty oraz szybę na ścianie ponad blatem. Tego typu rozwiązanie jest dla mnie idealne.

Napisano

Fronty mebli kuchennych często wykonuje się z płyty wiórowej. Jest popularna ze względu na niską cenę czy duży wybór wzorów i odcieni. Może być laminowana, foliowana, fornirowana lub lakierowana. Sama w sobie jest nietrwała i mało odporna na wilgoć, ale dobrze polakierowana posłuży latami. Jest też krucha, dlatego drzwiczki mebli muszą mieć proste kształty, bez zaokrągleń, żłobień, boniowania.

Bardzo trwałe jest drewno, zwłaszcza dąb i buk. Stosowane jest też sosnowe, olchowe i brzozowe. Powierzchnia może być lakierowana lub woskowana. Niekiedy bejcowana, np. w przypadku tańszego drewna sosnowego – tak, by imitowało droższe. Elegancki wygląd zyskuje też poprzez pokrycie fornirem ze szlachetniejszego gatunku. Pamiętajmy, że drewno pod wpływem zmian wilgotności może pękać i się wypaczać.

Płyta MDF ma twardość porównywalną do litego miękkiego drewna. Pokrywana się ją folią PVC, melaminą, lakierem lub fornirem drewnianym. Jest tańsza od drewna, za to odporna na wilgoć. Daje się łatwo formować, dlatego drzwiczki mogą mieć różne żłobienia.

Szklane fronty często są osadzane w ramkach z aluminium lub drewna (jednak dziś nie jest to koniecznością). Drzwiczki takie mogą być przejrzyste lub mleczne, barwione lub lakierowane.

Napisano

Coś podejrzewam, że tak wyczerpująco opisane technologie wykonywania frontów są ze dwa - trzy miesiące opóźnione :bezradny:

Napisano (edytowany)

To znaczy - założyciel tematu, niewiem28, pewnie ma już gotową kuchnię i niej korzysta...

Jest nadzieja, że mogą ten opis wykorzystać kiedyś inni, będący w podobnej sytuacji :icon_biggrin:

Edytowano przez stach
brak literki... (zobacz historię edycji)
  • 3 lata temu...
Napisano

Powoli przymierzam się do zamówienia mebli kuchennych i widziałem różne aranżacje m. in. takie bez górnych szafek, ale jak to wygląda od praktycznej strony ?  Zapewne łatwiej utrzymać porządek ale wygodniej jest sięgnąć po talerz czy szklankę bez zbędnego schylania...Czy ma ktoś meble kuchenne bez górnych szafek ? 

Napisano (edytowany)

ja mam. 

Z tym,że planuję półkę nad blatem, bo zaczyna mi rosnąc ilość podręcznych rzeczy na blacie (cukiernica, puszka na kawę, skrzyneczki na herbaty, dzbanek filtrujący, młynek do pieprzu) .

 

Szafki kuchenne mam podzielone na 4 szuflady, a nie jak typowo się robi na 3.

Dwie głębsze na garnki i patelnie i dwie płytsze na talerze, szklanki, sztućce, przyprawy.

 

Z tym, że mąkę, oleje, cukier, kasze trzymam w spiżarce. I nie jestem maniakiem gotowania, który ma setki naczyń. Moja kuchnia jest kompaktowa.

 

Jeśli chce się mieć długi ciąg tylko szafek dolnych to w pewnym momencie robi się długa droga, by po wszystko, co potrzebne sięgnąć. I wówczas szafki wiszące (lub szafy spiżarniane) są konieczne.

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Czemu, przecież nikt  Cię nie zmusza, żeby bujać się do  PSZOK z jedna para rękawic po malowaniu. Wrzucasz do reklamówki i leży w garażu, aż się uzbiera odpowiednia porcja odpadów do samodzielnego wywozu. Wywieziesz razem z tekstyliami, ale w osobnym worku, albo z meblami, elektroodpadami, oponami lub innymi odpadami, których nie odbierają na miejscu. Trzeba tylko w głowie sobie to zakodować.         
    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
    • Dziękuję za opinię i wyedukowanie w temacie. Raczej przyjmę do serca, bo to oznacza dla mnie mniej roboty  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...